poznajemy psa ze szczeniakiem

Poznajemy psa ze szczeniakiem – co warto wiedzieć i jak ich poznać?

Poznajemy psa ze szczeniakiem – co warto wiedzieć i jak ich poznać?  Bardzo często decydujemy się na kolejnego psa i wtedy zastanawiamy się jak dobrze wprowadzić go do naszego domu i zapoznać z obecnym psiakiem. Opiekunowie martwią się, że maluch nie zostanie zaakceptowany, a często nawet, że dorosły pies skrzywdzi szczeniaka. Chociażby niechcący, bo różnica gabarytów może być spora.

Dzisiaj postaram się wyjaśnić jak poznajemy psa ze szczeniakiem i co warto o tym wiedzieć. Na samym wstępie zaznaczę, że w większości przypadków (jeśli mamy stabilnego, dobrze wychowanego psa i prawidłową relację z nim) to wszystko pójdzie bardzo prosto, łatwo i przyjemnie. “Schody” zaczynają się jeśli nasz obecny pies ma brak możliwości realizowania swoich potrzeb, problemy z frustracją lub obroną zasobów. Jeśli mamy tego typu problemy z zaburzeniem wychowania to priorytetem dla nas powinno być udzielenie pomocy psu.

Szczerze odradzam decydowanie się na kolejnego psa w celu ”wyleczenia” obecnego. Rzadko wyjdzie to tak jak myśleliśmy, a dodatkowo problemowy pies może spowodować problemy również u naszego nowego przyjaciela.

spotkanie dorosłego psa ze szczeniakiem

Czy pierwsze zapoznanie jest łatwe?

Wielu opiekunów pyta czy takie pierwsze spotkanie jest łatwe. To specyficzne pytanie, ale związane jest z dużym stresem. Kochamy swojego obecnego psa, ale z jakiegoś powodu postanowiliśmy na kolejnego. Chcemy dobrze dla nowego szczeniaka, ale też nie chcemy skrzywdzić dorosłego psa. Zazwyczaj mamy tu połączenie radości z nowego przyjaciela oraz lekkich wyrzutów sumienia, bo zmieniamy życie obecnego psa.

Naturalne jest więc, że liczymy na to, że podjęliśmy dobrą decyzję i nasz dorosły pies również będzie zadowolony z nowego kompana. Osobiście radzę postarać się zachować spokój i nie nakręcać się na różne emocje. Pierwsze spotkanie zazwyczaj może mieć cztery różne wyniki:

  1. Oba psy są sobą zachwycone
  2. Oba psy są zupełnie neutralne
  3. Dorosły pies ma problem ze szczeniakiem
  4. Szczeniak ma problem z psem dorosłym

I tak naprawdę to pierwsze spotkanie wcale nie określa całego naszego dalszego życia. Jak najbardziej czasami dorosły pies nie jest zadowolony z nowej sytuacji i pierwsze dni może dawać o tym znać – chociażby mocno kontrolując szczeniaka. Jednak tak czasami się dzieje i można to naprostować wprowadzeniem odpowiednich zasad i budowaniem dalszej relacji ze swoim psem.

jak poznać szczeniaka z dorosłym psem

Wracając do pytania – czy pierwsze zapoznanie jest łatwe? Ogólnie tak – wystawiamy psy na swoją obecność i zapoznanie dzieje się samo. Jednak czy łatwo zrobić dobre pierwsze zapoznanie? Tu już dużo zależy od manipulacji środowiskiem spotkania i samą dynamiką zapoznania.

Uważam, że większość opiekunów jest w stanie zrealizować takie spotkanie samodzielnie. Jednak jeśli czujesz obawy i potrzebujesz dodatkowej pomocy to warto skontaktować się z behawiorystą, który na pewno chętnie pomoże.

Poznajemy psa ze szczeniakiem – gdzie?

Pierwsze spotkanie psa ze szczeniakiem jest bardzo ważne. Ogólnie warto założyć sobie taki plan “każdy kontakt psów powinien być pozytywnym doświadczeniem dla nich”. Najlepszym wyborem jest spotkanie na neutralnym gruncie, który nie jest ważny dla żadnego z nich. Pamiętajmy, że miejsce również może być zasobem dla psa lub powodować zmiany w zachowaniu, więc jeśli wiemy, że w konkretnym parku nasz psiak ma bardzo wysokie emocje to poszukajmy spokojniejszego miejsca.

Dorosłego psa warto wcześniej trochę wybiegać, aby spotkanie przebiegało na niższych emocjach – to szczególnie ważne u psów, dla których spacer jest bardzo ważnym wydarzeniem i mocno się nakręcają w początkowej fazie. Najważniejsza jest właśnie znajomość własnego psa i jego emocji. Generalnie szczeniaki mają tzw. taryfę ulgową u dorosłych psów, więc dobrze wychowane i stabilne psiska powinny być dość wyrozumiałe dla maluszka.

Warto też wiedzieć, że nie zawsze można przeprowadzić to zapoznanie idealnie. Pierwsze spotkanie na neutralnym gruncie wymaga dwóch osób, aby każda mogła przyjść z psem oddzielnie (opiekun z dorosłym psem i druga osoba ze szczeniakiem). Jednak nie zawsze tak się da. Co, jeżeli nie możemy nikogo poprosić o pomoc? Czasami możemy zrobić tylko to, co jest w naszych możliwościach. Jeśli jedyną opcją jest przywiezienie szczeniaka bezpośrednio do nowego domu to trudno – tak trzeba będzie działać, nawet jeśli nie jest to optymalne rozwiązanie.

pierwsze spotkanie psów

Poznajemy psa ze szczeniakiem – jak?

Jest sporo różnych strategii i zależne są one przede wszystkim od naszego dorosłego psa. Tak naprawdę wszystko sprowadza się do znajomości swojego psa. I dużo zależy od naszych możliwości i tego czy mamy kogoś do pomocy.

Idealnie byłoby, jakby oba psiaki były na smyczy. Wtedy każda osoba spaceruje ze swoim psem w pewnej odległości od drugiego. I tak sobie spacerujemy skupiając się na swoim psie. Powolutku zmniejszamy dystans między psami, pozwalamy im się sobie przyjrzeć i tak dalej.

Ogólnie wszystko na spokojnie i bez pośpiechu. Postarajmy się tak zaplanować to pierwsze spotkanie, abyśmy mogli je przeprowadzić wtedy kiedy mamy na to czas i przestrzeń mentalną. Na pewno nie planujmy tego rano, pół godziny przed wyjściem do pracy. Obserwujemy i decydujemy czy możemy zbliżać się, czy potrzebujemy więcej czasu i trzeba ten dystans zwiększyć. Zazwyczaj nie poleca się po prostu spuszczenia psów na siebie i “będzie co będzie”. Jednak jak najbardziej czasami znamy swojego psa bardzo dobrze, jest on świetnie wychowany, stabilny i mamy z nim genialną relację. W takim przypadku możemy odważyć się na takie szybsze zapoznanie.

szczeniak i dorosły pies

Poznajemy psa ze szczeniakiem – co potem?

Poznajemy psa ze szczeniakiem przede wszystkim powoli i we własnym tempie psów. Ogólne jestem za tym, aby psy same się ze sobą dogadały i nie powinniśmy interweniować, jeżeli wszystko jest ok. Dorosły pies może przewrócić szczeniaka, maluch może pisnąć, przestraszyć się. Może z drugiej strony to mały będzie miał wysoką energię i trochę “męczył” starszego. Musimy trochę pozwolić psom na ustalenie własnego sposobu komunikacji i zachowania.

Naturalnie jak zawsze – wszystko zależy od kontekstu danej sytuacji. Jeśli zabawa eskaluje i przeradza się w jakąś bójkę to warto reagować. Jednak musimy nauczyć się obserwować psy i to umiejętność, która wymaga czasu.

Bo jak najbardziej może być sytuacja, że szczeniak naskoczy na dorosłego psa, a ten warknie lub kłapnie zębami. Jeśli maluch będzie respektować ostrzeżenie i się trochę oddali to super – to normalna komunikacja u psów i powinniśmy na nią pozwolić.

Po wstępnym poznaniu się powinniśmy dać jeszcze trochę czasu psom dla siebie. Ważne, żeby miały możliwość interakcji ze sobą. Dopiero jak już wszystko będzie spokojnie to można wracać do domu. Dalszy proces to aklimatyzacja, adaptacja do nowej sytuacji i wyrabianie właśnie tej komunikacji psów między sobą i oczywiście z nami również.

drugi pies szczeniak w domu

Podsumowanie

Jak poznajemy psa ze szczeniakiem? Jak widać sprawa wydaje się dość prosta – zabieramy psy w jakieś miejsce i powoli wystawiamy je na swoją obecność, a potem dajemy im się dogadać. Jednak wszystko tkwi w szczegółach i najważniejsze jest dobre poznanie swojego psa oraz obserwacja go w sytuacji ze szczeniakiem.

Niestety nie da się opisać wszystkich możliwości, bo każda sytuacja będzie zależna od wielu drobnych elementów. Tak samo kontekst spotkania. By mogą się dogadywać od razu, ale mogą być spięcia. Być może dorosły pies nie ma cierpliwości ani ochoty na zabawę z maluchem. Może to jednak szczeniak będzie wystraszony i nie będzie próby inicjowania kontaktu przy jednoczesnej dużej chęci od dorosłego psa. Dużo zmiennych i różnych możliwości na rozwój spotkania.

Szczeniaki to sporo problemów samych w sobie, a co dopiero mając już dorosłego psa. Przykładowo najczęstszym problemem u szczeniąt wydaje się podgryzanie, więc polecam zajrzeć do artykułu Agresywny szczeniak.

Polecamy