chemiczna kastracja psa

Chemiczna kastracja psa – co to jest i czy warto?

Kastracja psa zawsze budzi sporo kontrowersji. Koncepcja ta ma zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Nic dziwnego skoro w efekcie pozbawiamy swojego pupila możliwości posiadania potomstwa, co jest szczególnie ważne dla każdego gatunku.

Legion była kastrowana, o czym można poczytać w tym wpisie. Była to nasza świadoma decyzja i jesteśmy z niej bardzo zadowoleni. Teraz przyszła pora na Leviego, który zaczął dorastać i miewa swoje popędy. W związku z tym trzeba się zastanowić nad kastracją naszego szczeniaczka. Dlatego też dzisiejszy wpis będzie o alternatywie dla tradycyjnego zabiegu, którą jest chemiczna kastracja psa.

Czym jest kastracja?

Wiele osób (my również – wystarczy zobaczyć tytuł naszego wpisu o tym zabiegu) myli kastrację i sterylizację. Ma to związek z tym, że kastracja brzmi dużo gorzej i niektórym źle się kojarzy, więc utarło się, że zamiennie stosuje się termin ”sterylizacja”. Zazwyczaj również uważa się, że kastracja dotyczy psów, a sterylizacja suczek, co jest sporym błędem.

chemiczna kastracja psa 2

Cytat z portalu weterynaryjnego:

”Kastracja polega na wycięciu gonad (u samców jądra, a u samic jajniki). U samic zazwyczaj dodatkowo (jest to wskazane) usuwa się też macicę, aby uniknąć późniejszych powikłań po operacji.

Sterylizacja u samców polega na przecięciu i/lub podwiązaniu nasieniowodów (jądra nie są usuwane), a u samic na podwiązaniu i/lub przecięciu jajowodów (jajniki nie są usuwane). Wybór techniki operacyjnej zależy od decyzji chirurga.”

Istnieje jednak jeszcze jedna metoda, która może powodować, że kastracja psa nie będzie już takim problemem. Mowa oczywiście o kastracji chemicznej, która zyskuje coraz większą popularność.

Chemiczna kastracja psa – po co?

Nie każdy wie po co wykonuje się zabieg kastracji. Dla wielu to ”widzimisię” właściciela lub świadome krzywdzenie swojego pupila. Moim zdaniem w obecnych czasach jest to niezbędna metoda, która jako jedyna może poprawić sytuację psów na świecie. Jestem za obowiązkowym zabiegiem dla wszystkich psów, które nie są wykorzystywane w celach hodowlanych.

Obecny problem bezdomności zwierząt jest głównie skutkiem tego, że wiele psów jest rozmnażanych bezmyślnie – tak zwane psie wpadki. Ktoś nie dopilnował, puszczał luzem i pies uciekł oraz inne tego typu historie. Właśnie takie psy zasilają masowo schroniska i czekają na nowe domy.

chemiczna kastracja psa 3

Zapobieganie przypadkowemu rozmnażaniu to jeden z powodów, dla którego warto zdecydować się na kastrację. Kolejny powód to pewna stabilizacja psychiczna psa i suki. W krytycznych okresach nasze psiaki przeżywają dość nerwowe chwile. Hormony szaleją, a niemożliwość dojścia do suki/psa powoduje frustrację. Psy mają tendencję do ucieczek lub agresywnego zachowania, jeśli w pobliżu znajduje się suczka w okresie cieczki. Natomiast przed i po cieczce suczki mają wahania nastroju.

Kastracja temu zapobiega i jest szczególnie pomocna w przypadku psów. Zmniejsza napięcie, eliminuje pewne przypadki agresji, zmniejsza tendencję do dominacji, pomaga psu skupić się na przewodniku.

Dla większości osób (ironicznie szczególnie dotyczy to mężczyzn) problemem jednak jest sam zabieg, a konkretniej ”ucinanie jajek”. Wielu facetów ma jakieś kompleksy na tym tle. Pamiętam, że kiedyś ktoś podszedł z psem i pytał jakiej Legion jest płci. Powiedziałem, że ”suczka, ale sterylizowana, więc nie ma problemu”. Pieski trochę się pobawiły, ale ten drugi zaczął naskakiwać na Legion. Rozdzieliłem psy i poradziłem Panu, że może warto psa wykastrować? On się oburzył i rzucił ”Pan też dałby sobie uciąć jajka?! To krzywdzenie psa”.

Także z wycinaniem jajników suczce raczej problemów nie ma, ale ucinanie jajek to już krzywdzenie psa :) Ot taka ciekawostka.

Chemiczna kastracja psa – czym jest?

My mieliśmy trochę dylemat z zabiegiem, ponieważ trudno było nam się zdecydować. Wiedzieliśmy, że szczeniak w końcu dorośnie i trzeba będzie coś z tym zrobić. Poczytaliśmy trochę i w wielu miejscach można znaleźć informacje, że niektóre psy można ”poskromić” i uspokoić odpowiednimi treningami i dużą ilością aktywności. Łudziliśmy się, że nam też się uda.

chemiczna kastracja psa 4

Teraz widzimy, że nie ma szans. Levi strasznie stara się dominować, a nawet naskakuje na Legion, co kończy się regularnymi bójkami. Także decyzja zapadła – trzeba psiaka kastrować. Jednak z drugiej strony szukamy rozwiązania, które nie będzie wymagało narkozy. Zawsze to możliwość komplikacji, a z drugiej strony myśleliśmy jeszcze o jakichś wystawach w przyszłości.

Dowiedzieliśmy się o chemicznej kastracji psa przy użyciu preparatu o nazwie ”Suprelorin”. Tutaj można ściągnąć informację na temat tego środka. Zabieg jest bardzo prosty i nie ma żadnych komplikacji. Preparat w postaci czipu wszczepia się psu podskórnie w okolicy łopatek. Cała procedura trwa kilka minut.

Lek powoli uwalnia hormony, które ograniczają produkcję testosteronu, a w wyniku tego czyni psa okresowo bezpłodny. Działanie czipu trwa ok. 6-12 miesięcy w zależności od wielkości dawki leku. Właśnie ta okresowość to ogromna zaleta zabiegu, ponieważ możemy nie podawać kolejnej dawki, a wtedy po pewnym czasie nasz pies wróci do stanu sprzed wszczepienia czipu.

To dobre rozwiązanie dla osób, które planują w przyszłości rozmnażać swojego psiaka, brać udział w wystawach. Jest to również idealna alternatywa dla psów starszych, u których jest podejrzenie, że zabieg chirurgiczny jest zbyt ryzykowny. To również rozwiązanie dla każdego, kto nie jest jeszcze pewien jaki ma plan na psa i obawia się samej narkozy. Koszt kastracji chemicznej to ok. 220-350 zł.

Jakie są zalety kastracji chemicznej:

  • brak komplikacji związanych z zabiegiem
  • cała procedura jest odwracalna (wystarczy odczekać odpowiednią ilość czasu)

Jakie są wady kastracji chemicznej:

  • od podania czipu trzeba czekać ok. 6 tygodni do uzyskania pełnej niepłodności
  • preparat trzeba okresowo wznawiać co ok. 6-12 miesięcy

Biorąc pod uwagę wszelkie informacje, które znaleźliśmy oraz rozmowę z naszym weterynarzem postanowiliśmy, że spróbujemy tej metody. Mamy nadzieję, że będziemy zadowoleni z efektów, a Levi się uspokoi :)

chemiczna kastracja psa 5

Chemiczna kastracja psa – podsumowanie

Naszym zdaniem chemiczna kastracja to dobre rozwiązanie, którego warto spróbować. Na zabieg chirurgiczny zawsze można się zdecydować, a to jednak zabieg nieodwracalny. Po zapoznaniu się ze wszelkimi opiniami osób, które już zdecydowały się na chemiczną kastrację jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni. Zabieg pod narkozą to nic fajnego – pamiętam po Legion jak źle wyglądała, więc to na pewno nie było przyjemne, a jeżeli to możliwe to lepiej wybierać lepszą dla psa opcję.

Myślę, że to dobre rozwiązanie dla każdego, kto nie jest pewny i zdecydowany na tradycyjny zabieg chirurgiczny. Lepsze to niż nie robić nic i ryzykować nieprzemyślane rozmnożenie psa lub narazić się na inne problemy np: ucieczkę psa, zachowania agresywne i tak dalej. Zgodnie ze wszelkimi badaniami lek jest jak najbardziej bezpieczny, polecany przez weterynarzy i nie stwarza ryzyka dla psa.

Oczywiście zastanawiam się nad aspektami zdrowotnymi przy długim stosowaniu – jak podawanie hormonów ograniczających testosteron wpłynie na psa? Jednak z drugiej strony obcięcie jajek również zmienia produkcję hormonów i także nie jest naturalne dla organizmu. Ludzie również stosują terapie hormonalne w wielu przypadkach, więc tego typu produkty nie są niczym nowym.

Jakie jest Wasze zdanie, jeśli chodzi o kastrację/sterylizację psa?

Polecamy