pies w sylwestra

Pies w sylwestra – jak przetrwać?

Pies w sylwestra to duży problem dla wielu osób. Z jednej strony nowy rok warto byłoby w jakiś sposób świętować – niektórzy chętnie wyjdą na jakąś imprezę lub do znajomych. Jednak z drugiej – wiele psiaków panicznie boi się sylwestrowych hałasów. Nie chodzi tylko o same fajerwerki, ponieważ nawet hucznie bawiący się sąsiedzi mogą spowodować stres u naszego pupila.

Co więc warto wiedzieć, aby nasz pies w sylwestra nie najadł się strachu?

Okres sylwestrowy

Dla wielu osób najgorszy jest 31 grudnia, ale warto wiedzieć, że okres stresu dla psa jest często o wiele dłuższy. W wielu miejscach już od początku grudnia można spotkać grupki ”dżentelmenów”, którzy na nasz widok skorzy są przygotować królewskie przywitanie petardami typu ”korsarz”. Trudno odgonić takich gnojków, ponieważ z jednej strony mamy psa, z drugiej petardy i w sumie raczej trzeba się ewakuować.

pies w sylwestra wybuchy

Przede wszystkim w tym okresie warto bardziej niż zazwyczaj obserwować swojego psa. Każdy psiak jest inny – niektóre reagują nerwowo nawet na odległy wybuch i jest to całkowicie normalne. Osobiście odradzam w grudniu i styczniu w ogóle spuszczać psa ze smyczy, aby pobiegał luzem. Nawet jeżeli jesteśmy stosunkowo pewni swojego pupila to nigdy nie wiemy, co się wydarzy.

Może jakiś cwaniaczek postanowi w krzakach odpalić swojego ”BIG JUMBO” w wersji XXXL, a w takiej sytuacji nawet najodważniejszemu psu mogą puścić nerwy. W szoku psiak może pobiec przed siebie i nieszczęście mamy gotowe. Nie warto ryzykować.

Nasza Legion w ogóle nie boi się wybuchów, a ostatniego sylwestra przeżyła ”na luzie”, ale absolutnie nie wypuszczamy jej w tym okresie luzem. Polecamy też zabezpieczyć swojego psiaka w odpowiedni sposób – adresówka, czip lub jakikolwiek inny sposób na oznaczenie swojego psa będzie przydatny. Osobiście zalecam połączenie kilku elementów. Legion ma czip oraz adresówkę.

pies w sylwestra nerwowy psiak

Jeszcze jedna sprawa – niektóre psiaki po prostu nie lubią długich spacerów w tym okresie. Nawet odległe wybuchy mogą pupila stresować, więc nie warto zmuszać go na siłę, aby się wybiegał. Krótkie załatwienie swoich spraw i do domu. Wszystko naturalnie zależy od samego psiaka – jeden pies w sylwestra będzie zachowywał się naturalnie, a delikatniejszy osobnik może być maksymalnie zestresowany.

Nasze zachowanie jest ważne

Musimy wiedzieć, że psy dobrze wiedzą kiedy coś jest ”nie tak”. Jeżeli sami będziemy stresować się niepotrzebnie tym, jak zachowa się nasz pies w sylwestra to będziemy go tylko nakręcać na to, aby był nerwowy.

pies w sylwestra strachliwy pies

Polecam podejść do tego naturalnie, szczególnie jeżeli jest to nasz pierwszy wspólny sylwester. Wiele osób ma właśnie taką tendencję do denerwowania się ”a co jak nasz Pimpek będzie się bał?” – uważam, że nie ma sensu martwienie się na zapas. Pies od razu zauważy, że zachowujemy się inaczej i jesteśmy zestresowani, a to może doprowadzić do tego, że również zacznie być podejrzliwy.

Wiele osób ma tendencję do zaznaczania psu każdego odgłosu wybuchu petardy – idą na spacer, słyszą ”bum” i w pewien sposób zaczynają psa uspokajać ”Pimpek? Wszystko ok? Nie za głośno? Co to za wybuchy, nie?”. Może to doprowadzić do tego, że pies, który kompletnie ignorował te dźwięki nagle zacznie zwracać na nie uwagę, ponieważ skojarzy mu się to z kontaktem ze strony przewodnika.

pies w sylwestra fajerwerki

Podobnie w sytuacji, kiedy pies nerwowo zareagował na wybuch – wiele osób od razu kuca przy psiaku i zaczyna go uspokajać ”Pimpuś… już dobrze, nie bój się”. Taka sytuacja oznacza tylko nagradzanie psa za stres, a ostatecznie spowoduje to utrwalenie takiego zachowania. Moim zdaniem najlepiej zignorować kompletnie takie mniejsze ”strachy” i pokazać psu, że sytuacja nie robi na nas żadnego wrażenia. Komunikujemy wtedy naszemu pupilowi, że takie dźwięki są czymś normalnym i można je zignorować.

Pies w sylwestra – zostawić psa samego?

Osobiście jestem zdania, że jeżeli ktoś zdecydował się już na psa to daje z siebie wszystko. Ja nie wyobrażam sobie zostawić psa samego i wyjść na jakąś imprezę – wolę po prostu spędzić ten dzień z pupilem.

Wiem jednak, że niektórzy nie mogą sobie odmówić huczniejszego świętowania nowego roku i w związku z tym szukają rozwiązania. Myślę, że dobrym rozwiązaniem są psie hotele, które w tych dniach często oferują specjalne usługi.

Nasz pies będzie miał towarzystwo oraz profesjonalną opiekę, a pracownicy upewnią się, że wszystko będzie ok. Oczywiście warto wcześniej samodzielnie sprawdzić hotel, zostawić psa na próbę oraz ogólnie sprawdzić oferowane warunki. Nie ryzykowałbym, aby pierwsza wizyta psa w nowym hotelu odbyła się akurat w sylwestra – po prostu za duża niepewność.

pies w sylwestra czy zostawiac samego

Nie potrafię poradzić jak zostawić psa samego w mieszkaniu, ponieważ po prostu uważam, że jest to okropny pomysł. Jeżeli nasz pupil jest nerwowy tego dnia to jak możemy zostawić go samego sobie? Natomiast zapewne są psiaki, na których fajerwerki i bawiący się sąsiedzi nie robią wrażenia – takie osoby zapewne mogą sobie pozwolić, aby psiaka zostawić samego. Nadal nie polecam takiego rozwiązania, ale wiem, że niektórzy tak robią.

Dlaczego nie polecam zostawiać samego psa w sylwestra, nawet jeżeli nie jest nerwowy? Znamy swojego psa, ale nigdy nie wiemy, co przyjdzie komuś do głowy. Może ”napici” sąsiedzi zaczną pukać w drzwi i specjalnie prowokować psa, ponieważ taką wymyślili sobie zabawę? Może jakiś cwaniaczek wydał całą wypłatę na tę jedną, jedyną i wyjątkową petardę, która wyda taki dźwięk, że nasz pies po prostu oszaleje? Naprawdę nigdy nie wiemy co wydarzy się w sylwestra i dlatego nigdy nie polecę zostawić pupila całkowicie samego tego dnia.

Odczulanie na dźwięki

Wiem, że nie każdy może sobie na to pozwolić, ponieważ mają starsze psy. Szczeniaki i młodsze psiaki warto jednak odczulać na różne, nagłe dźwięki. Generalnie polecam upuszczanie przedmiotów w różnych odległości od psa oraz włączanie TV.

pies w sylwestra dźwięki

Nie zawsze to pomoże – niektóre psiaki są po prostu bardziej wyczulone na dźwięki. Warto jednak spróbować – upuścić klucze na podłogę, walnąć garnkiem na panele – polecam także puścić jakieś filmiki z fajerwerkami. Zawsze możemy sprawdzić reakcję naszego pupila. Przydaje się to nie tylko w sylwestra, ale ogólnie w życiu – czasami na spacerze coś nagle ”walnie” i kłopot gotowy. Lepiej wiedzieć jak nasz pies zareaguje na tego typu dźwięki.

Pies w sylwestra – jak przetrwać?

Przede wszystkim nie warto panikować i postarać się, aby ten dzień był po prostu fajny. My lubimy przygotować sobie sporo jedzenia i dużo czasu spędzamy w kuchni. Legion bardzo lubi takie rzeczy, ponieważ zawsze jest szansa na jakieś ”spadnięte” żarełko.

Warto po prostu spędzić ten dzień wspólnie, aby nie był on powodem do stresu, a radości. Nasz pies na pewno chętnie spędzi z nami cały dzień – można się pobawić, pogotować, trochę poćwiczyć i generalnie robić fajne rzeczy.

pies w sylwestra jak przetrwać

Na czas fajerwerków można puścić głośniej muzykę lub TV, aby trochę zagłuszyć mniej przyjazne dźwięki. Wszystko naprawdę zależy od psa – niektóre będą ożywione i chętne do zabawy, a niektóre będą wolałby przeczekać ”burzę” w swoim wygodnym legowisku. Musimy poznać naszego psa i dobrać do niego najlepsze rozwiązanie.

 

Czasami warto odwrócić uwagę pupila z ”dziwne dźwięki” na coś innego, fajniejszego. Są jednak psiaki, które po prostu muszą przetrawić taką sytuację i lepiej zostawić je w spokoju – oczywiście obserwując, czy wszystko jest ok.

Pies w sylwestra – może relaxer?

Na rynku można znaleźć również specjalne preparaty i suplementy, które mają na celu pomóc ”nerwowym” psiakom w tego typu sytuacjach. Jeżeli wiemy, że nasz pupil może być zdenerwowany to warto przemyśleć podanie tego typu produktu.

Chciałbym zaprezentować dwa rozwiązania, które mogą po prostu pomóc. Pierwszym jest Relaxer VET PLUS w formie syropu, który ma zastosowanie w stanach lękowych, niepokoju oraz lęku separacyjnym.

pies w sylwestra relaxer

Zawiera: Biopeptydy mleka, L-tryptofan, L-teanina, Witamina B3, Witamina B1, Witamina B6. W składzie znajdziemy również sorbitol oraz glicerynę, czyli substancje słodzące.

Warto zauważyć, że to nie jest lek, ani żadne psychotropy. To suplement zawierający naturalne składniki – można podawać go bez obaw, że działanie będzie zbyt silne lub uzależniające. Przykładowo Biopeptydy mleka są bardzo mocno badane, a ich wpływ na organizm został udowodniony. Opracowanie jest przykładowo dostępne tutaj. Krótki cytat z materiału:

”Przeprowadzono wiele badań, których celem było wykazanie, że żywność jest źródłem biopeptydów, które regulują działanie np. układu krążenia, pokarmowego systemu hormonalnego i nerwowego. Oznacza to, że bioaktywne peptydy mogą wpływać na psychofizyczną kondycję organizmu…”

pies w sylwestra relaxer syrop

Z drugiej strony przykładowo L-tryptofan to aminokwas, które jest niezbędny do produkcji serotoniny. Serotonina natomiast ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa, relaksu oraz zaufania. Teanina również wpływa na zmniejszenie stresu oraz stabilizuje nastrój – można ją znaleźć przykładowo w zielonej herbacie.

Chodzi o to, że to delikatny suplement, który wspomaga naturalne funkcje organizmu. Nie ma tu działania wymuszającego spokój – takie preparaty nie otępiają psa, a po prostu wspierają wszelkie procesy związane ze zmniejszaniem niepokoju oraz stresu.

Jak to działa? Psu o wadze ponad 30 kg podajemy 10 porcji, czyli ok. 22 ml syropu. Preparat powinniśmy podać na ok 1-2 godziny przed sytuacją potencjalnie stresującą. W przypadku bardzo stresujących okoliczności – przykładowo właśnie w sylwestra, warto zacząć podawać preparat wcześniej – nawet kilka dni przed nowym rokiem. Pomoże to generalnie psu się wyluzować oraz wspomoże organizm, aby wyprodukował odpowiednie związki i aminokwasy.

Sam syrop możemy podać z pożywieniem lub bezpośrednio do pyska – ma przyjemny smak, więc nie powinno być z tym problemu.

pies w sylwestra relaxer scanvet

Drugi preparat, który chcę przedstawić to mój faworyt – Relaxer Kęsy, czyli spore kawałki odstresowującego dobra. Skład produktu: Płatki pszenne, kukurydza (ekstrudowana), gliceryna, siemię lniane, hydrolizowane białko ryb, melasa z trzciny cukrowej, olej roślinny (sojowy), lecytyna surowa; Dodatki: witaminy i prowitaminy/kg: witamina B3 (3a315 – niacynamid) 375mg, witamina B1 (chlorowodorek tiaminy) 75 mg, witamina B6 (3a831 – chlorowodorek pirydoksyny) 6,3 mg, witamina E (E306) 12500 j.m.; aminokwasy/kg: L-tryptofan 34500 mg, L-teanina 19 mg; konserwant (sorbinian potasu – E202).

pies w sylwestra relaxer kęsy

Tutaj również widzimy, że skład jest naturalny. Przypominam, że nie polecamy absolutnie żadnych psychotropów lub środków, które mają psa ogłupić albo otumanić. Nie chcemy go zagłuszyć, a po prosto wspomóc organizm, aby wyprodukował większą ilość aminokwasów i neuroprzekaźników, które mają za zadanie polepszyć humor naszego psiaka w sytuacjach stresujących. Warto jednak wiedzieć, że u niektórych psów, które mają silną fobię dźwiękową, może być konieczne podanie leków w Sylwestra – należy to oczywiście skonsultować z lekarzem weterynarii.

Gliceryna oraz melasa mają za zadanie nadać ”kęsom” przyjemny smaczek. Są to naturalne słodziki, a nie ich chemiczne odpowiedniki. Ponownie znajdziemy tu L-tryptofan oraz L-teaninę, która mają za zadanie wspomóc organizm psiaka, aby nasz pupil mógł się zrelaksować i uspokoić. W kęsach znajdziemy także białko ryb, czyli biopeptyd sprzyjający uzyskaniu działania przeciwlękowego.

pies w sylwestra relaxer smakołyk

Jak podawać? W przypadku psa o wadze ok. 30 kg podajemy 5 kęsów na 1-2 godziny przed wystąpieniem sytuacji stresującej. W sylwestra warto więc podać dawkę ok. godziny 20, a potem można co pewien czas dorzucić psiakowi kolejne kawałki. Kęsy można rozkruszyć i podawać jako przekąskę.

Warto zaznaczyć jedno – nie oczekujmy cudów. To nie jest ”głupi jaś”, ani żaden mocny specyfik, który małego panikarza ułoży słodko do snu. To delikatne preparaty, które mają pomóc naszemu psu, a nie zmienić jego zachowanie na siłę. Często psiaki są właśnie nerwowe z powodu diety, która nie dostarcza wszystkich składników. Podobnie jest u ludzi – jeżeli mamy jakieś niedobory to możemy zauważyć u siebie rozdrażnienie oraz nerwowość.

Same Relaxery dostępne są u lekarzy weterynarii oraz niektórych sklepach zoologicznych.

Coś od nas:

Legion wczoraj miała zabieg wycięcia kaszaka z łapy. Cały dzień nie mogła jeść, nie może również biegać – była więc bardzo nerwowa i drażliwa. Cisnęła Leviego za byle co, szczekała i naprawdę nie mogła się uspokoić. Podczas krótkiego spaceru na ”szybkie siku” bardzo ciągnęła i serio była jak inny pies.

Zdecydowaliśmy się dzisiaj podać jej kęsy i po tej godzinie pies już spał. Trudno mi ocenić jaki wpływ na to miał preparat, a na jaki po prostu zmęczenie z rozdrażnienia. Wydaje mi się, że trochę wszystkiego ;)

pies w sylwestra relaxer dla psa

Nie ma to oczywiście wyrokować, że tego typu produkty są super i każdy powinien je stosować. Wydaje mi się jednak, że jest to dobry pomysł w niektórych sytuacjach – sylwester, odwiedziny kogoś obcego, wizyta u weterynarza lub jakakolwiek inna sytuacja stresująca.

Pies w sylwestra – konkurs

Razem z firmą ScanVet, czyli producentem suplementów dla psów przygotowaliśmy dla Was szybki konkurs. Wiemy, że wiele osób ma problemy ze swoimi pupilami podczas sylwestra i chcemy pomóc.

Do wygrania 3 różne nagrody dla 3 osób:

  • 1 opakowanie Relaxer Kęsy (60 szt. w opakowaniu)
  • 2 opakowania Relaxer Vet Plus (syrop)

Zasady konkursu: Napisać w komentarzu (na tym wpisie) lub do nas na maila kontakt@zyciezpsem.pl, dlaczego Tobie przyda się tego typu preparat. Nie musi to być wcale długie – po prostu opiszcie swój problem z psem w sytuacji stresowej i dlaczego taki ”relaxer” Wam się przyda. Jeżeli korzystanie z komentarzy na blogu to koniecznie podajcie adres mailowy do siebie, abyśmy mogli się skontaktować w przypadku wygranej.

Termin: konkurs będzie trwał do 18 grudnia do godziny 23:59

Podsumowując: W komentarzu lub na maila napiszcie dlaczego przyda się Wam tego typu preparat. Nagrody są 3 (1x kęsy oraz 2x syrop), więc wybierzemy 3 najlepsze naszym zdaniem zgłoszenia i nagrodzimy je jednym preparatem.

Konkurs szybki, bo chcemy, żeby udało się dostarczyć nagrody przed sylwestrem. Życzymy Wam powodzenia :)

Polecamy