szczeniaczki

Wyprawka dla szczeniaka – co warto kupić?

Wyprawka dla szczeniaka to zestaw potrzebnych akcesoriów, które przydadzą się dla naszego nowego przyjaciela. Wyprawkę najlepiej skompletować zanim maluch do nas dotrze, ponieważ pomoże to uniknąć zakupów w pośpiechu na ostatnią chwilę. Szczeniak będzie potrzebował naszej uwagi od pierwszych dni, więc wszystkie akcesoria powinniśmy już mieć gotowe.

Jednak co powinno znaleźć się w takiej wyprawce dla psa? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. W końcu jest tyle możliwości, a nikt nie chce zapomnieć o czymś ważnym.

W tym artykule doradzimy co warto kupić. Sami kompletowaliśmy wyprawki dla naszych maluchów, więc ten etap mamy już za sobą. Chętnie pomożemy innym :)

Maty higieniczne do nauki czystości

Maty higieniczne lub tzw. maty treningowe do nauki czystości to nasza tajna broń, jeśli chodzi o wychowanie szczeniaka. Jak wszyscy dobrze wiemy, szczeniaki sikają. Małe pęcherze sprawiają, że trudno maluchowi wytrzymać do wyjścia, więc najczęściej robi tam, gdzie stoi – ku niezadowoleniu nowego opiekuna :D

Pamiętam jak przy pierwszym szczeniaku biegałem do okolicznego kiosku po gazety, które stosowaliśmy jako podkładki. Nie był to dobry pomysł, ale wtedy nie znałem jeszcze alternatywy. Przy kolejnym maluchu już wcześniej dowiedziałem się, że jest coś takiego jak maty higieniczne.

wyprawka dla szczeniaka maty treningowe

Naprawdę fajna sprawa i mocno nam pomogła przy wychowaniu szczeniaka. Są chłonne i wytrzymują na dłużej. Kładziemy je w wyznaczonym miejscu i uczymy szczeniaka, że w razie czego może tu się załatwić. Szczególnie jest to pomocne w nocy, kiedy nie bardzo chce nam się wychodzić z maluchem.

Maty higieniczne to na pewno produkt, który możemy polecić i naszym zdaniem powinien znaleźć się w każdej wyprawce dla psiaka.

Obroże, smycze i akcesoria spacerowe

Szczeniak to fantastyczna sprawa. Chyba każdy opiekun oczekujący na swojego malucha marzy o tych pierwszych spacerach w piękne, słoneczne dni. Idziemy sobie spokojnie po parku, a obok nas słodki szczeniaczek. Jednak, aby móc zrealizować te marzenia to koniecznie potrzebujemy akcesoriów spacerowych dla psa. Najpierw skupmy się na najważniejszym, czyli obroży i smyczy.

Jeżeli chodzi o obrożę to przy szczeniaku warto zdecydować się na produkt z regulacją. Łatwiej będzie nam ją dostosować wraz ze wzrostem malucha.

wyprawka dla szczeniaka obroża

Porządna obroża to podstawa bezpiecznego spaceru. Szczeniaki są dość nieprzewidywalne – biegają wokół człowieka, skaczą i generalnie się mocno cieszą. Obroża nie powinna się sama odpiąć przy takich harcach. Jeżeli chodzi o smycz dla psa to warto zdecydować się na taką z lżejszego materiału jak taśma. Nie będzie niepotrzebnie ciążyć maluchowi podczas spaceru.

Do wyjścia na miasto polecamy krótszą smycz ”miejską”, która pomoże nam mieć kontrolę nad maluchem. Jednocześnie możemy ćwiczyć chodzenie przy nodze oraz tzw. ”luźną smycz”. Warto od samego początku uczyć szczeniaka jak prawidłowo chodzić, aby nie mieć potem problemów z ciągnącym psem.

Naszym zdaniem każdy opiekun powinien zdecydować się również na linkę treningową, która bardzo pomaga w życiu ze szczeniakiem. Linka jest lekka i długa (rekomendujemy taką 15 metrów). Dzięki takiej długiej smyczy maluch ma możliwość swobodnego biegania po parku, a my nadal mamy nad nim kontrolę. Szczeniaki często są bardzo wszystkim podekscytowane, więc zdarza im się oddalić od opiekuna. Maluch zazwyczaj również nie jest nauczony przywołania, więc jeśli nam ucieknie to trudno będzie go złapać. Nie warto ryzykować.

Linka treningowa rozwiąże wszystkie nasze problemy. Poza samą kontrolą pomoże nam również właśnie w nauce przywołania.  Naprawdę polecamy.

linka treningowa wyprawka dla szczeniaka

Mata węchowa

Mata węchowa to u nas hit i najlepsza zabawa. Wszystkie nasze psy chętnie wąchają i uwielbiają korzystać z mat węchowych. Taka mata to masa korzyści dla szczeniaka – uczy samodzielności i pewności siebie. Stymuluje umysłowo, więc wspomaga prawidłowy rozwój mentalny. Do tego zajmuje psiaka, męczy i uspokaja.

Dodatkowo można ją wykorzystać jako miskę spowalniającą jedzenie. Wiele szczeniaków ma problem ze zbyt szybkim jedzeniem, a to nie jest dobre. Mata węchowa wymusza wolniejsze jedzenie, a to pomoże się maluchowi nauczyć jak prawidłowo jeść.

Ogólnie mata węchowa to same zalety. Często skupiamy się wyłącznie na rozwoju fizycznym szczeniaka – spacery, przeciąganie, szarpanie i tego typu szaleństwa. Naprawdę warto również zatroszczyć się o rozwój psychiczny.

Legowisko

Legowisko to kolejny produkt, który powinna zawierać wyprawka dla szczeniaka. Każdy pies potrzebuje swojego własnego miejsca, w którym może odpocząć lub się schować. Maluchy często zbierają również w legowisku swoje zabawki.

wyprawka dla szczeniaka legowisko

Dzięki legowisku maluch uzna, że to jest jego kawałeczek świata, w którym może czuć się bezpiecznie i ”u siebie”. Psy są różne – po jakimś czasie wspólnego życia zobaczymy jakie nasz przyjaciel ma preferencje. Może zrezygnuje z legowiska na rzecz wygodniejszej kanapy? Może jednak będzie wolał leżeć pod biurkiem, gdzie sami spędzamy dużo czasu? Czas pokaże. Jednak na start powinniśmy legowisko kupić, żeby pies miał możliwość wyboru.

Jeżeli widzimy, że nasz maluch ma specyficzną preferencję, jeśli chodzi o miejsce to spróbujmy właśnie tam przestawić legowisko. Psy lubią same sobie wybrać miejsce. Niektóre szukają ustronnego schronienia, a inne wręcz przeciwnie – lubią leżeć tam, skąd widzą domowników.

Wyprawka dla szczeniaka – jakie zabawki?

Zabawki to najlepsza rzecz na świecie do budowania pewnej więzi ze szczeniakiem. Wspólna zabawa zbliża, więc jak najbardziej warto się ze swoim maluchem bawić. Zabawki pełnią również inne role. Mogą być zabawki edukacyjne, które będą psa uczyć – samodzielnego rozwiązywania problemów i pewności siebie.

Inne zabawki służą głównie do zajęcia szczeniaka, aby mógł bawić się sam. Warto również się na takie zdecydować, jeśli potrzebujemy chwili dla siebie.

Są również kultowe szarpaki, które wykorzystamy do wspólnej zabawy w przeciąganie. To fantastyczna sprawa, która pomoże szczeniakowi wyładować się i zmęczyć.

wyprawka dla szczeniaka zabawki dla psa

Tak naprawdę warto wypróbować wszystkiego. Każda zabawka do dodatkowe urozmaicenie dla szczeniaka. Z czasem zobaczymy, za czym przepada szczególnie nasz psiak. Niektóre kochają szarpaki, inne wolą piłki lub frisbee. Jeszcze inne mogą preferować zabawy umysłowe.

Przykładowo nasza Legion kocha swoje frisbee, a w domu uwielbia bawić się w zabawy węchowe i umysłowe. Natomiast samoyedy świetnie bawią się wszystkimi szarpakami – im można mocniej się szarpać tym lepiej. Lubią też jak zabawka wydaje jakieś dźwięki, czyli trzeszczy albo piszczy.

