Czy pies lubi być głaskany

Czy pies lubi być głaskany?

Czy pies lubi być głaskany? To bardzo ciekawe pytanie, nad którym na pewno zastanawia się wielu opiekunów. Dawniej odpowiedź była prosta – psa się po prostu głaska i tyle, niewielu zastanawiało się nad tym, czy jest to dobre dla naszego psa. Obecnie jednak coraz więcej myśli się o preferencjach naszego przyjaciela.

Z tego powodu możemy zacząć się zastanawiać czy w ogóle pies lubi być głaskany, a może lepiej odpuścić sobie tego typu pieszczoty?

Czy pies lubi być głaskany?

Krótka odpowiedź brzmi: to zależy. Każdy pies jest inny, ma własne preferencje i ulubione przyjemności. Nie da się kategorycznie powiedzieć, że psy nie lubią być głaskane. Tak samo nie można stwierdzić, że każdy pies głaskanie lubi.

czy głaskać psa

Tak naprawdę wszystko zależy od psa. Niektóre uwielbiają wszelkie pieszczoty i pozwolą psu na dotyk nawet w bardzo wrażliwych miejscach, wiele nawet same nadstawi brzuszek do głaskania. Będą jednak również psy mniej ufne lub niezbyt tolerujące głaskanie. W tym przypadku pies może aktywnie od dotyku uciekać albo tolerować go, ale bardzo niechętnie.

Czy wolno głaskać psa po głowie?

Jest taki mit, że nie powinno się głaskać psa po głowie. Niektórzy twierdzą, że to znak dominacji i psy go nie tolerują. Prawda jest taka, że rzeczywiście wiele psów nie lubi tej formy głaskania, jednak wątpliwe, aby miało to związek z dominacją. Bardziej prawdopodobne jest to, że takie głaskanie po głowie nie jest zbyt przyjemne, a często po prostu straszne dla psa. Wiele psiaków czuje się niekomfortowo, jeśli nagle ”ręka spada” na głowę.

Oczywiście tak jak zawsze – wszystko zależy od psa. Jeśli przyzwyczajaliśmy od szczeniaka do tego typu głaskania, a cały proces skojarzył się psu pozytywnie to jest duża szansa, że pies nie tylko będzie tolerował takie głaskanie, a wręcz je lubił.

Skąd wiedzieć, czy pies lubi głaskanie?

głaskanie psa

Tak naprawdę jest bardzo prosty sposób, aby dowiedzieć się, czy nasz pies lubi głaskanie. Przede wszystkim dowiemy się o tym, jeśli pies sam przychodzi do nas i prosi o głaskanie. Często psy podchodzą, przytulają się, nadstawiają ulubione miejsce (brzuszek albo nasadę ogona) albo zapraszają nas do kontaktu poprzez zaczepianie opiekuna łapką.

Dodatkowo jeśli głaskamy psa to róbmy co jakiś czas chwilową przerwę. Jeśli pies odejdzie od nas lub nie będzie zapraszał do kontaktu to znaczy, że nie ma dalej na to ochoty. Jeśli będzie chciał dalszego głaskania to na pewno nam to zakomunikuje.

Pamiętajmy również jedno – jeśli pies w danej chwili nie ma ochoty na głaskanie to nie znaczy, że nas nie lubi. Może ma po prostu taki dzień albo jest zajęty innymi sprawami. Nie zmuszajmy psa do głaskania, bo to tylko wpłynie negatywnie na naszą relację. Nie bierzmy na siłę psa na kolana, aby go pogłaskać.  Też nie przerywajmy mu innej zabawy tylko po to, aby zająć go głaskaniem.

Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy