pierwszy spacer szczeniaka

Pierwszy spacer szczeniaka

Wszystkie ”pierwsze razy” szczeniaka powinny być dla nas ważne. Podobnie jest z pierwszym spacerem, gdzie pies powinien mieć szansę na swobodne poznanie okolicy, w której przyjdzie mu funkcjonować.

Pierwszy tydzień przebiegł raczej spokojnie. Piesek miał luz na aklimatyzację – jednak ze względu na szybki proces przystosowania, cały czas trenowaliśmy.
Teraz przyszedł czas na pierwszy spacer. O socjalizacji szczekania oraz kwarantannie napiszę w oddzielnych wpisach, więc tutaj tylko napomnę, że są to bardzo ważne elementy w wychowaniu szczeniaka.

W skrócie:

Kwarantanna to okres ochronny, kiedy teoretycznie nie powinniśmy z psem wychodzić na dwór. Okres ten trwa aż do ostatniego szczepienia (+ 2 tygodnie na przyjęcie się szczepionki), czyli do 12 tygodnia życia.

Socjalizacja to okres między narodzinami szczeniaka a 8 tygodniem życia (tę socjalizację powinien przeprowadzić hodowca) oraz etap między 8 tygodniem a 12-16 tygodniem życia (zależne od rasy i naturalnych predyspozycji szczeniaka). Ten czas powinien być wykorzystany na pracę z psem, narażanie go na nowe bodźce oraz przyzwyczajenie do różnych sytuacji stworzeń, materiałów i wszystkiego, co może się zwierzęciu przydać w życiu.

My zaczynamy delikatnie (co widać na zdjęciach), więc spakowaliśmy Legiona do plecaka i wyruszyliśmy w trasę. Nie jest to najwygodniejszy środek transportu, jednak 7 kg kuleczka to wcale nie takie lekkie stworzenie. Właściciele mniejszych ras mogą spokojnie nosić futrzaka na ręce. W okolicy naszego miejsca zamieszkania jest dużo terenów zielonych oraz niewiele psów (a jak są to są rasowe i raczej szczepione – tak sądzę przynajmniej). Pozwoliliśmy sobie więc puścić trochę pieska na trawę – po zadowoleniu na mordce widać, że była to dobra decyzja. Bardzo ważne jest, aby szczeniaka nie zestresować nowymi doznaniami. Piesek powinien być zadowolony i ciekawy a nowe rzeczy interesujące. Pierwszy spacer z psem powinien składać się ze spokojnego oglądania najbliższej okolicy. Oszczędźmy psu kontaktów z nieznanymi stworzeniami oraz w miarę możliwości ograniczmy kontakt z nowymi ludźmi. Jest to bardzo trudny element, ponieważ większość osób na widok słodkiego szczeniaczka od razu rzuca się z łapskami. Można pozwolić na delikatną interakcję z psem, ale trzeba wiedzieć, gdzie leży granica. Źle wykonany pierwszy spacer z psem może spowodować, że szczeniak będzie niechętny do kolejnych wypraw, a tego na pewno nie chcemy. Lepiej wykonać kilka krótkich spacerów (5-10 minut) niż od razu forsować zwierze godzinną podróżą.

Ogółem czytam dużo informacji w Internecie i poważnie zastanawiam się nad całkowitym porzuceniem kwarantanny i wykorzystanie maksymalnie czasu na socjalizację. Choroby można wyleczyć a braków w socjalizacji niestety nie. Pies, który cały okres szczenięcy był przetrzymywany w zamknięciu będzie charakteryzował się dużą lękliwością . Mogą również wystąpić zachowania agresywne.

 

 

Polecamy