Wszystkie zabawki sprawdzą się również jako element socjalizacji szczeniaka, która jest bardzo istotna. Różne zabawki to różne faktury, materiały, dźwięki i formy zabawy, co pomaga w całym procesie.

zabawka dla psa frisbee

Miski dla psa

Miski potrzebujemy minimum dwie. Jedną na jedzenie i drugą na wodę. Pamiętajmy, że pies powinien mieć swobodny dostęp do wody cały czas. Jedzenie natomiast lepiej podawać, o konkretnych porach każdego dnia. Dzięki temu maluch szybko nauczy się harmonogramu. U psów poczucie pewnej rutyny jest bardzo ważne – jedzenie i spacery powinny być codziennie o podobnych porach w miarę możliwości.

Dostępne są rożne rodzaje misek, więc najlepiej wybrać takie, która nam najbardziej odpowiadają. Miski ceramiczne są bardziej masywne i generalnie takie preferujemy. Jeśli kupujemy miski lżejsze, czyli plastikowe lub metalowe to warto wybrać model z antypoślizgowym spodem.

Karma i przysmaki dla psa

Dieta w życiu psa ma naprawdę duże znaczenie. To często właśnie od jakości pokarmu zależy zdrowie i rozwój naszego malucha. Polecamy poczytać na ten temat i wybrać najlepszą opcję dla siebie. Polecam między innymi ten wpis z naszego bloga, w którym przedstawiamy dobre karmy i jak czytać skład.

Jak wybrać karmę dla psa?

wyprawka dla szczeniaka karma

Postarajmy się nie sugerować aż tak ceną. Rozumiemy, że nie każdego stać na najdroższą karmę, ale alternatywą nie powinny być najtańsze chrupki. Trzeba znaleźć kompromis. Przede wszystkim postawmy na naturalne składniki, brak zbóż w karmie oraz brak sztucznych dodatków.

Podobnie sprawa wygląda z przysmakami dla psa. Są one często wykorzystywane – w celach treningowych lub do różnych form zabawy (maty węchowe, zabawki edukacyjne lub zabawki na przysmaki). Warto wybrać smakołyki z naturalnych składników, z dużą zawartością mięsa. Poza komercyjnymi przekąskami świetnie jest nauczyć psiaka jeść warzywa. To niskokaloryczna przekąska, którą wiele psiaków lubi. Nasze psy świetnie pracują za marchewkę lub trochę papryki :)

Wyprawka dla szczeniaka – coś jeszcze?

Wyprawka dla szczeniaka to kwestia preferencji. Nie każdy będzie stosował maty treningowe, ktoś może woleć piłki od szarpaków, a jeszcze ktoś inny będzie potrzebował dodatkowych elementów.

Przydatne może okazać się kupienie jakiegoś koca lub narzuty. My kupiliśmy taką na naszą kanapę, aby w razie czego szczeniak nie zasikał nam obicia. Narzutę można łatwo wyprać, a jak maluch już zostanie porządnie nauczony załatwiać swoje potrzeby na zewnątrz to ją po prostu bez żalu można wyrzucić. Jeżeli ktoś ma jakieś cenne meble to warto właśnie koc lub narzutę kupić, aby ochronić pewne elementy.

Warto na pewno kupić ręcznik i szczotkę. Szczeniak nie potrzebuje zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych, ale te elementy przydadzą się, aby już zacząć uczyć malucha, że pewne czynności będziemy wykonywać. Nawet jeśli sierść psiaka tego nie wymaga to regularnie przyzwyczajajmy go do szczotkowanie. Na pewno przyda nam się to na przyszłość. Podobnie z ręcznikiem – szczeniaki aż tak się nie brudzą, chyba, że lubimy spacery w deszczu. Warto jednak pokazać małemu, że będziemy go czasem wycierać.

Wyprawka dla szczeniaka i jej kompletowanie to świetna zabawa i ogromna przyjemność. Życzymy dobrej zabawy! No i przede wszystkim powodzenia – czeka Was mnóstwo radości, ale też sporo pracy. 

Polecamy