książki o psach

Książki o psach dla Ciebie, czyli Psierociniec + Konkurs!

Książki o psach są coraz bardziej popularne, a tak przynajmniej mi się wydaje. ”Był sobie pies” stał się hitem, a autor poszedł za ciosem i wydał kolejny tytuł. W księgarniach i sklepach internetowych znajdziemy również mnóstwo tekstów bardziej i mniej poradnikowych. Dzisiaj jednak przedstawiamy Wam książki ”Psierociniec”, które raczej kierowane są do młodszego odbiorcy. Jednak starsi czytelnicy również znajdą tu coś dla siebie.

Ze mnie czytelnik jest raczej taki sobie. Przyznaję bez bicia, że po prostu nie mam czasu. W młodości chętnie sięgałem po kolejne książki, ale teraz zawsze jest coś ważniejszego do roboty.

książki o psach

W sumie obecnie czytam tylko egzemplarze recenzenckie i dobrze, bo inaczej niedługo zapomniałbym jak książka wygląda. W kolejce teraz czeka ”Sekretne życie drzew” i ”Duchowe życie zwierząt”, ale dzisiaj skupimy się na książkach ”Psierociniec”.

Książki o psach, czyli czym jest Psierociniec

Psierociniec to dwie książki dla młodszych (chociaż starszym też mogą się podobać). Pierwsza część to ”Psierociniec”, a druga to ”Psierociniec. W poszukiwaniu straconego węchu”. Książki są bardzo proste w swoim przekazie i raczej wpasowują się w kanon tego typu publikacji.

Fabuła jest łatwa do zrozumienia, a przygody bohaterów to tak naprawdę tylko wymówka, aby przekazać młodemu czytelnikowi pewne wartości. Ja osobiście uważam, że tworzenie książek dla dzieci to ogromna odpowiedzialność, z której nie każdy autor zdaje sobie sprawę.

W końcu tego typu książki mają uczyć, a tylko od autora zależy jakie wartości będą przekazane. Z tego powodu jestem pewien, że najważniejsze jest nie tylko skupienie się na nauce empatii, ale również zainteresowanie czytelnika do… dalszego czytania? Pamiętajmy, że książka to przede wszystkim forma rozrywki, więc nie powinna być nudna.

książki o psach psierociniec

Niektóre ilustracje są naprawdę fantastyczne :)

I moim zdaniem Psierociniec świetnie się tutaj sprawdza. To lekka lektura, która na pewno zachęci do dalszego czytania. Mamy tu sporo elementów edukacyjnych, ale również jest wiele humoru. Dzięki temu nie jest to kolejna książka dla dzieci z cyklu ”robimy Ci pranie mózgu”, a po prostu ciekawa rozrywka.

Psierociniec spodoba się także dorosłym, a przynajmniej takim, którzy jeszcze odczuwają jakieś emocje. Mi osobiście bardzo podoba się humoru z książki. Takie fragmenty jak ”na posłaniu obok śpi Budzeł, chrapiąc jak stary motor” lub ”lecz nie kupuj pieska mini! Psiak powinien być olbrzymi” są standardem i jestem pewien, że ludzie z normalnym poczucie humoru uśmiechną się nie raz.

Czym jest jednak Psierociniec? To przede wszystkim prosta książeczka pełna humoru. Oczywiście z dodatkiem wartości edukacyjnych, które młodego czytelnika nauczą pewnego szacunku do zwierząt. Na pewno możemy polecić ją do rodzinnego czytania, ale również jako samodzielna, lekka lektura.

”W poszukiwaniu straconego węchu” teoretycznie jest kontynuacją, ale tak naprawdę każdą książkę można traktować jako indywidualną historię. Obie są bardzo dobre i pod względem wyżej wymienionych elementów są na podobnym poziomie. Mi osobiście odrobinę bardziej podoba się oryginalny Psierociniec, ale to może dlatego, że zazwyczaj nie lubię ”sequeli” :D

książki o psach dla dzieci

W Psierocińcu znajdziemy również wiele ciekawych wierszyków, które urozmaicają czytanie :)

Warto wspomnieć, że ”Psierociniec” otrzymał nową edycję, dzięki której obie książki pasują do siebie pod względem artystycznym. Świetna sprawa dla pasjonatów, którzy w biblioteczce lubią mieć piękną kolekcję.

Książki o psach z ilustracjami

Pierwsze, bardzo dobre wrażenie oczywiście robią ilustracje i na tym elemencie chciałbym się zatrzymać. Sekretem jest, że studiowałem grafikę, aby właśnie zostać ilustratorem, także temat jest mi trochę bliski. Kariery rysownika nie zrobiłem, ale mam pewną słabość do wszelkich rysunków, grafik, obrazów i ilustracji.

Psierociniec to przede wszystkim książki bardzo ładne, które od razu przyciągają wzrok. Okładki są twarde, matowe z lakierem selektywnym na wybranych elementach. Na pewno książeczki będą ozdobą domowej biblioteczki.

Ilustratorem ”Psierociniec” jest Małgorzata Pietralik i trzeba przyznać, że ilustracje są mocną stroną całej książki. Praktycznie każda ilustracja bardzo mi się podobała – szczególne Psia cukiernia (str 6-7) i Psi kosmos (str 30-31). Nie podoba mi się tylko Ubranie Ratlerka (str 10-11), bo dziwnie wygląda :D Naprawdę jest super i nawet dla samych obrazków Psierociniec warto mieć.

książki o psach dla dzieci psierociniec

Psy przecież tak nie pływają! :D

Natomiast ”W poszukiwaniu straconego węchu” ilustrowała Nika Jaworowska-Duchlińska i tu niestety akurat styl mi aż tak do gustu nie przypadł. Nie ma nic złego, ale ilustracje wydają się mniej szczegółowe, a pojawia się też kilka rysunków typowo ”zapchajdziura”. Nie moja bajka, ale komuś innemu może się spodobać.

Dla młodego czytelnika ważne jest jednak, że książki nie są nudne. Na większości stron znajdują się bardzo kolorowe i nasycone ilustracje, które zachęcają nie tylko do czytania, ale również oglądania. Myślę, że wielu dorosłym także się takie ozdobniki spodobają :)

Polecamy!

Obie książki możemy polecić każdemu. Jest to świetna lektura dla osób młodszych, które dopiero wchodzą w świat książek i potrzebują czegoś lekkiego. To także świetna historia do wspólnego czytania. Jednak nawet dorośli czytelnicy znajdą tutaj coś dla siebie. W końcu nie każda historia musi być zagmatwana i poruszająca. Czasami człowiek potrzebuje czegoś przyjemnego i zabawnego.

książki o psach dla dzieci psierociniec

Ciach, ciach, czyli szpic u fryzjera :)

Książki dostępne są między innymi tutaj:

Psierociniec

Psierociniec. W poszukiwaniu straconego węchu

Książki możecie również wygrać w naszym konkursie, ale o tym poniżej :)

Wygraj książki!

Razem z wydawnictwem Wilga przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym możecie wygrać książki z serii ”Psierociniec”. Cała zabawa jest bardzo prosta, więc do udziału zapraszamy naprawdę wszystkich :)

W celu wzięcia udziału w konkursie wystarczy w komentarzu pod tym wpisem lub bezpośrednio na maila kontakt@zyciezpsem.pl napisać jakąś przygodę z udziałem swojego psa. Może to być ciekawe wydarzenie na spacerze, jakaś pasjonująca aktywność lub jakakolwiek inna, interesująca historia, która Wam się przydarzyła. Na końcu zgłoszenia prosimy podać swój adres e-mail.

książki o psach psierociniec konkurs

Mamy dla Was 4 komplety po 2 książeczki :)

Na zgłoszenia czekamy do 3.07.2018 do godziny 23:59. Spośród wszystkich ”przygód” wybierzemy 4, które najbardziej nam się spodobają, a autorów nagrodzimy kompletem książek. W skład kompletu wchodzą oba tytuły, czyli ”Psierociniec” oraz ”Psierociniec. W poszukiwaniu straconego węchu”.

Zasady konkursu:

  1. W celu wzięcia udziału w konkursie należy przesłać swoje zgłoszenie (w komentarzu pod tym wpisem lub bezpośrednio na maila kontakt@zyciezpsem.pl) – w treści zgłoszenia należy opisać ciekawą przygodę ze swoim psem w roli głównej oraz podać adres kontaktowy e-mail.
  2. Na zgłoszenia czekamy do 3.07.2018 do godziny 23:59
  3. Spośród wszystkich zgłoszeń wybierzemy 4, które zostaną nagrodzone kompletem 2 książek

Serdecznie zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału! :)

Polecamy