dlaczego warto mieć psa?

Dlaczego warto mieć psa?

Ostatnio było poważnie, więc tym razem luźniejszy temat. Dzisiaj o tym dlaczego warto mieć psa właśnie. Na pewno typowi psiarze mogą wyliczać w nieskończoność zalety posiadania własnego czworonoga, wymieniać pozytywy oraz godzinami dzielić się śmiesznymi historyjkami.

Jeżeli ktoś zawsze miał psy to dla niego nie jest to nic nowego – po prostu przyzwyczaił się do obecności tych zwierząt. Jednak dla kogoś, kto psa nie miał – pojawienie się w życiu takiego pupila odwraca wszystko do góry nogami. Tak było właśnie u nas, więc bardzo dobrze widzimy co zmienił pies w naszej codzienności.

Warto mieć psa bo uczy porannego wstawania

Oboje zawsze byliśmy śpiochami – w weekendy nie wstawaliśmy przed godziną 10. W ciągu tygodnia również nie potrafiliśmy być zdyscyplinowani – pracujemy w domu, więc nie ma żadnej motywacji do wczesnego zerwania się z łóżka.

warto mieć psa

Ratunku, gdzie moje łapy?!

Potem pojawił się pies i leniuchowanie się skończyło. Pieseł chce jeść, nudzi się, siku, czy cokolwiek psy mogą chcieć o godzinie 6 rano. Generalnie Legion ma pewien porządek dnia i zawsze chce się go trzymać. Nawet jeżeli rano się wstanie i wyjdzie z nią na siku to po powrocie nie ma wracania do łóżka, bo psisko chciałoby już wystartować dzień.

Trzeba wstać, zrobić śniadanie, usiąść do pracy – wtedy Legion jest zadowolona i z dumą spogląda na wszystko z fotela niczym prezes idealnie działającej korporacji. Nie ma lekko.

Jednocześnie trzeba stwierdzić, że warto wstawać wcześnie. Można się zdziwić ile rzeczy można zrobić do 10.00 ;) Praca idzie jakoś sprawniej, a wieczorem jest więcej czasu dla siebie… i psa oczywiście.

Warto mieć psa bo uczy dyscypliny

Dyscypliny w typowo wojskowym wymiarze. Tutaj nie ma sprawiedliwości, to nie jest idealny świat, gdzie wszyscy są szczęśliwi. Jak pies chce wyjść do godzinie 3:49 to chce wyjść i tyle. Można płakać. Można przeklinać. Można się rzucać, ale ostatecznie wyjść trzeba.

warto mieć psa bo uczy dyscypliny

Nie ma, że deszcz, że śnieg, że tornado – jeżeli misiaczek chce zrobić siku to człowiek wstaje, grzecznie się ubiera i wychodzi. Najgorsza jest psia biegunka o 1 w nocy…

Z psem po prostu trzeba wyjść. Zarówno o określonych godzinach (regularny spacer), jak i o mniej zaplanowanych (nagłe siku lub inne nocne potrzeby). Nie ma za bardzo możliwości na lenistwo. Nie ma ”jeszcze 5 minut”. Pies potrzebuje, więc trzeba działać.

Jednak nie jest to taka zła sytuacja. Oczywiście jest uciążliwa, nie chce się wstawać i zazwyczaj człowiek cicho płacze wewnątrz. Jednak ma to swoje plusy, czyli wyrobioną dyscyplinę. Łatwiej w życiu, jeżeli szybko godzimy się z naszym losem i robimy rzeczy, które powinniśmy zrobić, chociaż nie mamy na to ochoty.

Wiadomo, że życie to nie tylko tęcza i misie, ale również ciężka praca. Łatwiej się z tym pogodzić mając psa, który lubi sobie wyjść w nocy, a czasem i trzy razy ;)

Warto mieć psa do nauki social skilla

Umiejętność poruszania się i obycia w społeczeństwie jest bardzo ważna, chociaż często o tym zapominamy. Wiele osób, w tym i my – czuje wrodzoną niechęć do interakcji społecznych. Niestety czasem przychodzi taki moment, że to ”dzień dobry” należy powiedzieć, ale co potem?

dlaczego warto mieć psa? bo grzeje

Pies bardzo dobrze tego uczy – wyjść na spacer trzeba, a na spacerze bardzo łatwo spotkać innych psiarzy. Spotkanie po spotkaniu człowiek coraz lepiej przyjmuje cały wachlarz głupoty ludzkiej, wliczając w to wszelkie złote rady od januszy psiej branży.

Oczywiście są również mile spotkania – nie każdy krzyczy z odległości 300 metrów ”Weź Pan to bydle!”. Bez psa zapewne większość dnia spędzalibyśmy wewnątrz, a świat zewnętrzny oglądali sporadycznie. Zresztą nie trzeba pracować z domu, żeby życie społeczne nas omijało.

Ludzie spędzają masę czasu w pracy, dojazdy, jakieś obowiązki i naprawdę jest mało czasu, aby spotkać innego człowieka. Spotkania towarzyskie bardzo trudno zorganizować, kiedy wszyscy żyją na pełnych obrotach. Pies daje nam więc sporo możliwości na spotkanie innych ludzi, krótką konwersację oraz zdobycie niezbędnego w życiu social skilla.

Warto mieć psa dla oszczędności i bezpieczeństwa

Tak, pies pozwala na znaczne oszczędności w sferach, których nawet się nie spodziewamy. Pies w swojej nieskończonej miłości okrywa nas tarczą, która odstrasza potencjalnego Pana Żula, który już miał biec z prośbą o 20 groszy do kierownika. Wybiega zza zakrętu, widzi psa i od razu odechciewa mu się taniego wina. Pies pozwala również na walkę z alkoholizmem.

warto mieć psa

Ogólnie pies izoluje nas od osób, które mogłyby od nas czegoś chcieć. Kruchy dresik, który wraca z imprezy, dziwna staruszka pachnąca naftaliną, albo sprytny świadek jehowy – oni wszyscy raczej omijają osobę ze sporym psem.

Jednocześnie – co tyczy się poprzedniego punktu – jak magnes pies przywołuje fanatyków i miłośników psów. Ludzi, których niespełnionym marzeniem jest mieć owczarka – potrafią wybiec z krzaków z dzikim okrzykiem ”Ooo jaki śliczny!” i zacząć tarmosić zdezorientowaną Legion. To nic, że pies skacze, że się cieszy, że brudzi. Garnitur? To się wypierze, ważne, że jest psiaczek.

Dlaczego warto mieć psa? Dla małych rzeczy

Pies dużo wymaga, ale również dużo daje. Daje na przykład możliwość pozbycia się tego kotleta, na którego już na pewno nie mamy ochoty ;)

Posiadanie psa to takie małe, codzienne radości. Pracowanie jedną ręką, a drugą przeciąganie się z psem sznurkiem. Gotowanie z psiakiem przy nodze, któremu regularnie trzeba coś podawać, bo smuta. To również bycie gniecionym w łóżku, bo oczywiście psisko musi zajmować 90% powierzchni spania.

mała piłeczka

Jestem pewien, że każdy psiarz ma swoje przemyślenia na ten temat. Każdy właściciel psa na pewno zauważa, że posiadanie własnego czworonoga wpływa bardzo pozytywnie na nasze życie. Czasami oczywiście jest ciężko, szczególnie kiedy psiak nie słucha lub ma jakieś problemy behawioralne. Ciągnie na smyczy, szczeka na inne psy. Bywa trudno, ale raczej nikt nie robi bilansu zysków i strat. Koniec końców pies to same pozytywy i po prostu warto;)

Polecamy