jak zacząć biegać z psem

Jak zacząć biegać z psem?

Lato się skończyło, skończyły się więc również wymówki (za ciepło…). Można znowu spokojnie zacząć biegać z psem, ale wiadomo, że początki to nigdy nie jest prosta sprawa. My w lato przerywamy psie aktywności, dajemy sobie czas na odpoczynek i trochę się wynudzamy, a szczególnie Legion. Za nami więc praktycznie 2 miesiące bez biegania, a teraz próbujemy do tego wrócić :)

Wrzesień to idealny miesiąc, aby ponownie zacząć biegać z psem. Jak najlepiej to zrobić?

Jak zacząć biegać z psem? Powoli

zacząć biegać z psem

Zaczynamy powoli – to dotyczy wszystkich, zarówno całkowitych świeżaków biegania, jak i wytrawnych ”runnerów”. Zbyt szybki start to również najczęstsza przyczyna wszelkich kontuzji i problemów. Zacznijmy jednak od początkujących.

Zaczynając, logiczne jest, że nasz organizm nie jest przyzwyczajony do danej aktywności. Jeżeli od razu rzucimy się przed siebie z pełną prędkością to jedyne co nasz czeka to szybka kolka i mega zakwasy kolejnego dnia. Podobnie jest z psem – może biegać w parku, ale inaczej wygląda aktywność podczas spaceru, a inaczej podczas treningu biegowego. Nie powinniśmy też myśleć, że pies to jakieś niezwyciężone stworzenie, którego nie da się ”zjechać”. Psy mają organizm jak każdy, więc każdą aktywność powinniśmy wprowadzać stopniowo.

Natomiast odnośnie sezonowych biegaczy sprawa wygląda całkiem podobnie. Jeżeli ktoś biegał z psem całą wiosnę, a następnie zrobił sobie dłuższą przerwę to nie może oczekiwać, że startując ponownie będzie miał podobne czasy/prędkości/długości jak wcześniej. Organizmy są cwane i nie lubią się przemęczać – dość szybko tracimy więc nasze wypracowane efekty. Wracając do biegania warto obniżyć nasze oczekiwania, zacząć wolniej i założyć krótszy dystans.

Jak zacząć biegać z psem? Jak najszybciej

początki jak zacząć biegać z psem

Wcześniej, że powoli, a teraz jak najszybciej? Tak. Nie chodzi jednak o prędkość naszego biegu, ale o to, aby naszej aktywności z psem nie odsuwać w czasie. Jeżeli ktoś już kiedyś biegał to na pewno wie, że początki są trudne. Nie chce się, sto wymówek każdego dnia i podobne historie – po prostu (poza nadludźmi, którzy kochają sport) większość osób na początku musi walczyć ze sobą, aby wyjść na trening. Podobnie jest z osobami, które chcą wrócić do biegania po dłuższej przerwie.

Po 2 miesiącach przerwy naprawdę nie chce się nagle wyjść i pobiegać. Człowiek to leniwa bestia, więc zawsze znajdzie jakaś wymówkę. Dzisiaj noga lekko boli, jutro jest dużo pracy, pojutrze jeszcze trochę za ciepło. Potem już w sumie piątek, więc nie warto zaczynać, a bieganie przesuwamy na przyszły poniedziałek. Łatwo wpaść w taką spiralę przesuwania treningu na kolejny dzień, a bardzo trudno z takiej spirali się wydostać.

Warto więc zacząć trening jak najszybciej i nie odwoływać go w ostatniej chwili. Pieseł też będzie za to wdzięczny.

Jak zacząć biegać z psem? Bez presji

bieganie z psem jak zacząć

Każdy zaczyna bieganie z innego powodu, a dodając do tego psa mamy jeszcze większą różnorodność. Niektórzy nastawiają się na sukcesy (canicross, dogtrekking i inne psie zawody), inni mogą po prostu liczyć na lepszą kondycję, jeszcze inni zechcą poprawić sylwetkę, a może znajdzie się i ktoś kto biega wyłącznie dla psa ”żeby sobie pobiegał”.

Różne powody, ale każdy ma jakieś oczekiwania i nie ma co siebie oszukiwać. Ważne jednak, aby szczególnie na początku nie robić sobie ogromnych nadziei i nie wywierać presji. Szczególnie nie powinniśmy wywierać żadnej presji na swoim psiaku, ponieważ efekty będą odwrotne od zamierzonych.

Nie ma co liczyć, że po pierwszych treningach schudniesz 10 kg, poprawisz swoją życiówkę o 5 minut lub nagle zaczniesz biegać 10 km pomimo faktu, że wcześniej Twoją jedyną aktywnością był sprint do lodówki. Wszystko wymaga czasu, bieganie również. Jednak patrząc na sprawę z perspektywy psa – pamiętajmy, że biegania też trzeba psa nauczyć.

Na początku może biec za szybko i nas ciągnąc – trzeba spokojnie korygować. Inny pies natomiast może nie chcieć biegać, będzie się snuł z tyłu i nie będzie miał ochoty na przejście do szybszego tempa. Również trzeba psa spokojnie zachęcać i nagradzać. Trzeba też zawsze zwrócić uwagę na możliwości zwierzęcia. Jeżeli ktoś biega X lat i nagle zabiera psa na trening to nie może oczekiwać, że wszystko pójdzie płynnie. Psy to nie są roboty i też mają swoje limity. 10 km na pierwszy trening to stanowczo za dużo dla psa, którego główną aktywnością były spacery wokół bloku.

Jak zacząć biegać z psem? Po prostu

zacząć biegać z psem po przerwie

Warto wiedzieć, że bieganie to najprostsza i najbardziej instynktowna czynność dla psów i ludzi. Nie ma nic bardziej naturalnego dla nas niż ten sposób przemieszczania się. Zaczynając biegać z psem warto odrzucić trudne plany treningowe, czasomierze, aplikacje dla biegaczy i po prostu spróbować pobiegać ze swoim pupilem. Pierwsze treningi powinny być proste, wolne i przyjemne. Pies nie powinien czuć się sfrustrowany, popędzany lub zmuszany do dalszego biegu. Takie sprawy zaowocują tylko niechęcią psa do tej czynności.

Ogólnie polecam spróbować pobiegać bez tzw. spiny – zdjąć słuchawki, wyłączyć endomondo i po prostu spróbować przebiec się kawałek z psem. Początki nie są łatwe, ale nie muszą też być trudne. Najczęściej problemy sprawiają nam nasze ambicje – chcielibyśmy od razu biegać szybko i długo. Z psem idealnie truchtającym przy nodze. Niestety tak się nie da, przynajmniej na początku.

Polecamy