mata węchowa

Mata węchowa dla psa – wszystko co musisz wiedzieć

Mata węchowa to bez wątpienia najbardziej przydatna zabawka dla każdego psa. Zalety pracy węchowej są ogromne, a same możliwości maty węchowej pozwalają wykorzystać ją na różne sposoby. Mata pomaga przy wielu problemach behawioralnych i często jest polecana przez specjalistów. Jest dobra dla szczeniaka, psa dorosłego, staruszka, a nawet psiaków niepełnosprawnych.

W naszym sklepie można znaleźć między innymi maty węchowe, więc zależy nam na zapewnieniu merytorycznych i pomocnych materiałów na ten temat. Naprawdę uważamy, że warto spróbować maty węchowej. Satysfakcja z obserwacji samodzielnej pracy swojego psa jest ogromna. Nie ma chyba również prostszego sposoby na pracę węchową w domowym zaciszu.

Sprawdź nasze maty węchowe na matywechowe.pl

Mata węchowa dla psa – nasze początki

Na samym wstępie muszę się pochwalić, że jesteśmy inicjatorami ruchu matowęchowego w Polsce. Przed pojawieniem się naszych materiałów o tej aktywności w naszym kraju świadomość o niej była bardzo niska. Nic dziwnego, bo mata węchowa to produkt jeszcze stosunkowo niszowy.

Zresztą zazwyczaj skupiamy się na innym typie zabawy z psem. Raczej szarpiemy się, przeciągamy, biegamy lub uprawiamy inne aktywności fizyczne. Mata węchowa służy przede wszystkim do stymulacji psychicznej, czyli treningu umysłu naszego psa.

mata węchowa dla psa

Testy maty węchowej w plenerze :D

Sami o matach węchowych wiedzieliśmy od dawna. Mieliśmy kiedyś z Legion spore problemy behawioralne, więc chwytaliśmy się wszystkiego. W Polsce ten produkt nie był w ogóle dostępny, więc postanowiliśmy zrobić go samodzielnie.

Pierwsze wersje były mocno prototypowe, ale jak najbardziej funkcjonalne. Wykonaliśmy i spróbowalismy wielu egzemplarzy, a cała koncepcja oraz idea nas po prostu zachwyciła – absolutnie nie myśleliśmy wtedy jeszcze o własnej produkcji. Jednak nasz blog się rozwijał i coraz więcej osób pisało do nas o problemach ze swoimi psiakami. W Polsce nadal mata węchowa nie była dostępna, więc finalnie postanowiliśmy, że warto spróbować. Powolutku opracowywaliśmy własne metody wykonywania maty, rozmawialiśmy z dostawcami, testowaliśmy różne materiały i konfiguracje. Wszystko dzielnie testowała Legion, a później również Levi.

mata węchowa dla psa 2

Dostawa materiałów na maty węchowe :D Levi pilnuje oczywiście!

Wierzymy, że mata węchowa to świetna sprawa i dlatego chcieliśmy, żeby każdy miał do niej dostęp. Jednocześnie wiedzieliśmy, że wykonanie jej samemu to wcale nie taka prosta sprawa, szczególnie jeśli ktoś nie lubi takich robótek. Nasze duże maty składają się z ponad 800 ”frędzelków”, więc powodzenia z cięciem tego nożyczkami :)

Oficjalny start!

Po miesiącach planowania, organizowania i przygotowywania w końcu udało nam się wystartować. Nasz sklep matywechowe.pl oficjalnie ruszył 2.03.2017 i od tego czasu wspólnie z Wami ciągle rozpowszechniamy wiedzę o tym produkcie. Moim zdaniem jest naprawdę super – ciągle otrzymujemy fantastyczne zdjęcia psiaków, ciepłe opinie oraz miłe historie.

Są psiaki, którym mata węchowa pomogła z problemami. Są również pupile niepełnosprawne, dla których mata węchowa to jeden z niewielu sposobów na wspólne spędzenie czasu z przewodnikiem. Naprawdę jest genialnie i nigdy się nie nadziwię jak ogromną popularność maty zyskały i ciągle zyskują. Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy rozpocząć ten trend w naszym kraju. 

mata węchowa dla psa 3

Pierwsze ”fejmy”, czyli krótka wzmianka o naszych matach w magazynie Claudia :)

Mata węchowa dla psa – co to jest?

Jednak czym jest ta legendarna mata węchowa? Nie ma tak naprawdę jednego założenia. Generalnie mata węchowa to idea, a nie konkretny produkt. Przede wszystkim jest to przedmiot, który umożliwi psu zabawę węchową. Powinna składać się z podstawy oraz materiału, w którym można ukryć przysmaki. Przykładowo my proponujemy dwa typy mat. Pierwszy wykonany jest z podstawy gumowej, w której przepleciony jest materiał. Drugi ma podstawę szytą z materiału antypoślizgowego, a paseczki są doszywane.

mata węchowa

W macie węchowej chodzi przede wszystkim o to, aby ukryć przed psem coś smacznego w taki sposób, aby nie było widoczne, ale stosunkowo łatwe do zjedzenia. Dzięki temu pies czuje przysmak, ale go nie widzi, więc musi skupić się na swoim zmyśle węchu i w taki sposób odkryć swoją przekąskę. Jak widać zamysł jest prosty, ale właśnie tu tkwi urok tego rozwiązania. Zabawa lub aktywność wcale nie musi być skomplikowana, aby była satysfakcjonująca dla psa.

Magia polega na wykorzystaniu psiego nosa, który jak wiemy jest potężnym narzędziem. To najważniejszy i najpsiejszy element psiej egzystencji, a niestety nie zawsze jest wykorzystywany przez przewodnika. Zazwyczaj skupiamy się na szarpaniu, aktywności fizycznej oraz słuchaniu naszych poleceń. W trakcie życia z nami nie ma więc zbyt wiele możliwości, aby odpowiednio zastosować psi nos.

Po zauważeniu sukcesu mat węchowych niestety stało się tak, że zaczęły pojawiać się inne firmy, które chcą po prostu podłączyć się pod ten temat. W związku z tym pojawiły się maty węchowe, które matami węchowymi nie są. Jeżeli produkt ma elementy zagadek dla psa, które trzeba rozwiązać, aby otrzymać nagrodę to nie jest to mata węchowa, a mata edukacyjna.

W macie węchowej chodzi o prostą aktywność, przy której uwaga psa skupia się tylko i wyłącznie na lokalizowaniu nosem nagrody. Zastosowanie różnych kieszonek, wnęk, zakładek i tego typu rozwiązań sprawia, że pies rozwiązuje zagadki, a praca nosem jest sprawą drugorzędną.

Jak najbardziej maty edukacyjne i zabawki edukacyjne to fantastyczna sprawa, ale mają trochę inny wpływ na psa i inną zasadę działania. Minusem tych produktów jest fakt, że pies może nauczyć się zagadek na pamięć i po pewnym czasie cała zabawa traci na efekcie. Przy matach węchowych nie ma tego problemu, ponieważ pies musi korzystać z nosa cały czas :)

Poniżej krótki filmik jak ćwiczymy z matą węchową :D Levi jeszcze nie jest zbyt dobry w opanowaniu, ale radzi sobie coraz lepiej :)

Psi nos, a mata węchowa

Spójrzmy na to w ten sposób. W domu uczymy psa reakcji na nasz głos oraz mowę ciała, więc pies wykorzystuje głównie oczy i słuch. Na spacerze często nie pozwalamy psu spokojnie wąchać (bo jeszcze coś zeżre w tej trawie albo się w czymś wytarza) tylko przemy ciągle do przodu. Nawet w parku raczej zachęcamy psa do aportowania, szarpania i biegania, żeby się trochę wymęczył. Nie ma raczej miejsca na węch, prawda?

Natomiast trzeba wiedzieć, że u wielu psiaków właśnie zabawy węchowe dają najlepsze rezultaty. Moją i Legion ukochaną aktywnością jest tropienie, ale niestety ćwiczenia są upierdliwe. Nie zawsze jest pogoda (a właśnie w okresie jesień/zima najbardziej się stymulacja psychiczna przydaje), treningi są daleko, trzeba mieć pozoranta i tak dalej. Na pewno nie jest to coś, co można robić regularnie każdego dnia.

Jednak mata węchowa jest prosta – pozwala na ćwiczenie w każdych warunkach, nie wymaga specjalnego przygotowania i działa za każdym razem. Wystarczy postawić ją na podłodze (lub na trawie – w parku też można ćwiczyć z matami), wrzucić trochę przysmaków i gotowe. W zależności od stopnia zaawansowania psa, poziomu trudności, wielkości maty i ilości smaczków jedna sesja trwa ok. 5-15 minut (nawet do 30 minut jak psisko jest małe lub dopiero zaczyna). Po takiej sesji możemy zacząć kolejną, a zazwyczaj po 2-3 psiaki mają już dość.

mata węchowa dla psa 5

Zdjęcia zadowolonych psiaków to nasz ulubiony element marki Matywechowe.pl – po prostu uwielbiamy oglądać psiska z nosami w macie węchowej :D

Fenomenalnie obserwuje się psa podczas pracy. Podchodzi do maty i czuje, że ”jest tu coś dobrego”, ale tego nie widzi. Zbliża nos do maty i zaczyna ogarniać o co chodzi. Wykorzystując nos lokalizuje przysmak, zanurza się w głębi paseczków i już nagroda zdobyta. Jednak to nie koniec, bo zaraz obok wyczuwa kolejny przysmaczek i poszukiwanie zaczyna się od nowa! Dla człowieka może to wydawać się banalne, ale od psa taka praca wymaga ogromnej ilości skupienia i koncentracji. Często psiaki po zakończeniu sesji kładą się na matę ze wzrokiem ”stary, koniec – ani smaczka więcej. Dobranoc!” i idą spać :) Wspominałem, że mata jest mięciutka, więc idealnie sprawdza się na drzemkę po pracy? :D

Naprawdę polecam, bo mi osobiście nigdy się nie znudzi oglądanie psa podczas pracy węchowej. Nawet nasz szczeniak, który na ogół jest taki mały wariat, podczas zabawy z matą robi się nagle poważny i dokładny :) Potem szczeka ”wincyj!” i skacze, ale ta chwila powagi to coś fantastycznego :)

Jest jeszcze jedna sprawa, o której warto pamiętać. Niektóre psiaki bardzo nakręcają się na zabawy fizyczne. Szarpanie, przeciąganie i bieganie powoduje potem problemy z uspokojeniem się, problemy ze snem, frustrację i tak dalej. To prosty sposób, aby uzyskać nadpobudliwego psa, który ciągle chce więcej i nie potrafi się wyciszyć.

Praca węchowa działa wręcz przeciwnie. Nie nakręca ani nie pobudza fizycznie psa. Uspokaja, wycisza, męczy psychicznie. Warto wprowadzić sesje węchowe w przypadku psa problemowego lub po prostu takiego, który nie radzi sobie z emocjami.

Z czym jeszcze pomoże mata węchowa?

Mata węchowa to zabawa/aktywność, która naprawdę może pomóc w wielu problemach. Tutaj opiszę wszystko, co wpadło mi do głowy w tym momencie :)

Pies je za szybko

Levi jak był bardzo młody to jadł strasznie zachłannie i szybko. To nie jest bezpieczne zachowanie, ponieważ w ekstremalnym przypadku może prowadzić do skrętu żołądka. Mata węchowa może być wykorzystana jako ”miska” na jedzenie – pies nie widzi żarełka, więc musi je znaleźć dzięki węchowi. Znacząco uspokaja to psa podczas posiłku i powoduje, że szybkość jedzenia się zmniejsza.

Pies nie chce jeść

Niektóre psiaki to prawdziwe niejadki. W wielu przypadkach spowodowane jest to pewnym znudzeniem faktem, że jedzenia nie trzeba ”zdobyć”, a psy to jednak zwierzęta przyzwyczajone do zdobywania swojego pożywienia – tak przynajmniej głoszą pewne teorie. Jednak rzeczywiście bywa tak, że ”spalenie miski” i wymaganie od psa wykonania jakiegoś polecenia przed jedzeniem powoduje, że psiak nagle nabiera apetytu. Mata węchowa może być dla psa właśnie takim sposobem na ”zdobywanie” pokarmu. W końcu sam musi je znaleźć, więc dla wielu pupili to ogromna motywacja :)

mata węchowa

Obrona zasobów

Z Levim mieliśmy taki problem, że jak był malutki to strasznie bronił zasobów. Nie można było siedzieć przy nim jak jadł, ani zabrać mu gryzaka – warczał i uciekał. Legion tak nie robiła nigdy, więc nie wiedzieliśmy co zrobić. Pomogła nam mata węchowa – jak psiak wyszukiwał jedzonka to dokładaliśmy przy nim mu kolejne porcje. Nie mogę stwierdzić, czy na 100% jedynie to było rozwiązaniem, ale wraz z postępem czasu rzeczywiście obrona zasobów znikła. Teraz szczeniaczek sam przybiega do nas z gryzakiem i gryzie go przy nas.

Pies nadpobudliwy

Legion była strasznym nerwusem – potrafiła szczekać na wszystko i biegać po mieszkaniu. Żadna ilość spacerów, biegania i frisbee nie pomagała – psisko wracało do domu, odpoczywało 30 minut i znowu czegoś chciało. Tutaj jesteśmy pewni, że u nas rozwiązaniem była mata węchowa. Wystarczyły 2-3 sesje, a Legion się uspokajała i wracała spać. Próbowaliśmy też tropienia, ale zajęcia odbywały się tylko w poniedziałki wieczorem, więc to dla nas było stanowczo za mało. Z maty węchowej mogliśmy korzystać w każdą pogodę i o każdej porze :)

Pies w trakcie leczenia

Dla mnie najgorszy okres z psem jest zaraz po jakimś zabiegu/urazie, który uniemożliwia normalne spacery. Legion tak się denerwuje w takie dni, że szkoda gadać :D Leży wkurzona, wzdycha, szczeka i absolutnie nie chce zrozumieć, że po prostu nie może biegać, jak kilka dni temu miała założone szwy. Wiele psiaków frustruje się w okresie rekonwalescencji i mata węchowa może tu pomóc. Sporo psów bardziej męczy się ćwiczeniami umysłowymi niż fizycznymi, więc sesje węchowa z matą naprawdę pomogą psu zużyć nadmiar energii.

Psiaki niepełnosprawne

Niepełnosprawność u psa nie oznacza, że traci on chęć życia – często jest wręcz przeciwnie i takie psiaki mają ogromną ochotę, żeby robić coś ze swoim przewodnikiem. Niestety czasami jest to mocno utrudnione, szczególnie jeśli psiak ma problemy ze wzrokiem, słuchem lub nie może poruszać się normalnie. Ostatnio naszym klientem był Milo, niewidomy psiak, który naprawdę fantastycznie bawi się z matą węchową. Potrzebuje oczywiście trochę pomocy i nakierowania, ale wygląda to świetnie. Ogromnym plusem tego produktu jest fakt, że może z niego korzystać każdy psiak ze sprawnym zmysłem węchu.

Psi seniorzy

Psie staruszki to fajne pieseły i chyba każdy o tym wie. Natomiast wiadomo, że takiego seniora nie można forsować – skończyły się czasy szalonego biegania i skakania. Dla takich psów również mata węchowa może być doskonałym rozwiązaniem. Nie wymaga siły. nie obciąża stawów i organizmu. Można więc z maty węchowej korzystać bezpiecznie i bez obaw, a nasz psiak na pewno chętnie spędzi w taki sposób czas.

Mata węchowa – co warto wiedzieć?

Jak zaczynaliśmy to praktycznie byliśmy jedyną firmą, która oferowała maty węchowe. Mieliśmy więc wpływ na ogólną jakość prezentowanych produktów. Obecnie coraz więcej osób postanowiło sprzedawać maty lub pisać o nich poradniki, więc nie zawsze wszystko jest najwyższej jakości. Warto więc opisać jak powinna wyglądać dobra, profesjonalna mata węchowa, abyście mogli sami ocenić czy kupowany produkt spełnia Wasze oczekiwania. Również pomoże to w sytuacji, kiedy ktoś będzie chciał samodzielnie zrobić sobie matę :)

mata węchowa 22

Do oferty wprowadziliśmy szarpaczki polarowe – są super, mięciutkie i w ogóle :D

Bez względu na to, czy kupujesz matę czy robisz ją samodzielnie to warto wiedzieć o kilku rzeczach. Mata węchowa musi być zrobiona porządnie, z materiałów wysokiej jakości oraz dostosowana do psiaka. Tania i zła mata węchowa spowoduje, że pies nie będzie czerpał przyjemności z zabawy – będzie brzydko pachnieć, a poszukiwanie smaczków będzie uciążliwe. Taka aktywność nie ma sensu i jest tylko źródłem frustracji. Potem są różne opinie, że u kogoś mata węchowa nie działała, pies nie chciał z niej korzystać lub brzydko wyglądała. To efekt oszczędzania na materiałach – przez siebie lub wykonawcę, od którego kupujemy :)

Przede wszystkim bardzo ważne jest podłoże i jego jakość. Podstawa powinna być solidna, a materiał odpowiednio gruby. Niestety na rynku można znaleźć sporo mat wykonanych z kocy polarowych, które są cieniutkie, a mata wygląda po prostu źle i źle się w niej psu szuka przysmaków.

mata węchowa 22

Levi poleca :D On generalnie kocha się szarpać, przeciągać i tego typu zabawy!

Tylko dobry materiał wysokiej jakości

Nie polecamy robienia maty węchowej ze ”śmieci”. Niektórzy mogą chcieć skusić się na stare koszulki lub spodnie, ale finalny efekt może być odwrotny od zamierzonego. Jednocześnie trzeba pamiętać, aby zastosować odpowiednią ilość warstw tych pasków. Wiele osób lub wykonawców stawia na 1 lub 2 warstwy (przeplatają tylko w pionie lub w pionie i poziomie), ale naszym zdaniem to za mało.

My przeplatamy 3 warstwy (pionowo, poziomo i po skosach) i tylko taka ilość pasków zapewni odpowiednią gęstość maty węchowej. Naprawdę jak już robimy matę sami to upewnijmy się, że robimy ją porządnie. Natomiast jak kupujemy od kogoś to poprośmy o informację ile jest warstw pasków. Często dostajemy wiadomości w stylu ”czy Wasza mata będzie dobra dla mojego psa? Kupiłam ostatnio za 30 zł i pies nie chce się nią bawić, a sama mata wygląda okropnie”. Niestety tak jest, jeśli mata wykonana jest z tanich materiałów lub wykonawca oszczędza na ich ilości.  Pies nie powinien siłować się z matą. Powinien móc zlokalizować przysmak i stosunkowo komfortowo go wyjąć.

mata węchowa 23

Tutaj widzicie Obiego i jego matę na indywidualne zamówienie :)

Naprawdę uważam, że warto dopłacić dla psiaka i kupić lub zrobić coś naprawdę fajnego. Ty i Twój pies będziecie zadowoleni.

Mata węchowa – częste pytania

Często zadajecie nam różne pytania odnośnie mat oraz zgłaszacie swoje obawy. Wiele mitów również znajduję w sieci i myślę, że warto byłoby kilka spraw wyjaśnić :)

Czy matę można prać?

Nie wypowiem się za wszystkich oczywiście, ale nasze maty można spokojnie prać. Zalecamy pranie ręczne, ale jeżeli ocenimy, że nasza pralka da radę to można również w taki sposób – na niskich obrotach oczywiście. Duża mata ma 60×40 cm i waży ok. 3 kilogramy, więc nie do każdego urządzenia się zmieści. My nasze maty wrzucamy do pralki i jest spokój :)

Czy mata będzie dobra dla mojego psa?

Mata węchowa jest idealna praktycznie dla każdego psa – dużego i małego, bez względu na płeć lub rasę. Jeśli Twój pies ma nos to może bawić się z matą :) Jeżeli masz jakieś złe doświadczenia z tego typu aktywnością to są dwie możliwości:

  • kupiona mata była źle zrobiona (tanie materiały, za mało warstw materiału), a to spowodowało, że doświadczenie mogło być negatywne. Na przykład mata brzydko pachniała lub wszystkie smaczki wpadały pod nią (za cienki materiał lub za mało paseczków)
  • pies przyzwyczajony jest do szarpania i szaleństw, więc nie ogarnął zabawy węchowej, a przewodnik mu jej nie wytłumaczył. Pierwsze sesje warto wykonać razem z psem – pokazać mu, że smaczki są ukrywane i zachęcić do spokojnego ich szukania. Niektórzy od razu zostawiają psa sam-na-sam z matą i dziwią się, że została zniszczona. Nie każdy pies od razu załapie, więc warto poświęcić trochę czasu i wspólnie odkrywać zabawy węchowe :)
mata węchowa 24

Lilu też ma matę indywidualną :) Dla każdego coś innego!

Mój pies nie lubi maty i nie chce się nią bawić

Czy Twój pies lubi jeść? Jeśli tak to lubi również matę węchową. Jeżeli z jakiegoś powodu odmawiał zabawy to może mata była źle wykonana (brzydki zapach, który zniechęcał psa do zabawy), zastosowano złe smaczki (coś, czego pies nie lubi) lub pies się za bardzo sfrustrował (tania mata, smaczki wpadały pod nią, a pies nie mógł ich wyciągnąć).

Naprawdę nie ma chyba psa, który ma wrodzoną niechęć do wąchania i jedzenia, więc w praktyce każdy pies może się bawić matą. Niektóre wymagają odpowiedniego przysmaku (np: coś innego, nie to co dostają w misce) lub pokazania jak się bawić (pies nauczony ciągłego biegania i szarpania może nie rozumieć zabawy węchowej na starcie).

Najczęstszy problem jaki słyszę to to, że pies szarpie matę zamiast szukać smaczków. To właśnie efekt ciągłego zachęcania psa do zabawy fizycznej – szarpania, przeciągania  się i biegania. Jeżeli pies nie ma doświadczenia ze stymulacją psychiczną i zabawami na inteligencję to może na samym początku mieć problemy. Jeżeli zawsze się z nim szarpaliśmy to nic dziwnego, że nowa zabawka od razu skojarzy się psu z tego typu czynnością.

mata węchowa 25

Oto Triss i jej mata węchowa ”morskie fale” :)

Serio warto poświęcić trochę czasu, żeby przestawić swojego psa na ten typ zabawy, bo to świetna droga do wielu ciekawych aktywności.

Duża czy mała mata?

My zawsze rekomendujemy dużą matę na start – dla dużych jak i małych psów. Duża mata (60×40 cm) umożliwia większą powierzchnię do wąchania i jest idealna dla każdego psa. Mniejszy po prostu będzie miał dłuższą frajdę i nie trzeba będzie mu tak często ”doładowywać” smaczkami. Oczywiście jeśli ktoś chce spróbować mniejszej (40×30 cm) to nie ma problemu. Jedynym minusem jest fakt, że jak pies szybko załapie zabawę i będzie mu szło bardzo dobrze to trzeba będzie stosunkowo często dokładać przysmaków, a sesja będzie trwała odrobinę krócej :)

Mata węchowa – dla psa i… dla kota?

Oczywiście, że dla kota! Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale kociaki również uwielbiają wykorzystywać swój węch i zdobywać pożywienie. Z naszych mat korzysta sporo kociarzy i naprawdę sobie chwalą.

mata węchowa 26

Typowy kot – niby mata węchowa, ale sznureczki najlepsze :)

Na FB GłasKotki pojawiła się opinia na temat naszych mat:

”O nosework słyszał każdy zapalony psiarz. Wśród kociarzy jest to zagadnienie zupełnie obce. Nosework polega na wyszukiwaniu konkretnych zapachów i wskazywaniu ich źródła przewodnikowi. Oczywiście nie wymagajmy od naszych mruczków tropienia na poziomie psa policyjnego, jednak nie lekceważmy kocich nosów! 

Psiarze pokochali nosework i trudno się dziwić. Wszak jest to dyscyplina, do której potrzeba jedynie wyobraźni i kreatywności. Cały trening jesteśmy w stanie przeprowadzić w mieszkaniu, przy użyciu kartonów, pudełek, pojemników, a nawet mebli.  Jeśli jednak jesteście leniwi, albo kreatywność kończy się na ubraniu choinki na święta ;) z pomocą przyjdą Wam Maty Węchowe <3 

Dlaczego warto zainwestować w kocie nosy?

Bo mata węchowa to doskonały pogromca nudy i rutyny. Psiarze już przekonali się, że niuchanie wycisza, uczy skupienia, powoduje wzrost pewności siebie, a nawet stabilizuje układ nerwowy. Który z właścicieli kotów nie doświadczył dzikich gonitw swoich mruczków, gdy zmęczeni po całym dniu przykładamy głowy do poduszki?

Któż nie słyszał, że najlepszym lekarstwem na kocią nudę i depresję jest drugi kot? W dzisiejszym zaganianym świecie nie jesteśmy w stanie poświęcić naszym pupilom tyle czasu i zabawy, ile tego potrzebują. Często nie doceniamy kotów i bagatelizujemy ich instynkty, o których istnieniu przypominamy sobie, gdy przez okno wleci mucha ;) Na wszystkie te pytania i bolączki jest odpowiedź – #nosework!

Naszą przygodę z noseworkiem zaczęliśmy od fantastycznej maty węchowej, którą nasze koty dostały od Maty Węchowe. Koty z niecierpliwością okupowały nowy karton, zupełnie jakby umiały czytać i wiedziały, że to dla nich. W środku znaleźliśmy elegancką paczkę, związaną uroczą kokardką, na którą wyrok wydał Karol :) Gdy w końcu odpakowaliśmy naszą matę, koty miały ją w nosie. Wiadomo – nie ma szczerszej kociej miłości, niż ta do kartonów ;)  Wszystko zmieniło się jednak, gdy w macie umieściłam smakołyki. Pierwszy był Karol…i w zasadzie ostatni, bo jak się wpakował swoim pulpetowym sadełkiem, to Czesio mógł tylko sięgać po smaczki łapką ;)

 Upartość naszego krótkopyskiego brytyjczyka i pasja z jaką wyszukiwał łakoci wprawiła mnie w szczere zdumienie. Byłam przekonana, że jemu najtrudniej będzie się przełamać do węszenia, jednak następne kilkadziesiąt minut patrzenia jak wystają mu z maty tylko uszy, zweryfikowało moje obawy :)Koty miały zajęcie na ponad pół godziny. Kombinowały nosami, łapami, próbowały podnosić matę, ciągnąć za polarowe frędzelki. Po wszystkim padły na dobre 2 godziny, a wieczorem odpuściły gonitwy :D 

Mata jest bardzo solidna. Polar jest bardzo gruby, jednocześnie bardzo miły w dotyku i delikatny dla kocich pyszczków. Na frędzelkach nie ma śladu po kocich pazurach, mimo, że koty uparcie próbowały pójść na skróty. Miłym zaskoczeniem była też gęstość! Nie ma opcji, żeby coś wypadło na drugą stronę maty! Jesteśmy bardzo zadowoleni, a jakość maty przerosła nasze oczekiwania. 
Węszenie w macie będzie już stałym elementem życia naszych kotów :) Gorąco polecamy! :)”

mata węchowa 27

Kociaki polecają maty węchowe :)

Myślę, że to dobrze pokazuje, że kociaki również mogą się bawić w ten sposób, a mata węchowa to również produkt warty uwagi kociarzy :)

Mata węchowa dla psa – podsumowanie

O macie węchowej mogę pisać naprawdę sporo, bo to jedyna aktywność/zabawa, którą wykonujemy naprawdę regularnie. U nas w domu praktycznie mata ”chodzi” cały czas. Czasami psy dostają tak śniadanie, często po spacerze robimy matę ”na uspokojenie”, wieczorami bardzo często i nawet kilkanaście razy dziennie w dni deszczowe lub jak mamy ogrom pracy i trudno wyjść na kilka dłuższych spacerów.

Nie ma dnia, kiedy mata węchowa nie było wykorzystana, a my ciągle znajdujemy nowe sposoby na zabawę. Robimy tory, ukrywamy głębiej, zawijamy, dajemy więcej/mniej smaczków. Bardzo często łączymy zabawę z innymi ćwiczeniami – trenujemy cierpliwość, skupienie, zostawanie w miejscu i tak dalej. Naprawdę masa możliwości.

mata węchowa

Mata węchowa dla szczeniaczka? Oczywiście!

Mata węchowa jest super :)

Ja raczej nigdy nie będę obiektywny, bo mata węchowa bardzo nam pomogła z psami. Legion miała strasznie trudny okres, jeśli chodzi o jej zachowanie i jestem pewien, że bez maty byśmy sobie nie poradzili. Teraz jest o wiele spokojniejsza, a w gorsze dni robimy więcej sesji węchowych i nasza psina nie szaleje. Z Levim też była nam pomocna – głównie z jego obroną zasobów, ale również ogólnym szczenięcym chaosem. Levi również jest spokojniejszy, nie rzuca się, nie biega po mieszkaniu i tak dalej.

Dla nas mata węchowa była też sposobem na pewne uspokojenie relacji dwóch psiaków Wcześniej psy nie mogły jeść w jednym pomieszczeniu, bo zawsze jeden zaglądał drugiemu do miski i były bójki o to. Natomiast z maty węchowej mogą jeść oba psiaki jednocześnie i nie ma żadnych walk. Razem grzecznie siedzą, a na polecenie biegną do maty i ramie w ramię poszukują i zjadają smaczki. Super :)

Uf – to jest bardzo długi post i masa literek do napisania. Mam nadzieję, że jak najbardziej przybliżyłem Wam fantastyczny produkt, jakim jest mata węchowa. Oczywiście możecie myśleć, że ”Bullshit! Sprzedajecie te maty to wiadomo, że zachwalacie” – każdy ma prawo do swojej opinii. Ja tam na krytykę nie patrzę i tylko ładuję kolejne smaczki do naszej niesamowitej maty, którą psiaki po prostu kochają :D