Wakacje z psem to fantastyczna sprawa. Piękna pogoda, sporo wolnego czasu, więc czego chcieć więcej? Urlop z psem można spędzić na wiele sposobów, więc wielu opiekunów zastanawia się jak dobrze zaplanować ten czas. Sporo osób zastanawia się nad wyjazdem z psem na wakacje, ale wtedy pojawia się pytanie – jak wybrać się z psem na wycieczkę, jak znaleźć nocleg i tak dalej.
Z drugiej strony czasami z różnych powodów planujemy wyjazd, a psiaka nie możemy zabrać ze sobą. W takim przypadku zastanawiamy się nad wyborem hotelu dla psa lub innym rozwiązaniem. Jest jeszcze inna opcja – wakacje z psem w domu. W końcu nie każdy musi kochać podróże, a domatorzy również chętnie korzystają z urlopów.
W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić jak najwięcej informacji związanych z tymi zagadnieniami. Oby okres letni był dla wszystkich pełen satysfakcjonującego wypoczynku.
Wakacje z psem – razem czy osobno?
Wakacje z psem to dość specyficzna sprawa. Dla jednych ogromny problem, a dla innych wspaniałe możliwości. Generalnie mamy trzy opcje – albo wybieramy się na wakacje z psem albo jedziemy bez psa (zostawiając go pod opieką) albo zostajemy z psem w domu.
Każda opcja będzie miała swoich zwolenników i przeciwników, ale moim zdaniem niepotrzebnie. Każda opcja tak naprawdę jest dobra, jeśli będzie realizowana w dobry sposób.
Wyjazd z psem to na pewno może być coś niesamowitego, gdzie podróż jest tylko lepsza dzięki obecności psiaka. Wspólne odkrywanie nowych miejsc, wspólne przygody i tak dalej. Jednak to sprawa bardzo osobista, bo też nie każdy pies chce lub może podróżować. Wiele psów jest nieśmiałych i nieprzystosowanych do takich podróży, starsze lub schorowane psiaki nie mają natomiast możliwości fizycznych.
Jeżeli podróżowanie to nasza pasja to na pewno warto decydując się na psa mieć to na uwadze i od razu zaplanować wspólne życie tak, żeby pies mógł w naszych podróżach brać udział. Wiele osób podróżuje z psami, niektórzy nawet krążą po całym świecie z pupilem. Jak najbardziej można i jeżeli kogoś takie wyjazdy kręcą to z psem będzie tylko lepiej.
Czy wolno zostawić psa w wakacje?
Zostawienie psa w wakacje brzmi jak coś okrutnego, ale wcale nie musi tak być. Pies nigdy nie jest przeszkodą w życiu i nie powinniśmy tak o nim myśleć. Pies nie stoi nam na drodze do realizacji tego, czego chcemy – można wszystko, ale czasami wymaga to po prostu zmiany myślenia lub organizacji.
Jak najbardziej uważam, że można wyjechać na wakacje bez psa, jednocześnie tak, żeby pies wcale na tym nie ucierpiał. Poniżej będzie sekcja o hotelach dla psa oraz pomocy petsittera – odpowiednio wprowadzone sprawią, że dla psa będzie to sama przyjemność. Generalnie myślę, że też warto zwrócić uwagę na preferencje psa. Nie każdy pies będzie dobrze czuł się w podróży, szczególnie jeśli chodzi o psy lękliwe, starsze lub z problemami z poruszaniem się. Nie ma sensu zmuszać psa na siłę do czegoś, z czego nie będzie czerpał przyjemności.
Domator w wakacje? Pewnie, że tak
Wakacje wcale nie oznaczają konieczności podróżowania. W domu też można fantastycznie spędzić czas, a pies wcale nie wymaga podróży, aby dobrze się bawić. Wiele się mówi o dostarczaniu nowych bodźców psu i generalnie jest taki trochę mit, że trzeba psu pokazać trochę świata. Psy naturalnie nie mają potrzeby zwiedzania, a najbardziej liczy się wspólnie spędzony czas z opiekunem.
Także jeśli ktoś nie lubi podróżować, a najlepsze wakacje wyobraża sobie jako takie spędzone w domowym zaciszu to nie ma problemu. Urlop to świetna okazja, aby porobić coś fajnego z psem, nawet bez podróżowania.
Jak podróżować z psem?
Masz wakacje i marzysz o podróżach? Obawiasz się, że pies będzie tylko kłopotem? Naprawdę nie musi tak być. Bardzo często słyszy się o tym, że okres wakacyjny to prawdziwa plaga, jeśli chodzi o porzucenia psów. To straszne, że ktoś może porzucić psiaka tylko dlatego, że wydaje mu się, że będzie problem z wyjazdem.
Podróżowanie z psem wcale nie jest trudne, jeśli dobrze to zaplanujemy. Znaczy wiadomo – zawsze może się zdarzyć coś nieprzewidzianego, ale dla chcącego nic trudnego.
Największy problem z wyjazdem z psem zdarza się wtedy, kiedy ktoś ma psa, a nagle ma ochotę wyjechać. Rzeczywiście może być kłopot z wyjazdem, jeśli nasz psiak nie jest do tego kompletnie przyzwyczajony. Dlatego powinniśmy odpowiednio wcześniej przyzwyczajać psa do tego typu wycieczek, najlepiej już od szczeniaka.
Przydatne umiejętności podróżującego psa:
- chodzenie w kagańcu (w niektórych środkach transportu i obiektach mogą wymagać noszenia kagańca)
- spokojne podróżowanie samochodem, tramwajem, autobusem i pociągiem
- chodzenie po różnych powierzchniach (dla wielu psów pierwsze spotkanie z drewnianą kładką lub metalowymi schodami może być nieprzyjemne, więc warto nauczyć psa wcześniej, że to nic strasznego)
- spokojne chodzenie na smyczy (wyjeżdżając na pewno znajdziemy się w bardziej tłocznych miejscach, zresztą grzeczny pies na smyczy to bardziej komfortowe wakacje)
- tolerowanie innych zwierząt (podróżując z psem często znajdziemy się w obiektach zwierzolubnych, więc dobrze, aby nasz psiak potrafił zachować się w otoczeniu innych zwierzaków – głównie psów i kotów)
Generalnie główny mit, że podróżowanie z psem jest trudne bierze się z tego, że jak nagle po latach siedzenia w domu postanawiamy wyjechać nad morze to okazuje się, że pies nie potrafi. Nie potrafi bo nie jest przyzwyczajony. Nagle chcemy zapakować psa do pociągu i wywieźć na zatłoczoną plażę – może być trudno, chociaż wszystko zależy od psa.
Jeżeli poważnie myślimy o regularnym podróżowaniu to musimy włożyć trochę energii w dostosowanie psa do takiego stylu życia. Naprawdę się da, po prostu nie za dużo i nie za szybko. Jeśli chcemy pojechać raz, ale nie chcemy robić z tego pasji to lepiej zostawić psa pod opieką (chociaż to też wymaga pewnych przygotowań – o tym w sekcji o hotelu dla psa).
Dodatkowo znacząco zwiększymy komfort podróży, jeżeli wcześniej zapoznamy się z ewentualnymi kwestiami formalnymi. Przykładowo wybierając się w podróż PKP warto wcześniej przeczytać regulamin. Ostatnio dowiedziałem się, że jedna osoba podróżująca może mieć maksymalnie 1 psa pod opieką – ciekawa sprawa, oznacza to, że nie można samemu podróżować na przykład z 2 psami. Warto o takich rzeczach wiedzieć wcześniej. Tak samo jak o tym, gdzie możemy wejść z psem i jakie są nasze obowiązki. Wybierasz się w podróż zagraniczną z psem? Również warto sprawdzić co możemy, a czego nam nie wolno z psiakiem.
Nocleg z psem
Dawniej problemy wakacji z psem brały się głównie z tego, że niewiele miejsc tolerowało zwierzęta. Hotele i noclegownie nie zezwalały na pobyt zwierząt – bo brudzą, niszczą i tak dalej. Obecnie to już nie jest taki kłopot, ponieważ coraz więcej miejsc otwiera się na podróżujących z psami.
Jeszcze kilka lat temu o miejscach psiolubnych można było się dowiedzieć głównie z doświadczeń innych psiarzy. Teraz takie miejsca same się reklamują i zachęcają do odwiedzenia. Wystarczy w wyszukiwarce Google wpisać ”Wakacje z psem” lub ”Nocleg z psem”, a znajdziemy wiele stron, które zbierają informacje o takich miejscach.
Zakwaterowanie z psem – jakie?
Tak naprawdę do wyboru mamy kilka opcji. Przede wszystkim możemy podzielić noclegi na takie, które tolerują psy oraz takie, które wręcz psy zapraszają i skupiają się na ”psim kliencie”. Osobiście jeżeli mamy taką możliwość to polecałbym tę drugą opcję. Tutaj najczęściej właściciele znajdą miejsce, w którym rozumiane są psie potrzeby i nikt nam nie będzie robił problemu.
Generalnie na pewno przed podjęciem decyzji trzeba dopytać dokładnie o warunki dla psów, a wtedy będziemy wiedzieli czy nam się podoba. Przykładowo w niektórych miejscach bez problemu pies może mieszkać z nami w pokoju. W innych dla psów przeznaczone są osobne pomieszczenia z klatkami kennelowymi. Tutaj każdy musi sam zdecydować jakie warunki mu odpowiadają.
Oczywiście ideałem na nocleg z psem byłby mały domek tylko do naszej dyspozycji, dodatkowo w pełni ogrodzony. Takie miejsca również się zdarzają. Najczęściej takie domki są piętrowe i przeznaczone dla 2 grup gości lub jednej większej grupy (ok. 10-15 osób). Nie ma jednak problemu z wynajęciem całości dla siebie – koszt takiego domku to ok. 400-600 zł za dobę.
Można również znaleźć miejsca, które nastawiają się głównie na klientów z psami. Często mamy tam do dyspozycji specjalne rozrywki dla psiaków, wybiegi, a nawet różne aktywności. Organizowane są wspólne wycieczki w góry, zawody canicross, psie zaprzęgi i tym podobne przyjemności.
Tak naprawdę obecnie mamy tak ogromny wybór, że spokojnie znajdziemy opcję dla siebie. Od taniego pokoju, gdzie prześpimy się z psem, ale będziemy jednak musieli upewnić się, że psiak będzie grzeczny i nie będzie przeszkadzał innym gościom, aż po własny domek, gdzie tak naprawdę możemy czuć się jak u siebie.
Hotel dla psa, pomoc rodziny czy petsitter?
No dobrze, ale załóżmy, że nie chcemy jechać z psem. Nasz psiak jest lękliwy i wiemy, że nie będzie się czuł dobrze albo generalnie wiemy, że psiak nie jest dostosowany do tego typu wycieczek. Pies to wspaniały przyjaciel, ale nie jesteśmy jednak z nim połączeni pępowiną, więc też nie jest tragedią, żeby spędzić trochę czasu osobno.
Warto jednak pamiętać, aby czas rozłąki nie był karą dla psa. Mamy tak naprawdę 3 opcje, jeśli chcemy wyjechać na wakacje bez psa: hotel dla psa, petsitter lub zostawienie psa u kogoś z rodziny. Wybór opcji zależny jest przede wszystkim od tego, co jest w naszej okolicy dostępne. Każda z tych możliwości jest dobra, więc pozostaje kwestia, która nam bardziej pasuje.
Natomiast bardzo wiele osób popełnia następujący błąd: postanawia, że jedzie na wakacje i nagle zostawia psa w hotelu lub u rodziny. Po zostawieniu psiaka chcemy się kolejnego dnia dowiedzieć co tam u niego i słyszymy, że ”tragedia, psiak całą noc piszczał, nie chce jeść, jest smutny”. Nie jest to fajne dla psa i oczywiście też nie dla nas, bo potem mamy wyrzuty sumienia. Potem słychać opinie, że ”nigdy więcej hotelu”.
Wina zazwyczaj nie jest po stronie hotelu, petsittera lub naszej rodziny, a jest związana z brakiem przyzwyczajenia psa. Żaden pies nie będzie się czuł dobrze, jeśli nagle zostanie sam w nowym miejscu. Pies nie wie, że niedługo wrócimy – wie tylko, że jest sam i nie czuje się bezpiecznie.
Dobrze wprowadzony hotel, petsitter lub rodzina to tak naprawdę świetne wakacje również dla samego psa. Jednak wprowadzanie nowego miejsca trzeba zacząć odpowiednio wcześniej. Na pewno nie dwa dni przed wyjazdem.
Sama procedura jest całkiem prosta:
- znajdujemy miejsce, w którym psiak ma spędzić nasz wyjazd
- jedziemy tam z psem na godzinę i dobrze spędzamy razem czas
- po kilku dniach jedziemy ponownie i znowu fajnie się bawimy z psem na miejscu – powtarzamy ten krok tak długo aż widzimy, że pies czuje się swobodnie w nowym miejscu
- znowu po kilku dniach jedziemy, ale tym razem zostawiamy psiaka samego na jakiś czas (10-30 minut)
- stopniowo zwiększamy ten czas do godziny, potem dwóch – cały czas obserwując jak psiak się z tym czuje – tutaj ilość powtórzeń zależy od psa i tego jak się aklimatyzuje
- finalnie zostawiamy psiaka na dobę samego
Ogólnie proces może być dłuższy lub krótszy w zależności od psa. Jeden psiak jak pozna miejsce to od razu będzie mógł zostać sam na cały dzień. Inny będzie potrzebował większej ilości odwiedzin. Dużo też zależy od samego miejsca, dlatego warto wybrać je starannie.
Jaki hotel dla psa? Jaki petsitter?
W wyborze hotelu i petsittera mamy spore możliwości, w zależności od miejsca naszego zamieszkania – czasami warto pojechać trochę dalej, jeżeli znajdziemy tam lepsze miejsce. Hotele dla psów generalnie dzielą się na duże i kameralne. Większe przyjmują więcej psiaków. Psy mogą spać w klatkach kennelowych we wspólnym pomieszczeniu albo we własnych pokojach (w zależności od psa, kilka może być w jednym pokoju lub nasz psiak może mieć własny pokój).
Mniejsze hotele to tak naprawdę zazwyczaj standardowe domy z większym ogrodem, gdzie przyjmuje się maksymalnie kilka psiaków na jeden termin (2-5). Właściciele często mają również własne psy i zajmują się Twoim tak jak własnymi. Wszyscy razem spędzają czas. W kameralnych hotelach mamy najczęściej największy poziom indywidualnego podejścia do psa, ale to wszystko zależy – duże hotele również miewają większą ilość petsitterów, więc poziom podejścia może być porównywalny.
Wybierając samego petsittera mamy zazwyczaj dwie opcje: niektórzy petsitterzy przyjmują psa do siebie (wtedy to wygląda tak jak przy kameralnym hotelu), a niektórzy zaopiekują się psem w Twoim domu lub mieszkaniu. Przy tej drugiej opcji albo petsitter przychodzi do psa kilka razy dziennie w ustalonych porach (karmienie, spacer), ale poza tym pies jest sam albo petsitter spędza z psem całą dobę. Wszystko zależy od naszego budżetu i standardu opieki, której oczekujemy.
Wybierając hotel lub petsittera warto zwrócić uwagę na podejście osób (lub osoby), która będzie się naszym psem opiekować. Przy spotkaniach próbnych zobaczmy jak integruje się z psem i czy nasz psiak czuje się dobrze w jej towarzystwie. Sam standard hotelu też jest ważny i tutaj musimy wiedzieć, jakie preferencje ma nasz pies. Jeżeli wiemy, że pies absolutnie nie będzie chciał spać w klatce kennelowej to nie wybierajmy hotelu, który oferuje tylko taką opcję.
Kolejna ważna rzecz to możliwości spędzania wolnego czasu. Dowiedz się czy psy cały czas spędzają czas samodzielnie czy mają jakieś zaplanowane zajęcia. Wiele hoteli oferuje mnóstwo różnych aktywności – są zajęcia z behawiorystami, szkolenia, zabawy i różne rozrywki. Dobrze wybrany hotel sprawi, że nasz pies będzie miał własne, bardzo ciekawe i przyjemne wakacje.
Tak naprawdę im lepszy hotel wybierzemy i im więcej uwagi przyłożymy do aklimatyzacji psa w nowym miejscu tym bardziej komfortowe będą wakacje dla wszystkich. Wakacje w hotelu wcale nie muszą być dla psa czymś nieprzyjemnym – to może być ciekawy i komfortowy czas dla psiaka, a my będziemy mogli wypoczywać w spokoju i bez stresu.
Wakacje z psem w domu
Czy wakacje z psem w domu to też dobra opcja? Oczywiście, że tak. Psy tak naprawdę nie potrzebują wycieczek do szczęścia. Nowe bodźce, aktywność i zabawa to ważne elementy psiego życia, ale można to wszystko zrealizować bez dalekich podróży.
Jeżeli więc jesteśmy typem domatora to nie powinniśmy się zmuszać, aby wakacje spędzić w nowym, ekscytującym miejscu ze względu na psa. Każdy jest inny, więc wakacje może spędzić na własny sposób.
Natomiast urlop warto byłoby przeznaczyć w pewnej części nie tylko na własny odpoczynek, ale również na psa. Można spróbować nowych miejsc spacerowych, nowych aktywności lub zabaw.
Na pewno możemy polecić zabawy węchowe, które są naprawdę czymś wyjątkowym. Węszenie jest dla psów zupełnie naturalne, a niestety rzadko wykorzystujemy ten potencjał u psa. Zapraszam do przeczytania naszego wpisu o matach węchowych. Szukasz czegoś na świeżym powietrzu? Tropienie użytkowe jest świetne! W domu można spróbować jeszcze nosework.
Do zabawy w domu idealnie sprawdzą się zabawki edukacyjne – to świetny sposób na aktywność umysłową, która jednak dla wielu jest niestety mniejszym priorytetem niż aktywność fizyczna. W domu można robić naprawdę sporo fantastycznych rzeczy i na pewno psiak będzie zachwycony, że ma nas dla siebie trochę więcej niż zazwyczaj. Pamiętajmy, że dla psa najważniejsza jest właśnie obecność człowieka i to właśnie przy nas psiaki czują się najlepiej.
Urlop z psem – spędźcie go razem
Wakacje z psem to fantastyczny okres, kiedy możemy spędzić razem więcej czasu niż zazwyczaj. Czy w podróży czy w domu to już sprawa drugorzędna – najważniejsze to spędzić go wspólnie. Jeżeli jednak wybieramy się w dłuższą podróż to pamiętajmy, aby wybrać dobre, psiolubne miejsce. Takie, w którym będziemy czuć się jak gość, a nie przeszkadzający intruz z psem.
Jeżeli zdecydujemy się na wyjazd bez psa to skupmy się na znalezieniu odpowiedniej opieki i aklimatyzacji tak, aby psiak czuł się dobrze w nowym miejscu. Po powrocie warto również jakoś zrekompensować przyjacielowi czas rozłąki i spędzić chociaż część urlopu razem.
Spędzanie wakacji z psem w domu to dla psiaka na pewno rewelacja – tyle czasu przy swoim człowieku? Brzmi jak bajka. Tutaj również warto spędzić urlop razem, a czas poświęcić na jakieś nowe zabawy i aktywności. Na pewno wszystkim się spodoba.
Najważniejsze, aby wszyscy byli z tych wakacji zadowoleni. Najlepiej, żeby spędzić je tak jak lubicie. Dobrej zabawy! Wakacje z psem to super sprawa :)