jak odchudzić psa

Jak odchudzić psa? Otyłość u psa – czy Twój pies jest gruby?

Jak odchudzić psa? Czym jest otyłość u psa i co generalnie zrobić, jeżeli Twój pies jest gruby? Niestety otyłość wśród psów jest coraz bardziej powszechna. Jest to dość niebezpieczna sytuacja, ponieważ dodatkowe kilogramy mogą powodować spore problemy zdrowotne.

Ogólnie większość opiekunów zgodzi się ze stwierdzeniem, że otyłość u psa nie jest wskazana. Jak jednak odchudzić psa? Niestety wiele osób podchodzi do tego problemu dość lekceważąco lub z nadmiernym optymizmem. W końcu wystarczy trochę więcej ruchu, odrobinę dłuższy spacer i załatwione? Niekoniecznie.

W dzisiejszym wpisie postaramy się udzielić jak najwięcej rad związanych z odchudzaniem psa. Wszystko opieramy na naszych własnych doświadczeniach i skutecznym odchudzeniu własnych psów. Niestety sami mieliśmy problem z psią nadwagą – było to związane z poważnym zabiegiem (operacja po skręcie żołądka) i dużym przybraniem na wadze po nim. Metod odchudzania jest dużo, ale tutaj skupimy się na tej najprostszej naszym zdaniem.

Zapraszamy do czytania!

otyłość u psa

Jak wygląda otyłość u psa i czemu to nie jest dobre?

Opiekunowi często trudno zauważyć, że pies ma problem z wagą. Zmiany są drobne i rozłożone w dłuższej perspektywie czasu. Wiele psów również okresowo zmienia okrywę włosową, więc w okresie zimowym optycznie może wyglądać ”obszerniej”, ale opiekun myśli, że to tylko kwestia sierści.

Zazwyczaj dopiero weterynarz podczas wizyty zwraca nam uwagę, że psiak wygląda odrobinę zbyt tłusto. Najczęściej nadmiar wagi sprawdza się poprzez ręczne dotykanie psa w okolicy żeber. Specjaliści twierdzą, że żebra powinny być wyczuwalne – w innym przypadku oznacza to nadmierne otłuszczenie.

Problemy z nadwagą mają u psa różne etapy – od lekkiej nadwagi aż po niebezpieczną otyłość. Myślę, że większość opiekunów rozumie, że problemy z wagą nie są wskazane, ponieważ o problemie z otyłością mówi się często w mediach w odniesieniu do ludzi. Także powszechnie wiadome są zagrożenia związane z nadwagą.

U psów problem przybiera na sile, bo pies sam z siebie zazwyczaj nie pokazuje, że coś mu jest. Jednak wieloletnia nadwaga ma spory wpływ na obciążenie całego aparatu ruchu psa, a ewentualne problemy zdrowotne mogą pojawić się po naprawdę długim czasie. Otłuszczenie organów powoduje, że są one nadmiernie eksploatowane. Generalnie raczej wszyscy wiemy, że nadwaga zdrowa nie jest.

odchudzanie psa

Czy łatwo odchudzić psa?

Warto zacząć optymistycznie: odchudzanie psa jest naprawdę bardzo proste i bardzo łatwe. Potrzeba tylko chęci i cierpliwości ze strony opiekuna. Oczywiście są wyjątki, czyli przede wszystkim nadwaga związana z chorobami i problemami zdrowotnymi. Tutaj potrzebne jest bardziej szczegółowe podejście.

Dlaczego więc problem z otyłością u psów jest tak powszechny i poważny? Głównie dlatego, że wielu opiekunów niestety tej cierpliwości nie ma, a dodatkowo jest wiele błędnego myślenia o samym procesie odchudzania. Wielu opiekunów uważa, że sprawę można załatwić wyłącznie samą aktywnością. Jak weterynarz zwróci uwagę, że pies jest gruby to pojawia się moment wzmożonych spacerów z psem.

Odchudzanie u psa to proces bardzo powolny, więc opiekun nie widząc efektów na początku zbyt często zmienia założenia. Do tego dochodzi nieregularne ważenie i brak znajomości pewnych podstawowych zasad. To wszystko prowadzi do tego, że odchudzanie jest chaotyczne i nieprzemyślane, a w efekcie – nieskuteczne.

Nie będziemy jednak ukrywać – na pewno łatwiej się tyje niż chudnie. Trzeba postanowić ”tak, odchudzam swojego psa dla jego zdrowia”, wprowadzić zasady i się ich trzymać. W zależności od wielkości psa i nadwagi trzeba się przygotować nawet na kilkanaście miesięcy pracy. Nie jest to praca trudna, ale wymaga pewnego zaangażowania z naszej strony.

Proste? Zrozumiałe? Pewnie, że tak.

gruby pies

Metody odchudzania psa

Chudnięcie to nic innego jak zmniejszanie wagi psa. Efekt ten można uzyskać na wiele sposobów i wieloma metodami, ale zasada jest jedna: trzeba przyjmować mniejszą ilość energii niż się potrzebuje, czyli potrzebny jest tzw, deficyt kaloryczny.  Tylko wtedy zmuszamy organizm do zmniejszania wagi (poprzez zaspokajanie potrzeb organizmu z zmagazynowanego tłuszczu).

Wiadomo, że to są tylko uproszczenia, ale tak to w skrócie działa. Jak ten deficyt uzyskamy to już kwestia szczegółów, dlatego można znaleźć różne metody.

Więcej ruchu – ruch jak najbardziej może prowadzić do deficytu, ale niestety warto wiedzieć, że nie jest to łatwe. Wiele osób myśli, że aktywność fizyczna jest najważniejsza podczas odchudzania, ale prawda jest taka, że sama aktywnością bardzo trudno zrzucić wagę. Ruch jest zdrowy i przydatny, ale nie zawsze odniesiemy sukcesy w walce z nadwagą, jeżeli będziemy skupiać się tylko na tym.

Karma light – wiele poradników poleca przerzucenie psa na tzw. karmy light, czyli pokarm o zmniejszonej kaloryczności. Jak najbardziej brzmi to logicznie, ale osobiście nie polecam tej metody dla każdego.  Nie każdy producent oferuje karmę light, więc nie zawsze znajdziemy dobrą alternatywę dla naszego obecnego żywienia psa. Dodatkowo nadwaga bardzo często związana jest z dodatkowymi produktami niż głównym posiłkiem. Przysmaki, jakieś dokarmianie pod stołem i tak dalej. Zmiana karmy na light nie zawsze więc pomoże.

Liczenie kalorii – to najbardziej szczegółowa opcja. Tutaj liczymy dokładnie co je pies, przeliczamy kalorie i makroskładniki. To na pewno najlepsza metoda, ale wymaga dużej cierpliwości i uwagi od strony opiekuna.

jedzenie dla psa

Jeżeli ktoś się na tym zna lub ma ochotę się zainteresować to jak najbardziej polecam liczenie kalorii. Natomiast dzisiaj chcielibyśmy zaproponować naszym zdaniem najłatwiejszą metodę, czyli metodę objętościową. Oznacza to, że karmimy psa tak samo jak zawsze, a modyfikacje wprowadzamy wyłącznie w wielkości posiłków. Jest to proste, ale wymaga od nas tego, aby mniej więcej pies cały czas jadł to samo.

Przygotowanie do odchudzania psa

Gotowi? Zaczynamy. Na początek potrzebujemy 3 rzeczy i już możemy rozpocząć naszą przygodę z odchudzaniem.

Ważenie psa – efektywne odchudzanie wymaga regularnego ważenia psa. Na szczęście mamy kilka możliwości. Jeżeli mamy blisko gabinet weterynaryjny to sprawa jest prosta, ponieważ praktycznie każdy będzie miał specjalną wagę. Jeśli nasz pies jest mały (damy radę go wziąć bez problemu na ręce) to do ważenia możemy wykorzystać standardową wagę łazienkową. Ważymy się z psem na ręce, potem ważymy sami siebie, odejmujemy wyniki i mamy gotową wagę psa.

Jeżeli nasz pies jest duży, a naprawdę nie mamy po drodze weterynarza (ważymy psa co 2-4 tygodnie, więc to też nie jest bardzo często) to sprawa się komplikuje: powinniśmy kupić wagę weterynaryjną (koszt ok. 1 000 zł) lub alternatywnie można kupić wagę magazynową (ok.  400 zł).

W przypadku wagi ważne jest, aby miała pomiar z jak największą dokładnością, najlepiej 50 g. Bez dostępu do wagi bardzo trudno nam będzie przeprowadzić odchudzanie w sposób skuteczny.

Ważenie jedzenia – potrzebujemy jakiegoś systemu, który pozwoli nam ustalić wagę pożywienia. Najlepszym rozwiązaniem będzie waga kuchenna. Może też być jakiś konkretny kubek, jeżeli wolimy na przykład karmić wyłącznie gotową karmą i wolimy podawać jedzenie objętościowo – trochę gorsza opcja, ale lepsze to niż nic.

fastfood dla psa

Ile dokładnie je nasz pies – wielu opiekunów tak naprawdę nie ma pojęcia ile je pies w ciągu dnia. Jest sucha karma, jakieś przysmaki, przekąska, coś tam damy podczas gotowania, smaczki treningowe, smakołyki do maty węchowej i tak dalej. W celu efektywnego odchudzania musimy wiedzieć dokładnie ile je nasz pies.

Jeżeli nasz pies ma konkretną dietę i każdego dnia dostaje podobnie (np: dieta barf + sesje treningowe z nagrodami) to mamy stosunkowo łatwo. Jak to żywienie jest ciut mniej zorganizowane to mamy lekko trudniej. W tej sytuacji przede wszystkim polecam kilka dni skupić się nie na odchudzaniu, a wyłącznie na spisywaniu co nasz pies je. Spisujemy każde jedzenie wraz z jego wagą (lub objętością). Spisujemy naprawdę wszystko – jak nam spadła kanapka z talerza i pies ją szybko wsunął to też wpiszmy to chociaż na oko.

To naprawdę ważny etap. Im lepiej go przeprowadzimy i im dokładniej wiemy co nasz pies je tym lepiej. Nie możemy odchudzać psa, jeśli nie wiemy na jakim poziomie jedzenia przybierał na wadze.

UWAGA: Przed rozpoczęciem diety pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem, który powinien potwierdzić, że rzeczywiście nasz pies ma nadwagę i powinniśmy go odchudzić. Dodatkowo zróbmy koniecznie badania krwi – idealnie jakby były to badania rozszerzone. W trakcie diety postarajmy się robić ponownie badania minimum co 6 miesięcy. Również w trakcie odchudzania powinniśmy zmiany u psa konsultować z weterynarzem – zmiana wagi nie powinna być zbyt gwałtowna.

Jak odchudzić psa?

Jeżeli mamy wszystko gotowe to najtrudniejszy etap tak naprawdę za nami. Teraz już wszystko będzie tak naprawdę jasne, logiczne i przyjemne.

Ważenie psa – tutaj jeszcze bardzo ważna zasada, bo nie każdy wie jak ważyć psa. Psa ważymy rano i najlepiej na czczo. Ważyć najlepiej co 2-4 tygodnie. Przed rozpoczęciem odchudzania zważmy psa i zapiszmy obecną wagę, aby móc dalej kontrolować efekty odchudzania. Staramy się ważyć również o podobnej porze – jest różnica między ważeniem o 8 rano, a o 11 przed południem.

dieta dla psa

Dobra, ale przejdźmy do samego odchudzania. Jeżeli dokładnie spisywaliśmy to, co nasz pies je to widzimy jak to wygląda. Wiemy teraz na jakim jedzeniu nasz pies tyje. Naszym zadaniem jest odwrócić teraz ten proces i doprowadzić do chudnięcia, czyli zmniejszania się wagi naszego psa.

Etap 1 – poszukiwanie docelowej ilości jedzenia

U ludzi są różne wzory matematyczne, które pozwalają obliczyć przemianę materii człowieka i dojść do ilości kalorii, które pozwolą chudnąć. Jeżeli ktoś chce zastosować metodę z liczeniem kalorii to jak najbardziej polecam, jednak jest to trochę bardziej skomplikowane. Tutaj chcemy zaproponować metodę bez liczenia. Z tego powodu musimy powolutku dojść do tej docelowej ilości jedzenia.

Wiemy jaką ilość jedzenia nasz pies przyjmuje teraz. Obecnie proces będzie wyglądał tak, że zmniejszamy tę ilość o daną część, a następnie po pewnym czasie ważymy psa i sprawdzamy jakie są efekty. Jak nie schudł to zmniejszamy dalej, jak schudł za dużo to dajemy jeść trochę więcej i tak dalej aż nie uzyskamy zadowalającego wyniku.

O ile zmniejszyć jedzenie? Proponuję 10% dla psów bardzo otyłych (ponad 10 kg nadwagi) oraz 5% u psów z nadwagą (mniej niż 10 kg nadwagi). Jak mamy psa małej rasy (mniejsza niż 10 kg) to odejmujmy o 5%. Ogólnie to tylko luźna propozycja, bo dużo zależy od naszego psa. Mamy dawać trochę mniej jeść, ale też nie tak mało, żeby psa teraz zagłodzić. Zmiana ilości jedzenia też nie powinna być zbyt drastyczna dla komfortu psychicznego psa.

pies na diecie

Przykład:

Spisywaliśmy jedzenie naszego psa przez cały tydzień i wyszło nam, że średnio je tak:

 • Na śniadanie 100 g suchej karmy
 • Na obiad 100 g suchej karmy
 • W trakcie ćwiczeń i szkolenia 200 g przysmaków
 • Na kolację 100 g suchej karmy
 • Do tego 2 razy w tygodniu naturalny gryzak z suszonej skóry wołowej (porcja 100 g), kilka razy dostał do wylizania folię po maśle lub wieczko po jogurcie naturalnym, a raz daliśmy gotowane mięso (około 200 g).

Taka lista brzmi ok. Jeżeli Twój pies ma mega chaotyczną rozpiskę, że codziennie je coś innego, jakieś kanapki, mięsa, suche karmy, mokre karmy i przeróżne przysmaki to raczej proponowałbym trochę tę dietę uprościć. Urozmaicenia ważna rzecz, ale też dieta musi jakoś ogarnięcie wyglądać.

I co teraz robimy? Przede wszystkim wyrzucamy z diety ”śmieci”, czyli jakieś nieprzemyślane elementy, które nie są ani dobre ani potrzebne. Nie dajemy psu wylizywać żadnych wieczek po jogurcie ani niezaplanowanego mięsa. Myślimy ile posiłków nasz pies ma jeść i co potrzebujemy dodatkowo (smaki treningowe, gryzaki). Odejmujemy 10%.

Wychodzi nam coś takiego:

 • Na śniadanie 90 g suchej karmy
 • Na obiad 90 g suchej karmy
 • W trakcie ćwiczeń i szkolenia 180 g przysmaków
 • Na kolację 90 g suchej karmy
 • 2 razy w tygodniu gryzak (90 g porcja)

Pamiętajmy, że trzeba być trochę elastycznym. Gryzaki trudno porcjować, a też nie każdy jest takiej samej wagi. Jeżeli akurat mamy gryzak 100 g zamiast 90 g to dajmy go normalnie, a odejmijmy trochę więcej z przysmaków. Możemy też zostawić główne posiłki bez zmian, a całą obniżkę zastosować w obrębie przysmaków.

To nasza gotowa dieta, którą powinniśmy trzymać minimum 2 tygodnie. Naprawdę pamiętajmy, żeby nie oszukiwać – nie dawajmy psu jedzenia pod stołem, nie próbujmy w tym czasie nowych przysmaków. Starajmy się stosować produkty, które nasz pies jadł jak robiliśmy rozpiskę, a jak wprowadzać zmiany to minimalne.

Po 2 tygodniach ważymy psa i sprawdzamy efekty. Jeżeli pies przytył lub waga jest taka sama to obcinamy kolejne 10% lub 5% i po kolejnych 2 tygodniach sprawdzamy ponownie. Jeżeli nasz pies schudł więcej niż 1-2% masy ciała/tygodniowo to dodajemy mu trochę więcej jedzenia. Jeślinasz pies schudł 1-2% masy ciała/tygodniowo to jest idealnie.

UWAGA: Bezpieczne tempo odchudzania to właśnie 1-2% masy ciała tygodniowo. Nie śpieszmy się i nie naciskajmy na super szybkie odchudzanie. Jeżeli nasz pies ma 10 kg nadwagi to nie spodziewajmy się, że zrzuci to w miesiąc. Lepiej zrzucać mniej tygodniowo, ale regularnie przez kilka miesięcy – tak jest bezpieczniej i zapewnia największe zachowanie masy mięśniowej, a największy spadek tłuszczu.

Etap 2 – odchudzanie psa

Zważyliśmy psiaka po 2-4 tygodniach i zauważyliśmy odpowiedni spadek wagi? Świetnie, jesteśmy na dobrej drodze. Przykładowo weźmy psiaka, który ma 45 kg i widać, że ma sporo nadmiaru tłuszczu, a również weterynarz zdiagnozował nadwagę u psa. Docelowo rekomendowaną wagą naszego psa byłoby 40 kg, więc mamy 5 kg do zrzucenia.

odchudzamy psa

Wprowadziliśmy zmiany w diecie, obcięliśmy 10% z posiłków i po 2 tygodniach zważyliśmy psa. Waga wskazuje: 44,1 kg, czyli 900 g mniej. To 2% całkowitej masy ciała, czyli całkiem dobrze. Kontynuujemy kolejne 2-4 tygodnie na tej samej wielkości posiłków.

I generalnie teraz utrzymujemy te posiłki, na których pies zrzuca wagę. Ważymy ponownie po 2-4 tygodniach, jeżeli znowu jest spadek to kontynuujemy, jeżeli waga stanęła to ponownie ucinamy.

Pamiętajmy, że jeżeli psiak mając 45 kg schudnął na danej ilości jedzenia to jeśli zejdzie do 42 kg to już ta ilość może okazać się za duża i trzeba będzie jeszcze trochę ją zmniejszyć. Wszystko zależy od tego jak dużą nadwagę miał psiak, co je, ile je i tak dalej. Nie ma jednej metody dla każdego, więc trzeba podejść do tego indywidualnie.

O czym warto pamiętać?

 • Starajmy się nie zmieniać psu jedzenia podczas diety. Przykładowo jeżeli dawaliśmy psu chudego indyka, a zmienimy go na tłustszą kaczkę to nawet zmniejszając porcję może nie być efektów.
 • Aktywność fizyczna ma znaczenie, ale nie aż takie, jak wiele osób myśli. Nie dawajmy psu więcej jedzenia, bo zrobiliśmy 30 minut spaceru więcej. Ruch to jak najbardziej zdrowa sprawa, więc z niego nie rezygnujmy, ale też nie bazujmy na nim całego odchudzania.
 • Nie przemycajmy psu jedzenia pod różnymi pretekstami. Trzymajmy się założonych zasad. Jak najbardziej może zdarzyć się, że pies będzie ”żebrał” i prosił o więcej ze względu na odchudzanie. Często opiekun nie zdaje sobie nawet sprawy jak dużo jedzenia pies dostawał, bo żebrał. Psy szybko uczą się, że jeżeli będą żebrać to dostaną od domowników jakieś jedzenie. Rundka po każdym i okazuje się, że tu plasterek szybki, tam kawałek sera, od kogoś pół parówki – z tego wychodzi nadwaga.

Etap 3 – zakończenie diety

Nasz psiak pięknie chudnie i po kilku miesiącach doszedł do odpowiedniej wagi. Gratulacje, bo to naprawdę krok w dobrą stronę. Jednak teraz ważne jest, aby tę dietę odpowiednio zakończyć.

szybko odchudzić psa

Na pewno nie możemy wrócić do dawnych przyzwyczajeń, nie możemy też bezmyślnie wrócić do dawnej ilości jedzenia. Najlepszą metodą jest zastosowanie Etapu 1 w odwrotnej kolejności. Nasz pies do tej pory chudł 1-2% masy ciała tygodniowo. Teraz chcemy, aby utrzymał obecną masę ciała.

W związku z tym dodajemy tyle jedzenia ile na Etapie 1 obcinaliśmy (te 5-10% ilości) aż do momentu, kiedy pies przestanie chudnąć. Przykładowo nasz psiak po schudnięciu ma 40 kg. Dodajemy 10% ilości jedzenia i ważymy po 2-4 tygodniach. Jeżeli znowu schudł to ponownie dodajemy 10%. Jeżeli przytył to obcinamy połowę tego, co wcześniej dodaliśmy.

W ten sposób dojdziemy do ilości jedzenia, która jest odpowiednia do wagi naszego psa. Ta ilość jedzenia będzie idealna i nie będzie powodowała ani chudnięcia ani przybierania na wadze.

No dobra, ale co dalej? Czy pies już do końca życia musi jeść to samo? Niekoniecznie. Prowadząc odchudzanie na pewno nauczysz się dużo o tym jak pies reaguje na dane jedzenie. Dowiesz się też jak ważne jest regularne monitorowanie wagi i zorientujesz się jak dużo jedzenia można ”przemycić” psu między posiłkami.

Teraz trzeba tę nową wiedzę zastosować w praktyce. Można zmieniać psu jedzenie, ale trzeba co jakiś czas monitorować wagę i wprowadzać modyfikacje w razie czego. Już samo mądre podejście do przekąsek spowoduje, że problemy z wagą będą mniej prawdopodobne.

waga u psa

UWAGA: W ekstremalnych przypadkach może okazać się, że odchudzanie będzie trwało bardzo długo, nawet powyżej 6 miesięcy. Może to spowodować, że nasz psiak stanie się trochę drażliwy lub może mocniej żebrać o jedzenie. Jeżeli widzimy, że odchudzanie staje się uciążliwe dla psa to możemy zrobić przerwę. To kwestia mocno indywidualna, bo każdy pies jest inny. Dużo też zależy od wielkości zapasów tłuszczowych – im większa nadwaga tym dłużej można psa odchudzać.

Osobiście proponowałbym przerwę 1 tydzień co 3 miesiące lub 1 miesiąc po 6 miesiącach odchudzania. Przy tygodniowej przerwie dodajmy 10-20% więcej jedzenia na ten tydzień, a potem wróćmy do założeń diety. Przy miesięcznej przerwie postępujmy jak przy zakończeniu, a po miesiącu zacznijmy odchudzanie na nowo.

Odchudzanie psa – powodzenia

Mamy nadzieję, że ten artykuł okaże się przydatny. Wiele osób bardzo chce odchudzić psa, ale nie bardzo wie jak się do tego zabrać. W internecie mnóstwo jest porad w stylu ”więcej się ruszać”, ale to rzadko działa. Nawet jeżeli zmusimy się do dużej aktywności fizycznej to w końcu przyjdzie okres, że będziemy chcieli odpocząć i znowu pojawią się problemy.

Tylko ogólna zmiana podejścia do żywienia psa może pomóc w dłuższej perspektywie czasu. Musimy zrozumieć jaka ilość jedzenia jest dla psa dobra – musimy również przejąć kontrolę nad nieprzemyślanym dokarmianiem. Przysmaki, smakołyki i gryzaki to naprawdę świetna sprawa, ale też muszą być jakieś ograniczenia.

zmniejszenie wagi psa

Jeżeli możemy to starajmy się również wybierać naturalne i zdrowe produkty (naturalne gryzaki i smakołyki z dużą zawartością mięsa). Duża ilość zbóż, cukry i sztuczne dodatki nie są wskazane.

Na zakończenie możemy powiedzieć jeszcze tyle: odchudzanie nie jest trudne, ale trzeba się do tego trochę przyłożyć. Problemy z wagą u psów są powszechne i sami dobrze o tym wiemy, ponieważ nasze psiaki też miały kłopoty z nadwagą. Niestety przytrafić się może każdemu. Wystarczy kastracja, trudny zabieg, a nawet choroba opiekuna – czasami tak po prostu jest.

Najważniejsze jednak to jak najszybsze zauważenie problemu i podjęcie odpowiednich kroków. Powodzenia!

Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy