żółta wstążka u psa

Żółta wstążka u psa – co znacza? Yellow Dog Project i żółte akcesoria u psa

Żółta wstążka u psa – co oznacza? Na pewno wielu z Was widziało psiaka na spacerze, który wyróżniał się żółtą wstążką. A może zamiast wstążki zauważacie wiele psiaków z akcesoriami w żółtym kolorze? Czy to nowa moda? Nie – to zazwyczaj specjalne oznaczenie, które ma na celu komunikować, że dany psiak potrzebuje więcej ”przestrzeni” i nie powinno się mu przeszkadzać.

Yellow Dog Project to międzynarodowa inicjatywa, która zdobywa coraz większą popularność. Warto o tym mówić i informować, aby jak najwięcej osób zrozumiało znaczenie tego koloru u psiaka. To naprawdę przydatna sprawa i należy o tym wiedzieć.

żółty kolor u psa

Żółta wstążka u psa i jej znaczenie

Żółta wstążka u psa (albo akcesoria w tym kolorze) może oznaczać, że nie powinno się do danego psa podchodzić. Nie powinniśmy go nieproszeni głaskać, zaczepiać, ani podchodzić do niego – sami ani z własnym psem. Coraz częściej poza samym kolorem żółtym wykorzystuje się specjalne żółte akcesoria z dodatkowymi napisami w stylu ”nie głaskać” lub ”nie przeszkadzać”. Jednak już sam kolor żółty powinien być dla nas wystarczającą informacją.

Niestety często odmowa interakcji z cudzym psem intepretowana jest bardzo negatywnie. W końcu kto to widział zabronić pogłaskać psa, prawda? Pewien brak rozwagi i podchodzenie bez ostrzeżenia do psa przez obcych ludzi i ich psiaki spowodował konieczność powstania tej żółtej inicjatywy. Im więcej będzie się o tym mówić i pisać tym większa szansa, że przyniesie to jakieś rezultaty.

Trzeba wiedzieć, że odmowa pogłaskania naszego psa rzadko jest oznaką braku uprzejmości psiarza lub jego złośliwością. Najczęściej powodem są różne problemy z psem, lękliwość lub chęć pracy z psiakiem bez przeszkód osób postronnych. Tak naprawdę nie powinniśmy wymagać ”powodu” – w ogóle niegrzeczne jest zaczepianie obcych psów i opiekun nie powinien musieć się nikomu tłumaczyć.

Jednak większość psiarzy na pewno ma przykre doświadczenia jacy potrafią być ludzie. Wielokrotnie byliśmy świadkiem bezmyślnych sytuacji, gdzie obca osoba cmokała lub wołała do siebie jednego z naszych psów – naprzeciwko ruchliwej ulicy…

yellow dog project

Żółte akcesoria u psa – nie zaczepiaj

Jeżeli widzimy żółty kolor u psa to znaczy, że opiekun szczególnie prosi o pozostawienie psa w spokoju. Być może psiak jest ”po przejściach” i nie jest jeszcze gotowy na interakcję z innymi ludźmi lub psami. A może opiekun chce skupić się na szkoleniu/treningu i nie chce, aby psiak był rozpraszany? Naprawdę warto to rozumieć. Nam nic się nie stanie, jeśli nie pogłaskamy psiaka. Z drugiej strony nasza wymuszona interakcja może zepsuć szkolenie albo spowodować pogorszenie się istniejących problemów. Szanujmy cudze psiaki i ich opiekunów i zwracajmy uwagę na żółty kolor.

Zresztą naszym zdaniem nawet jeśli psiak nie ma żółtej wstążki to nadal lepiej poprosić o zgodę na kontakt i zrozumieć jeśli spotkamy się z odmową.

Z drugiej strony jeśli to Ty jesteś opiekunem psiaka z problemami, lękami lub po prostu nie chcesz, aby obcy ludzie wymuszali kontakt to zastanów się nad stosowaniem żółtej wstążki lub akcesoriów w tym kolorze. Koncepcja Yellow Dog Project jest coraz bardziej znana i każdy z nas może edukować dalej. Kto wie, być może inicjatywa stanie się na tyle powszechna, że każdy będzie wiedział o co chodzi? Na pewno ułatwi to życie wszystkim psiarzom :)

Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy