wyprawka dla szczeniaka

Wyprawka dla szczeniaka – co warto kupić?

Levi będzie u nas już za kilka dni, więc trzeba się przygotować. Dzisiaj będzie o tym jak wygląda nasza wyprawka dla szczeniaka i co warto kupić przed odbiorem malucha. Oczywiście wyprawka będzie się różnić w zależności od rasy psa, wielkości oraz naszych osobistych preferencji. Absolutnie nie wzorujcie się na nas, ale mam nadzieję, że ten wpis komuś pomoże w zakupach.

Czym jest wyprawka dla szczeniaka przede wszystkim? To taki podstawowy zestaw przedmiotów, które warto kupić, aby poczuć, że jesteśmy przygotowani na małego urwisa. Są to elementy po prostu przydatne przez pierwszy etap zapoznawania się z psiakiem.

Maty treningowe do nauki czystości

Przy Legion w ogóle nie stosowaliśmy mat – pamiętam jak biegałem do okolicznego kiosku i kupowałem gazety, które stosowaliśmy jako podkładki. Nawet nie wiedziałem wtedy, że są specjalne maty treningowe do tego :)

wyprawka dla szczeniaka maty treningowe

Teraz jesteśmy już mądrzejsi i maty będziemy stosować. Generalnie fajna sprawa, bo można takie maty położyć w wyznaczonym miejscu i nauczyć szczeniaka, że tu powinien załatwiać ewentualnie swoje sprawy.

Oczywiście ma to na celu tylko wspomaganie treningu i pomóc nam, jeżeli zdarzy się wpadka. Absolutnie nie będziemy uczyć mat treningowych jako docelowego miejsca na ”siku”. Lepiej jednak, żeby maluch zrobił na matę niż w łóżku na poduszkę :) Mam nadzieję, że wpadek będzie jak najmniej. Planujemy bardzo często wychodzić ze szczeniakiem w celu szybkiej nauki załatwiania swoich potrzeb na dworze.

Ehhh… już nie mogę się doczekać tych sąsiedzkich uprzejmości ”gdzie Pan z tym leziesz?! To nie wychodek!” lub ”tu nie wolno z psami! Do lasu Pan idź!” albo moje ulubione ”a kto te siki teraz posprząta?!”.

Wracając – maty treningowe to nasz nr 1 na liście pt. ”wyprawka dla szczeniaka”. Mam tylko nadzieję, że 60 szt starczy na jakiś czas :)

Obroże, obróżki, smycze

Z maluchami zawsze jest taki problem, że trudno określić jaka obroża będzie najlepsza. Psy ras średnich i dużych dość szybko rosną, więc co jakiś czas trzeba wymieniać obrożę lub regulować obecną.

wyprawka dla szczeniaka obroża

Poczytałem trochę na forach i generalnie dla Samoyedów poleca się obroże półzaciskowe, z którymi absolutnie nie mam doświadczenia. Zdecydowaliśmy się więc na kupno kilku różnych obróżek i zobaczymy jaka będzie najlepsza.

U Sali kupiliśmy dwie obroże – standardową oraz półzacisk. Pierwsza ma klik z blokadą – za szczeniaka Legion nam się przypadkowo wypięła z obroży i tym razem wolę się zabezpieczyć :) Trzecia obroża jest bardziej dla wyglądu niż użytkowa, ponieważ ma chustę. To akurat z sentymentu bo Legion od hodowcy też przyjechała w obróżce z chustą :)

Smyczy nie musieliśmy kupować bo mamy ich kilka, nie warto jednak o nich zapomnieć. Żadna wyprawka dla szczeniaka nie ma sensu bez obroży i smyczy. Podstawa :)

wyprawka dla szczeniaka obroża dla psa

Poza takimi podstawami zaopatrzyliśmy się również w linkę treningową, bez której nie wyobrażamy sobie wychowywania szczeniaka. Nasza linka ma 15 metrów i na niej będziemy puszczać malucha ”luzem”. Koniec linki zawsze będzie przy nas, więc będziemy mogli kontrolować odległość, na jaką Levi będzie się oddalał, ale jednocześnie damy mu na tyle swobody ile uznamy za stosowne. Naprawdę polecam.

wyprawka dla szczeniaka linka

Mata węchowa

Mata węchowa to u nas hit i najlepsza zabawa. Wszystkie nasze psy chętnie wąchają i uwielbiają korzystać z mat węchowych. Taka mata to masa korzyści dla szczeniaka – uczy samodzielności i pewności siebie. Stymuluje umysłowo, więc wspomaga prawidłowy rozwój mentalny. Do tego zajmuje psiaka, męczy i uspokaja.

Dodatkowo można ją wykorzystać jako miskę spowalniającą jedzenie. Wiele szczeniaków ma problem ze zbyt szybkim jedzeniem, a to nie jest dobre. Mata węchowa wymusza wolniejsze jedzenie, a to pomoże się maluchowi nauczyć jak prawidłowo jeść.

Ogólnie mata węchowa to same zalety. Często skupiamy się wyłącznie na rozwoju fizycznym szczeniaka – spacery, przeciąganie, szarpanie i tego typu szaleństwa. Naprawdę warto również zatroszczyć się o rozwój psychiczny.

Więcej informacji o matach węchowych można znaleźć tutaj: https://matywechowe.pl/

Legowisko

Legowisko to bardzo fajna sprawa przy szczeniaku. Legion też miała swoje na początku. Przez pierwsze dni maluch może czuć się trochę nieswojo w nowym miejscu i dlatego warto mu zapewnić kawałek podłogi tylko dla niego. Legowisko idealnie nadaje się – nawet nie do spania, ale do trzymania tam jego zabawek i odsyłania go ”na miejsce”.

wyprawka dla szczeniaka legowisko

Dzięki temu maluch uzna, że to jest jego kawałeczek świata, w którym może czuć się bezpiecznie i ”u siebie”. Legion bardzo rzadko spała w legowisku, a wykorzystywała je właśnie głównie jako swoje miejsce do odpoczywania i magazyn na zabaweczki. Czuję, że z Levim będzie podobnie.

Także nasza wyprawka dla szczeniaka nie mogła się obyć bez porządnego legowiska :)

Zabawki i gryzaki

Zabawki to najlepsza rzecz na świecie do budowania pewnej więzi ze szczeniakiem, szczególnie dobra jest zabawa w przeciąganie się. Generalnie bardzo ważne jest, aby zbudować jak najszybciej pewną relację z maluchem i koniecznie musi to być relacja komfortowa i pozytywna dla pupila.

wyprawka dla szczeniaka samoyed

Na ten moment kupiliśmy mały sznurek, którym będziemy się przeciągać, ale pewnie na dniach kupimy jeszcze jakieś inne gadżety. Warto próbować różnych faktur, kształtów, rozmiarów i dźwięków, ponieważ przyda się to również do socjalizacji szczeniaka. Piszczałki, gumowe kaczuszki, pluszowe zwierzaki, piłki, sznureczki, szarpaki – im więcej tym lepiej.

Trzeba tylko liczyć się z tym, że nie wszystko maluchowi ”podejdzie” i niektóre zabawki wylądują w piwnicy, bo pies nie będzie chciał się akurat tym bawić. Warto jednak sprawdzić (powtarzam: socjalizacja!).

wyprawka dla szczeniaka zabawki

Gryzaki to natomiast świetna sprawa – nie tylko pomaga to wymęczyć i wyciszyć szczeniaka, ale również dobrze działa na swędzące ząbki malucha. Przy Legion stosowaliśmy sztuczne gryzaki – kości z wypustkami i tego typu sprawy, ale absolutnie jej to nie podchodziło. Dlatego z Levim raczej będziemy stawiać na naturalne gryzadła, czyli uszy wołowe, kości prasowane, naturalne skóry. Pewnie kupimy coś sztucznego do sprawdzenia, ale myślę, że jadalne gryzaki będą lepsze.

Przypominam tylko, że szczeniakom nie powinniśmy podawać wędzonych rzeczy ze względów zdrowotnych. Naturalne gryzaki są lepsze i nasza wyprawka dla szczeniaka zostanie w nie wyposażona tuż przed przybyciem Leviego :)

Miski, miseczki

My akurat misek nie kupujemy bo mamy kilka Legionowych. Oczywiście podstawą są dwie miski – na wodę i jedzenie. Niektórzy rezygnują z tej dużej i cały pokarm wydają na początku w formie nagród – my prawdopodobnie też tak będziemy robić.

Jeżeli chodzi o wodę to raczej chcemy, aby była jedna miska dla obu psiaków. Legion nie ma problemu z ”dzieleniem się” miską, więc nie powinno być tu kłopotów. W razie czego mamy inne miseczki :)

Także warto pamiętać o tych miskach, chociaż nie zawsze jest to priorytet. Na wodę nadaje się wszystko, a niektórzy dają jedzenie tylko w formie nagród (w imię zasady: pies musi zapracować sobie na żarcie).

Odnośnie samych misek to osobiście polecam takie ciężkie ceramiczne, których szczeniak nie wywróci. Pamiętam, że Legion na początku miała takie zwykłe metalowe i strasznie z nimi ”jeździła” po mieszkaniu wylewając wodę :) Mieliśmy też takie z gumowymi podkładkami, ale jednak ceramiczne okazały się najlepsze.

Jedzenie, żarcie, żarełko :)

Często hodowcy w tzw. ”wyprawce hodowcy” dają trochę jedzenia dla szczeniaka. Najczęściej jest to pokarm, którym były karmione do tej pory – najczęściej jest to niesławny Royal Canin :)

wyprawka dla szczeniaka jedzenie

My praktycznie od razu postaramy się Leviego skusić na jasną stronę mocy, czyli wspaniałe mięsko. Nasza zamrażarka jest już na to gotowa i zaopatrzyliśmy się w sporo wołowiny, którą je również Legion. Oba psiaki będą więc wcinać mięso z warzywami :)

Wyprawka dla szczeniaka – coś jeszcze?

Wyprawka dla szczeniaka to kwestia preferencji. Nie każdy będzie stosował maty treningowe, ktoś może woleć sztuczne gryzaki od naturalnych, a jeszcze ktoś inny będzie potrzebował dodatkowych elementów.

Przydatne może okazać się kupienie jakiegoś koca lub narzuty. My kupiliśmy taką na naszą kanapę, aby w razie czego szczeniak nie zasikał nam obicia. Narzutę można łatwo wyprać, a jak maluch już zostanie porządnie nauczony załatwiać swoje potrzeby na zewnątrz to ją po prostu bez żalu wywalimy.Jeżeli ktoś ma jakieś cenne meble to warto właśnie koc lub narzutę kupić, aby ochronić pewne elementy.

Teraz jest taki sezon deszczowo-śniegowy, więc generalnie jest wilgotno. Kupiliśmy więc ręcznik z Trixie, który okazał się porażką – ma strukturę jak zwykła ścierka i nie nadaje się do wycierania psa (testowane na Legion). Prawdopodobnie kupimy standardowe ręczniki, aby wycierać nasze mokre psiska. Niedługo zima, spadnie śnieg, więc pewnie po każdym spacerze będą całe mokre.

Jeżeli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł/radę co taka wyprawka dla szczeniaka powinna zawierać to prosimy o komentarze. Może o czymś zapomnieliśmy?