czy szczeniak może wchodzić po schodach

Czy szczeniak może chodzić po schodach?

Czy szczeniak może chodzić po schodach? A może musimy go po nich wnosić za każdym razem? To bardzo częste pytanie i widać, że wielu opiekunów zastanawia się nad tą kwestią. Z jednej strony nie chcemy zrobić maluchowi krzywdy, ale z drugiej też nie chcemy przesadzać.

Wiele osób się zgodzi, że wnoszenie psa po schodach za każdym razem, jak chcemy z nim wyjść, brzmi trochę absurdalnie. Szczególnie przy szczeniaku, który bardzo często potrzebuje się załatwić. Na pewno może się to wydawać przesadą. Jak jest jednak naprawdę?

szczeniak wchodzi po schodach

Czy szczeniak może chodzić po schodach?

Od razu na samym początku damy odpowiedź: szczeniak nie powinien chodzić po schodach i najbezpieczniej rzeczywiście jest go po tych schodach za każdym razem wnosić. Brzmi absurdalnie? Może tak, ale taka jest prawda.

Szczeniak ma dość unikalną budowę i jeżeli przyjrzymy się zdjęciom RTG to łatwo zauważymy, że u malucha kości praktycznie nie są połączone ze sobą. Zespolone ze sobą jedynie przy pomocy ścięgien i mięśni. Cały układ kostny nie jest w pełni wykształcony, dlatego szczeniaki są ”uroczo” nieporadne podczas ruchu.

W związku z tym nadmierne obciążanie tego układu poprzez trudny ruch może być niebezpieczne i wpływać negatywnie na rozwój szczeniaka. Wchodzenie po schodach (a także schodzenie) wymaga obciążenia całego ciężaru ciała tylko na przednich lub tylnych łapach, co może powodować spore przeciążenia.

czy trzeba nosić psa po schodach

Czy to nie przesada? Przecież szczeniak sam chce

Często jak ktoś konsultuje z nami tego typu sprawy to próbuje racjonalizować sytuację. Regularnie można usłyszeć argument typu ”przecież szczeniak sam chce wejść po schodach” albo ”na spacerze biega jak szalony, chyba sam wie, co dla niego dobre”.

Kwestia jednak wygląda tak, że to opiekun powinien decydować, co jest dobre dla psa, a nie sam szczeniak. Szczeniaki są młode i często jeszcze bardzo głupiutkie. Trudno oczekiwać, że maluch sam będzie wiedział, co jest dla niego dobre.

Fakty są takie, że aparat ruchu szczeniaka nie jest w pełni wykształcony, a to wymaga pewnej ostrożności w okresie dorastania. Nie jest przesadą dbanie o psa, a zbyt duże przeciążenia w okresie młodości mogą powodować różne problemy w przyszłości.

Często można się spotkać również ze stwierdzeniami typu ”mój pies chodził po schodach i nic mu nie jest”. Warto jednak pamiętać, że wyjątki nie wykluczają reguły. To, że jakiemuś psu nic się nie stało nie oznacza, że Twój też będzie miał takie szczęście. Dodatkowo nigdy nie możemy być pewni, że rzeczywiście nic się nie stało. Pewne problemy mogą wyjść dopiero po latach.

czy szczeniak może wchodzić po schodach

Mój szczeniak jest bardzo ruchliwy – co mam zrobić?

Z drugiej strony też nie jest tak, że mamy teraz żyć w strachu, bo nasz maluch coś sobie zrobi. Na pewno jednak trzeba wziąć pod uwagę, że aparat ruchu szczeniaka jest bardzo delikatny i powinniśmy na niego uważać.

Samodzielnego wchodzenia po schodach na pewno powinniśmy unikać tak długo jak damy radę nosić psa na rękach. Często otrzymuję pytanie, co zrobić ze szczeniakiem rasy dużej. W końcu nawet taki 4-5 miesięczny maluch owczarka niemieckiego potrafi ważyć sporo. Niestety nie ma na to prostej rady, szczególnie jeśli ktoś mieszka w bloku bez windy. Starajmy się psa nosić tak długo jak możemy.

Warto również ograniczać zabawy w aportowanie, a w szczególności podrzucanie szczeniakowi przedmiotów w taki sposób, aby do nich podskakiwał. Skakanie mocno obciąża stawy, więc warto tego unikać. Nie zachęcajmy również malucha do zbyt długiego i intensywnego wysiłku fizycznego.

Błędne jest myślenie, że szczeniak sam będzie potrafił się opanować. Zdarza się, że zabieramy malucha do parku, gdzie bawi się ze starszymi psami. Młody pies będzie starał się dorównać dorosłym, nawet jeśli nie jest to dla niego zdrowe. Rolą opiekuna jest dostosować tempo zabawy do możliwości szczeniaka.

aktywność ze szczeniakiem

Podsumowanie

Rozumiem, że dla wielu może to być przesadą lub absurdem. Jednak jeżeli zależy nam na zdrowiu naszego psa i chcemy uniknąć problemów w przyszłości to niestety trzeba się trochę w okresie szczenięcym przemęczyć.

Najważniejsze jest unikanie bardzo obciążającego wysiłku, który wymaga przeniesienia całego ciężaru psa na samych tylnych lub przednich łapach – głównie chodzi o chodzenie po schodach. Wybierajmy również zabawy, które może wykonywać na czterech łapach. Nie podrzucajmy psu rzeczy do góry i nie trzymajmy mu zabawek nad głową, aby zmusić malucha do podskoczenia do przedmiotu.

Poza tym najważniejszy jest umiar, a wszystko będzie dobrze. Jeszcze na koniec – im pies większej rasy tym bardziej powinniśmy uważać.

Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy