Nudy, więc szczeniak gryzie meble

Dzisiaj okropne nudy – cały dzień pochmurno i pada. Nie byliśmy na żadnym dłuższym spacerze, a cała aktywność szczeniaka odbywała się w domu. Jednak nawet w takich warunkach nie próżnowaliśmy. Z efektów ubocznych pogody – szczeniak gryzie meble. Nie jest to ani fajne ani pożyteczne, ale trzeba być na to przygotowanym.

Cały czas ćwiczymy targetowanie. Widać efekty, ale nieznaczne. Legion pięknie dotyka nosem dłoni, ale na razie bez komendy. Instrukcje słowne mam zamiar dodać na początku przyszłego tygodnia, a teraz jeszcze utrwalamy zachowanie. Wykonujemy szybkie, wielokrotne powtórzenia, więc ćwiczenie to jest idealne z klikerem, który również coraz lepiej się utrwala.

Jeżeli chodzi o wczorajszy zakup jedzenia, to myślę, że będzie dobrze. Legion wypróżniała się normalnie, a same odchody wyglądały w porządku. Wiem, że to trochę obrzydliwe i w ogóle, ale niestety po wypróżnianiu najlepiej dowiemy się o zdrowiu naszego pupila. Różne zaburzenia w tym temacie są wczesną oznaką problemów zdrowotnych, więc trzeba wziąć to pod uwagę. Najważniejsze. że jedzonko smakuje i jest pochłaniane z apetytem. Oczywiście nie wygra z gotowanym kurczakiem, ale coś trzeba przecież jeść poza treningami.

Psy bardzo się nudzą podczas brzydkiej pogody. Spacery są wtedy krótsze i rzadsze, ponieważ mało komu chce się w takich warunkach wychodzić ;) Trudno wtedy spożytkować całą energię szczeniaka, ale warto chociaż trochę potrenować, aby psiak się zbytnio nie pobudzał. Aktualnie z problemów, na tapecie mamy obgryzanie przez szczeniaka foteli. Mamy takie rozkładane, skórzane i psiak się strasznie na jeden z nich uwziął. Są nawet pierwsze straty i przegryziona tapicerka.  Od razu powiem, że spraye dostępne w sklepach nie są skuteczne. To jakaś dziwna mieszanka, która psu chodzi koło nosa. Co z tego, że gorzkie skoro meble takie smaczne? Czytałem o legendarnym specyfiku, który ma wyleczyć psa z wszelkiego gryzienia. Składa się z proszku cytrynowego oraz dużej ilości pieprzu. Mieszamy to z wodą lub kremem do rąk i smarujemy takim mazidłem meble. Nie wiem na ile to skuteczne, ale prawdopodobnie przetestujemy ;)

Skoro jesteśmy w temacie gryzienia, to warto dodać tu jakieś informacje. Szczeniak ma dwa typowe okresy, w ciągu których obgryza wszystko, co podejdzie pod paszcze. Pierwszym z nich jest etap pojawiania się zębów mlecznych, czyli do ok. 12-14 tygodnia. Kolejny to okres ok. 4-8 miesiąca, kiedy zęby mleczne zastępowane są przez stałe. Warto wyposażyć się w wszelkiego rodzaju gryzaki, zarówno te sztuczne jak i różne koście, świńskie uszy itd. Od razu zaznaczę, że efekty będą różne. Uwierzcie, że szczeniak często wybierze smakowitą komodę zamiast profesjonalnego gryzaka. Możesz kupić najlepsze zabawki tylko po to, żeby zobaczyć jak psiak z ogromną pasją zajmuje się opakowaniami po nich.

Polecamy