nieludzka starość

Nieludzka starość, czyli pomagamy psim staruszkom

Nieludzka starość to nazwa nowej kampanii realizowanej przez Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne.  Kampania ma na celu zwiększenie świadomości odnośnie potrzeb starszych psiaków, ale również udzielenie bezpośredniej pomocy właścicielom takich zwierząt. Na stronie nieludzkastarosc.org można zadać pytanie weterynarzowi, który udzieli niezbędnych odpowiedzi.

Moim zdaniem takie kampanie są jak najbardziej potrzebne, ponieważ dobre życie psiego staruszka zależy w głównej mierze od przewodnika. Młodsze psy potrafią często poradzić sobie same, a większość osób do weterynarza idzie zazwyczaj jak już nie ma innego wyboru. Natomiast starsze psiaki wymagają od człowieka większej dbałości, regularnych badań, odpowiedniej diety i tak dalej.

Nieludzka starość

Psia starość to nie musi być wyrok. Jest wiele starszych psiaków, które przez bardzo długi czas są w stosunkowo dobrej formie fizycznej i psychicznej. Odpowiednia dieta, stymulacja psychiczna i umiarkowana aktywność powodują, że pies nie zawsze musi być skazany na ciągłe spanie w mieszkaniu. Bardzo ważne jest również wykonywanie regularnych badań profilaktycznych, które zawczasu poinformują nas o stanie zdrowia psa.

Oczywiście czasami jest tak, że nic nie poradzimy, a nasz ukochany psiak będzie coraz słabszy. Największym problemem jest psia demencja, ponieważ nasz towarzysz może zrobić się apatyczny, wycofany, zdezorientowany. Może również niewłaściwie reagować na polecenie i generalnie sprawiać wrażenie, że nie wie  co się dzieje. Może również przestać rozpoznawać niektóre osoby.

W pewien sposób można to zniwelować, jeśli wcześniej będziemy pracować z psem. Duża ilość stymulacji mentalnej rozwija umysł psa, dzięki czemu jest szansa, że jeszcze długo będzie cieszył się dobrą formą psychiczną. Podobnie jest u ludzi – osoby, które ćwiczą umysł są w lepszej kondycji. Czasami oczywiście nie mamy na to wpływu, ale na pewno warto zacząć z psem różne zabawy interaktywne, aktywności na inteligencję, sporty węchowe i tak dalej. Im szybciej zaczniemy tym lepiej.

nieludzka starość

Życie z psem oraz Pawesome wspierają akcję Nieludzka starość. Tego typu kampanie są naszym zdaniem najlepsze, ponieważ dają rzeczywistą wartość. Dają możliwość zbiórki pieniędzy na potrzebujące psiaki, ale jednocześnie połączone są z elementami edukacyjnymi.

Jeżeli ktoś jeszcze nie rozliczył PIT’u to może wziąć pod uwagę wsparcie swoim 1% starszych zwierząt, które trafiają do przychodni Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne – KRS 0000406362 Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne.

 

Polecamy