Pies kuleje, czyli dzisiaj o różnych urazach, kontuzjach i innych nieprzyjemnych rzeczach, które mogą naszą psinę spotkać. Wpis oczywiście zainspirowany naszym życiem z psem – po prostu Legion kuleje… (ona tak zawsze, akurat schodzi grzybica, więc wpada uraz). Zdjęcie główne to Legion dzisiaj rano – zobaczcie jaka smutna. Nie może pobiegać, skakać, ani nic fajnego. Tylko leży i smuta.
Wszelkie urazy łap to dość częste schorzenie u psów – pomimo ich budowy ciała, która pozwala na wszelkie hasanie i bieganie, zwierzęta te są podatne na różne zwichnięcia oraz inne tego typu przypadłości.
Legion kuleje od wczoraj – dzisiaj idziemy do weterynarza. Jeszcze nie wiemy, co jest powodem urazu, więc ten wpis będzie takim ogólnym informatorem na temat tego typu przypadków. Jest tego dużo, więc cały tekst podzielony zostanie na dwie części.
Warto wiedzieć, że urazy łap mogą spotkać każdego. To nie musi być wcale ciężki wypadek – wystarczy, że pies źle postawi łapę, poślizgnie się, skoczy zbyt wysoko i uraz gotowy. Warto wiedzieć wcześniej, jakie są powody kulawizny, aby niepotrzebnie nie panikować ;)
Warto również na bieżąco powiększać swoją wiedzę na temat chorób, leczenia oraz ogólnie zdrowia psów. Pozwoli to szybciej zauważyć rozwój różnych schorzeń oraz na generalnie lepszą kondycję naszego psa.
Jakie wyróżniamy rodzaje urazów?
Urazów, które prowadzą do kulawizny jest mnóstwo, więc to nie zawsze jest tak, że pies za bardzo biega lub wariuje. Często urazy spowodowane są wadami genetycznymi, problemami w rozwoju lub wiekiem psa.
Schorzenia związane z okresem rozwoju:
- Dysplazja stawów (biodra, łokcie)
- Martwica głowy kości udowej (choroba wrodzona, dotyczy najczęściej psów małych)
- Krzywica
- Młodzieńcze zapalenie kości
Urazy związane z zaawansowanym wiekiem:
- Dyskopatia
- Zwyrodnienie stawów
Urazy typowo mechaniczne:
- Zerwanie więzadła
- Zwichnięcia rzepki
Wszystkie powyższe związane są z mechaniką kończyn i mogą (ale nie muszą) prowadzić do problemów z łapami oraz kulawizny.
Choroby genetyczne łap
Generalnie sprawa wygląda tak, że choroby genetyczne u psów powinny być eliminowane przez hodowców. Oznacza to, że osobników, u których występują tego typu problemy się po prostu nie rozmnaża.
Minimalizuje to ryzyko wystąpienia np: dysplazji, ale warto wiedzieć, że nawet u psa z najlepszej hodowli (jakkolwiek to określimy) może takie schorzenie się pojawić.
Oczywiście to główna zaleta zakupu psa w hodowli – minimalizujemy to ryzyko. Chociaż wiadomo – różne cwaniaki są na świecie i niejeden przekręt miał miejsce, więc nigdy niczego nie warto brać za pewnik. Zarówno pseudohodowle (nieoficjalne określenie napędzane przez ”oficjalne” hodowle) jak i oficjalne mogą coś tam za uszami mieć, więc zawsze wszystko sprawdzajmy.
Najbardziej znaną chorobą genetyczną stawów jest dysplazja. Schorzenie to najczęściej występuje u psów ras dużych i olbrzymich (np: u owczarków niemieckich), chociaż są również znane przypadki mniejszych psów z dysplazją.
Choroba ta polega na niedorozwoju panewki miednicy, głowy kości udowej oraz łączącego je wiązadła. Dysplazja powoduje rozluźnienie w stawie, które w efekcie prowadzi do zniekształcenia poszczególnych części stawu. Zmiany te prowadzą do zwyrodnień.
W obrębie stawu łokciowego występują trzy niezależne od siebie elementy w różnych częściach samego stawu. Wszystkie prowadzą do zapalenia oraz zwyrodnienia.
Jakie są objawy dysplazji?
Dysplazja najczęściej pojawia się w młodym wieku – pierwsze objawy mogą wystąpić nawet u szczeniąt 4-8 tygodniowych, chociaż najczęściej pojawiają się w wieku 6-12 miesięcy.
Głównymi objawami są wszelkie bóle i problemy z poruszaniem się – generalnie upośledzenie ruchów, chwiejność zadu, ostrożne poruszanie się (wstawanie, kładzenie) oraz właśnie kulawizna.
Niestety jedynym sposobem na sprawdzenie, czy nasz pies ma dysplazję (szczególnie w obrębie stawu biodrowego) jest wykonanie zdjęcia w znieczuleniu ogólnym (czyli w narkozie). Jednocześnie warto zwrócić uwagę na pewne elementy, które mogą być oznaką rozwijającej się dysplazji:
Martwica kości udowej
To schorzenie charakterystyczne dla psów miniaturowych oraz małych. Również nie wolno rozmnażać psów z taką wadą genetyczną, więc zakup psa w hodowli minimalizuje to ryzyko.
Objawami martwicy są przede wszystkim ogólne bóle w obrębie stawu. Pies niechętnie się porusza, nie chce również spacerować – często dochodzi również do sytuacji, w której pies przestaje obarczać chorą kończynę w ogóle (nie stawia jej na ziemi). Takie zachowanie prowadzi do zaniku mięśni uda.
Chorobę można potwierdzić badaniem radiologicznym.
———————————
Na tym kończymy dzisiejszy wpis – kolejny pojawi się w przyszłym tygodniu. Dzisiaj idziemy z naszą psiną do weterynarza i zobaczymy jak sprawa wygląda. Legion miała wykonywane RTG (przy okazji sterylizacji) i nie było żadnych oznak chorób genetycznych lub kości. Stawiamy po prostu na zwykłe zwichnięcie/uraz mechaniczny.