Płeć psa – czy ma znaczenie?

Płeć psa – czy ma znaczenie? Wielu opiekunów zastanawia się nad płcią swojego przyszłego przyjaciela. Czy jest to ważne? Jak najbardziej, ponieważ wybór powinien być świadomy.

Od płci naszego psiaka będzie dużo zależeć. W szczególności inne będą potencjalne problemy, które mogą nas spotkać w przyszłości.

Płeć psa w ogólnikach – czy w ogóle trzeba o tym myśleć?

Generalnie są dwa podejścia. Jeden typ ludzi w ogóle nie myśli o płci psa – taki ktoś idzie do hodowli lub schroniska i wybiera psa na instynkt. Najładniejszy szczeniaczek, najsłodszy psiak w schronisku, a może po prostu taki, który pierwszy podejdzie. Każdy ma własną metodę, ale tu zazwyczaj płeć nie jest ważnym kryterium.

płeć psa czy ma znaczenie

Z drugiej są osoby, które dokładnie analizują każde za i przeciw. Czytają o różnicach i problemach każdej z płci. Martwią się, co to będzie w przyszłości. Jest też trzeci, ukryty typ. To opiekunowie, którzy z góry wiedzą jaka płeć ich interesuje – często jest to na podstawie swoich dawnych doświadczeń lub zakorzenionych mitów i poglądów.

Jaka metoda jest najlepsza? Tak naprawdę zdrowy rozsądek. Płeć psa jest jak najbardziej ważnym kryterium, ale nie najważniejszym. Pamiętajmy, że każdy pies jest inny – nawet w obrębie danej rasy. Nie ma więc aż takiego sensu generalizowanie i decydować tylko na podstawie płci.

Nie można jednak również całkowicie bagatelizować tej kwestii. Płeć psa ma znaczenie i w małym (aczkolwiek istotnym) stopniu rzutuje na wspólne życie. Podsumowując – warto wiedzieć jakie są plusy i minusy danej płci, ale jednocześnie nie warunkować psa tylko i wyłącznie do tego elementu. Chyba, że dany minus będzie dla nas tak ciężki, że nie damy rady, jednak w tej sytuacji już raczej z góry znamy swoją decyzję.

Pies czy suka – co lepsze?

Nie ma tak, że lepsze lub gorsze. Płeć psa wiąże się z pewnymi elementami – dla jednych są na plus, a dla innych na minus. Trzeba jednak o nich wiedzieć. Warto się z nimi zapoznać i zastanowić się na chłodno. Decyzja o wyborze psiaka jest ważna, więc impulsywne decyzje często nie są najlepsze.

płeć psa czy ma znaczenie samiec

Pies – o czym warto wiedzieć

Generalnie patrząc na wszystkie rasy wnioskuje się, że w większości to samce mają większą tendencję do agresji, stanowczości i nieposłuszeństwa. Jest to związane z testosteronem, którego samce mają więcej. Również poniekąd może to być związane z kwestią hierarchii u psów, gdzie zazwyczaj to samiec stoi na czele.

Jednak jak wcześniej wspomniałem – każdy pies jest inny. W obrębie jednej rasy możemy znaleźć zarówno psy bardzo delikatne oraz spokojne, jak i z natury ostrzejsze i stanowcze. Pamiętajmy, że na charakter psa wpływa nie tylko naturalny temperament, ale również przede wszystkim wychowanie w okresie szczenięcym. Wpływ ma także ogólne środowisko, w którym znajduje się pies.

W większości ras u samców można zauważyć tendencję do pogoni za suczkami. Może to objawiać się ucieczkami lub generalnym nieposłuszeństwem. Spektrum jest bardzo szerokie. Niektóre psy totalnie wariują i nie można ich kontrolować, a u innych nie wpływa to na ich zachowanie.

Warto również wiedzieć, że wiele psów, które nie mogą zrealizować swoich popędów, mają problemy z samopoczuciem. Tu również spektrum jest szerokie. Dla jednego psa będzie to tylko niewielki dyskomfort, a dla innego totalny chaos w życiu. Dla takiego psa będzie się wiązało to z wieloma nieprzyjemnościami: nie może spać, nie chce jeść, wyje, pobudzenie.

płeć psa czy ma znaczenie suczka

Jednak naprawdę pamiętajmy, że każdy pies jest inny i zawsze będę na to naciskał. Nie każdy pies jest pobudzony – wiele psów okres cieczek u suczek przechodzi bez żadnego dyskomfortu. Jeżeli trafi nam się ekstremalny przypadek to warto będzie rozważyć kastrację.

Osobiście nie jestem zwolennikiem kastracji w każdej sytuacji. To zabieg, który jak najbardziej ma wpływ na psa. Wiele problemów może być spowodowanych wychowaniem, a nie czynnikami hormonalnymi. Jeśli mamy jakieś kłopoty z psem i podejrzewamy, że mogą być wynikiem pobudzenia to polecam poczytać o kastracji chemicznej. Nie jest inwazyjna i nie wiąże się z zabiegiem chirurgicznym. Jest również całkowicie odwracalna. Warto spróbować i zobaczyć jak pies zachowuje się na mniejszym testosteronie.

Suczka – o czym warto wiedzieć

Suczki zazwyczaj uchodzą za łagodniejsze, bardziej przyjazne i posłuszne. Osobiście jednak nie sugerowałbym się takim generalizowaniem. Suczki tak samo jak psy mogą mieć tendencję do agresji i nieposłuszeństwa. Jest również taki mit, że suczki bardziej przywiązują się do opiekuna – również nie stawiałbym na to ręki w razie zakładu.

Z negatywnych zachowań, które są unikalne dla tej płci warto wymienić ciążę urojoną. Niektóre suczki mają z tym problemy, gdzie ”matkują” przykładowo zabawkom. Nie jest to jednak częsta sprawa, ale trzeba o tym wiedzieć.

Suczki na pewno w mniejszym stopniu wykazują problemy z pobudzeniem. Głównym kłopotem, który może spotkać opiekuna jest fakt, że w trakcie cieczki będziemy na spacerze wabić wszystkie okoliczne psy.

Do naszego ogrodu również mogą próbować dostać się okoliczne samce, jeśli mieszkamy w domu.

płeć psa czy ma znaczenie kastracja

Jak zawsze – również w przypadku suczek jest różne spektrum problemów, które spowodowane są płcią. Niektóre psy będą sprawiały większe kłopoty niż inne. Kwestię cieczek można rozwiązać poprzez kastrację, ale trzeba się nad tą kwestią mocno zastanowić. U suczek nie ma możliwości zastosowania odwracalnej terapii, więc pozostaje tylko zabieg chirurgiczny.

Czy płeć ma znaczenie?

Ma i nie ma jednocześnie. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej preferencji. Psy domowe nie mają możliwości naturalnego realizowania swoich popędów, więc ta kwestia jest głównym powodem ewentualnych problemów. Co tu dużo mówić – samiec ma potrzeby, a nie może nic z nimi zrobić. W zależności od intensywności bodźców różna będzie reakcja samca. Niektóre nie wykazują żadnych nowych zachowań, ale wiele będzie starało się sobie ulżyć. Może to przejawiać się kopulacją przykładowo z przedmiotami, wyciem, niepokojem i ogólnym dyskomfortem.

Suczki takich problemów zazwyczaj nie wykazują, a przynajmniej trudniej je bezpośrednio powiązać z popędami. Na pewno jednak krwawienie podczas cieczki i konieczność pilnowania suczki przed potencjalnymi adoratorami to potencjalna uciążliwość dla opiekuna.

płeć psa czy ma znaczenie jak wybrać

Czy są jeszcze jakieś aspekty psiej płci, które mogą rzutować na nasz wybór? Oczywiście, że tak – głównie chodzi o aspekty wizualne. Generalnie powiem tak – suczki cieszą się zazwyczaj większą popularnością. Tendencja jest taka, że dzwoniąc do hodowli, która ma miot to suczki są rezerwowane jako pierwsze.

Może wydawać się to śmieszne, a nawet głupie, ale wiele osób zwyczajnie nie lubi psich genitaliów. Jakkolwiek absurdalne to jest to prawdziwe. Jak najbardziej warto to również wziąć pod uwagę, jeśli ktoś jest wrażliwy na takim punkcie.

Zostawię Was z tymi wszystkimi informacjami. Finalnie każdy musi postanowić sam. Jak na początku napisałem – decyzja o płci psa nie jest najważniejsza, ale z wielu względach nadal istotna. Powodzenia!

Polecamy