Pies a komunikacja publiczna

Pies a komunikacja publiczna – to bardzo ciekawy temat, ponieważ wielu właścicieli psów podróżuje głównie autobusami. Zanim zabierzemy naszego szczeniaka na wycieczkę nowym środkiem transportu to upewnijmy się, że pies jest odpowiednio socjalizowany. Odpowiedni proces socjalizacji zagwarantuje, że nasz szczeniak nie będzie miał problemu z różnymi środkami transportu jak autobusy czy pociągi.

Zdecydowaliśmy się sprawdzić pewne psie przedszkole, które niestety wymaga od nas dojazdu autobusem. Z tego powodu postanowiliśmy zabrać psa na przejażdżkę, aby oswoił się z tym środkiem lokomocji. Generalnie zasady w KZK GOP są takie, że pies musi mieć założony kaganiec. Bez względu na rasę, bez względu na wiek. koniec.

Niestety nie posiadamy jeszcze kagańca, ponieważ raczej zdecydujemy się na model fizjologiczny – bez sensu teraz szczeniaka tym męczyć. Skorzystaliśmy jednak z ulgi dla szczeniaków, która nazywa się ”jest taki mały i słodki, więc nikt nie będzie się czepiał”. Nie wiedziałem jak Legion zareaguje na autobus, z którym nigdy nie miała kontaktu. W rzeczywistości jednak nie było wcale źle. Szczeniak jechał bardzo spokojnie, ale oczywiście cały czas na kolanach. Bardzo interesowały ją widoki za oknem, więc spędziła czas na obserwacji. Przejechaliśmy kilka przystanków i wysiedliśmy, żeby zrobić przerwę. Pochodziliśmy po okolicznych terenach dla rozluźnienia, a następnie wsiedliśmy w autobus powrotny.

Bardzo zachęcam do socjalizacji szczeniaka z różnymi środkami transportu. Nie powinniśmy ograniczać się jedynie do samochodu. Warto spróbować autobusów i to kilku (tak, tych starych i zdezelowanych też). Ciekawym pomysłem jest również tramwaj, pociąg oraz inne pojazdy – w zależności od naszych potrzeb. Ważne jest, aby nowości wprowadzać psu stopniowo. Nie zabierajmy szczeniaka na godzinną podróż autobusem, jeżeli jest to jego pierwszy raz. Może to prowadzić do złych skojarzeń z określonym środkiem transportu, co może wprowadzić do niechęci zwierzęcia w przyszłości.

Polecamy