Książki o psach to fajna sprawa i na pewno warto czytać, a jeśli ktoś jest psiarzem to tym bardziej. Ostatnio skontaktowała się ze mną księgarnia Inverso w celu podjęcia współpracy i owocem jest właśnie ten wpis.
Dobrych księgarni z ciekawymi pozycjami nigdy za wiele, więc myślę, że warto się Inverso zainteresować. Warto się również zainteresować książkami, które chcę tu przedstawić. Są to pozycje, które mnie osobiście z różnych powodów zainteresowały i mam nadzieję kiedyś je przeczytać. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Książki o psach – poradniki
Poradników jest masa. Od takich, które traktują temat luźno, aż po bardzo poważne publikacje. Nadają się świetnie dla początkujących, ale myślę, że również zaawansowani psiarze mogą się czegoś nauczyć.
Jednak z poradnikami jest też taki problem, że nie zawsze wiemy, czy wiedza będzie przydatna. Poradników jak wspomniałem jest naprawdę sporo na rynku. Dużo zależy od autora, przekładu z innego języka, a nawet od naszych preferencji. Fani metod pozytywnych raczej nie będą z zadowoleniem czytać publikacji autorstwa wieloletniego praktykanta metod awersyjnych.
Przedstawię tu poradniki, które moim zdaniem wydają się interesujące. Nie będę oceniał kontekstu merytorycznego. Myślę, że warto czytać, ale z poradników wnioski trzeba wyciągać samodzielnie, a nie brać każdego zdania za pewnik.
Szczęśliwy Pies – Dorota Sumińska
To książka autorstwa Doroty Sumińskiej – lekarz weterynarii i publicystki. Prowadziła również programy telewizyjne (np.: Zwierzowiec w TVP1) oraz radiowe. Bardzo ciekawa osoba, która od wielu lat zajmuje się tematyką zwierzęcą. Sama książka ma być kierowana przede wszystkim do osób, które po raz pierwszy będą miały w domu psa. Zgodnie z opisami tego tytułu dostępnymi na stronach księgarni powinniśmy tu znaleźć praktyczne wskazówki odnośnie prawidłowego wychowania i utrzymania psa. Między innymi dowiemy się o wychowaniu, żywieniu, a także doborze rasy.
Mój przyjaciel pies – Claire Arrowsmith
Po samej okładce i słowie “tresura” na niej, można mniej więcej wiedzieć czego się spodziewać. Na pewno nie jest to książka dla zaawansowanych psiarzy, a również myślę, że znajdziemy tu sporo generalizacji i dawnego myślenia o wychowaniu psa. Niemniej myślę, że warto mieć świadomość jak wyglądają psie poradniki dla osób, które aż tak nie siedzą w temacie, czyli dla kompletnych początkujących. W tej książce duży nacisk został położony na kwestie aktywności i zabaw z psem, więc powinniśmy tu znaleźć pomysły na ciekawy sposób interakcji z psem.
Słuchając Psa – Zaniewska Zofia, Wojtków Piotr
Poradnik zawierający moim zdaniem bardziej nowoczesne informacje z zakresu wychowania psa. Nowoczesny, czyli taki skupiający się na kwestiach emocjonalnych i wzajemnym zrozumieniu, a nie na przymuszaniu i tresurze. Autorami książki są zawodowi behawioryści, więc można się spodziewać wysokiego poziomu merytorycznego i przydatnych informacji. Tytuł dedykowany zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych psiarzy. Na pewno jedna z ciekawszych książek, jeśli chodzi o wychowanie psa.
Chciałbym mieć psa – Pałasz Marcin
Poradnik bardzo specyficzny, ale na pewno warto się nim zainteresować. Jednak bardziej jako ciekawostka niż źródło wiedzy. Poradnik bardzo prosty i mocno z “przymrużeniem oka”, a często nawet dziwnymi poradami. Przykładowo w książce znajdziemy fantastyczny sposób na poradzenie sobie ze szczeniakiem, który niszczy. Co trzeba zrobić? Kupić spryskiwacz ze “specjalnym płynem”, a nasz pies w magiczny sposób przestanie obgryzać nasze meble! Gdyby tylko życie było takie proste :)
Osobiście myślę, że warto tego typu książki przeczytać, ale raczej nie dla zwiększania swojej wiedzy na temat psów. To jednak źródło informacji w jaki sposób pewne mity trafiają do szerszego grona odbiorców. Z jednej strony dobrze, że pojawiają się tytuły proste i przystępne. Jednak z drugiej strony zbytnie generalizowanie pewnych rzeczy może powodować więcej problemów przy wychowaniu psa.
Jak uszczęśliwić psa – Millan Cesar
Cesar Millan to postać bardzo kontrowersyjna. Jeszcze kilka lat temu postrzegany jako wybitny specjalista od psiego behawioru. Dzisiaj już raczej symbol “starej szkoły”, który jest negatywnie postrzegany przez współczesnych psiarzy. Mimo wszystko uważam, że warto zapoznać się z jego twórczością. Chociażby po to, żeby wiedzieć jakie metody są obecnie niemile widziane.
Same twierdzenia tego autora wcale nie są takie nadzwyczajne. Nie tak dawno temu metody awersyjne były bardzo popularne. Nadal wielu behawiorystów stosuje podobne techniki w swojej pracy. Moim zdaniem warto je znać, aby wiedzieć czego unikać w relacji ze swoim psem. Bo jak wszyscy powinniśmy już wiedzieć – metody awersyjne są be :)
Fabularne książki o psach
Fabularne książki o psach to naprawdę fajna sprawa. Szczerze mówiąc uważałem, że to słaby temat na historię, ale się myliłem. Wielu z nas dorastało czytając Psa, który podróżował koleją albo oglądał filmy o Lessie lub Bethovenie. W dorosłym życiu już raczej takich rzeczy nie oglądamy ani nie czytamy. Dopiero po przeczytaniu “Był sobie pies” zrozumiałem, że nie jest wcale źle i można naprawdę podczas takiej lektury dobrze się bawić.
Był sobie pies – Cameron W. Bruce
Był sobie pies to taki trochę fenomen. Książka bardzo popularna, głównie przez promocję filmu na jej podstawie. Sam tytuł moim zdaniem jest naprawdę dobry – to akurat jedna z książek z tego artykułu, którą czytałem. Na początku nie myślałem, że mi się spodoba, ale miałem okazję otrzymać egzemplarz recenzencki, więc spróbowałem.
Historia przedstawia psiaka przez kilka jego różnych żywotów. Bardzo ciekawie przedstawiono również różne aspekty związane z psami.Całość mocno emocjonalna, jeśli ktoś lubi tego typu tytuły to naprawdę polecam. Czy warto przeczytać, jeśli widziało się film? Moim zdaniem tak, bo w książce jest sporo wątków, których nie można było zobaczyć w kinie :)
Był sobie pies 2 – Cameron W. Bruce
Pierwsza część bardzo mi się podobała, więc chętnie przeczytam kiedyś kolejną. Jeśli jest chociaż trochę tak dobra jak poprzedniczka to na pewno warto.
O psie, który wrócił do domu – Cameron W. Bruce
Dobra, chyba już wiecie – kolejna książka Camerona o psie. Może kiedyś znajdę czas, żeby przeczytać je wszystkie, bo jest tego więcej :).
Inne książki o psach
Na rynku można znaleźć jeszcze inne typy książek o psach. Pozycje naukowe, które skupiają się na konkretnym elemencie psiego życia. Są również książki, gdzie osoby bardziej doświadczone dzielą się swoimi przemyśleniami związanymi z wieloma latami spędzonymi z psiakami. Są też książki inne. Specyficzne i ciekawe.
Nosem psa – Horowitz Alexandra
Naprawdę dobra książka, którą warto przeczytać. Psi nos to coś niesamowitego. Uważam, że wiele osób nie docenia psiej potrzeby wąchania i mocy tego zmysłu u psa. Z psem można zrobić naprawdę fajne rzeczy, jeśli zechcemy wykorzystać jego nos. Mam tę książkę i czytałem – mogę polecić, bo można się dowiedzieć sporo ciekawych informacji. Ja osobiście jestem fanem zabaw węchowych, więc dla mnie pozycja obowiązkowa.
Jak nauczyć teorii względności swojego psa – Orzel Chad
Ha! Oszukałem Was. To nie jest książka o psach. A może jest? :) Osobiście lubię takie niejednoznaczne tytuły, szczególnie w stylu naukowym. Sama książka zgodnie z opisem ma wyjaśniać zaawansowane zagadnienia w prosty sposób poprzez spojrzenie na świat oczami psa. Brzmi bardzo ciekawie i mam nadzieję, że uda mi się przeczytać. Teoria względności to trudne rzeczy, ale dobrze, że próbuje się o tym pisać w sposób prostszy, który łatwiej uda się zrozumieć.
Pies jest miłością – Wynne Clive
Bardzo lubię publikacje, które skupiają się na naukowych sferach i próbują wyjaśnić różne sprawy. Ja osobiście bardzo lubię czytać różne badania związane z psami. Jak działa psi nos? W jaki sposób psy czują? Czy psy mają świadomość? Czy psy śnią? To wszystko jest bardzo interesujące, a niestety moim zdaniem o wiele za mało jest tego typu materiałów.
Bo każdy chyba lubi myśleć, że pies go kocha, ale czy tak jest naprawdę? A jeśli tak to czy ta miłość jest taka, jak sobie to wyobrażamy? Naprawdę warto się zainteresować.
Pies ze schroniska a może dwa – Gawlikowska-Mika Barbara
Mam tę książkę, ale nie potrafię przez nią przebrnąć. Nie mam pojęcia czemu. Może jednak kogoś innego zainteresuje? Ta książka nie jest poradnikiem, a raczej takim zbiorem przemyśleń i próbą podzielenia się doświadczeniami. Zgodnie z opisem z księgarni jest to “zabawna opowieść o życiu z psami, która została opatrzona celnymi komentarzami pisanymi z psiej perspektywy”. I w sumie mogę się z tym zgodzić – wydaje się, że mało tu konkretnych informacji, a więcej zwykłego opowiadania.
Książki o psach – warto czytać!
Na ten moment to tyle. Mam nadzieję, że ktoś znajdzie tu coś ciekawego dla siebie do poczytania. Wszystkie książki, które tu wymieniłem można znaleźć w księgarni Inverso. Sam ostatnio tam coś zamawiałem – ceny są dobre, a paczka odpowiednio spakowana. Wszystko legitnie :)