Czym jest petsitting

Czym jest petsitting? Czyli profesjonalna opieka nad zwierzętami

Czym jest petsitting? Czyli profesjonalna opieka nad zwierzętami? W życiu psiarza jest wiele sytuacji, kiedy przydałaby się pomoc. Nagły wyjazd służbowy, tymczasowy brak czasu dla pupila lub chociażby urlop w miejscu, gdzie psiaki nie są mile widziane. Jednak powodów do współpracy z petsitterem jest o wiele więcej.

Kim jednak jest petsitter, czyli osoba uprawiająca petsiting? Jakie umiejętności powinien posiadać? Jakie usługi są dostępne? No i na pewno wiele osób zadaje sobie pytanie, czy petsitter to lepsza alternatywa hotelu dla psów? Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

petsitter czyli kto

Petsitter – kto to?

Słowo petsitter podchodzi od angielskiego “babysitter”, czyli opiekunki do dzieci. Petsitting jest więc taką profesjonalną opieką, ale dla naszego zwierzaka – najczęściej psa lub kota. Wielu może się to kojarzyć ze studentami dorabiającymi na boku lub wyprowadzaczami psów na spacer, ale obecnie to coś o zupełnie innej jakości.

Czasy się zmieniają, a z nimi świadomość psiarzy Po prostu chcemy dla naszych przyjaciół czegoś więcej. Z tego powodu zawód petsittera również musiał ulec zmianom. Naturalnie nadal można znaleźć osoby bez wiedzy, które chcą sobie dorobić, ale współczesny petsitter powinien być prawdziwym profesjonalistą.

Co powinien umieć psi opiekun?

Chcemy dla swojego psa tego, co najlepsze, więc czym takim powinna się charakteryzować osoba, której powierzymy bezpieczeństwo i dobre samopoczucie naszego przyjaciela?

Dobry petsitter przede wszystkim powinien rozumieć i kochać zwierzęta. Bez pasji i zaangażowania trudno mówić o profesjonalnej opiece. Nie chodzi tylko o taką “sympatię” do zwierząt, a szczerą chęć obcowania z nimi. Psy dobrze wyczuwają intencje ludzi, a kluczem do zdobycia psiego serca często jest po prostu naturalny entuzjazm.

opiekun zwierząt petsitter

Kolejną rzeczą jest wiedza, przynajmniej na podstawowym poziomie, psiego behawioru oraz zasad szkolenia. Najlepsi petsitterzy są jednocześnie behawiorystami i zoopsychologami. Dlaczego to takie ważne? Z wielu powodów:

  • nie chcemy, aby petsitter niechcący zepsuł efekty naszego treningu z psem (szczególnie jeśli mamy różne problemy behawioralne)
  • chcemy, aby petsitter poprzez swoją interakcję z naszym psem wzmacniał odpowiednie zachowania, a nie te, które próbujemy wyeliminować
  • chcemy również, aby w trakcie opieki nad naszym psem, miał on zapewnioną stymulujące i mądre aktywności

Wyobraźmy sobie wybrać petsittera, który pozwala naszemu psu na wszystko. Tygodnie uczenia spokojnego powitania, a tu “profesjonalista” w jeden dzień marnuje nasz wysiłek i ochoczo nagradza psa za to, że ten na niego skacze. Z tego powodu naprawdę ważne jest zwrócenie uwagi na taki aspekt. Super ważne, jeśli mamy jakieś problemy z psem, które chcemy wyeliminować lub jesteśmy w trakcie terapii behawioralnej.

Szeroki wachlarz zabaw i aktywności

Psem można opiekować się na różne sposoby. Można zrobić to byle jak – dać jeść, walnąć się na kanapę i oglądać tv. Można również zrobić to w taki sposób, aby czas spędzony z petsitterem był angażujący.

Z tego powodu dobry petsitter powinien znać wiele zabaw i aktywności, które będą odpowiednie, bezpieczne i pożyteczne dla naszego psa. Do tego potrzeba wiedzy i doświadczenia. Trzeba wiedzieć jak bawić się z border collie lub owczarkiem niemieckim, a na co można sobie pozwolić z delikatniejszym wydolnościowo buldożkiem lub mopsem. Petsitting polega również właśnie na takiej wiedzy.

opieka nad psem petsitting

Idealnie jakby petsitter znał podstawy szkolenia, aby mógł uczyć psa nowych poleceń lub pomóc w utrwalaniu już tych, które pies zna. Doświadczony opiekun potrafi wykorzystywać szarpaki, maty węchowe, zabawki edukacyjne, a do tego zrealizować różne inne zabawy.

Petsitting – najpopularniejsze usługi

Brzmi interesująco? W takim razie jakie są najpopularniejsze usługi, które oferuje petsitting? Przede wszystkim warto skupić się na następujących:

  • Wyprowadzanie psa
  • Opieka godzinowa
  • Opieka dobowa

Wyprowadzanie psa to standardowa usługa, która przede wszystkim polega na zapewnieniu psu odpowiedniej dawki ruchu oraz możliwości załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych. Zazwyczaj wygląda to tak, że umawiamy się z petsitterem na konkretną ilość wyjść. Petsitter przyjeżdża do nas do domu, zabiera psa na spacer i ewentualnie podaje jedzenie i wodę.

To dobra opcja, jeśli pracujemy długo, a nasz pies nie ma możliwości wyjścia przez wiele godzin. To również ciekawe rozwiązanie dla osób, które nie są w stanie fizycznie wyjść ze swoim psem – na przykład ze względu na wiek lub chorobę.

profesjonalny opiekun zwierząt

Opieka godzinowa i opieka dobowa

Te rozwiązania najczęściej dotyczą opieki nad psem przez dłuższy czas. Przykładowo chcemy, aby ktoś zajął się naszym psem codziennie w godzinach naszej pracy, aby psiak nie był sam. Inna sytuacja to urlop lub wyjazd służbowy, kiedy chcemy, żeby petsitter opiekował się naszym psem przez cały czas.

Opcji jest naprawdę sporo i wszystko zależy od naszych ustaleń z petsitterem. Niektórzy petsitterzy zabierają psa do swojego domu i tam realizują opiekę. Często jednak są różne powody, które uniemożliwiają tymczasową przeprowadzkę psa (np: duży lęk u psiaka), wtedy petsitter może opiekować się nim w naszym domu – przez cały dzień, a czasami również może spędzić z nim noc.

Właśnie przy takich dłuższych opiekach szczególnie ważne są umiejętności petsittera, chociaż nawet przy samym wyprowadzaniu mają moim zdaniem ogromne znaczenie.

Jak wybrać petsittera?

Wybór petsittera nie jest prosty. Na pewno powinniśmy zdecydować się na spotkanie zapoznawcze, które pozwoli nam się poznać. Petsitter powinien zapytać o nasze potrzeby, wypytać o psa (dobry znak, jeśli pyta o potencjalne problemy z zachowaniem, lęki i choroby). My powinniśmy w trakcie tego spotkania zobaczyć jak potencjalny opiekun zachowuje się w stosunku do naszego psiaka.

Czym jest petsitting

Rekomenduję najpierw zdecydować się w miarę możliwości na krótszą, testową opiekę. Po niej zobaczymy jak zachowuje się nasz pies – czy jest spokojny i zadowolony, czy może jednak trochę wystraszony i sfrustrowany? Dopiero po upewnieniu się warto zdecydować się na dłuższą współpracę.

Pamiętajmy również, że my także powinniśmy lubić naszego petsittera. Petsitting opiera się na zaufaniu, a nasza osobista sympatia to bardzo ważny element. Szczególnie, że często musimy powierzyć opiekunowi klucze do naszego domu lub mieszkania.

Petsitter czy hotel dla psów?

Temat lekko kontrowersyjny, ponieważ nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, a ostatecznie wszystko zależy od naszego psa i własnych preferencji.

Hotel dla psów to fajne miejsce, jeśli odpowiednio przyzwyczaimy do placówki naszego psiaka. Hotele dla psów są różne – lepsze i gorsze, więc tutaj bardziej liczy się konkretne miejsce. Są naprawdę fajne, małe, domowe hoteliki, gdzie psiaki mają dostęp do ogrodu, a jednocześnie w hotelu są 3-4 psiaki. Często miejsca pełne pasji, gdzie każdy pies traktowany jest indywidualnie.

Jednocześnie są większe miejsca, gdzie psy muszą spać w klatkach kennelowych.. Takie miejsca są mniej indywidualne, a podejście do psów zależy od konkretnych pracowników. Jednak sama wielkość hotelu nie oznacza od razu, że jest to złe miejsce. Można znaleźć hotele przyjmujące sporo psiaków, gdzie każdy pies ma własny, wygodny pokoik, a w ciągu dnia sporo frajdy na wspólnej przestrzeni na dużym terenie.

Niektórzy myślą, że hotele nie są dobrym pomysłem właśnie ze względu na to, że pies jest tam sam. To nie do końca prawda. Hotele dla psów zazwyczaj tworzone są przez pasjonatów, więc psy mają tam sporo rozrywki. Dużo jednak zależy od nas i prawidłowego przyzwyczajenia psa do hotelu.

petsitting usługi

Na pewno nie jest to miejsce, gdzie możemy nagle zostawić psa na tydzień bez aklimatyzacji. Najpierw powinniśmy przyjechać z psem i pokazać mu miejsce, potem zostawiać na krótki czas i stopniowo go wydłużać, aż pies będzie się tam czuł swobodnie.

Czyli petsitting lepszy?

Niekoniecznie, bo wszystko zależy od sytuacji i naszych możliwości. Na pewno najwygodniejszą sytuacją dla psa byłoby zostać we własnym domu, gdzie będzie z nim mieszkał profesjonalny opiekun. Jednak zazwyczaj taka opcja jest najdroższa, ponieważ petsitter musi 24/7 opiekować się naszym pupilem.

Tańszą opcją jest sytuacja, gdzie petsitter przyjeżdża do psa kilka razy dziennie, wymienia wodę, daje jeść i wychodzi na spacer. Jednak resztę czasu pies zostaje sam. To nie jest taka zła opcja o ile nasz psiak nie ma problemu z lękiem separacyjnym.

Ogólnie wszystko zależy od okoliczności. Niektóre psy świetnie czują się w hotelu i są to dla nich też takie fajne wakacje. Inne psy potrzebują indywidualnej opieki ze względu na choroby lub problemy behawioralne.

Petsitter to zazwyczaj bardziej dopasowana i indywidualna opcja dla naszego psa. Też mamy tu często więcej opcji dopasowania usługi opieki do naszych potrzeb i oczekiwań.

Jak znaleźć petsittera?

Jak wynika z artykułu petsitter to naprawdę ciekawa opcja i każdemu psiarzowi na pewnym etapie życia przyda się współpraca z profesjonalnym opiekunem. Gdzie jednak znaleźć taką osobę?

Dobrym sposobem jest korzystanie ze specjalnych serwisów zrzeszających petsitterów. Polecam na przykład petsitters.pl – dużym plusem jest tu możliwość wstępnego zapoznania się z konkretnym opiekunem i przeczytanie opinii innych użytkowników. Poznamy również ceny usług i generalnie wszystko jest transparentne.

petsitter zawodowy opiekun psa

Niestety zazwyczaj takie serwisy obsługują duże miasta. Takiego mojego Rybnika tam nie ma. Alternatywą jest po prostu tradycyjne szukanie w wyszukiwarce google pod hasłem “Petsitter + nazwa miasta”. Na pewno znajdziemy chociaż kilka osób.

Reszta już zależy od samego opiekuna zwierząt. Często mają własne strony, gdzie można znaleźć wszystkie informacje. Czasami są tylko podstawowe namiary, a reszty musimy dowiedzieć się sami podczas rozmowy.

Podsumowanie – czym jest petsitting?

W dzisiejszym artykule zgłębiliśmy świat profesjonalnych opiekunów zwierząt, czyli petsitterów. Zastanowiliśmy się, kim tak naprawdę jest ta osoba, która podejmuje się troski o naszych czworonogów w trakcie naszej nieobecności.

Zanim jednak podejmiemy decyzję, warto zastanowić się nad testową, krótszą współpracą, aby upewnić się, że zarówno psiak, jak i opiekun świetnie się dogadują.

Pamiętajmy, że decydując się na usługi petsittera, inwestujemy nie tylko w wygodę, ale przede wszystkim w dobrostan i szczęście naszego psiaka. Jestem pewien, że znalezienie zaufanego opiekuna dla naszego przyjaciela to dobra sprawa i ogromna pomoc podczas wielu sytuacji w trakcie naszego życia.

Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy