skład karmy dla psa

Jak czytać skład karmy dla psa?

Jak czytać skład karmy dla psa? Wielokrotnie na blogu wspominałem, że dieta naszego przyjaciela to jeden z najważniejszych aspektów jego życia. Dobre żywienie to podstawa dla dobrego i zdrowego życia.

Na rynku znajdziemy setki różnych produktów, a wszystkie reklamowane są jako te najlepsze, najzdrowsze i najbardziej zbilansowane. Każdy producent trochę inaczej opisuje to na etykiecie, stosowane są różne ”mądre” stwierdzenie i argumenty, więc czasami trudno się połapać, co tak naprawdę kupujemy.

Dodatkowo regularnie zmieniają się trendy – raz w karmach znajdziemy mnóstwo ryżu, potem zmiana na ziemniaki. Z dużej ilości zbóż jest zmiana na dużą ilość mięsa. Wiele osób chce żywić psa dobrze, ale nie jest pewnym jak.

Dzisiejszy wpis powstał we współpracy ze sklepem WyspaPupila. Postaram się przybliżyć mniej więcej jak czytać skład karmy dla psa, na co zwrócić uwagę, na co uważać i tak dalej. Głównym przykładem karmy będzie tu Acana Adult Dog. Jest to karma z tzw. średniej półki. Moim zdaniem to dobry poziom, od którego można zacząć zwiększanie swojej świadomości o psiej karmie.

Na wstępie przypomnę jeszcze, że nie jestem dietetykiem ani weterynarzem. Informacje zawarte w tym wpisie to zwykłe informacje ”od psiarza dla psiarza”. Staram się żywić swoje psy jak najlepiej potrafię, więc w związku z tym staram się edukować w kwestii diety, ale wiadomo – wiem tyle, co zwykły śmiertelnik może postarać się dowiedzieć.

skład karmy dla psa pies

Jak czytać skład karmy dla psa – Acana

Każdy producent ma trochę inny model podawania danych o swojej karmie. Ogólnie są jakieś normy i reguły, ale finalnie każdy skład i format jego podawania mogą wyglądać inaczej. Kwestia interpretacji producenta. Przykładowo poniżej informacje o karmie Acana Adult Dog:

”ACANA Heritage – ADULT DOG
DLA WSZYSTKICH PSÓW NIEZALEŻNIE OD RASY I WIEKU
Przygotowywana w naszej wielokrotnie nagradzanej kuchni w Kanadzie ACANA HERITAGE ADULT DOG jest przepełniona świeżymi składnikami — mięsem kurczaków z chowu bezklatkowego, jajami ściółkowymi, mięsem storni poławianej w naturalnym środowisku oraz dojrzewającymi w słońcu owocami i warzywami. Składniki dostarczane codziennie z regionu Alberty są świeże i pełne wartości odżywczych, tak aby Twój pies był szczęśliwy, zdrowy i silny. Przeczytaj skład, a na pewno się z nami zgodzisz!

Skład
Świeże mięso kurczaka (11%), dehydratyzowane mięso kurczaka (10%), dehydratyzowane mięso indyka (10%), czerwona soczewica, cały groch zielony (9%), bób (8%), świeże organy kurczaka (wątroba, serce, nerki) (6%), dehydratyzowane mięso śledzia (5%), tłuszcz z kurczaka (5%), zielona soczewica (5%), cały groch żółty (4%), świeże całe jaja (4%), świeże mięso storni (4%), olej ze śledzia (3%), lucerna (3%), włókno grochu, świeże chrząstki kurczaka (2%), brązowy suszony kelp, świeża cała dynia, świeża cała dynia piżmowa, świeży cały pasternak, świeży jarmuż, świeży szpinak, świeża kapusta sitowata, świeże liście rzepy, świeża cała marchew, świeże jabłka Red Delicious, świeże gruszki Bartlett, liofilizowana wątroba kurczaka, liofilizowana wątroba indyka, świeża cała żurawina, świeże całe borówki, korzeń cykorii, kurkuma, ostropest plamisty, korzeń łopianu, kwiat lawendy, korzeń prawoślazu lekarskiego, owoce dzikiej róży.  DODATKI (na kg): E6 (Cynk): 100 mg. Naturalny konserwant: Witamina E.
Składniki analityczne
Białko surowe 29%
Tłuszcz surowy 17%
Włókno surowe 5%
Popiół surowy 7%
Wapń 1.3%
Fosfor 1%
Omega-6 2.6%
Omega-3 1%
DHA / EPA 0.3% / 0.3%
Glukozamina 1200 mg/kg
Chondroityna 900 mg/kg”

Ładnie? Ładnie. Rozbijmy sobie to teraz na części.

Skład karmy dla psa – uważaj na marketing

”ACANA Heritage – ADULT DOG
DLA WSZYSTKICH PSÓW NIEZALEŻNIE OD RASY I WIEKU
Przygotowywana w naszej wielokrotnie nagradzanej kuchni w Kanadzie ACANA HERITAGE ADULT DOG jest przepełniona świeżymi składnikami — mięsem kurczaków z chowu bezklatkowego, jajami ściółkowymi, mięsem storni poławianej w naturalnym środowisku oraz dojrzewającymi w słońcu owocami i warzywami. Składniki dostarczane codziennie z regionu Alberty są świeże i pełne wartości odżywczych, tak aby Twój pies był szczęśliwy, zdrowy i silny. Przeczytaj skład, a na pewno się z nami zgodzisz!”

Typowy marketing napisany przez marketingowca. Niestety na wiele osób to działa i jak czytają, że karma jest z ”dojrzewającymi w słońcu owocami i warzywami” to od razu jest efekt WOW. To jest ok i można sobie poczytać, ale na podstawie takiego fragmentu nie powinno się podejmować decyzji o zakupie karmy. Nie oszukujmy się – tutaj producent może napisać cokolwiek zechce :)

Oczywiście marketing sam w sobie nie jest zły. Same suche informacje są nudne, a dodatkowe opisy są jak najbardziej wskazane. Po prostu nie sugerujmy się nimi tak bardzo. Często marketingowcy stosują również w swoich materiałach reklamowych popularne w danym okresie hasła, jak ”karma holistyczna” lub ”alternatywa dla diety BARF”. Również radzę się tym aż tak nie kierować. To właśnie tylko hasła, tak naprawdę nic nie mówiące nam o jakości karmy.

Jeszcze jedna ważna sprawa – nie ma czegoś takiego jak karma dla każdego. Każdy pies może mieć indywidualne potrzeby. W związku z tym istotne jest przeprowadzanie regularnych badań. Wyniki wskażą nam ewentualne niedobory i problemy, dzięki czemu będziemy mogli zmienić karmę na bardziej odpowiednią lub uzupełnić ją suplementami.

Teraz przejdźmy do najważniejszego, czyli składu.

Skład karmy dla psa – jak czytać?

”Skład
Świeże mięso kurczaka (11%), dehydratyzowane mięso kurczaka (10%), dehydratyzowane mięso indyka (10%), czerwona soczewica, cały groch zielony (9%), bób (8%), świeże organy kurczaka (wątroba, serce, nerki) (6%), dehydratyzowane mięso śledzia (5%), tłuszcz z kurczaka (5%), zielona soczewica (5%), cały groch żółty (4%), świeże całe jaja (4%), świeże mięso storni (4%), olej ze śledzia (3%), lucerna (3%), włókno grochu, świeże chrząstki kurczaka (2%), brązowy suszony kelp, świeża cała dynia, świeża cała dynia piżmowa, świeży cały pasternak, świeży jarmuż, świeży szpinak, świeża kapusta sitowata, świeże liście rzepy, świeża cała marchew, świeże jabłka Red Delicious, świeże gruszki Bartlett, liofilizowana wątroba kurczaka, liofilizowana wątroba indyka, świeża cała żurawina, świeże całe borówki, korzeń cykorii, kurkuma, ostropest plamisty, korzeń łopianu, kwiat lawendy, korzeń prawoślazu lekarskiego, owoce dzikiej róży. DODATKI (na kg): E6 (Cynk): 100 mg. Naturalny konserwant: Witamina E.”

Akurat w przypadku Acana Adult Dog mamy bardzo dobry, szczegółowy skład. Wszystkie elementy są podzielone pod względem występowania procentowego w karmie. Ogólnie zgodnie z regulacjami konieczne jest ustawianie w składzie elementów w kolejności od tego, którego jest najwięcej w karmie. Natomiast z tego co wiem nie ma konieczności podawania konkretnych procentów. W związku z tym alternatywnie można spotkać się u innych producentów z takim składem:

”Skład:Mączka z mięsa drobiowego, kukurydza, ryż, wysłodki buraczane, tłuszcz drobiowy, tłuszcz wołowy, wątroba drobiowa, gluten kukurydziany, olej rybny, drożdże, szpinak (napój), włókna cykorii, całe jajko (napój), chlorek sodu, mąka z pestek winogron (0,25%), ekstrakty z muszli (0,1%) ), Yucca schidigera”

W obu oczywiście na pierwszym miejscu mamy składnik, którego jest najwięcej. W Acanie mięso z kurczaka, a w drugim przykładzie mączka z mięsa drobiowego. Różnica jest taka, że w Acanie widzimy dokładniej ile tego mięsa jest (11%).

Co jest najważniejsze w karmie? Mięcho! Już od jakiegoś czasu panuje trend i przekonanie, że to właśnie mięso jest dla psa najważniejsze. Jak najbardziej jest to prawda. Jednak producentom karm nie bardzo było to na rękę, więc bardzo długi czas forsowali swoje zbożowe produkty. Teraz się wszystko zmienia, a wzrost konkurencji proponującej zdrowsze karmy spowodował, że nawet wielkie koncerny musiały zmienić swoją taktykę.

skład karmy dla psa jak czytać

Ile powinno być tego mięsa? Tak naprawdę im więcej tym lepiej. Najlepsze i najdroższe karmy mają nawet 70-80%. Moim zdaniem bardzo dobre karmy zaczynają się od 50%. Podliczając skład Acany wychodzi nam 46% . Nie jest źle, ale na pewno mogłoby być lepiej.

Jakie mięso w karmie dla psa?

Jednak nie tylko ilość samych składników się liczy, ale również ich jakość. Z mięchem w karmie dla psa nie jest tak łatwo, ponieważ może być w różnej formie.

Świeże mięso – świeże mięso naturalnie jest najlepsze. W procesie produkcji traci większość, bo nawet 80% swojej objętości. Fajnie brzmi w składzie, ale pamiętajmy, że finalnie jest go mniej.

Dehydratyzowane mięso – to mięsa, które jest takiej samej jakości jak świeże, ale przed produkcją karmy zostało poddane procesowi usunięcia wody, czyli zostało wysuszone. Alternatywnie nazywa się to mączką z mięsa.
Mączka z kurczaka lub indyka – ten element w składzie oznacza, że chodzi o wysuszone i zmielone produkty uboczne z kurczaka lub indyka.

Jeżeli w karmie znajdziemy informację typu ”kurczak” lub ”indyk” to musimy przypuszczać, że chodzi o produkty uboczne z tego mięsa. Najczęściej również przed wysuszeniem, więc ich ilości w karmie są małe.

W najgorszych karmach znajdziemy w składzie mączki mięsno-kostne lub mączki pochodzenia zwierzęcego. Mają bardzo niską przyswajalność, są mega tanie i raczej słabej jakości.

Skład karmy dla psa – co poza mięsem?

W składzie poza mięsem znajdziemy również inne elementy. Zazwyczaj nazywa się je ”wypełniaczami”, ponieważ ich głównym zadaniem jest związanie mięsa i umożliwienie karmie przybranie docelowej postaci suchego granulatu.

Tutaj trendy zmieniają się bardzo mocno. W słabych karmach najczęściej znajdzie się ryż i ogólnie zboża – pszenica, śruta, makaron i tak dalej. W wyższej półce znajdziemy warzywa strączkowe, a w najlepszych karmach inne warzywa, ziemniaki i tym podobne. Dodatkowo wypełniaczami w karmach są również owoce, ale zazwyczaj stanowią one mały procent karmy.

skład karmy dla psa jak czytać skład

Chodzi oczywiście o cenę. Zboża są najtańsze, ale generalnie uznaje się, że nie są potrzebne w diecie psa. Najlepsze są śladowe ilości wypełniaczy typu ziemniaki, bataty, buraki, seler. W składzie, którzy przedstawiam w typ wpisie widzimy, że głównym wypełniaczem jest soczewica, bób i groch, czyli warzywa strączkowe. Ogólnie uznaje się, że ten typ warzyw w diecie psa nie jest najlepszą opcją. Naturalnie tragedii nie ma, ale to właśnie cechuje tę półkę karm – są dobre, ale mogłoby być lepiej.

Ostatnim elementem każdej karmy są konserwanty. Wiadomo, że w słabych karmach tych dodatków jest dużo, co jest głównym powodem tego, że się je odradza. W karmie Acana jest tylko naturalny konserwant w postaci witaminy E. Ogólnie powinno się unikać w karmach wszelkich sztucznych dodatków, czyli nienaturalnych konserwantów, barwników i dodatków smakowych.

Jak wybrać karmę dla psa?

Wybór idealnej karmy nie jest taki prosty, bo jest dużo elementów, które mogą wpływać na nasz wybór. Na pewno przede wszystkim powinniśmy starać się kupić najlepszą możliwą karmę, na jaką nas stać.

Często jest tak, że między bardzo słabą karmą, a lepszą alternatywą jest tylko kilka złotych różnicy. Dlatego warto szukać, czytać skład i wybrać najlepszy produkt, który możemy zapewnić psu. Oczywiście w idealnym świecie każdy karmiłby dietą BARF lub najdroższymi karmami wilgotnymi. Wiadomym jest, że ten typ diety jest dla psa najlepszy.

Jednak ideałów nie ma, więc trzeba sobie radzić jak można. Natomiast na pewno nie ma usprawiedliwienia dla lenistwa – jeśli ktoś idzie do marketu i kupuje najtańsze i pierwsze, co widzi na półce to to naprawdę nie ma sensu. Odbije się to nie tylko na zdrowiu psa, ale również na naszych przyszłych finansach. Leczenie nie jest tanie.

Dlatego bardzo zachęcam do poświęcenia czasu i postudiowania składów karm. Na pewno uda się znaleźć coś zdrowszego i w dobrej cenie. Acana jako karma jest ok – można się przyczepić, że mogłaby mieć więcej mięsa, a zamiast warzyw strączkowych ziemniaki. Myślę, że w tej cenie uda się znaleźć coś lepszego i dlatego właśnie warto czytać i porównywać składy. Jednak najpierw trzeba wiedzieć jak to robić, bo jak widzimy mięso mięsu nie zawsze jest równe :)

Mam nadzieję, że ten wpis pomógł, przynajmniej dla osób bardzo w temacie początkujących.

Polecamy