Jaki powinien być opiekun psa

Jaki powinien być opiekun psa? 3 cechy dla idealnej relacji z psem

Jaki powinien być opiekun psa? 3 cechy dla idealnej relacji z psem – o tym właśnie będziemy rozmawiać w dzisiejszym artykule. Wiele osób skupia się na tym ”jaki powinien mieć pies”. Jak wybrać rasę pod siebie, na co patrzeć przy wyborze psiaka i czego swojego przyjaciela nauczyć. Warto jednak to wszystko odwrócić i najpierw spojrzeć na siebie, bez względu na to czy już psiaka mamy czy dopiero go planujemy.

Z roku na rok można zauważyć rosnącą tendencję, jeśli chodzi o problemy na linii pies-opiekun. W wielu psich kręgach wręcz uważa się, że ”psy są coraz gorsze” pod względem zachowania. Wielu opiekunów boryka się również z różnymi psimi problemami behawioralnymi. Wszystko to rysuje obraz psiaków, które są coraz bardziej problematyczne, a przez to wielu opiekunów ma po prostu trudne życie ze swoim przyjacielem. Miała być sielanka i miłość, a często wychodzą z tego frustracje i nerwy.

Jednak jeżeli przyjrzymy się bliżej tym ”problemom” to bardzo często można dojść do wniosku, że wina wcale nie leży całkowicie po psiej stronie. Często przyczyna leży w zachowaniu opiekuna. Nie da się ukryć, że w obecnych czasach chcemy wszystko ”łatwo i szybko”, a przy psiaku niestety nie zawsze tak się da. Naturalnie na nasze wspólne życie z psem wpływa wiele czynników i też nie można mówić, że zawsze wszystko jest winą opiekuna. Mimo wszystko nasze podejście do wychowania psiaka oraz ogólnie nasze cechy charakteru mają ogromny na relację z psem.

cechy idealnego opiekuna psa

Z tego powodu powstał ten artykuł, aby uświadomić o takich prostych sprawach. Warto wiedzieć i w miarę możliwości starać się do poniższych cech w pewien sposób dostosować. Na pewno nasze życie z psem będzie wtedy łatwiejsze, przyjemniejsze i szczęśliwsze :) Jakie więc są cechy idealnego opiekuna psa? Zapraszamy do czytania!

Życzliwy

Życzliwość to na pewno naszym zdaniem najważniejsza cecha idealnego opiekuna. Bez tego naprawdę trudno osiągnąć postępy w relacji z psem. Czym jest życzliwość? Warto zapoznać się z tym fragmentem z Wikipedii:

”Życzliwość – przyjazne usposobienie. Cecha kogoś, kto lubi innych ludzi, chce ich dobra i gotów jest działać w tym celu, aby działo im się dobrze. Jedna z cnót społecznych, która wyraża się w postawie, czynach i słowach, wobec drugiego człowieka lub ludzkiej wspólnoty.”

Zmieńmy ”ludzi” na ”psy” i mamy życzliwego, psiego opiekuna. Nie chodzi tylko o to, aby być dla swojego przyjaciela ”miłym” – życzliwość to coś więcej. To przede wszystkim lubienie swojego psa i działanie dla jego dobra. Niby może wydawać się logiczne, że jeśli mamy psa to jesteśmy dla niego życzliwi, ale nie zawsze jest to prawda. W końcu każdy może mieć gorszy dzień. Stres w pracy, zbyt mało snu lub generalnie trudniejsza sytuacja życiowa mogą sprawić, że stajemy się chłodni lub oschli w kontakcie z psiakiem.

dobry opiekun szczeniaka

W relacji psem życzliwość jest szczególnie ważna. Inny człowiek potrafi zrozumieć naszą sytuację i chwilowa zmiana naszego nastawienia może być łatwo wytłumaczona. Psu nie wyjaśnimy, że jesteśmy dla niego niemili ”bo szef nakrzyczał na mnie w pracy”. Oczywiście nikt nie jest robotem i trudno udawać życzliwość, a na pewne rzeczy nie mamy wpływu. Warto jednak zwrócić uwagę na nasze zachowanie i upewnić się, że nie wyładowujemy swoich negatywnych emocji w relacji z psem.

