mata do lizania

Mata do lizania dla psa, czyli sposób na psi relaks i zabawę

Mata do lizania dla psa to bardzo ciekawa zabawka na jedzenie. Daje sporo możliwości urozmaicenia zabawy oraz może stanowić przydatną pomoc przy wielu psich problemach oraz zabiegach pielęgnacyjnych. Korzystanie z maty do lizania jest bardzo proste. Wystarczy wysmarować powierzchnię zabawki jedzeniem w formie pasty lub kremu i można zaczynać.

Zadanie psa również jest łatwe i przyjemne. Psiak po prostu ma wylizać całe jedzenie z zakamarków struktury maty do lizania. Tylko tyle i aż tyle.

Cała koncepcja opiera się na dwóch podstawowych założeniach: zajęciu psa lizaniem oraz uspokajającym masażu języka poprzez strukturę zabawki. Maty do lizania wykonane są w taki sposób, że wylizanie zawartości nie jest wcale takie szybkie, więc psiak będzie zaabsorbowany swoim zadaniem. Z drugiej strony lizanie oraz masaż języka według specjalistów mają właściwości uspokajające i relaksujące.

mata do lizania let's lick

Z mat do lizania jak najbardziej korzystamy z naszymi psami, więc jak najbardziej je polecamy. W naszym sklepie możecie znaleźć ciekawe modele: maty do lizania.

Mata do lizania – ciekawe zajęcie dla psa

Zabawki na przysmaki są bardzo popularne wśród psich opiekunów. Mają różne formy – czasami kuli, czasami stożka, a tutaj mamy taką zabawkę w formie maty do lizania. Głównym zadaniem tego typu produktów jest po prostu zajęcie czymś psa. Opiekunowie chętnie wykorzystują takie zabawki, ponieważ po ”załadowaniu” jedzeniem mamy niejako psa na jakiś czas ”z głowy”. Psiaki też lubią takie zabawki, bo wiadomo – jedzenie jest smaczne :)

Mata do lizania różni się od takiej klasycznej kuli smakuli tym, że nie ucieka od psa. W standardowych zabawkach na przysmaki mamy element pogoni, ponieważ pies musi turlać i obracać zabawką, aby zdobyć jedzenie. W macie do lizania chodzi przede wszystkim o wylizanie pasty. Zabawka nie ucieka, ale ma specjalną strukturę, która utrudnia wydobywanie jedzenia. Dzięki temu zabawa trwa dłuższą chwilę.

mata do lizania dla psa

Wielu opiekunów zauważa, że ich psy lubią generalnie lizać. To nic dziwnego, bo dla psów to przyjemne zajęcie. Mata do lizania dodatkowo to wykorzystuje poprzez zachęcania psa do lizania.

Zabawka do lizania pozwala na wykorzystanie różnych form jedzenia, dzięki czemu możemy zapewnić psu spore urozmaicenia. Możemy stosować komercyjne pasty, kremy lub mokre karmy, ale ciekawą opcją jest również samodzielne przygotowanie psu jedzenia. Przykładowo świetnie sprawdzą się blendowane warzywa, które są idealne do wylizywania.

Sposób na uspokojenie z matą do lizania

Lizanie to dla psa czynność relaksująca, dzięki czemu maty do lizania polecane są w okresie silnego stresu u psa. Lizanie w macie sprawdzi się przykładowo przed stresującą wizytą u weterynarza lub w okresie sylwestrowego strzelania fajerwerkami. Oczywiście nie jest to magiczne rozwiązanie, które samo wyeliminuje lęki, ale na pewno mata do lizania może stanowić skuteczną pomoc w nerwowej sytuacji.

mata do lizania lickimat

Jeżeli Twój pies nie czuje się pewnie w nowej sytuacji – na przykład kiedy w domu pojawia się sporo gości to również warto spróbować maty do lizania. Pomoże to nie tylko złagodzić stres, ale również wyrobić pozytywne skojarzenia w nieprzyjemnej sytuacji.

Mata do lizania jako pomoc przy pielęgnacji

Zabiegi pielęgnacyjne trzeba wykonywać, ale niestety wiele psów ich nie lubi. Mamy podobny problem, ponieważ jeden z psiaków nienawidzi kąpieli, a dwa pozostałe niezbyt przepadają za czesaniem.

Z tego powodu u nas świetnie sprawdza się właśnie mata do lizania. Stosujemy modele z przyssawkami, które łatwo można doczepić do ściany w łazience lub kabinie. Psiak jest zajęty wylizywaniem pyszności, a my możemy spokojnie zrealizować zaplanowaną kąpiel lub czesanie.

lizanie dla psa lickmata

Pomaga wyrobić pozytywne skojarzenia z wcześniej nielubianym zabiegiem. Czasami psisko na sam widok maty do lizania się cieszy. O ile miłości do czesania raczej nigdy nie będzie, tak przynajmniej jest to czynność tolerowana.

Jeszcze jedna sprawa to higiena jamy ustnej. Oczywiście podstawą jest szczotkowanie zębów, ale są także dodatkowe elementy, które mogą pomóc. U nas poza twardymi, naturalnymi gryzakami (fenomenalnie ścierają kamień nazębny) sprawdza się także mata do lizania. Lizanie powoduje zwiększoną produkcję śliny, która ma duży wpływ na usuwanie bakterii z języka. Sam masaż języka poprzez strukturę maty do lizania również wspomaga ten proces.

lickimat slomo

Liż do woli!

Mata do lizania to na pewno zabawka, której warto spróbować. Sprawdzi się świetnie do zajęcia czymś psa, ale również jako odwrócenie uwagi podczas nielubianych zabiegów pielęgnacyjnych.

Sami korzystamy regularnie z mat do lizania. Przede wszystkim oczywiście podczas kąpieli. Najbardziej lubimy model Let’s Lick w formie łapki z przyssawkami. Sprawdza się u nas rewelacyjnie.

A Ty? Korzystasz już z maty do lizania, a może dopiero się nad nią zastanawiasz?

Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy