jak wybrać hodowlę psów

Jak wybrać hodowlę psów?

Wiele osób zastanawia się, jak wybrać hodowlę psów, więc warto byłoby odświeżyć ten temat i wytłumaczyć kilka spraw. Sami zdecydowaliśmy się na kupno drugiego psa, więc ponownie stanęliśmy przed tą trudną decyzją. Ogólnie w związku z nowym szczeniakiem będziemy publikować sporo treści na temat zakupu psa, wyboru rasy, płci oraz wychowania szczeniaka.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że wybór hodowli jest dość istotny, jeżeli nawet nie najważniejszy w całym procesie zakupu szczeniaka. Nie jest to jednak kwestia nadmiernie skomplikowana i jestem pewien, że każdy da sobie radę.

Jak wybrać hodowlę psów – zakładamy kryteria

jak wybrać hodowlę psów porady

Przed poszukiwaniem hodowli warto założyć pewne kryteria – jaka rasa nas interesuje, jakiej płci ma być szczeniak, w jakim terminie chcemy odebrać psiaka oraz w jakiej odległości od nas hodowla powinna się znajdować (dokąd jesteśmy w stanie pojechać po malucha). To najważniejsze elementy, które decydują o przyszłych kompromisach.

Po prostu chodzi o to, że zakup szczeniaka to nie jest koncert życzeń. Jeżeli chcemy szczeniaka mało popularnej rasy, suczkę i najlepiej jeszcze w tym miesiącu to możemy się zdziwić – po prostu może okazać się, że nasze oczekiwania nie są realne. W takich wypadkach trzeba iść na kompromisy i warto zastanowić się na czym najbardziej nam zależy.

Może szczeniak będzie dostępny szybko, ale hodowla będzie dalej niż zakładaliśmy – albo czekamy dłużej na szczeniaka na miejscu albo jedziemy po malucha na drugi koniec kraju. Może też okazać się, że szczeniak jest teraz i na miejscu, ale nie ma suczek i są tylko psiaki. Zdecydujemy się czy wolimy poczekać na wybraną płeć?

Ogólnie chodzi o to, żeby przed samym poszukiwaniem hodowli mieć już jakąś wizję – na czym zależy nam najbardziej, z czego możemy zrezygnować i tak dalej.

Jak wybrać hodowlę psów – poszukiwania

jak wybrać hodowlę psów owczarek niemiecki

Załóżmy, że mamy już pewne wyobrażenia na temat naszego przyszłego szczeniaka. Możemy w tym momencie rozpocząć poszukiwania. Jak jednak to zrobić? Nie mogę podać jedynego przepisu niestety, ponieważ takiego nie ma. Mogę jednak opisać jak my wybieraliśmy hodowlę, z których zakupiliśmy nasze szczeniaki.

Ogólnie szukamy na 3 kanałach – na forach, na serwisach zajmujących się pośrednictwem sprzedaży oraz bezpośrednio przez Google.

Poszukiwanie na forach

Poszukując hodowli zawsze warto poszukać informacji na forach internetowych, które zajmują się psią tematyką. Może to być dogomania, forum o pozytywnym szkoleniu psów lub inny serwis tego typu. Użytkownicy często informują z jakich hodowli sami korzystali lub dzielą się swoimi doświadczeniami. Warto zwracać uwagę na wszelkie negatywne opinie – jakieś problemy lub złe doświadczenia. Pokaże to jakich hodowli warto unikać. Oczywiście zawsze bierzmy takie informacje z przymrużonym okiem, ponieważ internet pełen jest tzw. ”hejtu” i czasami złe opinie mają na celu tylko komuś ”dokopać”.

Niemniej fora to ważne źródło informacji i zawsze warto brać to pod uwagę.

Poszukiwanie na serwisach

Zawsze poszukujemy też hodowli na serwisach pośredniczących w sprzedaży – głównie allegro oraz olx. Wiemy, że zakup szczeniaka na tego typu stronach ma dość negatywne opinie, ale osobiście nie mam pojęcia dlaczego. Tego typu portale to doskonałe źródło reklamy dla hodowli, więc dlaczego nie mieliby z tego korzystać?

Oczywiście idealnie byłoby, gdyby hodowle działały i sprzedawały szczeniaki tylko z polecenia, ale to nie jest realne. Hodowli jest bardzo dużo, a większość nie utrzymuje się wyłącznie z tej działalności. Nic dziwnego więc, że nie każdą stać na wykonanie swojej strony internetowej, pozycjonowanie oraz ogólną reklamę. Wiele wspaniałych hodowli to rodzinne, małe przedsięwzięcia i portale sprzedażowe są często główną możliwością udostępnienia informacji o sprzedaży szczeniąt.

Plus jest też taki, że najczęściej ogłoszenia na allegro lub olx informują o aktualnej sprzedaży lub bardzo bliskich miotach. Jeżeli zależy nam na czasie to warto właśnie tutaj szukać, ponieważ na tego typu portalach mamy największą szansę, żeby znaleźć dostępne szczeniaki w danym czasie.

Poszukiwanie na Google

To najtrudniejszy typ poszukiwań. Po prostu wpisujemy w wyszukiwarce rasę + hodowla (warto dodać też miasto lub województwo) i szukamy bezpośrednio na stronach hodowli. W wyniku otrzymamy mnóstwo wyświetleń, które pomogą nam w poszukiwaniach.

Na pierwszych kartach znajdziemy najlepiej wypozycjonowane hodowle – ogólnie największe i najbardziej popularne w danym regionie. Zazwyczaj na stronach informacyjnych znajdziemy dane kontaktowe, zdjęcia psów oraz przede wszystkim historie miotów. Tutaj możemy spodziewać się zobaczenia dawnych oraz planowanych miotów szczeniąt. Niestety nie każda hodowla to praktykuje, więc często zostaje nam wysłanie maila z zapytaniem lub telefon.

Szukanie w Google to trochę loteria – musimy sami znaleźć hodowlę i skontaktować się z nią. Ludzie pracują, czasami nie odbierają telefonów, a maile zostają bez odpowiedzi. Nawet jak uda nam się uzyskać jakieś informacje to często są negatywne – brak planowanych miotów lub wszystkie szczenięta już sprzedane. Niemniej warto próbować, żeby poszerzyć swoje możliwości.

Wybieramy hodowlę psów – na co zwrócić uwagę?

jak wybrać hodowlę psów fci

Przede wszystkim warto wiedzieć, że jest teraz coś takiego jak hodowle i ”pseudo” hodowle. Ogólnie światek psi jest podzielony w tym zdaniu, ale podstawowe informacje wypada znać.

Prawdziwa hodowla to generalnie taka, która należy do stowarzyszenia powstałego przed 1 Stycznia 2012 roku. Tego dnia znowelizowano ustawę, która zabrania sprzedaży zwierząt spoza hodowli. Wszelkiej maści oszuści i sprzedawcy z giełd postanowili jednak to obejść poprzez założenie własnego stowarzyszenia i otwierania masowo hodowli pod jego szyldem.

Istnieje jednak spora grupa ludzi, która uważa, że pseudo hodowla to każda, która nie należy do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Warto wiedzieć, że ZKwP należy do organizacji FCI, czyli Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Poza FCI jest również UCI, która działa na identycznych zasadach. W naszym kraju do UCI należy ZHPR – Związek Hodowców Psów Rasowych. Wiem, że to skomplikowane ;)

I teraz tak – znajduje się również wiele hodowli, które w obecnej sytuacji znalazły szansę do wyrwania się z podejścia obecnych stowarzyszeń i obowiązku płacenia na rzecz danej organizacji. Nie jest więc tak, że każda hodowla spoza ZKwP, która powstała po 2012 roku jest od razu złą, nielegalną hodowlą. Rynek nie lubi zastoju ani monopolu. Nie dziwię się, że niektórzy miłośnicy psów uciekają od Związku Kynologicznego.

Jednak niestety, mimo, że idea jest często słuszna, tak nie mogę polecić zakupu szczeniaka spoza FCI/UCI. Podstawą tego jest po prostu kontrola. Zarówno ZKwP jak i ZHPR po prostu kontrolują hodowle, które należą do tych stowarzyszeń. Wymyślone zostają pewne standardy i tego wszyscy się trzymają. Do tego stowarzyszenia te mają pełną dokumentację psów i ogólnie starają się pilnować, żeby podopieczni byli zdrowi i zgodni z założonymi zasadami.

Pseudo tego nie mają – fajnie, że w tym momencie większość hodowli pseudo posiada psy z ZKwP lub ZHPR, ale co będzie za kilkanaście lat? Jaka jest pewność, że stowarzyszenia napisane na kolanie będą pilnowały dokumentacji i odpowiedniego rozwoju psów?

Dużo by o tym pisać, ale na ten moment dla osoby początkującej ważna jest jedna informacja – kupujemy szczeniaki z hodowli należących do stowarzyszeń powstałych przed 2012 rokiem. Jest to ZHPR oraz ZKwP – więcej nie znam, jak coś to mnie poprawcie :)

Jak rozmawiać z hodowcami?

kupujemy szczeniaka jak wybrać hodowlę

Podczas poszukiwań hodowli psów warto wiedzieć, o co pytać. Przede wszystkim interesuje nas potwierdzenie, że hodowla nadal zajmuje się rasą psów, która nas interesuje. Niektórzy hodowcy mają mioty kilku ras, więc zawsze warto to doprecyzować na wstępie. Zdarza się sytuacja, że strona internetowa jest stara i po prostu hodowca zajmuje się teraz innymi psami lub rozszerzyła zakres ”zainteresowań”.

Jeżeli doprecyzowaliśmy już kwestię rasy to kolejnym etapem jest miot. Warto dowiedzieć się kiedy planowany jest miot, a jeżeli szczeniaki już się urodziły to należy zapytać kiedy będzie możliwy odbiór. Szczenięta oddziela się od matki i wydaje po 8 tygodniach od urodzenia. Niektóre hodowle trzymają maluchy dłużej, ale te 2 miesiące to taki standard.

Dokumenty oraz informacje od hodowcy

Przed podjęciem decyzji warto również poprosić hodowcę o kilka dokumentów. Przede wszystkim przydałaby się informacja potwierdzająca, że rzeczywiście dany hodowca należy do stowarzyszenia, które nas interesuje. Drugi dokument to rodowody rodziców – powinny znaleźć się tam informacje o przynależności do hodowli oraz stowarzyszenia. Bardzo ważne jest również sprawdzenie badań na dysplazję – większość hodowców musi je przeprowadzać, ponieważ zwierząt z wadami genetycznymi nie wolno rozmnażać.

Jeżeli wcześniej nie mieliśmy do tego wglądu to warto również poprosić o zdjęcia rodziców. To najlepiej pokaże nam jakiego wyglądu przyszłych psów możemy się spodziewać.

Przed odbiorem szczeniaka cały miot powinien zostać zaczipowany/zatatuowany, zaszczepiony oraz powinien dostać ogólną ocenę od weterynarza. Warto również zapytać o to hodowcę, aby mieć pewność.

Bezpośrednia rozmowa z hodowcą

Poza kwestiami formalnymi warto tak po prostu porozmawiać z hodowcą. Dla mnie to szczególnie ważny element i naprawdę polecam tak każdemu. Lubię dowiedzieć się jak żyją pieski i ogólnie dowiedzieć się czegoś o drugiej stronie. Czasami rozmawiam też o nas i naszym psie – jakie mamy warunki i jak się zajmujemy Legion.

Ma to na celu ”wyczucie” hodowcy – w skrócie, czy jest dobrym człowiekiem. Jeżeli interesuje się Tobą i Twoim psem oraz zadaje pytania to znaczy, że zależy mu na dobru jego zwierząt. Bardzo często zaniechałem zakupu szczeniaka (tak w przypadku poszukiwań Legion jaki Leviego), jeżeli wydawało mi się, że z hodowcą jest coś nie tak. To naprawdę ważna sprawa.

Jeżeli hodowca przez telefon wydaje się oschły, jest burakiem i ma wszystko w dupie to nie jest dobrym pomysłem kupowanie od niego czegokolwiek, a co dopiero psa. Oczywiście każdy może mieć gorszy dzień i ja to rozumiem, ale nie zamierzam ryzykować. Zarówno hodowlę Legion jak i Leviego wybraliśmy po bardzo miłej rozmowie z hodowcami, którzy zrobili na nas dobre wrażenie.

Szczenięta w dalszym terminie – rezerwacja

socjalizacja psa

W przypadku planowania miotu warto zainteresować się kwestią rezerwacji. Wiele hodowli pozwala wcześniej zapisać się na listę oczekujących – podajemy jaka płeć nas interesuje, a po urodzeniu się szczeniąt zostaniemy poinformowani o konkretnym miocie. Możemy wtedy potwierdzić nasze zainteresowanie. Ta opcja nie jest polecana dla osób, którym zależy na szybkim zakupie szczeniaka, ale oczywiście wszystko zależy.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że jeżeli interesuje nas wyłącznie dana płeć to może wystąpić sytuacja, że w planowanym miocie nie urodzi się żaden szczeniak zgodny z naszymi oczekiwaniami. W takim wypadku jesteśmy zmuszeni szukać dalej lub czekać na kolejny miot. Możemy również zmienić nasze oczekiwania i wziąć to co natura dała ;)

Nie polecam również zapisywania się do zbyt dużej ilości list oczekujących, ponieważ niepotrzebnie nadmuchujemy wtedy popyt na szczenięta. Hodowcy nie wiedzą, że zapisałem się do kilku list, więc występuje wrażenie, że popyt na szczenięta jest większy niż realny. W długim okresie czasu nie jest to pozytywne dla całej branży, ponieważ nie chcemy, żeby szczeniąt było więcej niż chętnych. Akurat to jedna z niewielu branż, gdzie podaż powinna być bardzo bliska do popytu – wręcz zależy nam na lekkim niedosycie.

Szczenięta dostępne teraz

jak wybrać hodowlę psów kontakty z psami

Szczenięta dostępne to łatwiejsza opcja, ponieważ widzimy co jest. Wiemy ile jest szczeniąt i jakiej są płci – możemy więc teoretycznie podjąć szybką decyzję. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku mniej popularnych ras bardzo rzadka jest sytuacja, że po urodzeniu szczenięta nie mają jeszcze rezerwacji. Duże, prestiżowe hodowle mają rezerwacje nawet na mioty kilka lat do przodu ;) Sam znam właściciela, który czekał na swoje psisko ponad 2 lata w kolejce.

Nawet jeżeli uda nam się znaleźć wolne szczenięta na już może okazać się, że został tylko jeden piesek, a suczek brak. Ogólnie jest taka tendencja, że większość osób chce suczki, więc o wiele trudniej je ”dorwać”. Możemy oczywiście zrezygnować z zakupu i szukać dalej, ale miejmy tę świadomość, że dostanie szybko szczeniaka danej rasy i danej płci często jest nierealne.

Wybieramy hodowlę – cena i ustalenia końcowe

pierwsze dni szczeniaka w nowym domu

Teraz jest najtrudniejsze, ponieważ wszystko zależy. Im więcej mieliśmy kryteriów i im więcej elementów nie chcemy odpuścić tym mniej potencjalnych hodowli nam zostanie. Jeżeli po prostu chcemy psa z dobrej hodowli – bez względu na płeć itd. to zostaniemy z listą kilku. Jeśli jednak chcemy tylko suczkę, 5km od nas, w tym miesiącu to raczej zostaniemy z niczym :)

Załóżmy jednak, że potrafisz iść na kompromis i masz listę kilku hodowli. Teraz przychodzi czas na końcowe ustalenia. Zobaczmy jakiej ceny są szczeniaki w danej hodowli, w jakiej są odległości i w jakim terminie. Na podstawie tego musimy sami wywnioskować, gdzie zadecydujemy się na zakup. Jedna osoba chętnie zapłaci więcej za szczeniaka, jeżeli będzie go miała szybciej. Komuś innemu może się nie śpieszyć, więc kupi taniej.

Naprawdę nie wstydźmy się kwestii kasy w przypadku psów. Szczeniaki to żywe zwierzęta, ale hodowcy chcą za nie konkretne kwoty. Nie jest to jakieś tabu ;) na etapie szczeniaka nie wiemy jeszcze czego spodziewać się po konkretnym psie, więc nie ma nic złego w kierowaniu się kwestiami finansowymi.

Cena szczeniaka

Jednak warto zwrócić uwagę na jedną rzecz – podczas poszukiwań hodowli na pewno zorientowaliście się jakie są mniej więcej ceny szczeniąt danej rasy. Przykładowo podczas szukania hodowli Leviego zobaczyliśmy, że Samoyedy można dostać w okolicach 2 500 – 4 000 zł brutto. Jeżeli w jednej z hodowli cena szczeniąt będzie drastycznie niska to warto zapytać hodowcę czym jest to spowodowane.

Nie zawsze warto zakładać, że coś jest z hodowlą nie tak. Nie zawsze niska cena musi być spowodowana czymś złym, ale zawsze warto się zorientować w przyczynie.

Ustalenia końcowe

To wszystkie elementy, które nie muszą, ale mogą wpływać na naszą decyzję. Warto zapytać się o konieczność ewentualnej przedpłaty. Zarówno przy rezerwacji jak i zakupie szczeniaka w bliższym terminie hodowcy wymagają wpłaty pewnej kwoty. Może to być 10% całkowitej ceny lub inna kwota, którą ustalicie razem z hodowcą.  Jest to po prostu taki wkład, który zapewnia hodowcę, że jesteśmy pewnym nabywcą i nie wycofamy się w ostatniej chwili.

Dla nas bardzo ważna jest kwestia dostarczenia szczeniaka. Zawsze wolę, żeby w miarę możliwości to hodowca dostarczył mi malucha. Nie chcę szczeniakowi dostarczać większej ilości stresu wioząc go pociągiem przez kilka godzin.

Jeżeli do odbioru szczeniaka jest jeszcze trochę czasu to warto poprosić hodowcę o przesyłanie dodatkowych zdjęć lub filmów. My osobiście bardzo lubimy oczekiwanie umilić sobie oglądaniem aktualnych zdjęć naszego przyszłego pieszczocha ;)

Jak wybrać hodowlę psów – jak wyglądało to u nas?

jak wybrać hodowlę psów Samoyed

oto Levi w całej okazałości – zły, bo go obudzono :<

W przypadku Legion bardziej się stresowaliśmy i dokładnie wszystko czytaliśmy. Wybór hodowli zajął nam wtedy kilka tygodni, gdzie finalnie z nadmiaru wyborów zdecydowaliśmy się na zakup u hodowcy, który zrobił na nas najlepsze wrażenie.  Jeżeli ktoś szuka hodowli Owczarków Niemieckich Długowłosych to mogę tylko polecić Waleczne Serce z Częstochowy. Bardzo miła Pani, a psisko to już w ogóle :)

Natomiast z Levim poszło nam bardzo szybko, ale nie bez problemów. Decyzję o posiadaniu drugiego psa bardzo przeciągaliśmy, więc postanowiliśmy, że przede wszystkim zależy nam na szczeniaku, który jest dostępny w szybkim terminie. Znamy siebie i wiemy, że gdybyśmy zwlekali z wyborem to w końcu dopadłoby nas dziwne myślenie :)

Szybki termin był więc pierwszym kryterium wyboru. Oczywiście wcześniej zadecydowaliśmy już o zakupie Samoyeda, chociaż przyznam, że mieliśmy jeszcze dylemat czy padnie na drugiego Owczarka Niemieckiego lub Szwajcarskiego. Drugie kryterium to była odległość – zależało nam na hodowli ze Śląska lub bliskich okolic tak, żeby hodowca mógł nam malucha przywieźć. Trzecie kryterium to płeć – chcieliśmy suczkę.

Najpierw standardowo odpaliliśmy allegro oraz olx w poszukiwaniu szczeniąt, które oferowane są teraz. Na Śląsku kiepsko, więc poszerzyliśmy zakres na województwo Małopolskie. Znaleźliśmy wstępnie kilka hodowli. Na forach niestety nic ciekawego nie było, więc zostało nam Google. Obdzwoniłem wszystkie okoliczne hodowle Samoyedów i w sumie byłem trochę zdruzgotany.

jak wybrać hodowlę rodzice szczeniaka

Tata Leviego :)

Nie wiem czy źle trafiałem, czy ludzie mieli złe dni, ale okropne doświadczenia z rozmów. Odebrało kilka osób, ale rozmawiało się tak sucho, że aż czułem się dziwnie. Bardziej oschłych rozmów dawno nie przeprowadzałem, a warto wiedzieć, że mam firmę i czasami dzwonię do osób z przeterminowanymi fakturami :)

Taka ciekawostka ode mnie – mężczyźni hodowcy zawsze są mniej przyjemni w rozmowie niż kobiety. Takie moje własne doświadczenie i przemyślenie ;)

Tak czy inaczej – bezpośrednie hodowle odpadły. Niemili ludzie, mioty planowane na 2017 rok lub szczenięta już wyprzedane. Zostały mi kontakty z allegro i olx tylko. Zadzwoniłem do kilku i w sumie po rozmowach już wszystko było jasne, ponieważ z dwoma Paniami bardzo miło się rozmawiało i ich hodowle zrobiły na nas największe wrażenie. Problem był tylko taki, że brak suczek – sami chłopcy, a w jednej hodowli nawet brak – jedna osoba się wahała i nie wiadomo czy zrezygnuje. Trochę taka dezorientacja się w człowieku budzi, bo jednak zaplanowana była suczka i nad pieskiem się nigdy nie zastanawialiśmy.