To prosta droga do braku zaufania i problemów behawioralnych. Naturalnie nie chodzi tylko o krótkotrwałe zmiany w naszym zachowaniu związane z sytuacją życiową lub nerwami. Idealny opiekun psa jest po prostu dla niego życzliwy. Niestety to cecha, którą trudno w sobie wypracować.

Każdy jest inny i nie każdy może być chodzącym uosobieniem szczęśliwości. Jednak fakt jest taki, że przyjazne uosobienie i nastawianie psa na nasze pozytywne emocje to ogromna pomoc przy wspólnym życiu. Dlatego powinniśmy starać się przede wszystkim unikać negatywnych uczuć podczas kontaktu z psem. Nie zawsze się da, ale starać się zawsze warto :)

Wyrozumiały

Brak wyrozumiałości to chyba najczęstszy powód wielu problemów. Nawet trudno pewne sprawy nazwać ”problemami” – czasami rzeczy się dzieją, a tylko brak wyrozumiałości stoi na drodze naszego szczęścia z psiakiem. Jeśli ktoś interesuje się kwestiami związanymi z filozofią to na pewno wie czym jest koncept ”żeby istniało cierpienie musi istnieć cierpiący”. Oznacza to, że tak naprawdę wyłącznie nasze odczucia powodują cierpienie lub dyskomfort, a nie same obiekty lub sytuacje.

cechy idealnego opiekuna psa

Bardzo prosty przykład: szczeniak załatwił się na dywanie. Jeden opiekun bez słowa wstanie i posprząta. Inny mocno się zdenerwuje, wkurzony odsunie malucha i krytykując go pod nosem zabierze się za sprzątanie. W obu sytuacjach efekt (sprzątnięcie) i sytuacja (pies się zsikał) są identyczne – wyłącznie odbiór opiekuna jest inny. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że sami sobie to cierpienie tworzymy.

Z tego właśnie powodu wyrozumiałość to cecha zarezerwowana wyłącznie dla idealnych opiekunów. Czym jest wyrozumiałość? Pomoże nam Słownik Języka Polskiego:

”wyrozumiały «umiejący zrozumieć powody czyichś błędów, motywy czyjegoś niewłaściwego postępowania i skłonny do wybaczania”

Prosta sprawa i bardzo łatwo przedstawić ją w kontekście relacji z psem. Idealny opiekun musi rozumieć powody psiego zachowania. Szczeniak zsikał się na dywan, czyli jaka jest przyczyna? Jest złośliwy? Urodził się z nienawiścią do dywanów? Kocha patrzeć jak mu usługujesz? A może jest młodym psem i nie kontroluje jeszcze pęcherza, a na spacerze był dość dawno?

Wiele psich problemów to tak naprawdę wcale nie są problemy, a brak naszego zrozumienia dla przyczyn pewnych zachowań. Dlatego bardzo ważne jest, aby przede wszystkim skupić się na powodach, a nie obwinianiu samego psa.

Jest tutaj również druga strona – pies też ma prawo do błędów. Ludzki świat jest dla psa często nielogiczny i trudno go zrozumieć. Dodatkowo społeczeństwo wymaga od psów naprawdę wiele. Pies musi być spokojny, grzeczny, nie biegać, umieć zachować się w przestrzeni publicznej i generalnie najlepiej zachowywać się jak ludzie. Tak się nie da, więc jak najbardziej mogą pojawić się pewne zgrzyty i błędy. Idealny opiekun musi próbować zrozumieć psa, a nawet jak wina ewidentnie leży po psiej stronie to musi potrafić to wybaczyć.

jakim być opiekunem psa

Negatywne emocje, krzyki lub kary tak naprawdę nic nie dadzą poza niszczeniem wspólnej relacji z psem. Jeszcze się nie zdarzyło, aby krzyki powodowały zwiększenie się zaufania psa do jego opiekuna. Starajmy się być spokojni i skupić się na dalszej pracy z przyjacielem zamiast na ciągłym wypominaniu błędów.

Cierpliwy

Cierpliwość to naprawdę trudna sztuka, a niestety ta cecha jest ogromnie przydatna w relacji z psem. W obecnych czasach ludzie po prostu chcą wszystko ”już” i to całkiem normalne, bo taki jest teraz świat. Szkoda tylko, że nie wiedzą tego psy :) Z tego powodu pojawia się sporo problemów, ponieważ człowiek oczekuje rezultatów natychmiast, a psisko się temu opiera. To dość trudna koncepcja i objawia się na różne sposoby. Przykładowo często adopcja psa ze schroniska promowana jest przez społeczność hasłami typu ”adoptowane psy są wdzięczne”. Potem decydujemy się na adopcję, a psiak zamiast wdzięczny… po prostu jest psem. Nie przynosi sam z siebie kapci, nie przytula się od pierwszego dnia, a jeszcze bezczelnie ciągnie na spacerze.

Budowanie relacji z psem często wymaga czasu i właśnie tej cierpliwości. Nie zawsze zostaje się najlepszymi przyjaciółmi od pierwszej minuty. Zazwyczaj na zaufanie i przyjaźń trzeba sobie zasłużyć. Podobnie jest z wieloma psimi problemami i generalnie życiem z własnym psiakiem. Wszystko wymaga czasu. Nauka spacerowania wymaga czasu, przyzwyczajanie do kąpieli wymaga czasu i zostawanie samemu w domu też wymaga czasu. Po prostu musimy być cierpliwi i nie robić z życia z psem sprintu. Powoli przyzwyczajamy się do siebie i powoli wzajemnie uczymy jak razem żyć.

pies i jego opiekun

Jaki powinien być opiekun psa?

Mam nadzieję, że wszystko jest zrozumiałe. Niestety nie jest to takie łatwe. W końcu każdy z nas jest inny i ma swój charakter. Niektórzy po prostu z natury są niecierpliwi i trudno coś na to poradzić (chociaż zawsze warto próbować!). Na pewno jednak próbujmy zwracać uwagę na nasze zachowanie w relacji z psem. Naprawdę wielu przykrych sytuacji i doświadczeń można uniknąć, jeśli spojrzelibyśmy najpierw na siebie. Im lepiej ”wejdziemy” w relację z psem tym lepiej.

Jak ktoś nas podkusi i doradzi magiczną metodę na podsikującego szczeniaka ”wsadź mu nos w siki!” i pewnego gorszego dnia złamiemy się i to zrobimy to cóż… świat się nie zawali i pewnie w perspektywie czasu uda się nam relację z psem naprawić. Jednak wtedy zawsze będziemy opiekunem, który wrzucił nos szczeniaczka w mocz :)

jak opiekować się psem

Samokontrola to ważna sprawa i przy psiaku lepiej unikać decyzji pod wpływem emocji. Oczywiście warto też pamiętać o jednym – ten ”idealny opiekun” nie istnieje. Wszyscy popełniamy błędy, tak samo ludzie jak i psy. Jeżeli ktoś dotrwał do końca tego wpisu to pamiętajmy o jednym – nie chodzi o wytykanie sobie błędów. Jestem pewien, że nikt za bardzo nie chce myśleć o sobie ”jestem nieżyczliwy dla swojego psa”, pewnie często nawet jak rzeczywiście jesteśmy to i tak o tym nie wiemy albo nie chcemy tego widzieć.

Nie chodzi o tyle, żeby być ”zawsze życzliwym”, a raczej, żeby bardziej aktywnie patrzeć na swoje emocje i działania. Wtedy łatwiej zauważyć ”o, tutaj nie do końca byłam fair w stosunku do psa” i poprawić się następnym razem.

W życiu z psem wcale nie chodzi o to, aby było idealnie. Chodzi o to, aby się szanować i lubić spędzać ze sobą czas. Czasami będzie się to udawało, a czasami będzie trudniej. Jednak jeżeli będziemy starać się być dla psa życzliwi, wyrozumiali i cierpliwi to na pewno będziemy bliżej tego szczęścia i ideału. I tego właśnie wszystkim nam dzisiaj życzę, niekoniecznie osiągnięcia ideału, bo to praktycznie niemożliwe, ale chociaż samej chęci dążenia do tego ideału :)

Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy