Aklimatyzacja szczeniaka

Aklimatyzacja szczeniaka to okres od jego przybycia do nowego domu aż do momentu, kiedy będzie czuł się w nim komfortowo. Szczeniak przybywa do nowego miejsca z różnych powodów. Bez względu na to, czy jest on prezentem, przemyślanym zakupem czy spontanicznym pomysłem, wymaga on odpowiedniego przygotowania. W tym poradniku opiszę zasady aklimatyzacji szczeniaka, czyli pierwsze dni zwierzęcia w nowym domu.

Dojazd do domu – jak najbezpieczniej?

Wiele osób samodzielnie odbiera szczeniaka ? od hodowcy, ze schroniska lub innego miejsca. Jeżeli odległość jest znaczna to warto przygotować się na robienie kilku przerw podczas drogi. Koniecznie trzeba również poprosić o pomoc drugą osobę, która będzie cały czas z psem (jeżeli będziemy jechać samochodem). Jeżeli mamy taką możliwość to poprośmy sprzedawcę o przekazanie jakiegoś osobistego przedmiotu szczeniaka, który pachnie domem. Może to być kocyk lub ulubiona zabawka, która podniesie psiaka na duchu podczas podróży oraz pierwszych dni. Nie polecam przewożenia szczeniaka pociągiem, chyba, że na krótkie dystanse. Często lepiej poprosić hodowcę o dowóz ? będzie to na pewno mniej stresujące przeżycie dla wszystkich. Cały proces jest ważny, pozwala psu na komfortowe spędzenie czasu w podróży oraz ogranicza i tak stresujące warunki. Jest to szczególny moment, od którego rozpoczyna się aklimatyzacja szczeniaka.

Pierwsza doba – zostaw psa w spokoju

Pierwsza doba jest dla szczeniaka najgorsza. Nowe otoczenie, nowy ludzie, nowe zapachy ? wszystko nowe. Wokół smutno, tęskno i ponuro. To właśnie w tym momencie musimy wykazać się ogromną empatią dla szczeniaka. Oczywiście przyjazd słodkiej kuleczki to dla wszystkich szczęśliwe chwile, jednak trzeba pamiętać przede wszystkim o żywym stworzeniu. Przede wszystkim zostawmy psa w spokoju. Jest to najprostszy etap aklimatyzacji szczeniaka, ale wielu osobom sprawia ogromną trudność, szczególnie jeżeli w domu są dzieci. Piszczące głosy i wszędobylskie ręce, które dotykają psa to najgorsze powitanie z możliwych. Najlepszym wyborem byłoby przygotowanie zawczasu specjalnego posłania dla szczeniaka. Dobrze, żeby było to miejsce, z którego widać część dzienną mieszkania, aby psiak mógł obserwować otoczenie. Jednocześnie posłanie powinno być na tyle oddalone, żeby szczeniak miał spokój. Miejsce nie musi składać się z profesjonalnej poduszki dla psów ? najlepszy będzie ciepły kocyk od hodowcy lub inny tego typu materiał. Pierwszego dnia najlepiej zostawić go w spokoju i dać mu wolną rękę. Dalsze zachowanie szczeniaka będzie zależne od jego charakteru. Może od razu ciekawie rozglądać się po mieszkaniu i zacząć je zwiedzać (tak było z moim psiakiem), ale również może być apatyczny, smutny i nie wychylać nosa zza posłania. Warto odpocząć w tych chwilach, ponieważ najgorsze przed nami. Noc potrafi dać w kość nawet najbardziej cierpliwemu człowiekowi. Szczeniaki potrafią mieć etapy burzliwego snu, które przeplatają się z kanonadami pisku i skomlenia. Niestety, ale trzeba to po prostu przeżyć. Najgorsze co możemy zrobić, to wielokrotnie wstawać do szczeniaka, głaskać go i uspokajać. W takich chwilach dajemy psu do zrozumienia, że piszczenie jest dobre, ponieważ dostaje za to uwagę i troskę. Powoduje to, że takie zachowanie będzie się powtarzać. Oczywiście w razie potrzeby można przyjść do szczeniaka, usiąść blisko i uspokajać samą swoją obecnością ? są to dwa różne zachowania. Bardzo wiele zależy od temperamentu stworzenia i trudno przewidzieć jaka będzie jego reakcja.

Kolejne dni – aklimatyzacja szczeniaka, ciąg dalszy

Wraz z upływem czasu pies będzie coraz bardziej śmiały i odważny. Przynajmniej powinno tak być, jeżeli aklimatyzacja szczeniaka jest przeprowadzana prawidłowo. Zaczną się pierwsze przechadzki po domu, interakcje z domownikami oraz zabawy. Trzeba uważać, aby nie naprzykrzać się szczeniakowi, ani nie skrzywdzić go. Nie każdy pies uwielbia pieszczoty, więc i do tego trzeba go przyzwyczaić. Najlepiej zacząć delikatnym dotykiem w okolicach tułowia, aby sprawdzić czy pies nie ma z takim kontaktem problemów. Ponownie bardzo wiele zależy od charakteru, ponieważ niektóre psy mogą od razu prosić o kontakt, kiedy inne raczej będą od niego stronić. Jeżeli w domu są dzieci to trzeba bardzo dobrze wytłumaczyć im, że psu nie wolno robić krzywdy, ani przeszkadzać mu. Szczególnie w okresie snu i jedzenia. Małe szczeniaki śpią bardzo dużo i potrzebują wtedy absolutnego spokoju. Kiedy pies będzie już rozluźniony w nowym miejscu, a kontakt z domownikami nie będzie stresujący to możemy zacząć naukę pierwszych komend ? przywołania, siadów oraz leżenia. Pierwsze dni szczeniaka w nowym otoczeniu, to bardzo ważny okres w jego życiu. To właśnie wtedy buduje się zaufanie ? wszystkie nasze błędy mogą skutkować negatywnie na przyszłe zachowanie. Nie można psa karać, ani krzyczeć na niego. Warto również uważać, aby szczeniak nie miał negatywnych skojarzeń z różnymi elementami i sprzętem domowym. Przykładowo ? przytrzaśnięcie psa drzwiami może prowadzić do pewnego rodzaju traumy, która spowoduje lęk szczeniaka przed tym elementem.

Posiadanie szczeniaka to wspaniałe przeżycie, ale trzeba pamiętać, że jest to przyjaciel na wiele lat, a nie jednorazowa zabawka. Okres szczenięcy jest najważniejszy dla rozwoju stworzenia, więc od pierwszych chwil trzeba odpowiednio się nim zająć. Warto dobrze się przygotować na długo przed przybyciem szczeniaka do naszego domu.

Polecamy