pierwszy spacer szczeniaka

Pierwszy spacer szczeniaka

Pierwszy spacer szczeniaka – jak to zrobić i co warto o tym wiedzieć? Generalnie wszystkie ”pierwsze razy” powinny być dla nas ważne i podobnie jest z pierwszym spacerem małego psa. Szczeniak pojawia się w naszym domu, pierwszy dzień za nami – na pewno było dużo emocji, ale teraz już trochę opadły. Rano szybko wstajemy i albo dajemy malucha na matę treningową albo na szybkie siku na zewnątrz. Jednak przydałoby się zrealizować w końcu taki pierwszy, porządny spacer.

W końcu po to ma się psa, żeby z nim spacerować, prawda? Prawda! Zakładamy maluchowi wygodne szelki albo obrożę, a w rękę bierzemy smycz i jesteśmy gotowi na przygodę. Chcesz wiedzieć jak zrobić to dobrze, aby poza samym spacerem zacząć od razu budować dobrą relację ze swoim psiakiem? Postaram się to wyjaśnić w tym artykule.

Pierwszy spacer szczeniaka – akcesoria

Akcesoria to ważna sprawa, więc warto się tym zainteresować zanim psiak pojawi się w naszym domu. Moim zdaniem na początek wystarczą nam szelki albo obroża – oczywiście dostosowane do wielkości naszego psa. Do tego smycz lub linka. Szczeniaki szybko wyrastają z akcesoriów, więc nie musimy od razu wybierać sprzętu z najwyższej półki. Najważniejsze, aby szelki i obroża były wygodne i bezpieczne. Jeśli szelki to nie wybierajmy tej z poziomym pasem na klatce piersiowej (typ norweski lub easy-walk), ponieważ blokują one pełną ruchomość stawów, więc psu nie będzie wygodnie. Jeśli obroża to moim zdaniem najbezpieczniejsza jest taka na klamrę metalową (nie plastikowy zatrzask, ponieważ zdarza się, że się odpina).

spacer ze szczeniakiem

Smycz polecam dłuższą – nawet taką 3-5 metrów, a najlepiej długą linkę (10 m). Mały szczeniak nie potrafi jeszcze chodzić grzecznie na smyczy, więc dłuższe akcesoria ułatwią nam wspólne wyjście i nie będą uczyć psa ciągnięcia. Na pewno odradzam smycz automatyczną.

Pierwszy spacer szczeniaka – wychodzimy na spacer

Pierwszy spacer szczeniaka to na pewno ogromne emocje, ale nie ma sensu się stresować. Najważniejsze jest, aby cały spacer był przyjemny dla malucha. Im więcej pozytywnych skojarzeń z samym spacerem oraz najważniejsze – opiekunem, tym lepiej. Na pierwsze wyjście warto wybrać spokojniejsze miejsce. Zatłoczone centrum miasta lub park z wieloma psami mogą być dla szczeniaka zbyt mocnymi wrażeniami. O ile socjalizacja szczeniaka jest bardzo ważna, tak trzeba realizować ją z głową. Nie wrzucajmy młodego psa w sytuacje, gdzie tych emocji i bodźców jest za dużo. Wszystko trzeba robić na spokojnie.

Sam spacer również powinien być spokojny. Dostosowujmy się do tempa szczeniaka i obserwujemy go. Nie gonimy, nie pośpieszamy – jeśli szczeniak stanie coś powąchać lub obejrzeć to pozwólmy mu na to. Od samego początku warto budować u psa pewną samodzielność i pewność siebie. Z drugiej strony warto też pokazać od pierwszego spaceru, że spacer oczywiście jest fajny, ale opiekun też nie jest gorszy.

Weźmy ze sobą kilka fajnych zabawek oraz różne przysmaki. Co jakiś czas róbmy przerwę w spacerze, aby się z psem pobawić. To nasze pierwsze chwile razem, więc głównie skupmy się na:

  • uczeniu ładnej zabawy i budowaniu motywacji psa na zabawkach
  • skupianiu uwagi psa na opiekunie
  • chętnego przyjmowania przysmaków z ręki

Te trzy elementy mocno pomogą nam na początku oraz będą podstawą do dalszego szkolenia. Prawidłowa zabawa piłkami lub szarpakami przyda nam się jako alternatywny sposób nagradzania psa – zabawki doskonale się do tego nadają, ale pies musi nauczyć się je lubić. Bawmy się razem z psem i bądźmy entuzjastyczni, a na pewno będziemy na dobrej drodze.

szczeniak i spacer

Skupienie uwagi na opiekunie to bardzo ważna umiejętność, która zawsze się przydaje, a w szczególności podczas spaceru. Nie chcemy, aby nasz szczeniak wyłączał się w trakcie wyjścia i tylko parł do przodu. Chcemy, aby zwracał czasami na nas uwagę. Dlatego zachęcamy psa, aby spojrzał na nas i nagradzamy go za to. Przyjmowanie przysmaków z ręki to również podstawa, bez której trudno sobie wyobrazić wspólną naukę. Pokaż szczeniakowi, że zawsze masz coś ciekawego i smacznego w kieszeni.

Życzę udanych spacerów!

Pierwszy spacer szczeniaka to fantastyczna przygoda, a jednocześnie doskonała okazja do budowania wspólnej relacji. Od samego początku warto pokazać maluchowi, że to Ty – opiekun, jesteś źródłem najfajniejszych rzeczy na spacerze. Drzewka i krzaczki są ciekawe, pewnie, ale jak opiekun wyciąga szarpaka to wtedy dopiero zaczyna się prawdziwa zabawa.

Jak najbardziej warto dać psu trochę przestrzeni do eksplorowania. Pies powinien wąchać i poznawać okolicę. Jednak warto również robić przerwy pod drzewem i poświęcić dosłownie 2-3 minuty na krótką sesję nauki skupienia lub zabawy, które dodatkowo wiążą się z dużą ilością pysznych nagród.

Polecamy