Stop Drapaniu

Stop Drapaniu – to już III edycja!

Stop Drapaniu to kampania społeczna, której celem jest zwiększenie świadomości na temat psich problemów ze swędzeniem. Wielu z nas na pewno wie, że z drapaniem nie ma żartów. Często wygląda to całkiem niewinnie, ale jeżeli powtarza się regularnie to powinniśmy zając się psiakiem.

Drapanie może być spowodowane alergiami, problemami zdrowotnymi, a nawet kłopotami behawioralnymi. Zdarza się, że dopiero zauważamy, że coś jest nie tak, jak problemy są już w zaawansowanym stadium. Warto reagować wcześniej.

stop drapaniu

Naszym zdaniem tego typu kampanie edukacyjne są jak najbardziej potrzebne. Nasze psiaki borykają się z wieloma problemami, często dla nas niewidocznymi. W końcu pies nie powie nam, że coś go boli i zazwyczaj musimy się domyślać. Wiedzy nigdy za mało, więc warto się interesować takimi akcjami.

Więcej informacji o kampanii znajdziecie na stronie Stop Drapaniu.

Stop Drapaniu

”Jeśli twój pies często się drapie, liże, ociera lub gryzie łapy, nie ignoruj objawów – to może być alergia! Wystartowała III edycja ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej ,,STOP DRAPANIU’’. Kampania jest prowadzona przez warszawską Fundację Towarzystwo Weterynaryjne a wspiera ją firma ZOETIS Polska. Projekt porusza problem uporczywego drapania u psów, które może być zwiastunem wielu poważnych chorób.”

Zazwyczaj pojedyncze drapanie nie oznacza nic złego. W końcu nas czasami też coś zaswędzi i chcemy sobie ulżyć – podobnie jest u psów. Nie każde drapnięcie od razu musi być wywołane chorobą. Trzeba jednak na to zwracać uwagę i jeśli drapanie jest coraz częstsze i bardziej intensywne to należy reagować.

Najczęstszą przyczyną drapania są choroby skóry oraz reakcje alergiczne. Szczególnie powszechne są alergie pokarmowe. Są one wynikiem nadmiernej reakcji układu odpornościowego organizmu, a najbardziej powszechnym objawem jest świąd oraz zmiany skórne.

Niektórzy myślą, że jak pies do jakiegoś roku życia nie miał alergii to jest bezpieczny – nic bardziej mylnego. Legion do drugiego roku trzymała się fantastycznie i mogła jeść wszystko. Dopiero po pewnym czasie zaczęła dostawać reakcji na pewien rodzaj pokarmu. Akurat u nas objawem nie jest swędzenie, a biegunki, ale warto wziąć pod uwagę, że psa należy obserwować przez całe życie, a nie tylko na początku :)

stop drapaniu

Jak zaznacza Monika Myziak, lekarz weterynarii w Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne:

”Do charakterystycznych objawów alergii pokarmowej można również zaliczyć problemy z uszami takie jak: zaczerwienienie, brzydki zapach czy zwiększona ilość wydzielanej woskowiny. Uporczywe drapanie może też doprowadzić do pojawienia się wyłysień w okolicach oczu czy łap. Sierść zwierzęcia staje się wówczas matowa, a w niektórych przypadkach pojawia się na niej łupież. Alergia pokarmowa to także kłopoty żołądkowo jelitowe zwierzęcia, objawiające się wymiotami czy biegunką.”

Najczęściej uczulają pokarmy zawierające białka, czyli na przykład mleko, soja, ryż, ziemniaki, podroby wieprzowe oraz wszelkie przysmaki zawierające w swoim składzie jajka. Często uczula również mięso drobiowe.

Można się śmiać z obecnego trendu ”antyglutenowego”, ale również psiaki mogą mieć z nim problem. Pszenica, owies czy żyto mogą powodować reakcję alergiczną naszego psa. Udając się do weterynarza najpierw stosuje się dietę eliminacyjną, czyli wyrzuca się z diety psa pokarm, który może uczulać. Krok po kroku dowiemy się co powoduje reakcję psiego organizmu i pozwoli nam to na stałe wyeliminować dany produkt z pożywienia.

Problemy behawioralne

Jednak nie zawsze psie drapanie musi oznaczać alergię. Drapanie mogą również być powodowane przez problemy behawioralne. Czasami może nam się wydawać, że pies jest na coś chory, a tak naprawdę kłopot powoduje stres. Wiele psiaków nie potrafi sobie poradzić ze zmianami w swoim życiu i mogą zacząć przejawiać zachowania destrukcyjne.

”W momencie gdy lekarz weterynarii wykluczy wszystkie możliwe przyczyny związane z ciałem może uznać, że problem ma podłoże emocjonalne. Nie wystarczy jednak wykluczyć chorób fizycznych i tylko „negatywnie” rozpoznać zaburzenie behawioralne. Trzeba jeszcze znaleźć inne objawy, które będą wskazywały na brak równowagi emocjonalnej albo przynajmniej znaleźć w środowisku psa lub w wywiadzie wystarczające czynniki, które mogłyby uzasadnić utratę tej równowagi.”

Przykładowo znane są historie, gdzie na początku przewodnik psa spędza z nim całe dnie – psiak trafił do domu w trakcie wakacji, więc wszyscy domownicy mieli dla niego czas. Lato minęło i zaczął się okres pracy oraz szkoły, a psiak zostaje sam. Mniej odporne na stres psiska mogą zacząć niszczyć otoczenie, a po pewnym czasie zacząć wygryzać sobie łapy lub drapać się intensywnie powodując dolegliwe rany.

stop drapaniu

Stresującą sytuacją może być zmiana miejsca zamieszkania, zmiana rodziny (adopcja), pojawienie się nowego członka rodziny lub jakakolwiek inna sytuacja, która ma wpływ na życie psa. Oczywiście nie każdy przyjaciel tak zareaguje, ale warto być świadomym, że są takie przypadki. Psiaki potrafią drapać się do krwi, więc nie jest to sytuacja, którą możemy po prostu zignorować.

Jak można pomóc psu w stresującej sytuacji oraz z problemami behawioralnymi? Weterynarz najczęściej zaleci leki uspokajające, które mają pomóc w szybkim zwalczeniu najcięższych objawów, czyli intensywnego drapania i samookaleczania. Natomiast trzeba znaleźć podstawę problemu i spróbować ją załagodzić.

Może stres spowodowany jest długotrwałym zostawaniem psa w samotności? Warto pomyśleć nad pomocą petsittera, który zajmie się psiakiem podczas naszej nieobecności. Jeżeli pies boi się nowego miejsca to warto spróbować pokazać to miejsce w nowym, pozytywnym świetle. Szkolenie z dobrym behawiorystą może być bardzo przydatne w tej sytuacji.

Drapaniu mówimy STOP

Myślę, że naprawdę warto mówić o takich rzeczach, bo to problemy, które mogą dotyczyć każdego z nas. Każdy przewodnik pupila chce, żeby był on szczęśliwy, prawda?

Stop Drapaniu

Nie każdy jednak wie wszystko i bardzo łatwo zignorować pewne objawy, które nie są dla nas takie jasne. Im więcej będziemy o tym mówili i pisali oraz im więcej tego typu akcji edukacyjnych tym po prostu lepiej.

Bardzo nam miło, że możemy pomóc w propagowaniu tej kampanii. Wszystkich zapraszamy na stronę: www.stopdrapaniu.pl, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje.

Polecamy