fazy rozwoju owczarka niemieckiego

Fazy rozwoju owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki to jedna z najpopularniejszych ras psów w Polsce. Duży wpływ na to miał serial ”Czterech Pancernych i Pies”, który przyczynił się do zainteresowania tą rasą w naszym kraju. Zresztą owczarki niemieckie to bohaterowie wielu filmów i seriali. Każdy zainteresowany rasą, a przede wszystkim przyszli i obecni opiekunowie ”Szarika” powinni wiedzieć jakie są fazy rozwoju owczarka niemieckiego.

Poniżej zdjęcie przedstawiające 3 miesiące rozwoju psa. Warto zauważyć, że pomiędzy poszczególnymi ujęciami jest miesiąc różnicy. Zostały wykonane odpowiednio w drugim, trzecim oraz czwartym miesiącu życia psa. Jak widać pomiędzy dwoma ostatnimi jest ogromna różnica w wyglądzie psa.

fazy rozwoju owczarka niemieckiego

Pies dorasta bardzo szybko i nagle przestaje przypominać słodkiego szczeniaczka, a w naszych oczach staje się z dnia na dzień dorosłym psem. Z tego powodu warto się przede wszystkim cieszyć szczeniaczkiem, póki jeszcze taki jest. Jeśli miałbym powiedzieć taki mój główny trik, jeśli chodzi o owczarka niemieckiego to na pewno będzie to mata węchowa. To coś cudownego dla owczarka, ponieważ pomaga zrealizować konkretne potrzeby tej rasy.

Owczarki są nastawione na pracę, szczególnie tę umysłową. Owczarki niemieckie muszą pracować głową, bo to dla nich najlepsze, idealnie wycisza i pomaga się uspokoić. Często aktywności fizyczne tylko pobudzają i frustrują te psy. Mata węchowa pomaga psu na stymulację umysłową poprzez zabawę węchową, która ma wiele zalet – uczy samodzielności, koncentracji, pewności siebie i spokoju, a to najważniejsze rzeczy dla owczarków niemieckich. Korzystanie z maty węchowej od szczeniaka daje nam świetną bazę do rozwoju psychicznego i emocjonalnego psa. A jeśli mamy już dorosłego psa, który ma jakieś problemy z reaktywnością lub cierpliwością (owczarki łatwo się frustrują i denerwują) to również taka zabawa nam pomoże.

Fazy rozwoju owczarka niemieckiego – noworodek

Faza zaczyna się wraz z narodzinami, a kończy ok. 2 tygodnia życia.

Przybycie na świat małego pieska to ogromna radość dla wszystkich. Pierwsze dni życia szczeniaka skupiają się wyłącznie na jedzeniu oraz spaniu. Maluch rodzi się ślepy, a jego ruchy są bardzo chaotyczne i nieskoordynowane. Szczeniak pierwszych informacji o otoczeniu zdobywa wraz z mlekiem matki, które również stymuluje jego funkcje wydalnicze. Pod koniec drugiego tygodnia życia, oczy malucha zaczynają się pomału otwierać. Ten okres jest bardzo ważny dla psiej psychiki. Szczenięta karmione sztucznie rozwijają się gorzej, niż psy, które spędziły ten czas z matką.

Okres przejściowy

Fazy rozwoju owczarka niemieckiego noworodek

Faza ta trwa od 3 do 4 tygodnia życia.

To bardzo ważny tydzień dla szczeniaka. W tym czasie otwierają się kanały słuchowe, a psiak wykazuje pierwsze próby unoszenia się i poruszania. Możliwe są również pierwsze bezradne zabawy wśród rodzeństwa. Nadal bardzo ważną rolę w życiu psa pełni mleko matki, które dostarcza odpowiednich bodźców do dalszego rozwoju. W tym etapie powinno się po raz pierwszy odrobaczyć szczeniaka.

Fazy rozwoju owczarka niemieckiego – socjalizacja

Trzecia faza, która trwa od 4 do 7 tygodnia.

Szczeniakowi zaczynają wyrastać pierwsze mleczne zęby, co wiąże się z drobnymi piskami malucha. Rodzeństwo bawi się chętnie, a ruchy maluchów są coraz zgrabniejsze. W tym okresie można zauważyć machanie ogonem oraz usłyszeć pierwsze szczeknięcia. Maluchy wchodzą w intensywny okres socjalizacyjny, który określi przyszłe zachowanie psów. W tym momencie hodowca powinien zatroszczyć się o odpowiedni rozwój podopiecznych oraz przyzwyczaić psy do obecności człowieka. Pierwsze szczepienie wykonuje się zazwyczaj ok. 6 tygodnia życia
szczeniaka. Pod koniec 7 tygodnia suka zaczyna odstawiać potomstwo od mleka, co wiąże się z protestami psiaków. Ten okres to głównie socjalizacja między psami, pierwsze kontakty z człowiekiem oraz wyrastanie zębów mlecznych.

Socjalizacja z człowiekiem

fazy rozwoju owczarka niemieckiego mały pies

Bardzo ważna faza, która trwa od 7 do 12 tygodnia życia szczeniaka.

W tym czasie szczeniak uczy się świata ludzi –  interakcji z nimi oraz poprawnych kontaktów. Początek tej fazy powinien zostać przeprowadzony jeszcze przed hodowcę, którego zadaniem jest odpowiednia stymulacja psów. Najczęściej ok. 8 tygodnia szczeniaki trafiają do nowych domów – jest to najwcześniejszy możliwy okres. Psiaki, które zbyt wcześnie zostają oddzielone od matki wykazują wiele zaburzeń zachowania w dorosłym życiu. Po odbiorze psa, to nowy opiekun musi przeprowadzić resztę socjalizacji. To on powinien zatroszczyć się o dostarczenie psu wystarczającej ilości bodźców słuchowych i wizualnych, które niezbędne są do prawidłowego rozwoju. W tym okresie wykonuje się również dwa szczepienia ochronne – w 9 oraz 12 tygodniu życia.

Wiek młodzieńczy

fazy rozwoju owczarka niemieckiego dorastający pies

Od 3 do 12 miesiąca.

Szczeniak zaczyna przypominać dorosłego psa. Odpowiedni okres socjalizacyjny powinien sprawić, że psiak jest zadowolony oraz zaciekawiony otoczeniem, bez strachu, a z widocznym zaufaniem do swojego przewodnika. W tym okresie uszy psa zaczynają stawać, a między 4-8 miesiącem mleczne zęby będą zastępowane przez stałe. W tej fazie często występuje problem gryzienia oraz niszczenia, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne gryzaki dla szczeniąt. Ok. 6 miesiąca następuje okres dojrzewania, kiedy pies zaczyna szukać partnerki, a suki odbywają pierwszą cieczkę. Trzeba bardzo uważać na tym etapie, ponieważ mogą występować próby ucieczek oraz przypadkowe zajście w ciąże. Szczepienie przeciwko wściekliźnie przeprowadza się ok. 15 tygodnia życia psa. Kolejne odrobaczenia powinny być wykonywane co 3-6 miesięcy. W tym etapie pies bardzo chętnie się uczy, więc jest to dobry moment na rozpoczęcie nauki komend.

Wiek dojrzały

zycie z psem kontakt

Od 1 do 4 lat.

Pies osiąga pełną dojrzałość w tym okresie. Odpowiednia socjalizacja da odpowiednie wyniki, dzięki czemu nasz szczeniak zamieni się w zrównoważonego i szczęśliwego osobnika. Odpowiednio ułożony pies, będzie rozumiał komendy i wykonywał je z radością. Będzie respektował i szanował swojego przewodnika, a także obdarzy go pełnym zaufaniem. Dalej bardzo ważna jest odpowiednia stymulacja psa, ponieważ owczarki niemiecki to tzw. psy pracujące. Owczarki potrzebują nowych zajęć oraz wyzwań, aby mogły wykorzystać w pełni swój intelekt. Stawianie pupilowi nowych wyzwań, regularna praca oraz aktywność fizyczna sprawią, że Twój pies będzie po prostu zachwycony życiem. Dojrzałego osobnika odrobacza się raz na pół roku. Raz w roku wykonuje się również szczepienia kontrolne – przeciwko wściekliźnie oraz chorobom zakaźnym.

Fazy rozwoju owczarka niemieckiego – podsumowanie

Fazy rozwoju owczarka niemieckiego są dość logiczne i jasne. Psy mają skrócony czas dzieciństwa, ale wydłużony okres dorosłości. Osobnik 6-cio letni jest już w średnim wieku – warto pamiętać, że całe życie psa to tylko część życia przeciętnego człowieka. Ważne jest, aby cieszyć się pupilem i dać mu cieszyć się życiem. Podkreślę jeszcze raz: owczarki niemieckie to psy pracujące, które kochają kontakt z człowiekiem, nowe wyzwania oraz treningi.

To rasa, która ma ogromną potrzebę pracy, najlepiej z człowiekiem. Świadomy opiekun powinien szukać różnych sposobów, aby wykorzystać potencjał takiego psa, ponieważ wtedy owczarek będzie czuł się najlepiej. Treningi intensywnego tropienia, agility, frisbee, aporty, maty węchowe, wspólne uprawianie sportów – na pewno jest ogromna ilość aktywności, z których możemy wybierać.

Warto wiedzieć, że jeśli nie spełnimy psu jego potrzeb do pracy umysłowej to owczarek niemiecki będzie wyładowywał swoją frustrację na własne sposoby – najczęściej szczekając, wyrywając się na smyczy do innych psów, odpalając się na rowerzystów i tym podobne.

Polecamy