Sposoby na kleszcze u psa, czyli jak się chronić przed kleszczami. W tym roku sezon na kleszcza już się zaczął. Wiele osób nie jest na to gotowych, bo zwiodła nas mroźniejsza zima. Jednak już kleszcze się pojawiły i tylko czekają na naszego psa.
O tym, że kleszcze są niebezpieczne dla psa nie trzeba raczej wspominać. Trzeba się przed nimi chronić, a to wcale nie jest takie łatwe. W tym wpisie postaram się opowiedzieć o tym, jakie są sposoby na kleszcze u psa i generalnie podpowiem jak sobie radzić.
Kleszcze u psa – czemu tak trudno się chronić?
Przede wszystkim warto wiedzieć, dlaczego tak trudno chronić się przed kleszczami. Czytając różne poradniki i wypowiedzi opiekunów psów łatwo zauważyć, że nie da się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi ”co działa, a co nie”. U jednego sprawdzają się obroże, u innego tabletki, a ktoś jeszcze proponuje krople.
Problem związany jest z tym, że w różnych rejonach kraju żyją różne kleszcze, które podatne lub odporne są na różne substancje. Produkty przeciw kleszczom zawierają daną substancję. Jeśli zastosujemy taki produkt, a w naszej okolicy kleszcze są na taką substancję odporne to zabezpieczenie może być mniej skuteczne.
Z tego powodu właśnie u kogoś działa obroża firmy A, a ktoś inny twierdzi, że to ”bubel”, bo u niego nie jest skuteczna. Także osobiście uważam, że w zakresie ochrony przeciw kleszczom trzeba próbować, co u nas działa. Może się również zdarzyć, że po jakimś czasie stosowana przez nas ochrona straci skuteczność, bo kleszcze się na substancję czynną uodporniają. Wtedy warto zmienić produkt na taki, który ma inny skład.
Sposoby na kleszcze u psa – jakie metody ochrony?
Sposoby na kleszcze u psa podzieliłbym na 3 kategorie: ochrona zewnętrzna, ochrona wewnętrzna oraz ochrona uzupełniająca.
Ochrona zewnętrzna to wszystkie produkty, które stosuje się u psa na zewnątrz. Mogą to być obroże lub krople. Ta metoda polega na tym, że substancja czynna dociera na ciało psa, a potem powoli do warstwy lipidowej skóry. W skrócie: chemia mająca na celu zabić kleszcza znajduje się na psie. Kleszcz docelowo ma umrzeć zanim ugryzie psa lub szybko po wgryzieniu.
Ochrona wewnętrzna to wszystkie produkty do zastosowania wewnętrznego, czyli przede wszystkim tabletki. Tutaj substancja czynna działa od wewnątrz i stąd dociera do ciała psa, aby chronić przed kleszczami.
Ochrona uzupełniająca to wszystkie naturalne produkty, które można stosować razem z ochroną docelową. Produkty z substancją czynną nie powinny być łączone, bo są dość mocne. Nie ma jednak przeciwskazań, aby zastosować dodatkowo delikatniejsze produkty, które mają odstraszyć kleszcze na inne sposoby.
Produkty do ochrony przeciw kleszczom dla psa
Na rynku można znaleźć sporo różnych produktów o różnych składach. Tutaj chciałbym zwrócić uwagę właśnie na sam skład. Jeśli stosowaliśmy obrożę firmy X z substancją czynną np: imidaklopryd to jeśli wymienimy ją na obrożę firmy Y z tą samą substancją czynną to możemy oczekiwać podobnych rezultatów. Także jeśli jeden produkt u nas się nie sprawdził to szukajmy takiego, który ma inną substancję czynną.
Tutaj postaram się podać takie najpopularniejsze przykłady produktów, na które warto zwrócić uwagę.
Obroże przeciw kleszczom dla psa
Bardzo popularną obrożą jest Foresto. Mieliśmy doświadczenie z nią, ale niestety u nas się nie sprawdziła, ponieważ Legion prawdopodobnie ma alergię na tę substancję czynną. Po zastosowaniu dostała strasznego ślinotoku, który nie zdarzał się przy innych produktach. Substancje czynne to: imidaklopryd w dawce 4,5g oraz flumetrynę w dawce 2,03g (obroża dla psów powyżej 8kg).
Inne substancje czynne proponuje obroża Frexin: 4% deltametryna, 20% cypermetryna, 0,5% geraniol
Osobiście bardzo dobrze wspominam obrożę Scalibor, która długo nam służyła i była bardzo skuteczna, ale niestety jest ciężko dostępna, o ile w ogóle jeszcze można ją gdzieś znaleźć. Substancją czynną w Scalibor również była deltametryna tak jak w Frexin.
Jakie są plusy i minusy obroży przeciw kleszczom dla psa? Plus jest taki, że jest to wygodny produkt i łatwo zamienić go na inny w razie potrzeby. Minus taki, że duża ilość substancji czynnej znajduje się w jednym miejscu (na karku), a dodatkowo jest łatwo dostępna. Także jeśli mamy kilka psów to podczas zabawy mogą obrożę polizać, a to na pewno nie jest zdrowe, a mogą pojawić się również efekty uboczne jak ten ślinotok u naszej Legion. Też raczej oficjalnie odradza się spanie z takim psem lub głaskanie w pobliżu obroży, ale wiadomo, że i tak większość to robi, nawet jak nie wolno.
Krople przeciw kleszczom dla psa
Fiprex, Advantix, i Frontline to trzy marki kropli przeciw kleszczom dla psa, które znam i miałem z nimi doświadczenie. Obecnie stosujemy krople Advantix, bo sprawdzają się u nas najlepiej. We Fiprex mamy substancję czynną fipronil, Advantix imidakloprid i permetryna, a Frontline ma również fipronil.
Ogólnie z kroplami jest prosta sprawa – zakrapiamy koło karku, na plecach i u nasady ogona. W zależności od produktu raz na miesiąc. Moim osobistym zdaniem to najlepsza forma ochrona przeciw kleszczom, zakładając, że u nas działa. Z mojej perspektywy jest najbardziej bezpieczna dla psa i człowieka. Krople się wchłaniają głębiej w warstwę podskórną. My stosujemy ten tym produktów, ale zaznaczam, że u nas działa na nasze okoliczne kleszcze.
Tabletki przeciw kleszczom
Z takich najpopularniejszych na rynku mamy Bravecto (substancja: fluralaner) oraz Simparica (substancja: sarolaner). To kategoria produktów, z którą nie mam doświadczenia i sam osobiście nigdy z nich nie korzystałem. Tabletki są dość kontrowersyjne i mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Głównym argumentem przeciwników wydaje się być to, że tabletki są dość ”mocne” i obciążają bardzo organizm. Dodatkowo nie ukrywajmy – to trucizna na kleszcze, więc myśląc logicznie nie powinna być bez efektu na organizm psa podczas podawania wewnętrznego.
Z drugiej strony argumenty zwolenników to najczęściej: ”lepiej leczyć wątrobę niż choroby odkleszczowe” i to też jakaś prawda, jeśli założymy, że tabletki nie mają wpływu na nic innego poza wątrobą. TeżNie da się również ukryć, że to bardzo skuteczna ochrona przeciw kleszczom. Pytanie tylko jakim kosztem.
Ogólnie rozumiem obie strony i staram się nie oceniać. Często dostaję pytania na maila o tabletki i ich bezpieczeństwo. Ja mogę tylko powiedzieć, że my ich nie stosujemy i osobiście bałbym się stosować tego typu ochronę u psa.
Ochrona dodatkowa – naturalne olejki i suplementy
Ochrona uzupełniająca przeciw kleszczom dla psa to przede wszystkim naturalne olejki i suplementy. Najpopularniejsze są chyba właśnie preparaty na bazie olejków eterycznych oraz czystek jako suplement. Generalnie to delikatne i naturalne produkty, więc nie ma problemu, aby stosować je razem z docelową ochroną, która zawiera chemię.
Zadaniem ochrony uzupełniającej jest najczęściej zmiana zapachu psa, który będzie nieprzyjemny lub odstraszający dla kleszczy. Sami korzystamy z tego typu ochrony dodatkowej bardzo chętnie i staramy się ją stosować jak najczęściej. Uważam, że ochrony przeciw kleszczom nigdy za wiele i naprawdę warto próbować zwiększyć swoje szanse w tej nierównej walce.
Bardzo popularny jest czystek w formie tabletek lub proszku. Minus jest taki, że trzeba go stosować dość długo (min. 10 tygodni), ponieważ zmiana naturalnego zapachu psa trochę trwa. Wiele osób jednak twierdzi, że naprawdę widać różnice. Sami stosujemy czystek u wszystkich naszych psach i generalnie kleszczy dużo nie znajdujemy, ale mamy też ochronę podstawową. Czystek jest zdrowy i naturalny, więc nie zaszkodzi podawać. Czystek jest dostępny w naszym sklepie w formie tabletek lub proszku. To ten sam produkt, z którego sami korzystamy.
Jeśli chodzi o olejki eteryczne to polecam GreenLine Bug Spray – na pewno ciekawa propozycja składająca się z zapachowych olejków, które mają sprawić, że nasz pies będzie mniej atrakcyjny dla takiego kleszcza.
Sposoby na kleszcze u psa
Walka z kleszczami niestety nie jest łatwa, a spotkać je można naprawdę wszędzie. Nie ma więc znaczenia czy mieszkamy za miastem czy w bloku. Pies może złapać kleszcza nawet w pobliskim parku lub w krzaku przed klatką. Jednocześnie choroby przenoszone przez kleszcza są na tyle poważne, że tak naprawdę każdy psiarz powinien stosować jakąś metodę ochrony przed nimi.
Na rynku można znaleźć mnóstwo różnych produktów, ale żaden nie gwarantuje 100% skuteczności. Wszystko zależy od naszej okolicy i podatności żyjących tam kleszczy na konkretne substancje. Nam, jako psim opiekunom pozostaje próbować różnych rzeczy i sprawdzać co najlepiej się sprawdzi w naszej sytuacji.
Powodzenia!