Porozmawialiśmy jednak i w sumie nie robi nam płeć różnicy. Zdecydowaliśmy się więc na dostępnego szczeniaka. Nie chcieliśmy być niepewni odnośnie tego malucha, z niewiadomą rezerwacją i w sumie dobrze zrobiliśmy bo był termin do wczoraj i nikt się z nami nie skontaktował.

Wybieramy hodowlę – jechać na wizytację?

jak wybrać hodowle psów i nie żałować

W ogóle jak widać w tym wpisie i z naszych doświadczeń – pominęliśmy w ogóle kwestie osobistej wizyty u hodowcy. Jest tak z prostego względu – nie jechaliśmy do hodowców, u których kupowaliśmy szczeniaki. Wiele osób może być zdziwionych, przecież kupno szczeniaka to bardzo ważna sprawa i powinno się odwiedzić hodowcę, a nie tak na odległość wszystko. Mamy jednak inne zdanie.

Przede wszystkim w zakupie szczeniaka nie chodzi o to, żeby wbijać komuś do mieszkania i robić wizytację. Nie chodzi o to czy w hodowli jest błysk, a szczenięta mają ogromne luksusy. Nie oszukujmy się – większość hodowców to domowe interesy, gdzie psiaki żyją razem z innymi ludźmi. To normalne domy i mieszkania – po prostu bardziej ”zapsione”.

Osobiście nie słyszałem, ani nie widziałem jeszcze hodowli-fabryki, gdzie psy mieszkają w klatkach jedna nad drugą niczym w więzieniu. Pewnie takie oczywiście są, ale jestem pewien, że jakby hodowca chciał to by tak załatwił wszystko, że nawet podczas wizyty tego nie zobaczymy.  Ogólnie chodzi o to, że jak ktoś chce nas oszukać z warunkami to to zrobi – przeniesie chwilo psy do kogoś innego, wysprząta mieszkanie, wystawi na widok drogie karmy.

Z tego względu moim zdaniem wystarczająca jest rozmowa z hodowcą oraz ocena zwierząt na zdjęciach. Jeżeli ktoś ma hodowcę blisko to oczywiście może się przejechać, ale bardziej po to, żeby zobaczyć przyszłego psiaka, a nie dla oceny samych warunków. Osobiście nie widzę problemu, aby szczeniaka kupić na odległość, ale jak kto woli :)

Jak wybrać hodowlę psów – podsumowanie

jak wybrać hodowlę psów dobra mama

Podsumowując ten wpis napiszę, żebyście się po prostu nie martwili na zapas. Rozumiem, że wybór hodowli to trudna sprawa, bo zawsze jest takie wrażenie, że można było wybrać lepiej. Szczeniaki to żywe zwierzęta, więc tym bardziej zależy nam na tym, żeby wybrać dobrze i nie wspierać złych hodowli. To naturalne.

Jednak z drugiej strony wiele rzeczy jest poza naszą kontrolą, więc też nie możemy pozwolić, żeby wybór nas mega wystresował. Pies ma być dla nas przyjemnością, więc jak możemy wychowywać szczeniaka jeżeli nawet nie potrafimy wybrać hodowli? ;)

Naprawdę polecam na spokojnie zastanowić się nad swoimi priorytetami – rasa, płeć, odległość hodowli, termin miotu, stowarzyszenie oraz kwestia finansowe. Następnie wystarczy wybrać hodowle, które najbardziej odpowiadają naszym preferencjom i odbyć krótką rozmowę z każdą z nich. Te informacje wystarczą, aby wybrać dobrze. W razie czego kierujmy się naszym instynktem i wybrać hodowcę, który zrobił na nas najlepsze wrażenie.

Pamiętajmy, że jest duża szansa, że na zakupie nasz kontakt z hodowcą się nie skończy. Może będziemy mieli dodatkowe pytania, a może będziemy chcieli pomocy w pierwszej wystawie? Warto wybrać szczeniaka u hodowcy, którego sami polubimy. Prawdziwi hodowcy z pasji mają takie coś w sobie ;) Zobaczycie. Jak wybrać hodowlę psów? Po prostu :)

Życzymy jednocześnie powodzenia w wyborze najlepszej hodowli psów! Samych pięknych i zdrowych szczeniaków!

Polecamy