akademia życia z psem

Akademia życia z psem – wstęp

Akademia życia z psem to nowa seria na blogu, która ma na celu w prosty i przystępny sposób przedstawić wszystkie aspekty wspólnego życia ze swoim pupilem. Będę przede wszystkim stawiał na to, aby artykuły były jak najłatwiejsze do zrozumienia.

Uważam, że nie trzeba być psim ekspertem, żeby móc żyć ze swoim psem. Niestety zauważyłem, że w wielu miejscach niepotrzebnie się wszystko komplikuje, a to może powodować złudzenie, że relacja z psem musi być trudna. Dzisiaj chciałbym krótko wyjaśnić czego będzie można się spodziewać w tej serii i jakie jest moje obecne podejście w kontekście wychowania psa.

Akademia życia z psem – co jest z tymi psami?

Regularnie otrzymuję pytania o nawet najbardziej podstawowe aspekty życia z psem. Uświadamia mi to fakt, że prawdopodobnie odpowiedzi nie udało się znaleźć na innych stronach lub były przedstawione w sposób niezrozumiały. Nie ukrywam, że sam na początku mojej przygody z psem odbiłem się od internetowych poradników.

akademia życia z psem wychowanie psa

Mam wrażenie, że obecnie niepotrzebnie komplikuje się cały proces wychowania psa. Jednocześnie widać również, że coraz więcej osób miewa z tym problemy. Na forach i grupach dyskusyjnych jest mnóstwo pytań, a nawet próśb o pomoc.

Czy oznacza to, że obecnie psy są gorsze niż kiedyś? Może człowiek ma teraz większe wymagania odnośnie swojego przyjaciela? A może po prostu internet nas rozleniwia i wolimy szukać tam pomocy niż samodzielnie rozwiązywać swoje problemy?

Moim zdaniem wszystko po trochu. Jak najbardziej psy obecnie wydają się bardziej skłonne do różnych problemów. Jest to spowodowane wieloma czynnikami: hodowcy bardziej zwracają uwagę na cechy wizualne psów niż na aspekty użytkowe. Dodatkowo środowisko, w którym obecnie żyją psy jest bardziej stresujące. Coraz więcej psów żyje w hałaśliwych centrach miast. Nie widzę generalnie w tym winy samych psów – zmieniło się jednak ich otoczenie, które ma wpływ na pewne tendencje w zachowaniu.

Człowiek jak najbardziej również ma większe wymagania, co bezpośrednio jest związane ze zmieniającym się społeczeństwem i środowiskiem życia psa. Od psa poruszającego się w przestrzeni publicznej wymaga się pewnych standardów zachowania. W latach 90 psy biegały często luzem i nikt nie zawracał sobie tym głowy. Obecnie takie coś jest niedopuszczalne, a pies powinien umieć się zachowywać. Szczekanie, skakanie i bieganie często nie jest mile widziane.

Co do naszego lenistwa to również coś w tym jest. Chcemy wszystko szybko i już – jak pojawia się problem to od razu ruszamy do internetu po odpowiedź. Samo w sobie nie jest to złe, bo w końcu od tego to wszystko jest. Natomiast trzeba też trochę zmienić swoją mentalność i zrozumieć, że pies to żywy organizm, który rozwija się w swoim tempie. Wiele osób jednak nie rozumie, że 2 miesięczny szczeniaczek musi robić często siku i nie kontroluje swojego pęcherza na tym etapie rozwoju. Dziwienie się więc, że maluch ”popuszcza” jest nielogiczne.

Akademia życia z psem – krótko o podejściu do wychowania psa

Finalnie pies zawsze pozostanie psem. Nie robi nam na złość, a problemy w zachowaniu nie wynikają z jakiejś psiej nienawiści, a raczej z naszych oczekiwań. Coraz częściej widzi się, że człowiek wymaga od psa bezwzględnego posłuszeństwa i zaprogramowanego wręcz zachowania. Zachowania pozbawionego indywidualności i swobody.

akademia życia z psem jak żyć z psem

Moim zdaniem kluczem do szczęśliwej relacji z psem jest znalezienie kompromisu. Jak najbardziej mamy prawo od psa wymagać pewnego posłuszeństwa i obycia – w końcu w tym różni się pies domowy od dzikich zwierząt. Jednak z drugiej strony musimy mieć świadomość, że pies również ma prawo do bycia psem.

Uważam, że jeśli ktoś chce psa, ale nie życzy sobie żadnego skakania, biegania, szczekania, ślinienia się i w ogóle poruszania się i istnienia to raczej powinien porzucić marzenia o takim przyjacielu i znalazł sobie inne hobby. Naprawdę myślę, że pies nie jest dla każdego. Pies wymaga pewnego specyficznego poświęcenia ze strony potencjalnego opiekuna, więc jeśli ktoś nie jest gotowy na to poświęcenie to dla własnego dobra lepiej odpuścić.

Jednak z drugiej strony uważam również, że posiadanie psa nie musi wiązać się z takimi trudami jak wiele źródeł stara nam się wmówić. W wielu mediach sugeruje się, że wychowanie psa jest czymś naprawdę ciężkim i wymagającym. Jest mnóstwo reguł i zasad. Są różne metody szkoleniowe, treningi, ćwiczenia, etapy socjalizacji, budowanie zaufania, dietetyka i tak dalej. Generalnie sporo rzeczy, o których trzeba wiedzieć.

Myślę, że to również przesada, która zbędnie może odstraszyć kogoś od spełnienia marzenia o posiadaniu własnego psiaka. Życie z psem nie musi być trudne i skomplikowane. Może być przyjemne i pełne satysfakcji.

Z tego powodu między innymi powstaje Akademia życia z psem. Chcę w prosty sposób przekazać jak z tym psem żyć, żeby było dobrze. Na blogu można już teraz znaleźć mnóstwo treści poradnikowych i edukacyjnych. Chciałbym jednak napisać je od nowa w lepszy sposób. Taki, który będzie zrozumiały dla każdego i przede wszystkim da konkretny efekt, którym będzie bardziej świadoma opieka nad swoim psem.

Akademia życia z psem – co dalej?

Akademia życia z psem będzie skupiała się na podstawach, a zaczniemy od całkowitych początków. Będę zakładał, że czytelnik nigdy nie miał własnego psa i nie ma żadnej dodatkowej wiedzy o wychowaniu swojego przyjaciela. Każdy wpis będzie dotyczył jak najbardziej wąskiego zagadnienia, aby nie rozpisywać się niepotrzebnie o kilku wątkach.

akademia życia z psem poradnik

Pierwsze wpisy będą dotyczyły sytuacji, gdzie podjęliśmy jeszcze konkretnej decyzji o psie. Czy w ogóle pies jest dla nas? Adopcja czy zakup psa? Jaka rasa? Pies czy suka? Tego typu podstawy. Myślę, że zanim zaczniemy uczyć się o wychowaniu psa powinniśmy nauczyć się jakiego psa chcemy mieć i czy na pewno tego chcemy. Zbyt wiele psiaków trafia do domów, gdzie tak naprawdę nie ma dla nich czasu i warunków.

Kolejne artykuły skupią się na psiej wyprawce, przygotowaniu domu na szczeniaka i zupełnych podstaw: aklimatyzacji w pierwszych dniach, nauce czystości i socjalizacji. Szczególnie socjalizacja wydaje się czymś przerażającym, a wcale nie musi tak być. Potem przejdziemy do kolejnych etapów życia z psem – kwestii szczepień i zdrowia, podstaw diety i szkolenia.

Mam nadzieję, że z czasem uda się zrobić naprawdę przydatny zbiór wpisów, które pomogą każdemu początkującemu. Naprawdę uważam, że życie z psem nie musi być trudne. Wręcz jestem przekonany, że nie powinno takie być. Pies powinien być źródłem szczęścia i satysfakcji, a nie stresu i kłopotów.

Polecamy