pies czy suka jak wybrać szczeniaka

Pies czy suka – jak wybrać szczeniaka?

Chcesz kupić szczeniaka? Trudna decyzja została podjęta, a rasa wybrana, jednak ciągle pozostaje ostatnie pytanie – pies czy suka? Dzisiaj chciałbym opowiedzieć o różnicach płci u psów oraz pokazać nasze zdanie na temat tego trudnego wyboru.

Na samym wstępie chciałbym zauważyć, że poszukując szczeniaka z hodowli dziwnie często wszystkie suczki były ”zaklepywane” tak, że w bardzo wielu przypadkach zostali sami panowie do wyboru. Ta tendencja się powtarzała – tak samo było jak szukaliśmy Legion i tak samo w przypadku Leviego. Zastanawiające, prawda? Czyżby panowie-psiaki cieszyli się jakąś negatywną opinią? Zobaczymy ;)

Pies czy suka – czy to ważne?

kupujemy szczeniaka samojed

Tak naprawdę, jeżeli nie interesuje nas hodowla to płeć psa sama w sobie nie powinna mieć aż takiego znaczenia. Niektórzy kupują psy, ponieważ w przyszłości chcą by były reproduktorami w swojej rasie. Natomiast jeżeli ktoś chce stworzyć hodowle to suka hodowlana jest niejako wymogiem do prowadzenia tego typu działalności.

Jednak zawodowcy dobrze wiedzą czego potrzebują i oczekują, ale jak sprawa wygląda w przypadku wyboru szczeniaka tak po prostu do kochania? Teoretycznie pies czy suka nie mają wpływu na nasze wspólne życie, ale jednak wiele osób ma pewne preferencje odnośnie płci szczeniaka. Jest to spowodowane wieloma czynnikami – osobistym ”widzimisię”, ale również pewnymi mitami oraz informacjami o różnicy pomiędzy płcią psa.

Jaki jest Pan Pies?

jak wybrać hodowlę psów Samoyed

Najpierw zacznijmy od tego, jakie informacje o poszczególnej płci można znaleźć w ogólnodostępnych źródłach – telewizji oraz internecie, ale również co wiedzą o psach i suczkach sami ludzie. Otóż Pan Pies ma często opinię osobnika bardzo indywidualnego oraz terytorialnego. W wielu poradnikach można znaleźć informacje, że psy częściej bywają agresywne, mogą dominować, bronić zasobów, szukać zaczepek oraz mają tendencje do szlajania się (czyli uciekania i włóczenia po okolicy).

Z drugiej strony psy podobno chętniej się uczą oraz bardziej pasują do pracy jako stróż. Generalnie samcom przypisane są typowo samcze cechy – stanowczość, odwaga, niezależność oraz skłonność do bójek. Jako duży atut psów często podaje się ładniejsze umaszczenie – psy są większe, a ich sierść często jest bujniejsza (szczególnie przy rasach długowłosych).

Wiele osób twierdzi, że psy naprawdę bywają bardziej agresywne – bronią zasobów, często powodują bójki z innymi psami. Jednak największym problemem ma być tendencja do uciekania do suczek w okresie cieczki. Psy mają wtedy wykazywać się ogromną kreatywnością i potrafić uciec z najlepiej zabezpieczonego pomieszczenia.

Jaka jest Pani Pies?

pies czy suka pani pies

Natomiast Pani Pies ma często przypisywane damskie cechy, czyli łagodność, przywiązanie oraz pewna delikatność. Suczki określane są jako idealne do mieszkania, spokojne psiaki. Nie mają tendencji do szlajania się i rzadziej bywają agresywne. Suczki kochane są za łatwość w układaniu oraz subtelność.

Z drugiej strony największym minusem Pani Pies jest regularna cieczka, która w magiczny sposób przywołuje wszystkie psy z okolicy. To akurat fakt – na naszym osiedlu nie widuję bezpańskich psów, ale jak Legion miała pierwszą cieczkę to nagle spacerowałem w orszaku 5-6 kundli…

Pies czy suka – jak jest naprawdę?

pies czy suka jak jest naprawde

Tak naprawdę to wiele powyższych stwierdzeń o płciach to stereotypy oraz mity. Uważam, że nie powinniśmy się tym sugerować w zbyt dużym stopniu. Pamiętajmy, że psy to nie tylko cechy rasowe lub płciowe, ale również duża dawka indywidualizmu. Nie ma dwóch takich samych psów – nawet obserwując szczeniaki z jednego miotu zauważymy, że niektóre są odważniejsze, inne bardziej ciekawskie, a zazwyczaj znajdzie się jeden leniuszek, który ma wszystko w nosku.

Wiele osób stara się wywróżyć z płci oraz rasy to, jaki pies będzie w przyszłości. Oczywiście decydując się na Beagle’a lub Owczarka Niemieckiego mniej więcej wiemy czego się spodziewać, ale zawsze indywidualizm psiaka może nam zrobić psikusa. Chciałeś dynamicznego, ruchliwego ON? Dostaniesz kanapową ciapę ;)

Nie zawsze jest więc tak, że pies będzie miał tendencję do zachowań agresywnych – czasami to właśnie suczka będzie inicjować bójki. Również może okazać się, że to suczka będzie niezależna i trudna w szkoleniu, a pies będzie skupiony i przywiązany do właściciela.

Jest to związane po prostu ze sposobem wychowania danego szczeniaka oraz jego socjalizacją. Jeżeli malucha dobrze socjalizowaliśmy oraz zapewniamy mu odpowiednie bodźce fizyczne i psychiczne to jest duża szansa, że wyrośnie na ogarniętego osobnika. Natomiast szczeniak źle socjalizowany i nie szkolony może wyrosnąć na agresywnego i nadpobudliwego zwierzaka – bez względu na płeć.

Osobiście więc nie sugerowałbym się cechami płciowymi podczas wybierania szczeniaka. Niektóre psy uczą się łatwiej, a inne trudniej, jednak posłuszeństwo i agresja to już sprawa wychowania.

Pies czy suka – o czym warto wiedzieć?

pies czy suka kupujemy szczeniaka

Jednak zastanawiając się nad płcią szczeniaka – pies czy suka, warto wiedzieć kilka rzeczy. Przede wszystkim rzeczywiście psy mają tendencję do bycia nadpobudliwymi w pobliżu suczki w okresie cieczki. Może to powodować, że pies będzie ciągnął i starał się po prostu zbliżyć do takiej suczki.

Z drugiej strony suczka w okresie cieczki jest również uciążliwa. W celu zapobiegnięcia brudzeniu można nauczyć psiaka nosić specjalne majtki, które ułatwiają życie. Natomiast w czasie spacerów trzeba się liczyć z tym, że okoliczne ”burki” na pewno się nią zainteresują.

Jednak w obu przypadkach (u psa i suki) rozwiązaniem jest kastracja/sterylizacja. Zabieg ten kończy wszelkie problemy z psami – samiec przestaje być nadpobudliwy w pobliżu suczek, a suczki nie mają już cieczek i nie wabią adoratorów. Poza tym możemy również ustrzec się przed różnymi chorobami.

Tutaj dochodzimy do takiej dziwnej tendencji – bardzo wielu właścicieli suczek decyduje się na zabieg sterylizacji. Natomiast zauważyłem, że mało który właściciel samca w ogóle rozważa kastrację swojego pupila. Nie wiem jaki jest tego powód, ale tak rzeczywiście to wygląda z moich obserwacji i rozmów z różnymi osobami.

Wydaje mi się, że to może być jeden z powodów takich mitów, które dotyczą samców oraz również jest to jeden z powodów, dlaczego suczki są szybciej rezerwowane w hodowlach. Wiele suczek jest sterylizowanych i właściciele nie mają z nimi problemu, więc uchodzą za łagodne i przyjazne. Natomiast samce rzadko bywają kastrowane i w związku z tym niektórzy mają z nimi problemy – to widać i to przekłada się na taki stereotyp agresywnego, niezależnego psa.

Jest jeszcze jedna rzecz, która mnie osobiście bawi. Wiele osób woli suczki dlatego, że samce cechują się widocznymi genitaliami. Uważam to za bardzo dziecinne i generalnie, jeżeli ktoś jest na tyle niedojrzały, że rezygnuje z zakupu psa bo ma ”wacka” to raczej nie powinien w ogóle mieć żadnego zwierzaka ;)

Pies czy suka – co wybrać?

pies czy suka wybieramy

Warto jednak chociaż trochę doradzić jaką płeć wybrać. Jeżeli nie chcemy absolutnie zwierzaka kastrować/sterylizować to polecam samca. Łatwiej kontrolować własnego psa (żeby nie ciągnął do suki) niż obce psy (aby nie dopuścić ich do własnej suczki).

Jeżeli w domu mamy już suczkę, której nie chcemy sterylizować to mocno odradzam wybór psiaka (o ile nie chcemy go kastrować), ponieważ będzie to uciążliwe dla i dla zwierząt.

Jeśli dopuszczamy możliwość kastracji/sterylizacji to tak naprawdę płeć jest bez znaczenie. Zarówno pies jak i suka mogą być wspaniałymi i grzecznymi pupilami. Trzeba tylko o nie dbać i zapewniać im odpowiednią dawkę ruchu oraz treningów.

Podsumowanie

pies czy suka co warto wiedziec

Pies czy suka to nie jest wcale taki łatwy wybór. Nie ułatwiają tego również dostępne informacje, które moim zdaniem poszerzają bardzo pewne mity i stereotypy związane z płcią psa. Ogólnie można znaleźć informacje, że psy są silne, niezależne i z tendencją do agresji. Suczki natomiast są łagodne, przyjazne i lojalne.

Moim zdaniem spowodowane jest to tym, że suczki po prostu częściej się sterylizuje, więc właściciele nie mają takich problemów jak posiadacze niewykastrowanych psów. Naturalne jest, że samiec będzie wariował blisko suczki z cieczką, a pewna frustracja może powodować zachowania agresywne. Pies nie ma jak się wyładować (szczególnie, jeżeli nie zapewniamy mu odpowiedniej dawki ruchu), więc jest to całkowicie normalna sytuacja.

Oczywiście nie twierdzę, że kastracja i sterylizacja to jedyne rozwiązania, nie. Te zabiegi powinny być związane z pewnymi potrzebami psa oraz kwestiami zdrowotnymi, a nie wyłącznie naszym komfortem. Nie jestem zwolennikiem taśmowej kastracji psów ;) Jednak posiadacze niewykastrowanych psów i suk muszą wziąć pod uwagę potrzeby swoich pupili i zapewnić im odpowiednią ilość bodźców oraz wysiłku psychicznego oraz fizycznego.

Nie będę ukrywał, że dużą rolę ma tu też posłuszeństwo psa i nasza praca. Wyszkolony, nauczony posłuszeństwa i przywiązany do nas pies nie będzie sprawiał takich kłopotów jak nadpobudliwy i zostawiony sam sobie samiec.

Uważam, że wybierając psa kierujmy się po prostu naszymi możliwościami i ew. osobistymi preferencjami. Osobiście nie wybierałbym szczeniaka w oparciu o stereotypy, które dotyczą każdej płci. Szukając Samoyeda trafiliśmy na hodowlę, gdzie został ostatni samiec i zdecydowaliśmy się na niego mimo tego, że wcześniej byliśmy nastawieni na suczkę.

Jeżeli ktoś chce to płeć naprawdę nie ma znaczenia :)

pies czy suka bez znaczenia

  Tagi: , ,
Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy