wychowanie nadpobudliwego psa legion owczarek niemiecki

HateON #2 – owczarki niemieckie

Dzisiejszy hejt związany będzie niestety z moją ukochaną rasą, czyli z owczarkami niemieckimi. Już od pewnego czasu miałem o tym napisać, ale wczorajsza wystawa przelała czarę goryczy :) Co jest nie tak z owczarkami niemieckimi i kto jest temu winien?

Niestety nie jest wcale tak kolorowo. Owczarki Niemieckie to jedna z najpopularniejszych ras na świecie – każdy praktycznie zna ON i wie jak takie psy wyglądają. Przez to jest bardzo wielu hodowców, hodowli i stowarzyszeń, które się tą rasą zajmują. Nie zawsze takie coś ma pozytywne rezultaty i obecnie z rasą dzieje się dużo złego – przynajmniej moim zdaniem. Nie jestem ekspertem, ale obserwuję psy, hodowle i mniej więcej staram się być na bieżąco z tym, co dzieje się wokół Owczarków Niemieckich.

Owczarki niemieckie – idealne psy?

życie z psem ask me anything

Całe życie chciałem psa, ale niestety rodzice byli mocno przeciwni. Całe życie marzyłem również o owczarku niemieckim, na którego mogłem sobie dopiero pozwolić po pójściu na ”swoje”. Dla mnie ON to nie jest po prostu rasa – owczarek niemiecki jest moim zdaniem ideałem psa. Duży, silny, piękny, a przede wszystkim inteligentny i przywiązany do człowieka.

Taka przynajmniej jest wizja owczarków niemieckich, która podtrzymywana jest przez ludzi oraz media. Kto nie widział historii bohaterskich owczarków, które ratują ludzi, służą człowiekowi i generalnie są fantastyczne? Powstały o tym filmy, seriale, książki. Dla wielu osób, ale również dla mnie – Owczarki Niemieckie to psy idealne.

Jednak jest kilka rzeczy, o których nie zawsze się mówi – owczarki niemieckie są coraz gorsze. Zarówno eksterierowo (wygląd), jak i psychicznie. Dlaczego tak jest?

Owczarki niemieckie – niezłe łobuzy

Zawsze wydawało mi się, że ewentualne problemy z Legion wynikają z naszego braku doświadczenia, jakichś niedopatrzeń i ogólnego ”rozpieszczenia”. Jednak im częściej rozmawiam z innymi właścicielami Owczarków Niemieckich tym mocniej zaczynam się zastanawiać – może to jednak problem rasy?

alergia pokarmowa u psa

Nie da się ukryć, że opisując nasze przygody z Legion bardzo często dostajemy komentarze, maile i inne wiadomości w stylu ”mój robi tak samo” lub ”mamy podobny problem”. Często jak kogoś pytam o zdanie to słyszę ”ta rasa tak ma”, a jak próbuję dopytać o zachowanie innych owczarków (na wystawie, na zawodach zaprzęgowych) to większość potwierdza, że ”owczarki tak mają”. Dlaczego tak jest?

Dlaczego jest tak, że teoretycznie idealna rasa – mądra, piękna i zdolna coraz częściej ma negatywną opinię. Większość osób na widok owczarka niemieckiego od razu schodzi z drogi ”to agresywne psy”. Na różnych zawodach (canicross) właściciele Owczarków Niemieckich ustawiają się na samym końcu, ponieważ ich psy ciągną do innych. Na szkoleniach często słyszy się ”tak, można to zrobić, ale będzie ciężko bo ta rasa tak ma”. Wiele psów ma jakieś problemy wychowawcze, ale dlaczego ON dotyczą one coraz częściej, a ich eliminacja jest utrudniona z powodu cech rasy?

wychowanie nadpobudliwego psa pies

Owczarki niemieckie – wystawy

Jeszcze mógłbym to wszystko olać i zwalić na ”głupie plotki zazdrosnych ludzi”, ale wczoraj na własne oczy widziałem Owczarki Niemieckie na wystawie. Dlaczego inne rasy mogą być wystawiane normalnie – chodzą grzecznie, a prezentacja odbywa się w normalnych warunkach, a na ringu ON jest taka szopka? Widok jest naprawdę żałosny.

Właściciele idą z trudem, zapierając się jak mogą nogami – przed nimi ich pupile – piękne owczarki niemieckie, które ciągną przed siebie jak pociągi. Wyglądają jak jakaś karykatura psa, ponieważ pod naciskiem łańcuszka (większość ON na wystawie ma kolczatkę, a na samym ringu łańcuszek) i oporem ringówki klatka piersiowa unosi się do góry, a pod naciskiem ciężaru psa, tył jeszcze bardziej zostaje zniżony do ziemi.

wychowanie nadpobudliwego psa legion owczarek

Poza ringiem biegają prawdziwi wariaci – to asystenci wystawców (tzw. double handling), którzy robią wszystko, aby zwrócić na siebie uwagę psa – krzyczą, piszczą, machają rękoma, szarpią zabawkami – byle pies zwrócił uwagę i szedł w ich stronę.

Podwójny handling to chyba rzecz wyjątkowa dla Owczarków Niemieckich – nie widziałem, aby ktokolwiek inny tak wystawiał swojego psa, ale oczywiście mogę się mylić. Trudno nie zadać sobie pytania – dlaczego tak absolutnie fenomenalna i zdolna rasa jak ON wymaga podwójnego handlingu, aby zaprezentować się na wystawie? Czy geniusz ON nie jest wystarczający, aby pies szedł grzecznie?

Dlaczego współczesne Owczarki Niemieckie wyglądają po prostu okropnie? Nie wiem jak hodowcy to robią, ale z roku na rok kątowanie jest coraz większe – jeszcze kilka lat i owczarki będą pełzały po tych ringach, bo te nogi i tak w tym momencie wydają się zbędne. Jak ktoś widział ON, który wlecze nogami za sobą to wie, o czym piszę.

wychowanie nadpobudliwego psa 8 dni

Owczarki niemieckie – WTF?

I tylko smutno człowiekowi, który widzi, że jego ukochana rasa jest praktycznie niszczona. Większość osób twierdzi zgodnie, że obecnie Owczarki Niemieckie są bardzo nadpobudliwe i mają wiele problemów z psychiką (nie wiem jak takie psy przechodzą testy psychologiczne niezbędne do rozmnażania…). Wystawcy i hodowcy robią sobie jaja z prezentacji tych psów. Natomiast postronne osoby po prostu się ich boją i od razu traktują każdego osobnika jako psa agresywnego, który nadaje się wyłącznie do kojca i łańcucha.

Z tego powodu właśnie coraz popularniejsze są alternatywne rasy – na przykład owczarki staroniemieckie, które są próbą restartu rasy ON. Wiele osób szuka też linii użytkowych, bez kątowania i nastawionych na cechy psychiczne, ale to nie jest wcale tak łatwo znaleźć. FCI ma swój wzorzec i mocno się go trzyma (aż czuć jak Pan Prezes zapiera się nogami przed ew. zmianami).

zycie z psem o nas

Wpis ten nie ma na celu usprawiedliwiania nikogo, kto ma nieposłusznego owczarka niemieckiego. Z każdym psem można pracować i odpowiednio wychować – po prostu z ON jest to utrudnione. Nie jest jednak tak, że teraz wszyscy możemy odetchnąć ”uff, jak dobrze, że to nie moja wina i że każdy owczarek tak ma”. Z psem należy pracować, ale jednak warto mieć świadomość obecnego stanu tej rasy.

Warto też edukować każdego w tym zakresie, ponieważ w tym momencie Owczarki Niemieckie to nie jest prosta rasa do prowadzenia. Jeśli ktoś chce ON na pierwszego psa to należy się dobrze zastanowić i dużo poczytać jak to teraz wygląda. Nie chcę zniechęcać, ale niestety nie jest tak różowo jak wiele osób myśli :)

Kilka słów na koniec

Każdemu, kto interesuje się Owczarkami Niemieckimi polecam pójść na dużą wystawę i zobaczyć, jak to dokładnie wygląda. Ja byłem tylko kilka razy na kilkanaście minut, bo nie dałem rady dalej oglądać takiego cyrku. Psy w klatkach, które kilka godzin ujadają non stop, a po wypuszczeniu na ring dostają świra – dużo by wymieniać dziwnych sytuacji.

zycie z psem kontakt

Nie mam pojęcia czemu ZKwP na takie coś pozwala i dlaczego ON mają specjalne traktowanie. Mają swój ring (bo przecież ON jest dużo i nie lubią innych piesków), ale mają również o wiele więcej miejsca (ich ring był większy niż innych ras). Nie widziałem też double handlingu przy innych psach – tylko właściciele ON odwalają dziwne szopki.

I teraz z jednej strony winne jest ZKwP/FCI, ponieważ dają na takie coś przyzwolenie, a skoro tak wolno i psy oceniane są wysoko, to po co prezenter ma się starać? Z drugiej strony to lenistwo wystawców, ponieważ nie chce im się lepiej przygotować swojego psa. Ja rozumiem, że to konkurs piękności, ale jakieś standardy powinny być.

jak robić zdjęcia psa zaczynamy

I to nie jest tak, że Owczarki Niemieckie są jakieś straszne i nikt sobie z nimi nie może poradzić. To bardzo wymagająca rasa – nie tyle fizycznie (dużo aktywności), co psychicznie – wymagają ciągłej stymulacji. Z Legion nie było łatwo – wymagało to wiele pracy, ale wydaje mi się, że po pewnym przygotowaniu mógłbym ją wystawiać w tradycyjny sposób (bez podwójnego handlingu). Nie jest więc tak, że to niemożliwe. Nawet na wystawie widziałem jedną osobę, która wystawiała samodzielnie – jednak inne ON praktycznie ją stratowały, ponieważ tak ciągnęły.

Jakie Wy macie zdanie na temat obecnego stanu tej rasy?

  Tagi: , ,
Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy