pierwsza doba z psem

Pierwsza doba z psem

Pierwsza doba z psem to bardzo ważne i ekscytujące wydarzenie. Zarówno dla opiekuna jak i jego nowego przyjaciela. Dla psiaka to ogromny stres, ponieważ został odebrany ze znanego mu środowiska, w którym przebywał (hodowla, schronisko, fundacja itd.) i nagle znalazł się w zupełnie innym świecie – Twoim domu. W tym wpisie postaramy się opisać trochę czego można się spodziewać w tym pierwszym dniu i jak najlepiej postępować, aby cały proces przebiegł jak najlepiej dla obu stron.

pierwszy dzień z psem

Pierwsza doba z psem – z perspektywy psa

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pierwsza doba to ogromny stres dla samego psa. Psy są różne i mają różne charaktery, dlatego mogą zachowywać się na różne sposoby. Niektóre psiaki są z natury bardzo odważne i ciekawskie – takie zazwyczaj nie mają problemu podczas pierwszego dnia i radzą sobie całkiem same. Są jednak psiaki nerwowe i lękliwe. Inne psiaki mogą potrzebować ciągłej bliskości i nie będą chciały zostać same.

Dla każdego typu psiaka trzeba dobrać inną strategię. Z tego powodu ważna jest umiejętność obserwacji i wyciągania wniosków z zauważonego zachowania. Większość psiaków po znalezieniu się w nowym miejscu zacznie je przeszukiwać – warto na to pozwolić i otworzyć wszystkie pomieszczenia. Pies powinien móc spokojnie zwiedzić swój nowy dom i nauczyć się zapachów. Jak zawsze – każdy psiak jest inny. Jeden będzie całą godzinę krążył po pomieszczeniach i starał się je od razu zapamiętać. Inny przebiegnie się szybko i wróci do człowieka – w końcu człowiek bywa najciekawszy.

pierwsza doba z psem szczeniak

Generalnie pierwsze godziny powinny przebiec na wspólnym poznawaniu się i obserwowaniu. Mogą pojawić się pierwsze próby zabawy ze strony psa, czasami nieśmiałe i delikatne, a czasami już z pełnym impetem (częste u szczeniaczków). Emocje mogą powodować wpadki i załatwienie się na podłogę, na co warto być gotowym. Pierwsza noc (a czasami kilka pierwszych nocy) są najgorsze z perspektywy psiaka. Wielu psom doskwiera wtedy samotność. Jest cicho, ciemno i nieprzyjemnie. Niektóre psy potrzebują towarzystwa człowieka – inaczej mogą piszczeć lub szczekać całą noc. Są też przypadki, że nic nie pomoże i nocny ”płacz” pojawi się przez kilka pierwszych nocy. Czasami psy muszą same pogodzić się ze swoją nową sytuacją i trzeba niejako im na to pozwolić.

Pierwsza doba z psem – z perspektywy opiekuna

Pierwsza doba z psem to również ogromne emocje opiekuna. W końcu w naszym domu pojawia się wyczekiwany szczeniaczek lub psiak ze schroniska. Często jest to wydarzenie rodzinne i w naszym domu jest sporo osób. Z naszej perspektywy warto ograniczyć ilość obserwatorów, a na pewno warto odpuścić sobie zapraszanie dalszej rodziny na ”oglądanie maluszka”. Im więcej osób tym większy stres dla psa.

Jeżeli mamy dzieci to warto im wytłumaczyć, aby przy psiaku zachowywały się spokojnie. Zresztą sami też powinniśmy pamiętać o umiarze. Słodki maluszek aż prosi się o głaskanie i przytulanie, ale pamiętajmy, że będzie to nasz przyjaciel na lata, a nie pluszowa zabawka. Na pieszczoty przyjdzie czas, ale w tych pierwszych dniach pozwólmy psu, aby to on inicjował kontakt. Niektóre psy nie mają problemu i od pierwszych chwil będą chciały być blisko człowieka i będą same zachęcały do dotyku. Jednak sporo psów nie ma takiej śmiałości i najpierw musi dobrze poznać nowy dom oraz domowników, aby kontakt był dla nich komfortowy. Warto to uszanować.

pierwszy dzień z psem szczeniak

Na pierwszą wspólną dobę z psem warto przygotować różne zabawki, aby móc zainteresować nowego domownika. Pierwszy dzień to stres, ale też nie znaczy to, że mamy psu pozwalać na wszystko. Jeżeli widzimy próby niszczenia albo podgryzania to świetnym rozwiązaniem jest przekierowanie uwagi psiaka na zabawkę – szczególnie polecamy szarpaki. Poza zabawkami musimy mieć miski i koniecznie pokazać psu ich miejsce w domu. Miejsce to powinno być zawsze dostępne i otwarte, aby psiak miał stały dostęp do wody. My polecamy pierwszy posiłek wydać z ręki, aby pokazać psu, że jesteśmy ”spoko” i dajemy dobre rzeczy. Niektóre psy (szczególnie te ze schroniska i po przejściach) mogą na początku bać się wziąć jedzenie z ręki, wtedy możemy spokojnie podać je w misce.

Pierwszego dnia musimy być gotowi na potencjalne wpadki i załatwianie się w domu przez psa. Na pewno warto przed wejściem z psiakiem do domu zrobić krótki spacer po okolicy, aby przyjaciel mógł załatwić swoje potrzeby. Jak już wprowadzimy psa do domu i zauważymy, że jest spokojniejszy to również możemy ponownie z nim wyjść na spacer. Szczególnie ważne u szczeniaków, które mają mały pęcherz i warto z nimi wychodzić częściej, aby unikać wpadek w domu. O ile trzeba być świadomym, że wpadki mogą się zdarzyć, tak najlepiej do tego nie dopuszczać i od pierwszego dnia uczyć psa załatwiania się w prawidłowym miejscu.

pierwsza doba z psem

Jeżeli chodzi o pierwszą noc to są różne strategie. Niektórzy nie pozwalają psu na spanie w sypialni albo łóżku – wtedy albo musimy wytrzymać psie piski albo się złamać i pozwolić psu dołączyć do nas w łóżku albo w sytuacji ekstremalnej samemu położyć się z psem na podłodze. Może wydawać się śmieszne, ale taka jest prawda. Sami mieliśmy szczeniaka, który bardzo ”płakał” pierwszej nocy, ale nie czuł się komfortowo spać w łóżku jednocześnie potrzebując bliskości człowieka. Spanie z maluszkiem na podłodze było jedynym wyjściem. Jak widać trzeba czasami się dostosować do psa, ale każdy musi samemu wyczuć jakie rozwiązanie będzie najlepsze.

  Tagi: , ,
Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy