Jak nauczyć psa siad? Bardzo wiele osób o to pyta. I dobrze, bo “siad” jest jedną z najbardziej przydatnych umiejętności, których możemy nauczyć swojego psa. Bo “siad” to nie jest zwykłe “siad” – “siad” to polecenie, którego możemy użyć w wielu okazjach, co znacząco polepszy jakość naszego wspólnego życia z psem. Chcesz, żeby Twój przyjaciel grzecznie czekał na przejściu dla pieszych? Robisz “siad”. Chcesz, żeby pies grzecznie witał ludzi, bez skakania na nich? Robisz “siad”. Fenomenalna umiejętność, którą powinien znać każdy pies.
Zanim przystąpisz do nauki
Na samym początku upewnij się, że Twój pies w ogóle jest gotowy na szkolenie. Chęć nauczenia psa siad oznacza, że prawdopodobnie jest to Wasze pierwsze wspólne szkolenie. Jeśli tak jest to warto najpierw nauczyć psa brania jedzenia z ręki. Może to wydawać się oczywiste, ale czasami zabieramy psa ze schroniska lub właśnie w naszym domu pojawił się mały szczeniaczek – nie zawsze takie psiaki czują się pewnie od razu brać jedzenie z ręki obcej osoby.
Zanim zaczniesz szkolenie daj kilka przysmaków psu i sprawdź jego reakcję. Jeśli je chętnie i się cieszy to spokojnie możemy przystąpić do nauki. Jeśli prezentuje zachowania raczej lękliwe (odsuwa się od ręki, ucieka, wącha smakołyk i odchodzi) to najpierw warto zająć się tym problemem i dopiero potem myśleć o szkoleniu.
Jak nauczyć psa siad?
Masz psa chętnego do nauki i jeszcze bardziej chętnego do jedzenia? Super, zaczynamy! Nauczyć psa siad jest bardzo prosto i na pewno każdy sobie poradzi. Instrukcja jest następująca:
- Stajemy przed psem, bierzemy przysmak do ręki i łapiemy dwoma palcami
- Pokazujemy psu przysmak i przesuwamy go delikatnie nad głowę psa w taki sposób, że pies musi spojrzeć się do góry, aby obserwować przysmak. Uważajmy jednak, aby pies nie zabrał nam przysmaku
- Pracujemy ręką i staramy się wyczuć najlepsze miejsce, w którym trzymamy przysmak. Dla psów patrzenie się w górę nie jest wygodne, dlatego w tej sytuacji mają naturalną tendencję do siadania.
- Jak tylko pies usiądzie to nagradzamy psa przysmakiem i chwalimy
- Zrób krok do tyłu i zachęć psa do podejścia do Ciebie (chodzi o to, aby wstał), dzięki czemu można zacząć ćwiczenie od nowa
Ogromna większość psów usiądzie się sama tylko poprzez nakierowywanie przysmakiem. Znalezienie odpowiedniego miejsca wymaga trochę praktyki – na pewno zauważymy takie miejsce, gdzie tylne łapki zaczną się lekko uginać. Jeżeli nasza ręka z przysmakiem będzie zbyt nisko to pies nie usiądzie. Jeżeli będzie za daleko nad głową psa to pies zacznie się cofać, żeby widzieć przysmak. Idealne miejsce jest w okolicy “nad nosem psa”, ale trochę wyżej tak, żeby jak pies podniesie głowę do góry to nie dotykał nosem przysmaku.
Jeśli mimo starań pies nie siada to warto kucnąć obok psa, jedną ręką nakierowywać przysmak nad jego głowę, a drugą bardzo delikatnie dotknąć w okolicy nasady ogona w taki sposób, aby zachęcić do przyjęcia pozycji siedzącej.
Jak nam się uda i pies siedzi to zawsze chwalimy i dajemy przysmak. Następnie próbujemy kolejny raz – tym razem pies powinien usiąść znacznie szybciej. Próbujemy trzeci raz. Jeżeli uda nam się usadzić w ten sposób psa trzy razy to zaczynamy robić mniejsze ruchy – nie aż tak nad głową psa, a raczej starać się pracować na samym geście dłoni. Po kolejnych trzech udanych razach robimy to samo, ale bez przysmaku w ręce. Jak tylko pies usiądzie na samym geście to nagradzamy bardzo mocno (np: trzy przysmaki pod rząd) i chwalimy.
Wprowadzenie polecenia słownego
Jak nauczyć psa siad przy pomocy polecenia werbalnego? W końcu zależy nam na tym, aby pies przyjmował pozycję siedzącą w różnych sytuacjach, nawet jak nie patrzy bezpośrednio na swojego opiekuna. Wprowadzenie polecenia słownego również nie jest trudne. Stań przed psem, wypowiedz wybraną komendę słowną (najpopularniejsze jest słowo “siad”, ale może być jakiekolwiek inne), a następnie pokaż gestem, żeby pies usiadł.
Od teraz ćwiczcie właśnie w ten sposób: słowo komendy ->gest ->przyjęcie pozycji siedzącej ->nagroda. Jak ten schemat idzie Wam płynnie to spróbuj samego polecenia słownego bez gestu i zobacz czy pies reaguje. Jeśli nie to spróbuj ponownie powiedzieć polecenie słowne. Jeśli nadal nic to oznacza, że trzeba się cofnąć do stosowania gestu w połączeniu z poleceniem słownym i poćwiczyć trochę dłużej. W końcu pies powiąże również polecenie słowne z przyjęciem pozycji i będzie siadał na samo słowo np: “siad”.
Gratulacje! Właśnie Twój pies poznał polecenie siad.
Jak nauczyć psa siad – na co warto zwrócić uwagę
Jak nauczyć psa siad? Na pewno wielu specjalistów powie, że to bardzo proste. W rzeczywistości tak jest, ale warto pamiętać jeszcze o kilku szczegółach, które ułatwią Wam pracę. Przede wszystkim można ominąć gest ręki, ale dla początkujących nie jest to rekomendowane. Dla psów gest ręki jest zazwyczaj bardziej czytelnym sygnałem niż polecenie słowne. Jednak jak najbardziej możesz spróbować od razu stosować polecenie słowne. Dużo zależy od samego psa. Niektóre już po pierwszym nakierowaniu smakołykiem ogarniają sprawę i bez problemu będą siadać nawet bez jakiejkolwiek zachęty (same będą przewidywać, że właśnie to ćwiczycie i dlatego będą przyjmować pozycję siedzącą). Natomiast inne psiaki będą miały opory i trzeba im dłużej pokazywać na samym nakierowywaniu. Obserwuj psa i dostosuj poziom ćwiczeń do jego możliwości.
Staraj się możliwie szybko zaprzestać stosowania smakołyków do nakierowania psa. Im dłużej stosujesz smakołyki jako wstępna zachęta tym trudniej będzie je później usunąć. Wielu opiekunów skarży się, że pies nie chce pracować, jeśli opiekun nie ma w ręku przysmaku. To właśnie powód, że długo jedzenie było zachętą i pies teraz ma opory przed wykonywaniem ćwiczeń bez gwarancji nagrody.
Kolejna rada: jak tylko pies załapie ćwiczenie to postaraj się proponować różne rodzaje nagród. Stosunkowo szybko przestań nagradzać smakołykiem każdego udanego ćwiczenia. Postaraj się wprowadzić nagrodę słowną (jakieś miłe słowo dla psa np: dobry piesek), nagrodę fizyczną (pogłaskanie po boku) lub nagrodę w postaci zabawki (np: rzut ulubionej piłeczki). Naucz psa, że nie zawsze jest karmiony. Jednak staraj się bardzo mocno nagradzać naprawdę dobrze wykonane ćwiczenie. Pies usiadł wyjątkowo szybko? A może siad ma ładniejszą formę (pies siedzi wyprostowany i skupiony)? Jeśli zauważasz większe zaangażowanie to nagroda powinna być lepsza i wtedy daj 3-4 przysmaki pod rząd.
Dobrze też mieć różne poziomy nagród. Przykładowo pierwszy poziom to specjalne przysmaki dla psów o smaku kaczki, a drugi to naturalne przysmaki rybne, które pies dostanie tylko za naprawdę dobrze wykonane zadanie. Podobnie za normalne wykonanie ćwiczenia jest nagroda w postaci jednego smaczka, a za szybsze lub lepsze pies dostanie kilka smakołyków.