kastracja chemiczna dla psa

Chemiczna kastracja psa – co to jest i czy warto?

Chemiczna kastracja psa to rozwiązanie, które może być pomocne dla każdego opiekuna, który zastanawia się nad tradycyjną kastracją swojego psiaka. Temat kastracji zawsze budzi sporo kontrowersji. Koncepcja ta ma zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Nic dziwnego skoro w efekcie pozbawiamy swojego pupila możliwości posiadania potomstwa, co jest szczególnie ważne dla każdego gatunku.

Dzisiejszy wpis będzie o alternatywie dla tradycyjnego zabiegu, czyli o kastracji chemicznej. Warto wiedzieć, że mowa o implancie Suprelorin, który stosowany jest u psów samców, które osiągnęły pełną dojrzałość płciową. Implant nie jest w Polsce stosowany u suczek.

Czym jest kastracja?

Wiele osób myli kastrację i sterylizację. Trudno powiedzieć skąd się to wzięło, ale wiele osób uważa, że sterylizacja dotyczy suczek, a kastracja samców. Nie do końca jest to prawda, a każdy z tych zabiegów jest inny. Mimo wszystko oba te terminy funkcjonują, a też trzeba zrozumieć działanie mowy potocznej.

kastracja chemiczna suprelorin

Cytat z portalu weterynaryjnego:

”Kastracja polega na wycięciu gonad (u samców jądra, a u samic jajniki). U samic zazwyczaj dodatkowo (jest to wskazane) usuwa się też macicę, aby uniknąć późniejszych powikłań po operacji.

Sterylizacja u samców polega na przecięciu i/lub podwiązaniu nasieniowodów (jądra nie są usuwane), a u samic na podwiązaniu i/lub przecięciu jajowodów (jajniki nie są usuwane). Wybór techniki operacyjnej zależy od decyzji chirurga.”

Również termin ”kastracja chemiczna” nie do końca jest prawidłowy, ale właśnie taki termin funkcjonuje. Prawidłowy termin to: ”Odwracalna sterylizacja farmakologiczna”.

Chemiczna kastracja psa – po co?

Temat kastracji psów często jest kontrowersyjny – są zwolennicy i przeciwnicy kastracji oraz sterylizacji. Warto jednak wiedzieć, że jest wiele sytuacji, kiedy warto kastrację rozpatrzyć. Są sytuacje zdrowotne oraz behawioralne, gdzie na pewno tego typu zabieg warto przeprowadzić.

Zapobieganie przypadkowemu rozmnażaniu to jeden z powodów, dla którego warto zdecydować się na kastrację. Kolejny powód to pewna stabilizacja psychiczna psa i suki. W krytycznych okresach nasze psiaki przeżywają dość nerwowe chwile. Hormony szaleją, a niemożliwość dojścia do suki/psa powoduje frustrację. Psy mają tendencję do ucieczek lub agresywnego zachowania, jeśli w pobliżu znajduje się suczka w okresie cieczki. Natomiast przed i po cieczce suczki mają wahania nastroju.

Kastracja temu zapobiega i jest szczególnie pomocna w przypadku psów. Zmniejsza napięcie, eliminuje pewne przypadki agresji, zmniejsza tendencję do dominacji, pomaga psu skupić się na przewodniku. Oczywiście trzeba pamiętać, że każdy pies jest inny i kastracja nie będzie idealnym rozwiązaniem w każdym przypadku.

Kastracja na problemy behawioralne?

Wielu opiekunów decyduje się na kastrację, bo chce ”uspokoić psa”, który jest nadpobudliwy lub reaktywny. Kastracja na pewno nie jest magicznym rozwiązaniem, które wyeliminuje wszystkie nasze problemy. Z tego powodu, jeśli nasz pies ma problemy z dużą ilością energii lub jakimiś pomniejszymi problemami behawioralnymi to warto spróbować delikatniejszych narzędzi. Przykładowo u nas na nadpobudliwość świetnie sprawdziła się mata węchowa. Z drugiej strony może warto skorzystać z usług behawiorysty, który doradzi nam odpowiednie postępowanie?

Kastracja na pewno nie powinna być wymówką, aby nie musieć nic robić z psem. Żaden zabieg nie zastąpi spacerów, zabaw i szkolenia.

odwracalna sterylizacja farmakologiczna dla psa

Dla wielu osób (szczególnie dotyczy to mężczyzn) problemem jednak jest sam zabieg, a konkretniej ”ucinanie jajek”. Wielu facetów ma jakieś kompleksy na tym tle. Pamiętam, że kiedyś podszedł do mnie Pan z psem. Pieski trochę się pobawiły, ale ten drugi zaczął naskakiwać na Legion. Rozdzieliłem psy i poradziłem Panu, że może warto psa wykastrować? On się oburzył i rzucił ”Pan też dałby sobie uciąć jajka?! To krzywdzenie psa”.

Także z wycinaniem jajników suczce raczej problemów nie ma, ale ucinanie jajek to już krzywdzenie psa :) Ot taka ciekawostka.

Głównym problemem tradycyjnej kastracji jest brak jej odwracalności, czyli po przeprowadzeniu zabiegu nic już nie możemy zrobić. Jednocześnie wiadomo, że w wielu przypadkach kastracja może wręcz pogorszyć stan naszego psa. Przykładowo po kastracji psy lękowe mogą pogłębić swoje lęki, a czasami nawet bezproblemowe psy zaczynają być lękowe. Wielu opiekunów próbuje stosować kastrację jako element terapii behawioralnej (za poleceniem behawiorysty, a czasami również decydują na własną rękę).

Kastracja chemiczna może pomóc nam sprawdzić jak nasz pies funkcjonuje na innym poziomie hormonów. Kastracja chemiczna jest odwracalna, dzięki czemu nie ma aż takich konsekwencji naszej decyzji.

Chemiczna kastracja psa – czym jest?

Chemiczna kastracja psa, a tak naprawdę odwracalna sterylizacja farmakologiczna to ”zabieg” przy zastosowaniu preparatu o nazwie ”Suprelorin”. Tutaj można poczytać o samym implancie. Zabieg jest bardzo prosty i nie ma żadnych komplikacji. Preparat w postaci czipu (implantu) wszczepia się psu podskórnie w okolicy łopatek przy pomocy strzykawki. Cała procedura trwa kilka minut.

odwracalna kastracja psa

Lek powoli uwalnia hormony, które ograniczają produkcję testosteronu, a w wyniku tego czyni psa okresowo bezpłodny. Działanie czipu trwa ok. 6-12 miesięcy w zależności od wielkości dawki leku. Właśnie ta okresowość to ogromna zaleta zabiegu, ponieważ możemy nie podawać kolejnej dawki, a wtedy po pewnym czasie nasz pies wróci do stanu sprzed wszczepienia czipu.

To dobre rozwiązanie dla osób, które planują w przyszłości rozmnażać swojego psiaka, brać udział w wystawach. Jest to również idealna alternatywa dla psów starszych, u których jest podejrzenie, że zabieg chirurgiczny jest zbyt ryzykowny. To również rozwiązanie dla każdego, kto nie jest jeszcze pewien jaki ma plan na psa i obawia się samej narkozy. Koszt kastracji chemicznej to ok. 220-350 zł (cena z okresu, kiedy mój pies miał zabieg, czyli okolice 2017 roku).

Jakie są zalety kastracji chemicznej:

  • brak komplikacji związanych z zabiegiem
  • cała procedura jest odwracalna (wystarczy odczekać odpowiednią ilość czasu)

Jakie są wady kastracji chemicznej:

  • od podania czipu trzeba czekać ok. 6 tygodni do uzyskania pełnej niepłodności
  • preparat trzeba okresowo wznawiać co ok. 6-12 miesięcy

Warto pamiętać, że w Polsce kastracja chemiczna nie jest wykonywana u suk. Nie jest również zalecana dla psów młodych, czyli przed osiągnięciem pełni dojrzałości płciowej.

kastracja chemiczna implant dla psa

Chemiczna kastracja psa – podsumowanie

Naszym zdaniem chemiczna kastracja to dobre rozwiązanie, którego warto spróbować. Na zabieg chirurgiczny zawsze można się zdecydować, a to jednak zabieg nieodwracalny. Myślę, że to dobre rozwiązanie dla każdego, kto nie jest pewny i zdecydowany na tradycyjny zabieg chirurgiczny. Lepsze to niż nie robić nic i ryzykować nieprzemyślane rozmnożenie psa lub narazić się na inne problemy np: ucieczkę psa, zachowania agresywne i tak dalej.

Oczywiście przed podjęciem decyzji najlepiej skonsultować się ze swoim weterynarzem. To on powinien ostatecznie przedstawić nam argumenty i doradzić najlepsze rozwiązanie.

Polecamy