Kula smakula – nasza ulubiona zabawka dla psa

Na Śląsku jest już zimno, ale wygląda na to, że warto czasem wychodzić z domu. Ostatnio ”odkryliśmy” mały, schowany sklep ogrodniczy, który jednocześnie oferuje różne akcesoria dla zwierząt – w tym zabawki dla psów.

Niepozorny sklepik

Mają atrakcyjne ceny, duży wybór oraz miłą obsługę, więc wszystkie elementy dobrego sklepu. Akurat następnego dnia musieliśmy psiaka zostawić samego, więc w ramach ”nagrody” wykupiliśmy sporo smakołyków (kość, ucho wieprzowe i inne ciekawostki). Jednak naszą uwagę przykuła tzw. kula smakula – tutaj nazwana ”snacky ball”.

Już dawno planowaliśmy kupić zabawkę dla psa do wypychania jedzeniem, ale taką, która zapewni naszemu psisku dłuższą porcję atrakcji. Mamy konga, tego standardowego bałwanka w wersji różowej (dla szczeniąt), ale dla owczarka niemieckiego to zabawa na kilka sekund. Z tego powodu szukaliśmy czegoś innego.

Z okazji, że kula była, to postanowiliśmy, że wypróbujemy. Okazało się to strzałem w dziesiątkę ;) Kula smakula od razu została ulubioną zabawką dla psa.

Kula smakula

Cała kula wykonana jest z twardego plastiku, ma ok. 14 cm i posiada jeden otwór. Do środka wrzucamy jakieś twarde smakołyki (suche jedzenie, ciastka itd.), a zamknięcie dopasowujemy do wielkości przysmaków (możemy otwór zwiększać i zmniejszać, dzięki czemu możemy wybierać poziom trudności i częstotliwość wypadania zawartości).

snacky ball zabawka dla psa

Tak uzbrojoną zabawkę pokazujemy psu i tyle. Psiak ogarnia, że w środku coś dobrego, czyli jedzenie, więc zaczyna kulę turlać, podrzucać i ogólnie robić wszystko, aby dostać się do nagrody. Wybierając odpowiedni ”poziom” trudności możemy zapewnić mu dużą ilość zabawy.

Wiele osób stosuje takie kule również jako zamiennik miski z jedzeniem. Cała koncepcja opiera się na tym, że przy pomocy smakuli pies je po prostu wolniej. Pozwala to na uniknięcie problemów trawiennych oraz innych dolegliwości (jak choćby skręt żołądka). Jednocześnie psiak je dłużej, wolniej i jest mniej nerwowy przy całym procesie (wiele psów nakręca się za bardzo na jedzenie).

Zabawka intelektualna?

Legion nie ma problemów z jedzeniem (je wolno, ma dawkowane posiłki – 3 mniejsze porcje itd.), więc snacky ball stosujemy głównie jako zabawkę dla psa. Zabawkę bardzo trafioną, trzeba dodać. Nasza psina bawi się bardzo chętnie. Warto również zwrócić uwagę, że taka zabawka ma nie tylko na celu zmęczenie psiaka, ale również pobudzenie go intelektualnie. Trzeba przecież wykombinować jak najlepiej do jedzenia się dostać, prawda?

kula smakula zabawka dla psa

Oczywiście nie jest to poziom typowych zabawek intelektualnych, ale zawsze coś. Legion szuka miejsc w mieszkaniu, gdzie najlepiej kulą operować – turla ją często w kąt pokoju, ponieważ tak łatwiej coś wygrzebać. Czasami blokuje kulę między meblem, ponieważ tak również łatwiej. Główka pracuje, a to przecież bardzo ważne przy takich rasach jak owczarek niemiecki.

Generalnie możemy bardzo polecić. Na rynku można znaleźć różne wariacje takich kul – gumowe, plastikowe, z wkładkami wewnątrz (dodatkowe utrudnienie) oraz w różnych rozmiarach.
W poszukiwaniu fajnych sklepów

Polecamy również szukać ciekawych sklepów w swojej okolicy. Często właśnie takie sklepy ogrodnicze lub wędkarskie mają w pakiecie akcesoria zoologiczne. Oczywiście nie jest to gigantyczny wybór jak w dużych sklepach internetowych, ale atmosfera jest przyjemniejsza. Wszystko można zobaczyć, dotknąć i wybrać. Zabawka dla psa to wcale nie taki oczywisty wybór, szczególnie przy różnych rozmiarach. Zawsze lepiej samemu zobaczyć, jak konkretny produkt wygląda. Ceny często są porównywalne lub tylko trochę wyższe, ale odchodzą koszty przesyłki.

Dodatkowo ogromną paranoją w wielu sklepach internetowych jest to, że akcesoria wysyłane są w losowych kolorach. Nie wiem, czy to tylko mój problem, ale nie podoba mi się takie rozwiązanie. Ja rozumiem, że psu kolor nie robi różnicy, ale nie oszukujmy się – często te wszystkie psie zabawki i gadżety kupujemy również pośrednio dla siebie i dla własnej frajdy z zabawy z psem. Dobra zabawka dla psa nie ma być tylko dla pupila, ale również dla właściciela, prawda?

Legion poleca wszystko, co smaczne;)

Legion piesowczarek niemiecki długowłosy

 

Polecamy