ile kosztuje utrzymanie psa

Ile kosztuje utrzymanie psa?

Ile kosztuje utrzymanie psa? To jedno z najczęstszych pytań, z którymi można się spotkać w ogóle, jeśli chodzi o zagadnienia związane z posiadaniem własnego pupila. Moim zdaniem to bardzo dobrze, bo oznacza to, że ludzie analizują, czy ich na psiaka stać – to pierwszy krok do szczęśliwej relacji ze swoim podopiecznym. Nie ma chyba nic gorszego niż zdecydowanie się na własnego pupila tylko po to, żeby dość szybko zrozumieć, że kogoś po prostu na to nie stać.

Dzisiaj opiszę jak to wygląda z naszej strony i generalnie co warto wziąć pod uwagę, aby móc orientacyjnie zorientować się ile kosztuje utrzymanie psa. Zaczynamy!

Ile kosztuje utrzymanie psa i dlaczego to ważne?

Decydujesz się na psa – super, to bardzo ważny krok. Jednak kolejnym krokiem jest przemyślenie, czy nas na to stać. Bardzo wiele osób myśli, że wystarczy mieć już psa, a potem ”jakoś to będzie”. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie, przynajmniej moim zdaniem. W internecie bardzo często widzę różne posty w stylu ”jak zmienić obecne żywienie psa na tańsze”, ”nie stać mnie na psa, co robić” lub nawet ”oddam psa, bo mnie na to nie stać”.

ile kosztuje utrzymanie psa 1

Szczeniaczki są słodkie i w ogóle, ale szczególnie na początku mogą wymagać poniesienia sporych kosztów – zabawki nie rosną na drzewach :D

Myślę, że decydując się na własnego pupila musimy wziąć pod uwagę wszelkie kwestie i nawet jeżeli obecnie nam się powodzi to warto dowiedzieć się ile kosztuje utrzymanie psa. Dzięki temu możemy starać się zabezpieczyć się na przyszłość – odkładać jakieś kwoty na konto w taki sposób, aby nawet losowe sytuacje nie zmuszały nas do najgorszego – myślenia o oddaniu psiaka.

Nawet jeżeli masz już swojego psa i wszystko masz zorganizowane to i tak warto zastanowić się, czy większość naszych kosztów na psiaka nie idzie ”w złe miejsce”. Odpowiednie priorytety to również ważna część świadomego posiadania psa.

Ile kosztuje utrzymanie psa podzielimy na kilka najważniejszych kategorii – żywienie, opieka weterynaryjna, akcesoria oraz dodatkowe koszty, które są mniej ważne, ale wiele osób i tak je ponosi.

Żywienie psa – ile to kosztuje?

Moim zdaniem żywienie psa to najważniejszy element, który w dużej mierze decyduje o tym ile kosztuje utrzymanie psa. Na samym wstępie zaznaczę również, że to również najbardziej istotny element, jeśli chodzi o zdrowie i komfort życia naszego psiaka.

Osobiście uważam, że lepiej psu nigdy nie kupić zabawki, nigdy nie wziąć na żadne zawody i kupić najtańszą smycz niż oszczędzać na żywieniu. Dieta to najistotniejsza rzecz w życiu naszego psiaka, a bardzo często jest ignorowana lub traktowana po macoszemu. No dobra, ale ile to kosztuje?

Przede wszystkim wszystko zależy od naszego psa – płci, rasy, wielkości oraz stanu zdrowia. Inne koszty poniosą właściciele małych, zdrowych piesków, a inne dużych z problemami zdrowotnymi, które wymagają specjalistycznej diety. My mamy dwa psy – samoyed, 30 kg, samiec, zdrowy, ale na kastracji chemicznej. Drugi psiak to owczarek niemiecki, 40 kg, suczka, zdrowa – kastrowana.

ile kosztuje utrzymanie psa 2

Frisbee – nasz ukochana zabawa, ale niestety dyski nie są zbyt trwałe, więc trzeba regularnie zaopatrywać się w nowe. Legion na droższe i mocniejsze odpowiedniki nawet nie chce patrzeć :D Ma być ten model i koniec!

Nasze psy są na diecie BARF, czyli jedzą surowe mięso z dodatkami (do tego jakieś warzywa i owoce, oleje dla suplementacji, jajka i tak dalej). Jeżeli chodzi o różnice w diecie to są bardzo niewielkie – samoyed jada dziennie ok. 500  g jedzenia, a owczarek ok. 600 g. Koszt miesięczny żywienia dwóch psów wynosi nas 400 – 500 zł (dużo zależy od rodzaju mięsa w danym okresie oraz od cen u dostawców).

Zauważyłem, że bardzo dużo osób szuka oszczędności na żywieniu psa, a myślę, że to najgorsza możliwość. Może zaoszczędzimy kilka złotych miesięcznie, ale finalnie może to prowadzić do złego samopoczucia psa, a nawet chorób, a leczenie tych jest już kosztowne. Także naprawdę polecam zaopatrzyć się w najlepszą możliwą dietę dla swojego psiaka.

Oczywiście nie twierdzę, że BARF jest najlepszy (:D), bo dieta powinna być dostosowana do psa. Jednak na pewno najgorszym wyborem są gotowe karmy (suche i mokre) ze średniej i niskiej półki cenowej/jakościowe. Podsumowując nas żywienie 2 psów wynosi ok. 6 000 zł rocznie.

Opieka weterynaryjna dla psa

Drugim wysokim kosztem w utrzymaniu psa są wszelkie badania, szczepienia, leczenie oraz zabiegi. Są psy, które bardzo rzadko muszą odwiedzać swojego lekarza, a są także takie, które są regularnymi pacjentami. Przed zdecydowaniem się na psa nie wiemy jaki będzie, więc warto jednak założyć, że jakieś tam leczenie będzie konieczne.

ile kosztuje utrzymanie psa 3

Do posiadania szczeniaka trzeba doliczyć też taki ”ukryty koszt”, czyli koszt naprawy zniszczeń :D Levi swoje ma za uszami i kiedyś dostanie rachunek za naprawy :)

Podstawowym kosztem, którego nie unikniemy są szczepienia oraz odrobaczanie. Ceny poszczególnych usług są zależne od naszego miejsca zamieszkania i samego weterynarza. Odrobaczanie to cena w ok. 30 zł od psa (dużo zależy od wagi, ponieważ to wpływa na ilość tabletek).  Szczepienie na wściekliznę (raz w roku trzeba zrobić zgodnie z prawem) to koszt ok. 50-100 zł. W okresie szczenięcym potrzebne są również 3 serie szczepień (na nosówkę, parwowirozę itd.) w cenie ok. 50 zł na serię.

Jeżeli będziemy kastrować naszego psa to również jest to większy koszt. Cena zabiegu wynosi ok. 300-500 zł za kastrację (zależne od wagi i płci psiaka). Jeżeli zdecydujesz się na kastrację chemiczną samca to koszt wynosi 350 zł za 6 miesięczny czip. Z dodatkowych rzeczy robiliśmy również prześwietlenie na dysplazję dla Legion – koszt wynosił 100 zł za prześwietlenie stawów biodrowych.

Generalnie jest możliwość wielu różnych zabiegów i badań, a każde to dodatkowy koszt. Wszystko naprawdę zależy od naszego psa. My robimy raz na 6-12 miesięcy pełne badanie krwi, którego koszt wynosi ok. 100 zł.

Trzeba również wziąć pod uwagę różne wypadki losowe. Legion w ciągu 3 lat miała kilka razy zwichniętą lub nadwyrężoną łapę, raz miała szycie z powodu skaleczenia,  raz dostała ślinotoku od obroży przeciwkleszczowej, miała grzybicę skóry (zaraziła się od innego zwierzaka) i kilka innych wypadków, które wymagały interwencji weterynarza.

Teraz oba nasze psiaki są ubezpieczone (więcej info tutaj – ubezpieczenie psa) i polecam takie rozwiązanie. Ostatnio dostaliśmy zwrot ponad 200 zł za szycie Legion (skaleczyła się na spacerze).

ile kosztuje utrzymanie psa 4

Legion generalnie ma pewną tendencję do ”uszkodzeń” – kilka razy nadwyrężona łapa, skaleczenia i jakieś tam pomniejsze choroby. Z tego właśnie powodu zdecydowaliśmy się na ubezpieczenie :)

Ogółem jeśli chodzi o utrzymanie psa to koszty weterynaryjne mogą rocznie wynieś od 100 zł do nawet kilku tysięcy. Wszystko zależy od sytuacji losowych, ale tych uniknąć się nie da. Nie można trzymać psa pod kloszem i nie wychodzić na spacery ”bo coś się stanie”. Ubezpieczenie to jedna forma, która może zabezpieczyć przed dużym wydatkiem, ale generalnie warto również założyć sobie jakiś fundusz weterynaryjny i odkładać tam jakieś oszczędności :)

My w ciągu ostatnich 12 miesięcy u weterynarza wydaliśmy ok. 2 000 zł.

Akcesoria – mniej ważne koszty, ale jednak są

Decydując się na psa trzeba mu zapewnić pewne dodatki, które może nie są najważniejsze, ale jednak może to być dla wielu spory koszt. Głównie trzeba tu wliczyć smycz, obroże, miski dla psa, jakieś legowisko, zabawki i tym podobne.

Niektóre rzeczy wystarczy kupić ”raz, a dobrze” – porządna smycz i obroża mogą nam starczyć na lata, więc jeśli nie chcemy to nie musimy kupować nowych egzemplarzy. Oczywiście wiele osób po prostu lubi zmiany, więc nie ma tu ograniczeń – można kupić jedną obrożę co kilka lat lub zmieniać je w każdy sezon. Podobnie jest ze smyczą. Jednak na samym początku (nowy szczeniak) polecam kupić coś tańszego – pamiętam, że Legion w okresie szczenięcym ”pożarła” nam z 5 kompletów smyczy :D Droższe rzeczy warto kupić jak już psiak dorośnie i zmądrzeje, ale oczywiście ”kto bogatemu zabroni” – każdy robi jak uważa.

ile kosztuje utrzymanie psa 5

Levi wydaje się bardziej odporny, ale ma już za sobą młodzieńcze zapalenie kości, więc zobaczymy jak to z nim będzie :)

My z legowiska nie korzystamy za bardzo, bo nasze psy wolą łóżko :D Miski mamy dwie porządne ceramiczne, które się dobrze trzymają i nic nie zapowiada się, żeby trzeba było kupić nowe. Sporym kosztem u nas bywają zabawki, bo trudno nam zrezygnować z takich zakupów dla psa. Na pewno regularnie kupujemy frisbee dla Legion, bo to jej ukochana zabawa (więcej o tym tutaj – frisbee, czyli zabawka, która zmieniła nasze życie). Legion toleruje tylko takie gumowe dyski od trixie – koszt ok. 20 zł i średnio zużywamy jeden taki dysk miesięcznie.

Jeśli chodzi o utrzymanie psa i koszty z tym związane to akurat akcesoria trudno obliczyć, bo każdy będzie miał inne podejście. Niektórzy są minimalistami i nie kupują nowych rzeczy, a inni nałogowo zmieniają wystrój psa w każdy sezon. Tutaj też najłatwiej szukać oszczędności w przypadku jakiegoś zdarzenia losowego lub mniejszej ilości gotówki w jakimś okresie.

Wydaje mi się, że w ciągu roku nasze koszty w tej kategorii wynoszą ok. 500 zł.

Ile kosztuje utrzymanie psa – dodatkowe koszty

Ostatnia kategoria to takie dodatkowe koszty, które można ponieść, ale nie trzeba. To wszelkiej aktywności dla psa – szkolenia, udział w zawodach, zakup elementów do treningu i tym podobne. Tutaj wszystko zależy od nas – niektórzy są z psiakiem bardzo aktywni i biorą udział we wszystkim, inni skupiają się tylko na szkoleniach lub konkretnej dyscyplinie sportu. Jeszcze inni dokształcają siebie biorąc udział w seminariach, kupują książki behawiorystyczne i tym podobne.

ile kosztuje utrzymanie psa 6

Większości psiarzy bardzo trudno się oprzeć przed zakupem nowych zabaweczek dla psa. Często mi się wydaje, że bardziej kupujemy je dla swojej radości niż psiej, ale co tam… W końcu komu nie spodobałaby się taka świetna, różowa ośmiorniczka? :D

W ostatnich 12 miesiącach nasze koszty na ”dodatkowe” wyniosły ok. 3 000 zł. Wzięliśmy udział w szkoleniu tropienia, biegliśmy w canicrossie, Legion była na mniejszych treningach (nauka mijania innych psów na smyczy), Levi był na 3 wystawach i tak dalej.

Czasami do poniesienia takich kosztów może nas jednak zmusić sam pies – jeżeli sami nie damy sobie rady z jego problemami behawioralnymi lub wystąpią jakieś inne kłopoty, które będą dla nas uciążliwe. Decydując się na psa trzeba więc wziąć takie koszty pod uwagę, ponieważ sytuacja może tego wymagać.

Osobiście rekomendowałbym odpuszczenie sobie pomocy behawiorystów w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia psa, ponieważ większość problemów szczenięcych znika po tym czasie. Wiele osób po zauważeniu pierwszych kłopotów od razu idzie do szkoleniowca, a nie zawsze jest to konieczne. Przykładowo szczenięce podsikowanie, podgryzanie lub niszczenie znika samo i związane jest z dorastaniem malucha (psiak przestaje podsikiwać jak wyrobi sobie mocniejszy pęcherz i przestaje podgryzać jak wymieni zęby na stałe).

ile kosztuje utrzymanie psa 7

Legion w młodości też trochę poniszczyła – głównie za uszami ma rozszarpane poduszki i regularne niszczenie swoich smyczy :)

Oczywiście tutaj również jest zasada ”kto bogatemu zabroni” – jak ktoś ma środki do przeznaczenia na ten cel i uważa, że wygodniejsza dla niego jest pomoc behawiorysty to spoko – biegnij. Natomiast spotkałem się kiedyś z postem na facebooku, gdzie autorka twierdzi, że musi zmienić psu karmę na tańszą, ponieważ koszty behawiorysty są bardzo wysokie, a chodziło o bardzo młodego szczeniaczka. Naprawdę – jak poważne problemy behawiorystyczne może mieć 4 miesięczny szczeniak, które wymagają wysokich kosztów i zmuszają do zmiany diety na niższą jakościowo :)

Ile kosztuje utrzymanie psa – podsumowanie

Podsumowując – w ciągu ostatnich 12 miesięcy na utrzymanie psa wydaliśmy ok. 6 000 zł. Całkowite koszty utrzymania dwóch psiaków to: 12000 zł. Jeżeli podzielimy to na średnie koszty miesięczne to wychodzi ok. 500 zł miesięcznie od psiaka.

Czy to dużo? Trudno stwierdzić. Warto jednak wskazać, że na samo żywienie, które jest najważniejsze wydaliśmy 3 000 zł rocznie (od psa), czyli zaledwie 250 zł miesięcznie. Na koszty weterynaryjne wyszło ok. 84 zł miesięcznie (od psa).

ile kosztuje utrzymanie psa 8

Legowisko mieliśmy i nawet przez długi czas cieszyło się psim zainteresowaniem, ale finalnie zrezygnowaliśmy – duże łózko wygrało :D

Podsumowując na najważniejsze rzeczy w życiu psa (dieta + weterynarz) wyszło: 334 zł (na jednego psa).

Moim zdaniem nie jest to tak dużo, ale oczywiście wszystko zależy od konkretnej osoby – jej możliwości finansowych, poziomu materialnego, stanu zawodowego i tak dalej. Warto zauważyć, że w przypadku pytania ”ile kosztuje utrzymanie psa” nie jest ważne czy mamy psa rasowego czy schroniskowego kundelka. Każdy pies zasługuje na jak najwyższy poziom komfortu życia. W końcu nie po to decydujemy się na psa, żeby zrobić jego życie gorszym, prawda?

W naszym przypadku te 334 zł miesięcznie na psa to minimalny, najniższy koszt utrzymania psiaka. Wszystko powyżej co wydaliśmy to są takie pierdoły, które nie mają bezpośredniego przełożenia na zdrowie psa. Oczywiście psie sporty są fajne, udziały w seminariach i zawodach również, ale jednak to taki ”luksus” i koszt, którego można uniknąć, jeśli nas na to nie stać.

Psu akurat nie robi różnicy czy wybiega się na okolicznych polach czy na profesjonalnej trasie canicross – naprawdę :) Jednak dieta i leczenie to podstawa i każdy właściciel musi zapewnić to swojemu psu. Bardzo, ale to bardzo często widuję różne wypowiedzi, gdzie wiele osób stawia właśnie te bajery nad dietą i leczeniem. W jednym poście widzę chwalenie się zawodami i nowymi zabawkami, a w drugim pytanie ”mój pies całą noc wymiotuje, czy muszę iść do weterynarza? Co może mu być?”.

Moim zdaniem decydując się na psa trzeba założyć konkretne priorytety – dieta i zdrowie psa są najważniejsze, a cała reszta to dodatek. Ja akurat jestem trochę panikarz i naprawdę z każdą pierdołą lecę do weterynarza. Jednak wolę wydać więcej na leczenie oraz diagnostykę niż na ewentualne zabawki, bo nawet jeżeli weterynarz mi powie, że ”nic się nie dzieje – nie ma powodu do strachu” to uniknąłem potencjalnych powikłań u psa.

ile kosztuje utrzymanie psa 9

Levi zainteresowany zabawkami jest wyłącznie w domu – na dworze ma ciekawsze rzeczy do roboty :)

Niestety często widuję pewną zmianę priorytetów. Ludzie unikają wizyt u weterynarza (bo to kosztuje, a przecież może nic takiego nie być) i szukają tańszej alternatywy dla diety swojego psa. Jednak bardzo chętnie kupują nowe zabaweczki, lansują się na seminariach i biorą udziały w wielu konkurencjach sportowych. Jednak często na pytanie ”a jak badania krwi Twojego psa?” odpowiadają ”przecież jest zdrowy to po co robić badania?”.

Moja ogromna rada dla każdego kto już posiada psiaka lub dopiero się nad nim zastanawia – skup się przede wszystkim na diecie i zdrowiu psa. To naprawdę jest najważniejsze. Szkolenia, aktywności i zabawki to super sprawa, ale nigdy kosztem diety i zdrowia. Jeżeli w jakimś momencie życia będzie bardziej krucho z kasą,  to lepiej zrezygnować ze szkoleń i aktywności, niż szukać tańszej, gorszej jakościowo karmy lub odpuścić wizytę u weterynarza ”bo może nic takiego się nie dzieje”. Psiaki będą Wam wdzięczne na pewno :)

A jak wygląda utrzymanie psa u Was i koszty z tym związane? :)

 

Polecamy