catering dla psa

Sposoby żywienia psów, czyli jak wybrać dietę dla psa

Sposoby żywienia psów, czyli jak wybrać dietę dla psa – skomplikowany temat, ponieważ każdy opiekun chciałby, żeby jego psiak był zdrowy, a wcale nie tak łatwo jest znaleźć idealną karmę dla psa. Na rynku można znaleźć sporo różnych produktów i czasami można pogubić się w ilości dostępnych opcji. Wielu psiarzy decyduje się na popularne karmy suche lub mokre, ale dostępne są również inne, ciekawe alternatywy: dieta BARF, gotowane domowe jedzenie, a nawet psie cateringi i diety subskrypcyjne.

Na pewno każdy opiekun chce jak najlepiej dla swojego przyjaciela, ale często naprawdę trudno świadomie zdecydować się na konkretną dietę dla psa. Dzisiaj postaramy się przedstawić najpopularniejsze sposoby żywienia psów i przedstawić je przystępnej formie, aby każdy opiekun mógł szybko znaleźć podstawowe informacje.

Na wstępie informujemy, że ten wpis powstał w ramach współpracy z Psi Bufet – cateringiem subskrypcyjnym dla psów. Przez cały styczeń karmiliśmy nasze trzy psiaki przy pomocy tej diety, a niedługo na blogu pojawi się pełna recenzja.

jaka dieta dla psa

Sposoby żywienia psów – dlaczego dieta dla psa jest ważna?

Przede wszystkim warto sobie zadać pytanie, dlaczego w ogóle dieta dla psa jest ważna. W końcu wystarczy pójść do marketu i kupić opakowanie. Niestety nie jest tak łatwo. Na rynku można znaleźć tysiące różnych produktów dla psów, każdy w innej formie lub z odmiennym składem. Suche karmy marketowe stały się tak popularne, że wielu opiekunów nawet nie zastanawia się czy na pewno jest to dobre dla ich psiaka.

Niestety wiele produktów jest słabej jakości, a niektóre modele żywieniowe są po prostu gorsze od innych. Świadomy opiekun powinien potrafić dobrać dietę w taki sposób, aby była jak najbardziej odpowiednia dla jego psiaka. Dieta i jakość karmy mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o komfort życia i zdrowie naszego przyjaciela. Niektóre dane wskazują, że nawet 9 na 10 psów umiera na choroby nowotworowe, a za główną przyczynę uznaje się właśnie złej jakości dietę.

Dobra dieta to zdrowy organizm, ładna sierść, lepsza sprawność, mniej chorób, brak wybrzydzania przy jedzeniu i wiele innych zalet. O ile jeszcze kilka-kilkanaście lat temu odpowiednie żywienie nie było takie łatwe ze względu na brak odpowiednich produktów na rynku tak w ostatnich latach sprawa drastycznie zmieniła się na lepsze. Większa świadomość opiekunów zmusiła producentów do proponowania coraz lepszych karm, dzięki czemu teraz bardzo łatwo wybrać naprawdę dobre produkty. W internecie za darmo można również znaleźć mnóstwo informacji, a to sprawiło, że nawet diety typu BARF, które wcześniej uznawane były za skomplikowane, obecnie są w zasięgu każdego opiekuna.

żywienie psa

BARF

Naszym zdaniem królowa diet dla psów i idealny model żywieniowy. BARF spełnia wszystkie założenia zdrowego typu diety, który jest zdrowy i cechuje się najwyższą jakością. Jeżeli ktoś jeszcze nie słyszał o tym to w ogromnym skrócie dieta ta polega na podawaniu psu surowego mięsa. Wiele badań wskazuje, że to właśnie mięso jest najważniejsze w psiej diecie, a podawanie go w surowej formie jest najbardziej przystępne. Dieta BARF w głównej mierze składa się właśnie z surowego mięsa i podrobów, a warzywa i owoce są w formie dodatku. Odróżnia to ten sposób żywienia od komercyjnych karm bardzo często zawierających mniejsze ilości mięsa, a dużą część stanowią tzw. zapychacze (zboża i warzywa), które w większości są zbędne w psiej diecie i służą głównie do zwiększeni objętości produktu.

BARF może wydawać się dietą skomplikowaną lub czasochłonną, ale nic dalszego od prawdy. Ten sposób żywienia psów może być realizowany przez każdego, a odpowiednia organizacja sprawi, że karmienie jest szybkie i bezproblemowe. Każdego zainteresowanego odsyłamy do grup na Facebook, które zawierają mnóstwo merytorycznych materiałów: Surowe Kotki i Psy oraz Barfne Korepetycje

Realizowanie diety BARF dla psa wymaga trochę samozaparcia i chęci do nauki, ponieważ trzeba zrozumieć jak ta dieta działa. Na pewno wymaga poświęcenia więcej czasu niż bezrefleksyjne nasypanie suchych granulek do psiej miski, ale na pewno warto, ponieważ zalety zrekompensują nam włożony w dietę wysiłek.

barf dla psa

Zalety:

 • dokładnie wiesz, czym karmisz psa
 • może być tania lub droższa, w zależności od naszego budżetu i preferencji
 • naszym zdaniem najzdrowsza i najbardziej optymalna forma żywienia
 • bardzo smaczna dla większości psów

Wady:

 • wymaga wcześniejszego przygotowania i pewnej organizacji

Catering dla psa

Catering to po prostu świeże, gotowane jedzenie, które dostarczane jest na Twój adres. To świetny kompromis między przygotowywaniem posiłków psu samemu w domu, a kupowaniem gotowej karmy suchej bądź mokrej. Po wypełnieniu ankiety otrzymamy propozycję smaków i wielkości porcji, która będzie odpowiednia dla Twojego psa. Nie trzeba więc poświęcać czasu i energii na studiowanie różnych produktów. Jedzenie przychodzi od nas w wygodnej, zamrożonej formie. Wystarczy je odmrozić i można podać psu.

sposoby żywienia psów

Jedzenie z cateringu wykonane jest z wysokiej jakości produktów, więc posiłki są zdrowe i bardzo smaczne dla naszego psiaka. Dodatkowo składy opracowywane są przy wsparciu psich dietetyków. Naszym zdaniem największą zaletą cateringu jest fakt, że jest ona całkowicie bezobsługowa i nie wymaga zaangażowania od opiekuna. Naprawdę zachęcamy do edukowania się i świadomego podejścia do opieki nad psem. Jeśli jednak ktoś absolutnie nie chce interesować się składami, jakością karmy i poświęcać czasu na szukanie ”tej idealnej”, a jednocześnie chce podawać psu bezpieczne i zdrowe jedzenie to catering jest chyba najlepszym wyjściem. Catering sprawdza się również, jeżeli zachorujemy lub generalnie z jakiegoś powodu nie możemy poświęcić przez jakiś okres czasu na psią dietę – wtedy wystarczy zamówić gotowe jedzenie i problem z głowy.

Sami korzystaliśmy z tego typu jedzenia od Psi Bufet, który proponuje dietę w modelu subskrypcyjnym, gdzie regularnie otrzymujesz gotowe paczki z posiłkami dla Twojego psiaka. Jeżeli chcecie spróbować tego typu diety dla psa to możecie wykorzystać nasz kod rabatowy: zyciezpsem, dzięki któremu otrzymacie 35% rabatu na pierwsze zamówienie oraz 25% rabatu na drugie.

Tak Psi Bufet w skrócie opisuje swoje produkty:

”Mięso i warzywa jakości human-grade, delikatnie gotowane na parze, z dodatkiem witamin i minerałów – to właśnie świeże jedzenie. W ten prosty sposób powstają pyszne, zbilansowane posiłki, idealne dla psów w każdym wieku.”

Zalety:

 • łatwa forma podawania
 • nie wymaga wiedzy ani zaangażowania z naszej strony
 • w modelu subskrypcyjnym nie trzeba pamiętać o zakupie karmy (regularnie dostarczana jest pod Twój adres)

Wady:

 • brak możliwości dostosowania do swoich potrzeb (kilka smaków o sztywnym składzie, który nie każdemu będzie odpowiadał)
 • konieczność zarezerwowania miejsca w lodówce/zamrażarce

Gotowane jedzenie domowe

Gotowane jedzenie domowe to bardzo ciekawa alternatywa dla karm komercyjnych. Dużą zaletą jest tu elastyczność, ponieważ opiekun może dokładnie dostosować składniki, które wchodzą w skład diety jego psa. Żywienie domowe może być bardzo tanie, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości pokarmu. Dzięki temu to naprawdę rewelacyjna forma żywienia dla każdego opiekuna. Nawet jeżeli nie mamy dużego budżetu to nadal możemy karmić psa całkiem porządnie. Wystarczy trzymać się polecanych proporcji (ok. 60% mięsa, 20% podrobów, 20% warzyw i owoców) – możemy wybierać tańsze mięsa z promocji lub sezonowe, tańsze warzywa i owoce.

Dieta jest więc bardzo elastyczna i dokładnie wiemy, co podajemy naszemu psu. Ten sposób żywienia psów jest również dla naszych przyjaciół przyjemny w konsumpcji i smaczny, dzięki czemu nie powinniśmy mieć problemu z wybrzydzaniem. Minusem oczywiście jest to, że taki sposób karmienia wymaga poświęcenia trochę czasu i organizacji.

jakie jedzenie dla psa

Zalety:

 • bardzo elastyczna dieta
 • tak wysoka jakość jak chcemy
 • tania w stosunku do podobnej jakości karm komercyjnych

Wady:

 • trzeba poświęcić czas na gotowanie i zakupy

Sucha karma

Sucha karma to na pewno najpopularniejszy typ produktów żywieniowych dla psów. Na rynku można znaleźć setki różnych karm, każda o innej specyfikacji – indywidualnych wadach i zaletach. Sucha karma uchodzi również za najwygodniejszą i najszybszą w stosowaniu. To właśnie ten komfort podawania stoi za popularnością tego sposobu żywienia.

Niestety duża ilość różnych produktów oraz powszechne reklamy producentów powodują, że często trudno wybrać najlepszą karmę dla naszego psa. Suche karmy mają ogromne spektrum – od bardzo tanich i słabych jakościowo, aż po naprawdę drogie z dużą zawartością mięsa. Masowość produkcji tego typu produktów powoduje również, że nie wszyscy producenci podają swoje składy w przejrzysty sposób, a za to wprowadzają w błąd przez chwytliwe slogany marketingowe. Łatwo zawyżyć ilość mięsa w karmie przykładowo poprzez podanie go zbiorczo z tańszymi podrobami.

W związku z tym często trudno znaleźć idealny produkt dla swojego psiaka, a żeby zrobić to świadomie trzeba poświęcić sporo czasu na porównywanie wielu produktów. Życiowa ironia jest też taka, że zazwyczaj jak już po tygodniach poszukiwania znajdziemy ”ten jedyny” produkt to zaraz producent zmienia jego skład i zabawa zaczyna się od nowa. Kupując karmy suche trzeba też w pewien sposób ufać producentowi – po samym granulacie nie ocenimy, czy rzeczywiście odzwierciedla on skład opisany na opakowaniu.

sucha karma dla psa

Sucha karma – czy na pewno warto?

Naszym zdaniem sucha karma generalnie nie jest najlepszym wyborem głównie poprzez sposób obróbki tego typu produktów. Im bardziej przetworzone składniki tym mniej zachowują swoich wartości odżywczych. Dodatkowo ”suchość” również bywa minusem, ponieważ jedzenie tego typu karmy jest mniej komfortowe dla psa. Sucha forma jest często nudna dla psów, które po pewnym czasie zaczynają grymasić i odmawiać jedzenia. Wielu opiekunów musi wtedy sięgać po dosmaczacze, aby zachęcić psiaka do jedzenia. Nie oszukujmy się – karma zapewne smakuje tak jak wygląda.

Sporym problemem tego typu karmy jest również naszym zdaniem pewne złudzenie, jeśli chodzi o ekonomiczność. Wielu opiekunów najpierw zauważy tanie karmy, co daje pozory, że ten typ żywienia psów jest ”opłacalny”. Jednak najtańsze produkty praktycznie nie nadają się do podawania psu. Najgorsze mają minimalną zawartość mięsa, w wypełnione są zbożami i chemią.  Z drugiej strony im lepszy skład produktu tym większa cena, ale te naprawdę wysokiej jakości nie mają zbyt dobrego stosunku jakość/cena przy tym stopniu przetworzenia.

Cena to zawsze kwestia indywidualna, ponieważ każdy opiekun ma inne możliwości. Jeżeli dla kogoś priorytetem jest łatwość podawania to sucha karma jak najbardziej będzie tu liderem. Naprawdę jednak warto uważnie czytać składy i poświęcić czas na wybranie najbardziej optymalnego produktu dla naszego psa.

Zalety:

 • bardzo duży wybór (karmy monobiałkowe, z wysoką zawartością mięsa, z owadów itd.)
 • bardzo wygodne w podawaniu

Wady:

 • najbardziej przetworzony typ karm
 • trudno odnaleźć się w setkach różnych produktów
 • często składy podawane są w nieprzejrzysty sposób lub po prostu wprowadzający w błąd
 • nudna do jedzenia

Mokra karma

Mokra karma to również bardzo popularny typ komercyjnych karm dla psów. Założenia są bardzo podobne jak w suchej karmie, główną różnicą jest forma podawania i sposób przetworzenia. Jeżeli mamy taką możliwość to lepiej suchą karmę wymienić na mokrą. Tutaj również mamy ogromny wybór – możemy znaleźć produkty tanie i słabej jakości, ale również wysokiej jakości karmy o wysokiej zawartości mięsa. Dużą przewagą mokrej karmy jest właśnie ta forma, która dla wielu psów jest przyjemniejsza w konsumpcji.

Sposób przetworzenia jest różny w zależności od jakości i ceny karmy. Na rynku można znaleźć produkty bardzo wysokiej jakości, tak że widzimy co dokładnie znajduje się w puszce. Podobnie jak w suchych karmach jest tu pewna dysproporcja, jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny. Na marketowych półkach możemy znaleźć bardzo słabe karmy o koszmarnym składzie, które naszym zdaniem nie nadają się dla żadnego psiaka. Z drugiej strony te najlepsze jakościowo karmy mają często wysokie ceny. Każdy opiekun musi sam ocenić na czym mu zależy.

czym karmić psa

Zalety:

 • Mniej przetworzone od suchej karmy
 • Przyjemniejsza forma do jedzenia
 • Zazwyczaj lepszej jakości niż sucha karma

Wady:

 • podobnie jak w suchej karmie tutaj również nie zawsze łatwo odnaleźć się w gąszczu produktów, a wielu producentów podaje składy w nieprzejrzysty sposób, co utrudnia porównanie karm

Podsumowanie

Sposoby żywienia psów to bardzo ciekawy temat i sporo się w ostatnich latach zmieniło w zakresie dostępności i różnorodności produktów dla psów i ich opiekunów. Współczesne psy mają naprawdę dobrze, a opiekunowie mają ogromny wybór (co może być wadą i zaletą). Obecnie mamy dostęp do sporej ilości różnych rozwiązań, dzięki czemu na pewno każdy opiekun znajdzie idealną dietę dla psa. Znajdziemy opcje droższe i tańsze, lepszej i gorszej jakości. Naszym zdaniem uważamy, że do lepszej karmy warto dopłacić, ponieważ zdrowie naszego psiaka zawsze powinno być dla nas najważniejsze. Warto wiedzieć, że to właśnie dieta ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o zdrowie i jakość życia naszego przyjaciela.

Na szczęście dobra i zdrowa karma nie musi być droga – są bardzo ekonomiczne alternatywy, chociaż mogą wymagać trochę pracy z naszej strony, chociażby w celu przygotowania posiłków. Jeżeli jesteśmy zapracowani, mamy mało czasu lub z jakiegoś powodu okresowo nie możemy sami przygotowywać psu diety to na rynku również znajdziemy świetne karmy, chociaż mogą być trochę droższe niż te realizowane samodzielnie.

Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy