co kupić dla psa

Co kupić dla psa? Rady dla początkującego opiekuna

Co kupić dla psa? Czekając na nowego psiaka warto kupić niezbędne rzeczy, które naprawdę ułatwią ten początkowy etap. Czym jednak w ogóle jest wyprawka? To zestaw elementów, które warto przygotować zanim pies pojawi się w naszym domu. Naprawdę nie powinno się z zakupami czekać do ostatniego momentu. Już samo przybycie psiaka to sporo emocji, więc te podstawowe rzeczy warto mieć już gotowe wcześniej, żeby potem nie robić tego w stresie jak już nowy przyjaciel robi nam burdel w domu i w życiu :)

Z Akademii Życia z psem dowiedzieliśmy się już czy pies to w ogóle dobry dla nas pomysł, skąd takiego psiaka wziąć i jakiej powinien być płci. Jak już podjęliśmy ostateczną decyzję to teraz przychodzi pora na przygotowanie się na naszego wymarzonego psiaka. Generalnie to nie jest jakaś trudna sprawa – moim zdaniem wręcz to jeden z najprzyjemniejszych etapów. Widzę jednak, że nadal wiele osób pyta o te kwestie, więc mam nadzieję, że wpis się przyda.

wyprawka dla psa zabawka

Zabawki są super i na pewno powinny znaleźć się w wyprawce każdego opiekuna psa :)

Co kupić dla psa – jedzenie

Jedzenie dla psa to moim zdaniem najważniejszy element wyprawki. W końcu od pierwszych chwil nasz przyjaciel musi coś jeść. Jeśli decydujemy się na psa z hodowli to często dostaniemy coś na start. Zachęcam jednak do tego, aby się psim żarciem zainteresować. Na pewno nie popełniajcie tego błędu co my, czyli w ciemno kupowanie dalej tego, co się dostało od hodowcy.

Tak, żeby nie wchodzić w mega szczegóły i nie utrudniać sprawy – polecam dwie opcje. Moim osobistym zdaniem, najlepszym obecnie modelem żywieniowym dla psa jest dieta BARF. Zaznaczam, że to moje zdanie – nie trzeba się z nim zgadzać. Jeśli kogoś interesuje ta tematyka to zachęcam do internetu i czytania o tym.

Alternatywą jest kupno gotowej, komercyjnej karmy. Tutaj zachęcam do stosowania dwóch zasad. Pierwsza – nie kupuj karmy w markecie. W 99% są tam tanie, niskiej jakości produkty. Druga – skład karmy powinien zakładać minimum 50% mięsa (im więcej mięsa tym lepiej), brak zbóż i chemii. Zachęcam do przeczytania poniższych wpisów jaki uzupełnienie kwestii diety. Naprawdę żarcie to mega ważna sprawa. Lepiej nie kupić psu zabawki, a dołożyć do lepszego jedzenia.

skład karmy dla psa

Dieta psa to najważniejsza sprawa, ponieważ ma bezpośredni wpływ na jego zdrowie. Pamiętaj – dobre żarcie to podstawa!

Jak wybrać karmę dla psa: https://zyciezpsem.pl/jak-wybrac-karme-dla-psa/

Jak czytać skład karmy: https://zyciezpsem.pl/jak-czytac-sklad-karmy-dla-psa/

Na początek nie trzeba kupować jakichś dużych ilości karmy. W przypadku komercyjnych produktów zawsze jest szansa, że psu nie będzie smakować, więc szkoda marnować. Zresztą ilość to najmniejszy problem – kup ile uważasz.

Wyprawka dla psa – podstawowe akcesoria

Co kupić dla psa? Na pewno podstawowe akcesoria. Przede wszystkim potrzebna będzie miska, a nawet dwie. Jedna na karmę, a druga na wodę. Tutaj tak naprawdę jest spora dowolność. Osobiście preferuję masywniejsze miski ceramiczne. Psu trudniej je przesuwać.

wyprawka dla psa miska

Miska dla psa to prosta sprawa. Wybierz jaka Ci się podoba :)

Jeżeli zauważymy, że nasz psiak je bardzo szybko to naprawdę polecam również wypróbować miski spowalniającej. Na rynku jest tego sporo, a to przydatna rzecz. Nie ma problemu, żeby od początku stosować taką miskę. Wiele szczeniaków je zdecydowanie zbyt szybko :)

Pies najedzony i napity? Super, to przydałoby się wyjść na jakiś spacer. Tutaj konieczna będzie smycz oraz obroża lub szelki. Na rynku znajdziemy tak ogromny wybór, że czasami trudno się połapać. Kwestia walorów wizualnych jest drugorzędna – wybierzmy co nam się podoba. Natomiast na pewno przy wyborze warto zwrócić uwagę na jakość wykonania.

Najpiękniejsza obroża nie jest nic warta, jeśli po pierwszym szarpnięciu się zerwie, a pies pobiegnie w siną dal. Smycz oraz obroża lub szelki muszą być wytrzymałe, szczególnie jeśli nasze psisko jest większe. Wiadomo, że właściciele maluszków mają łatwiej w tym zakresie :)

Osobiście preferuję mosiężne, lite okucia oraz pełne szycie. Nie polecam dla dużego psa słabej jakości plastikowego zapięcia lub takiej konstrukcji, gdzie jedynym elementem łączącym są nity. Sam nit na pewno nie ma odpowiedniej wytrzymałości.

obroża skórzana z naturalnej skóry

Mocna, szyta, masywna obroża to świetna sprawa dla psa, bo gwarantuje bezpieczeństwo. Naprawdę warto wybrać dobry produkt na spacer. Zawsze może się zdarzyć jakaś sytuacja, że pies nagle szarpnie – chcemy mieć pewność, że nadal będziemy mieli kontrolę nad psem.

Lepiej wybrać obrożę czy szelki? Tak naprawdę kwestia preferencji i rasy psa. Przykładowo Legion lepiej mi się prowadzi na obroży i nie bardzo wyobrażam sobie jej na szelkach. Z drugiej strony samoyedy mają takie futro, że szelki sprawdzają się u tej rasy po prostu lepiej. Moim zdaniem ze szczeniakiem chodzi się prościej na szelkach. Najlepiej wypróbować różnych opcji i zdecydować co nam i psu pasuje najlepiej.

Z podstawowych elementów wymieniłbym jeszcze legowisko. Fajnie zrobić psu takie miejsce, które będzie jego. Gdzie będzie mógł odpocząć, gdzie nie będzie się mu przeszkadzać, gdzie będę mógł mieć swoje zabawki i tak dalej. Na rynku jest ogromny wybór. Najważniejsze, żeby rozmiar był odpowiedni. Z doświadczenia polecam również takie legowiska, które łatwo wyprać – szczególnie przydatne przy szczeniaku :)

legowisko dla psa wykonanie

Stare zdjęcie… tego legowiska już niestety z nami nie ma RIP :) Na rynku jest mnóstwo modeli legowisk, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie :D

U nas psy mają legowiska, ale generalnie wszyscy mogą siedzieć i leżeć gdzie chcą. Czasami Legion wybiera legowisko, a czasami kładzie się obok nas na kanapie.

Wyprawka dla psa – zabawki

Co kupić dla psa? Na pewno sprawdzą się zabawki. Dodatkowo takie ”zabawkowe” zakupy to ogromna frajda. Przyjemnie ogląda się pluszaki i gryzaki, a potem kupuje dla naszego psiaka. Rozumiem to, bo sam to lubię.

Ktoś tam może krzyczeć, że konsumpcjonizm, że psu to nie jest niezbędne do życia, ale co tam – każdy może robić co chce. Nie ma sensu się ograniczać. Teraz na rynku jest tyle fantastycznych zabawek, że trudno się powstrzymać.

mata węchowa

Mata węchowa to oczywiście nasza ulubiona zabawka i aktywność. Już tyle lat wąchamy, a nadal działa u nas świetnie :) Maty węchowe dostępne są na www.matywechowe.pl <3 Zdjęcie maty wykonał dla nas Vuko z https://vukobordercollie.wordpress.com/

Jednak co kupić do wyprawki? Wiadomo, że przez lata życia z psem będzie mnóstwo okazji, żeby kupić coś fajnego i nowego, ale co warto wybrać na początek?

Moje TOP zabawek na początek:

  • Mata węchowa – mata węchowa to bardzo prosty pomysł, który sprawdza się genialnie. W paseczkach ukrywamy przysmaki, a zadaniem psa jest ich znalezienie przy pomocy zmysłu węchu. U nas absolutny hit dla każdego psa, nawet całkiem małego szczeniaczka. Korzystamy od lat praktycznie codziennie. Nigdy się nie nudzi, a świetnie działa na psy. Uspokaja, męczy, uczy pewności siebie i samodzielnej pracy. Naprawdę coś fantastycznego obserwować psa jak pracuje, wącha i znajduje zadowolony jedzenie. U nas sprawdziło się szczególnie dobrze w kontekście naszych problemów z nadpobudliwością u psów. Owczarki i samoyedy mają tendencję do nadmiernej ekscytacji i problemów z uspokojeniem. Praca węchowa działa tu idealnie, ponieważ zaspokaja potrzebę psa do pracy, a w odróżnieniu od innych typów zabaw nie nakręca tylko uspokaja. Mata węchowa dostępna jest na www.matywechowe.pl
  • Zabawki typu kong – mogą też być takie w stylu ”kula smakula”. Tutaj też korzysta się z jedzenia (past lub przysmaków), ale w odróżnieniu od maty węchowej nie pracuje się tu węchem. Pies po prostu wylizuje lub wydobywa jedzenie poprzez turlanie, podrzucanie lub innego typu kombinowanie. Ja generalnie bardzo lubię wszystkie produkty dla psów, które mają wiele zastosowań. Taki kong i da psu jedzenie i rozrywkę. Także super.
  • Szarpaki wszelkie – szarpaki to chyba najpopularniejsza grupa psich zabawek. Naprawdę warto. Na rynku jest tego mnóstwo – różne konstrukcje, modele, wypełnienia i materiały. Dla szczeniaka polecam coś miękkiego, materiałowego. Dla dorosłych, dużych psów warto spróbować mocnych szarpaków – ze sznura lub juty. Świetna sprawa – szarpaków nigdy za wiele :)
  • Piłki/frisbee – ogólnie jakieś zabawki, które pies może aportować. Większość woli wszelkiego rodzaju piłki, ale w naszym domu największą miłością cieszy się frisbee. Legion uwielbia, więc mamy tego naprawdę dużo. Początkującym jednak polecam piłeczki – dysk trzeba trochę wprowadzić i pokazać psu co i jak.
  • Pluszaki – pluszaki to świetna zabawka, ale ma jeden minus. Trzeba je kochać, bo szybko się kończą. Najczęściej rozszarpane i w męczarniach. Niemniej naprawdę polecam chociaż jednego pluszaka ”do wykończenia” sprawić psu w wyprawce. Jest coś niepokojąco satysfakcjonującego w obserwowaniu totalnej anihilacji pluszowej ośmiorniczki :)
co kupić dla psa piłka

Piłka to zawsze dobry pomysł. Klasyk jednym słowem :)

Kwestia zabawek jest naprawdę dowolna. Moim zdaniem warto na początku wybrać różne opcje, aby zobaczyć co się psu najbardziej podoba. Niektóre psiaki miłują ponad wszystko aportowanie piłeczek, a inne będą preferować dynamiczne szarpanie i przeciąganie. Jeszcze inne największą satysfakcję będą miały z pracy węchowej.

Co kupić dla psa – szczeniak edition

Jeżeli do naszego domu ma trafić ma szczeniak to jest jeden element, który szczególnie polecam. Są to podkłady treningowe dla szczeniąt. Alternatywnie można kupić w aptece podkłady higienicznie (są tańsze, a działają tak samo).

Maluchy mają bardzo małe pęcherze, więc nauczenie najpierw załatwiania się na taki podkład na pewno mocno ułatwi nam pierwszy okres. Myślę, że ten etap podsikiwania w domu jest dla wielu osób najgorszy i najbardziej frustrujący. Trzeba sobie ułatwiać ile można :)

Wyprawka dla psa – bawcie się dobrze!

Co kupić dla psa? To kwestia bardzo indywidualna. Najważniejsze, żebyśmy mieli gotowe wszystko zanim psiak się u nas pojawi. Dzięki temu będziemy mogli całą uwagę poświęcić na aklimatyzację, a nie na pośpieszne szukanie miski na ostatnią chwilę :)

co kupić dla psa szczeniak

Pamiętajcie, że najważniejsze jest to, żebyście Wy i Wasz pies byli szczęśliwi :)

Moim zdaniem warto kupić dla psa taką wyprawkę i skompletować ją odpowiednio wcześniej. To naprawdę spora przyjemność. Zresztą nie da się ukryć, że oczekiwanie na psa bardzo się dłuży. Wyczekujemy szczeniaczka od hodowli lub informacji o adopcji psiaka, a czas leci. Myślę, że nie ma lepszego sposobu na spędzenie tego czasu niż zakup fajnych rzeczy dla psiaka. Powodzenia!

Polecamy