Bezpieczeństwo psa

Bezpieczeństwo psa powinno być dla nas sprawą priorytetową. Z tego względu bardzo ważne jest odpowiednie wychowanie szczeniaka. Konieczne jest nauczenie psa przychodzenia na zawołanie oraz awaryjnej komendy – do mnie.

Legion odbyła dzisiaj dwa ciekawe spacery, więc opiszę je po kolei. Popołudniu wybraliśmy się na krótką przechadzkę wokół bloków, jednak po drodze spotkaliśmy akurat psa sąsiadów. Była to suczka o imieniu Luna – czarny labrador (a raczej mix z labradorem). Pieski się zapoznały, a Legion oczywiście zaczęła zaczepiać łapą. Luna jest starszym, bo ok. 3 letnim psem, ale była bardzo spokojna przy szczeniaczku. Zawsze jestem zdziwiony, jak dużą empatią, wyrozumiałością i spokojem wykazują się starsze psy wobec szczeniaków. Legion zaczepiała łapką, podgryzała w okolicach szyi, gryzła po uszach, czyli generalnie mocno się uprzykrzała. Jednak żadna krzywda ze strony Luny jej się nie stała ;)

Drugi spacer odbyliśmy wieczorem i niestety nie był dla mnie przyjemny. Poszliśmy standardową trasą do parku, gdzie Legion mocniej szarpnęła i zerwała obrożę. Na moje nieszczęście w pobliżu biegały dzieciaki, które mocno szczeniaka zainteresowały. Wiem, że Legion zawsze trzyma się blisko, więc zamiast biec za psem zacząłem się cofać. Psiak to zauważył i wrócił, więc obyło się bez jakichkolwiek szkód. Niestety sytuacja mogłaby wyglądać o wiele gorzej, gdyby pies zerwał się w pobliżu ruchliwej ulicy. Z tego powodu bardzo ważne jest wprowadzenie skutecznego sposobu na przywołanie. Na nieszczęście właścicieli jest to bardzo trudna i czasochłonna praca – trzeba po prostu ćwiczyć, bardzo dużo ćwiczyć. Z Legionem ciągle ćwiczymy przywołania, zarówno te luźniejsze jak i awaryjne. Jednak nadal nie mam pewności, czy w sytuacji maksymalnego pobudzenia udałoby mi się przywołać psa.

Aktualnie mocno myślę nad zakupem gwizdka i wprowadzeniu go jako metody przywołania awaryjnego. Gwizdki wysokotonowe są ciche dla człowieka, ale bardzo dobrze słyszalne dla psa.  Z tego powodu bardzo dobrze sprawdzają się w sytuacji, gdzie okoliczne głosy mogłyby nas zagłuszyć. Warto wypróbować kilka metod, aby sprawdzić, która jest dla nas najlepsza i najskuteczniejsza. Bardzo często od tego zależy bezpieczeństwo psa, więc warto dobrze się przygotować.

Polecamy