Jak zostać idealnym przewodnikiem w 5 krokach

Nie tak łatwo zostać idealnym przewodnikiem, dlatego właśnie powstała lista, która moim zdaniem pomoże w osiągnięciu tego celu.
Nie szczeniak ma być idealny, ale jego właściciel. Tylko od nas zależy jak poprowadzimy naszego podopiecznego. Oczywiście kwestia prowadzenia psa jest indywidualna i zależna od rasy, ale łatwo wydzielić kilka pożądanych cech.

Jaki więc powinien być nasz szczeniak? Spokojny, cierpliwy oraz przede wszystkim ? zapatrzony w przewodnika. Rasę psa można wybrać i spodziewać się pewnych  cech charakteru oraz określonego temperamentu. Szczeniaka trzeba sobie jednak wychować.

Krok 1 – budujemy więź ze szczeniakiem

Bardzo ważny krok, który jest często pomijany. Dlaczego szczeniak miałby Ci ufać? Z jakiego powodu miałby wykonywać Twoje polecenia? Niestety sam zakup/adopcja psa nie oznacza, że automatycznie z nieba spadnie nam deszcz zaufania. Na te sprawy, trzeba sobie zasłużyć.

Droga do zbudowania więzi z psem nie jest to prosta, wymaga konsekwencji i ogromnej ilości czasu, która zależna jest od konkretnego przypadku. Po prostu spędzaj z psiakiem czas. Bawcie się razem, jedzcie, żyjcie. Wspaniałe są wspólne podróże oraz przeżywanie nowych rzeczy.

Bądź dla szczeniaka takim bezpiecznym punktem na świecie, bo w przeciwnym wypadku – zostanie nim ktoś inny.

Krok 2 – bądź źródłem samych dobrych rzeczy

Nikt nie lubi bólu i dyskomfortu, również psy. Bardzo ważne jest, aby przewodnik był dla pupila źródłem wyłącznie pozytywnych emocji. Nie krzycz na psa, a już na pewno go nie bij.

Szczeniak dobrze wie, kto i co mu zrobił i na pewno to sobie zapamięta. Dawał psu jedzenie, baw się z nim oraz spędzaj czas. Bądź centrum świata szczeniaka – od Ciebie idą dobre rzeczy i doznania, a bez Ciebie jest nudno, ponuro i nieprzyjemnie.

Ubarwiaj świat psa, a na pewno w przyszłości odwdzięczy się tym samym. Nie mylcie tego kroku z absolutnym brakiem zakazów – musisz być stanowczym, ale nie mściwym przewodnikiem. Łagodnym, ale sprawiedliwym i przede wszystkim – stawiającym konkretne zasady, ale emanującym spokojem. Prościej się pisze niż robi, ale cóż, trzeba próbować.

przewodnik a pies

Krok 3 – przewidywalność z nutą niespodzianek

Psy zarówno kochają monotonny tryb życia, ale jednocześnie kuszą je nowości. Musisz połączyć te cechy, dzięki czemu sprawisz, że psiak nie zobaczy poza Tobą świata. Przewidywalność jest konieczna przy typowych, codziennych czynnościach.

Spacery, jedzenie, spanie – wszystko o stałych porach.Spacer zawsze po jedzeniu. Zabawa zawsze po szkoleniu. Pies wie kiedy i czego może się spodziewać.

Ma poczucie bezpieczeństwa, ponieważ codziennie o 9.00 dostaje jedzenie – nie musi się o nie martwić. Nie musi sikać na dywan, ponieważ dobrze zdaje sobie sprawę, że po posiłku wyjdziecie na dwór. Wszystko na swoim miejscu.

Z drugiej strony zawsze przyda się odrobina niespodzianek w życiu psa. Spacery o stałych porach, super, ale codziennie zmieniona trasa. Miska na swoim miejscu, ale zawartość jakaś inna.

Zabawa po treningu, ale z nową zabawką. Chodzi o to, aby podopieczny się nami nie znudził. Jeżeli dostarczysz psy nowych bodźców to nie będzie on ich szukał na własną rękę np.: u sąsiada.

Krok 4 – reżim pracy

Większość psów, nie wszystkie, ale znakomita większość  kocha kontakt z człowiekiem. Wspólna praca, treningi i aktywność jest tym, co rozwija psa i pozwala mu żyć. Pozwól szczeniakowi się wyszaleć, ale wyłącznie w kontrolowany sposób.

Wiele osób krzywi się na widok przewodnika pracującego z maluchem – przecież to takie maleństwo. Nic bardziej mylnego – konkretne sesje treningowe, które zawierają zarówno elementy aktywności fizycznej, jak i intelektualne zadania sprawią, że pies będzie zmęczony i szczęśliwy.

Szczeniaki mają ogromne pokłady energii, które szybko się wyczerpują. Wykorzystaj ten czas, zmęcz maksymalnie psa, a potem daj mu odespać. Wraz z wiekiem urozmaicajcie wspólne treningi.

szczeniak a przewodnik

Krok 5 – nie czytaj wszystkiego w sieci

Tak, ten poradnik też olej (przeczytanie tego zajęło tyle czasu, a tu taki psikus), jeżeli jest sprzeczny z Twoimi odczuciami. Nie daj sobie wmówić o teoriach dominacji, nie słuchaj zakazów wpuszczania psa do łóżka. Odwróć wzrok od komentarzy, które tłumaczą, jak oduczyć psa żebrania przy stole.

Pies jest Twój, a Ty jesteś sobą. Jeżeli uwielbiasz spać z pupilem to nie rezygnuj z tego. Jeśli jedzenie razem z psem Tobie nie przeszkadza – smacznego! Dbaj o bezpieczeństwo psa i ucz go przydatnych umiejętności. Bądź odpowiedzialny, ale nie zgorzkniały.

Ja uwielbiam spać z psem i nie wyobrażam sobie, żebym z tego zrezygnował. Tylko dlatego, że w sieci pełno informacji o wpływie takiego zachowania na dominowanie psa? Dopasuj zasady do Twojego stylu i się ich trzymaj. Naucz psa wszystkiego, co przyda się Wam we wspólnym życiu, ale daj mu szansę na pokazanie swojego charakteru, a bajki o dominacji niech pójdą w odstawkę.

  Tagi: ,
Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy