legion ma 2 lata

Legion ma już 2 lata!

Tak, to właśnie ten dzień – Legion ma dzisiaj urodziny :) Dwa lata to taki mityczny wiek psa, ponieważ to właśnie wtedy wszyscy uważają, że psotnik nagle się uspokoi i będzie grzeczny. Wielokrotnie nam mówiono ”teraz szaleje, jak będzie miała 2 lata to będzie już spokój”, więc z niecierpliwością czekaliśmy na ten magiczny dzień ;)

Czy wiek psa ma coś wspólnego z jego zachowaniem? Na pewno – im pies starszy tym mądrzejszy, spokojniejszy i generalnie mniej podekscytowany. Jednak nie dzieje się to w jeden dzień, a magiczne 2 lata to po prostu taki wymysł. Niemniej widzimy ogromną różnicę w zachowaniu naszej psiny – kiedyś bardzo pobudzona wszystkim, szalała na każdym spacerze, męczyła każdego psa. Dzisiaj jest o wiele spokojniejsza, woli zabawę z nami niż z innymi psami i ogólnie staje się powoli grzecznym psem.

Także wszyscy posiadacze szalejących szczeniaków miejcie nadzieję – na wiele rzeczy nie mamy wpływu. Można psa karać i szkolić, a często pies i tak robi po swojemu. W wielu komentarzach i mailach do nas spotykamy się z problemem gryzącego szczeniaka – Legion też taka była. Szarpała nogawki, szczypała ręce i ogólnie była nieznośna. Staraliśmy się zastosować każdą metodę, między innymi ignorowanie, izolowanie, próba przekierowania na zabawki – wszystko na nic. Legion cały czas była gryzącym szczeniakiem. Jak sobie z tym poradziliśmy? Po prostu po pewnym czasie przestała to robić. Sama z siebie. Także trwajcie w nadziei ;)

urodziny psa

Urodzinowe smaki!

Oczywiście szczeniaka warto trenować i uczyć, ale często po prostu wiek robi swoje. Legion nadal ma swoje wady, ale wszystko idzie w dobrym kierunku – mniej ciągnie na smyczy, częściej ignoruje inne psy itd.

Nawet nasza psina polubiła zabawę na dworze – zawsze ignorowała wszelkie piłeczki i wolała sobie po prostu biegać/wąchać/bawić się z innymi psami. Teraz ma inne zainteresowania – chętnie biega po piłkę lub frisbee, nawet przynosi i oddaje zabawki, żeby rzucić jej ponownie. Pamiętam, że kiedyś myślałem, że ona po prostu nie lubi zabawek, ponieważ po prostu je ignorowała cały czas. Teraz to w ogóle inny pies – wystarczy dać jej frisbee do pyska i jest mega grzeczna przez cały spacer ;)

Także to takie małe podsumowanie – psina ma już 2 lata i jest coraz grzeczniejsza. Myślimy, że naprawdę wiek robi swoje – oczywiście szkolenia i nauka swoją drogą, ale nic nie przebije życiowego doświadczenia. Dla szczeniaka wszystko jest nowe i fascynujące, jednak z wiekiem psiak coraz bardziej się uspokaja i nabiera takiego życiowego dystansu ;)

owczarek niemiecki ma urodziny

OM NOM NOM

Przypominamy o konkursie

Jeszcze w ramach przypomnienia – do jutra do północy przyjmujemy jeszcze zgłoszenia na konkurs – otrzymaliśmy już wiele pięknych zdjęć brudnych psiaków, ale chcemy więcej! :)

  Tagi: , ,
Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy