jak schłodzić psa

Jak schłodzić psa, czyli próbujemy przetrwać lato

Jak schłodzić psa? To pytanie w okresie letnim zadaje sobie mnóstwo opiekunów. Gorące słońce i wysokie temperatury sprawiają, że psiaki bardzo cierpią i nie potrafią sobie samodzielnie poradzić z taką pogodą. Są rasy bardziej i mniej odporne na upalne dni. Na zachowanie psa wpływają również indywidualne cechy. Niektóre psy cierpią w samotności, a inne głośno dają znać o swoim niezadowoleniu.

Bardzo ważne jest, aby próbować pomóc psu w gorące, letnie dni. Szczególnie ważne jest to przy psach długowłosych, które mogę naprawdę źle znosić wysokie temperatury.

W dzisiejszym artykule przedstawimy podstawowe rady jak schłodzić psa, ale również ogólnie wyjaśnimy jak postępować w upały.

pies w lato

Jak schłodzić psa – co robić, a na co uważać?

Wysokie temperatury i upały to spory problem dla wielu psów. Na pewno lato wymaga od opiekuna delikatnego przeorganizowania swojego planu dnia. Pamiętajmy, że nic na siłę. Opiekun widzi, że psiak źle znosi ciepło, ale też trzeba trochę dać psu radzić sobie samemu. Z naszej strony zapewnić psu rozwiązania, ale nie zmuszać do nich.

Czasami widać sytuacje, że opiekun przenosi psa przed wentylator, od którego psisko próbuje odejść. Tak samo nie każdy pies lubi się kąpać, więc wrzucanie na siłę do basenu przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Spacery tylko rano i wieczorem

Przede wszystkim konieczna jest zmiana godzin wyjścia na spacery. Preferowane są wczesne poranki i późne wieczory, ponieważ właśnie o tych porach temperatura na zewnątrz jest najniższa. W środku dnia gorące słońce sprawi problem psu, a dodatkowo ziemia będzie nagrzana, co może prowadzić do poważnych dyskomfortów.

Jeżeli jesteśmy zmuszeni wyjść w godzinach największego słońca to postarajmy się, aby spacer był krótki, a dodatkowo wybierajmy trasę po trawie, a nie asfalcie lub chodniku. Jeżeli pies ma spore problemy z opuszkami na łapach to warto pomyśleć o specjalnych butach, albo chociaż o stosowaniu odpowiedniego kremu ochronnego.

Znajdź psu chłodne miejsce

W okresie letnim warto zapewnić psu miejsce, w którym może się schłodzić. Jeżeli psiak większość dnia spędza w domu to warto pomyśleć nad zostawianiem korytarza lub łazienki otwartej, aby przyjaciel mógł odpocząć na chłodnych kafelkach. Jeśli pies ma swoje ulubione miejsce, w którym uparcie przebywa to w tym pomieszczeniu zasłońmy rolety, aby nie trafiało tam gorące słońce.

Warto również zastanowić się nad matami chłodzącymi, które pomagają uzyskać psu przyjemniejszą temperaturę. Na rynku można znaleźć również kamizelki chłodzące, ale tutaj osobiście jestem sceptyczny – moim zdaniem maty są lepsze. Przy macie to psiak może zdecydować, czy chce na niej leżeć. Kamizelkę ma na sobie, więc nie bardzo ma wybór, bo sam jej nie zdejmie. Każdy psiak ma inne potrzeby temperaturowe, więc też nie powinniśmy przechładzać go na siłę.

jak schłodzić psa w lato

Jeżeli nasz pies spędza sporo czasu w ogrodzie to warto upewnić się, że są tam miejsca, w których znajdzie cień w ciągu całego dnia. Jeśli nie ma drzew lub altan to warto pomyśleć nad jakimś zadaszeniem na okres lata.

Kąpiele w basenie i stawie

Wiele psów uwielbia pływać, więc opiekunowie często decydują się w okresie letnim na wizytę nad jezioro lub staw. Alternatywą są specjalne baseny dla psów. Generalnie jak najbardziej jest to fajny sposób na ochłodę – w końcu woda jest zimniejsza, więc na pewno jest przyjemnie.

Trzeba jednak uważać, szczególnie przy psach długowłosych (np: samoyedy), aby dobrze wysuszyć psa po kąpieli. Niektóre rasy mają problem z suszeniem, a długotrwała wilgoć może prowadzić do bolesnych odparzeń. No i oczywiście trzeba pamiętać o bezpieczeństwie – pilnować psa podczas pływania, w razie potrzeby stosować kapoki, a również uważać na teren wokół stawu lub jeziora (ostre przedmioty, szkło itd.).

pomóc psu w lato

Jeżeli chodzi o baseny to warto wybierać specjalne dla psów, ponieważ są wytrzymalsze. Dmuchane mogą szybko ulec zniszczeniu pod psimi pazurami. Dużą popularnością wśród psiarzy cieszą się wszelkie piaskownice z tworzywa, które wykorzystywane są jako baseny. Tutaj trzeba pamiętać, aby wyłożyć dno czymś antypoślizgowym (ręczniki, koce, maty), aby powierzchnia nie była zbyt śliska. Baseny jednak zazwyczaj są dość płytkie, więc raczej nadają się do ochłody w wodzie, niż do pływania.

Pielęgnacja ważna sprawa

Pielęgnacja jest bardzo ważna szczególnie przy psach długowłosych. Przede wszystkim chodzi o dokładne wyczesywanie psa, najlepiej jeszcze zanim przyjdą upały. Usuwanie martwego podszerstka pozwoli na lepszą wentylację skóry, a wtedy wysokie temperatury będą trochę bardziej znośne.

Dobrym pomysłem jest również stosowanie kosmetyków na łapki oraz nosek. Suche, letnie powietrze bardzo często prowadzi do przesuszania nosa oraz spękań. Spacery w okresie letnim zwiększają ryzyko pękania i przesuszania opuszków łap.

Chłodzenie psa – na co uważać?

Psy chłodzą się inaczej niż ludzie. Przykładowo psy nie pocą się tak jak my, aby regulować temperaturę. Jedynie w łapkach znajdują się u psów gruczoły, które odprowadzają pot. Z tego powodu psiaki chętnie moczą łapy w wodzie, ponieważ pomaga im się to chłodzić. Jednak pocenie się pełni minimalną rolę, jeśli chodzi o regulację temperatury ciała.

Główną rolę w tym procesie pełni dyszenie, które pomaga odprowadzić ciepło z organizmu. Z tego powodu szczególnie w okresie letnim trzeba upewnić się, że pies ma możliwość dowolnego dyszenia. Ciasne kagańce na pewno nie są wskazane.

Psy również mogą odprowadzać ciepło w drodze konwekcji, czyli przekazywania ciepła z jednej powierzchni na drugą. Z tego powodu psy preferują leżenie na chłodniejszych kafelkach, które przejmują ciepło z wyższej temperatury ciała psa. Dlatego wiele psiaków w okresie letnim często zmienia miejsce – jak powierzchnia, na której pies leży się nagrzeje to pies zmienia miejsce na inne, chłodniejsze. Z tego powodu skuteczne są maty chłodzące, a nawet zwykłe wilgotne ręczniki – to świetny sposób dla psa na schłodzenie się.

jak schłodzić psa

Czasami można przeczytać pytania w stylu ”czy ogolić psa na lato” – NIE. Włos i sierść pełni zarówno rolę ogrzewającą psa w zimie, jak i ochronną przed słońcem w trakcie lata. Nie golimy psa na lato, ponieważ może się to tragicznie skończyć.

Jak schłodzić psa – przetrwaj lato

W idealnym świecie każdy miałby klimatyzację i byłoby super. Niestety świat nie jest idealny, a okres letni potrafi nieźle dokopać. My na pewno nie jesteśmy fanami upałów, a nasze psiaki tym bardziej. Szczególnie, że wszystkie nasze psy należą do psów mocno długowłosych.

Staramy się przetrwać i jakoś sobie radzić. Podstawowe metody naprawdę są wystarczające – odpowiednia pora spaceru, regularne czesanie, chłodne miejsce na kafelkach, trochę kosmetyków na łapki i nosek, a w ekstremalne dni mata chłodząca. Da się jakoś przeżyć.

Powodzenia!

Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy