akcja frontmani dla schronisk

Rusza akcja Frontmani dla schronisk!

Akcja Frontmani dla schronisk polega przede wszystkim na promowaniu mądrego wolontariatu oraz na pomocy potrzebującym zwierzętom w schroniskach. Jestem pewien, że wszyscy wiemy jak ważna jest praca wolontariusza, ale tego typu wydarzenia zawsze są przydatne, ponieważ to świetna okazja, aby zachęcić do takiej działalności nowe osoby.

Akcja Frontmani dla schronisk zostanie zorganizowana przy udziale Marcina Dorocińskiego, Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt  Viva!, firmy Boehringer Ingelheim oraz nas – osób chętnych do pomocy. Szczególny nacisk będzie położony na konieczność stałej ochrony zdrowia zwierząt – szczególnie pod kątem pcheł i kleszczy, które coraz częściej pozwalają sobie na o wiele za dużo. Prawdziwa plaga.

Akcja Frontmani dla schronisk

Zostaliśmy zaproszeni przez organizatorów wydarzenia do wzięcia w nim udziału. W wyniku tego będzie można nas spotkać 21 kwietnia w schronisku w Korabiewicach (okolice Warszawy). Będziemy wyprowadzać psiaki, zakraplać, pomagać i ogólnie robić wszystko, żeby było miło i przyjemnie. Zapraszamy każdego chętnego, aby również wziął udział w tym wydarzeniu – wystarczy wypełnić formularz na stronie akcji: http://www.frontmanidlaschronisk.pl/form

Dlaczego to takie ważne?

“Według Najwyższej Izby Kontroli w polskich schroniskach przebywa ponad 100 tysięcy psów i 24 tysiące kotów 1 . Wszystkie one potrzebują odpowiedniej opieki oraz ochrony zdrowia. Z początkiem wiosny pojawiają się groźne dla zdrowia zwierząt kleszcze i pchły. Rok po roku wśród ludzi i zwierząt wzrasta zachorowalność na choroby odkleszczowe. Zgodnie z zaleceniami ESCCAP (European Scientific Counsel Companion Animal Parasites) czynności profilaktycznie powinno się powtarzać co miesiąc. O ile w domowych warunkach sprawa jest prosta, o tyle w schronisku wymaga sporego zaangażowania.”

Problem z kleszczami oraz pchłami jest całkiem spory w schroniskach. Zwierzaki potrzebują regularnej i rzetelnej ochrony, która pozwoli zapobiec np: chorobom odkleszczowym. Niestety w schroniskach jest z tym kłopot – duża ilość psiaków powoduje, że często potrzebna jest pomoc w czynnościach profilaktycznych. Jestem pewien, że większość z nas jest świadoma takich typowych potrzeb zwierząt w schroniskach – zapotrzebowanie na spacery oraz karmę wysokiej jakości. Nie zawsze jednak zwraca się uwagę na mniejsze, ale równie ważne czynności. Wolontariusze nie tylko głaskają i wyprowadzają psy – robią o wiele więcej. Pomoc na wybiegu, czyli drobne naprawy, prace ogrodnicze, budowanie bud dla psów. Poza tym naturalnie proste czynności profilaktyczne – zakrapianie zwierząt, ale przede wszystkim również obserwacja.

akcja frontmani dla schronisk pomagamy

Pan Marcin znany jest ze swojej pasji do zwierząt i chęci pomocy – na swoim fanpage FB często wspomaga różne akcje i szuka domów dla potrzebujących psiaków.

Psiaków jest w schroniskach pełno, a pracownicy nie dadzą rady podejść do każdego indywidualnie. Nie ma po prostu czasu, aby każdego psa dokładnie sprawdzić, czy nie ma pcheł lub problemu z kleszczami. Dlatego tak ważna jest pomoc wolontariuszy, którzy regularnie pomagają w tego typu czynnościach. Sami wiemy, że sprawdzenie psiaka po spacerze trochę trwa. Jestem pewien, że sami również poświęcacie sporo czasu na obserwację Waszych psiaków. Pomyślcie ile trzeba czasu, aby sprawdzić kilkudziesięciu podopiecznych danego schroniska.

Każdy może wesprzeć akcję w dowolnym momencie – albo jako wolontariusz albo kupując preparaty przeciw kleszczom i pchłom, które oferowane są przez partnera akcji w wybranych sklepach zoologicznych. Partnerem jest firma Boehringer Ingelheim, czyli właściciel produktów Frontline. Część dochodów ze sprzedaży tych produktów zostanie przekazana na zabezpieczanie zwierząt w schroniskach, więc to również istotna pomoc.

Zabezpieczanie zwierząt w schroniskach

Kleszcze i pchły to ogromny problem każdego schroniska. Przy tak dużej ilości podopiecznych trudno indywidualnie podejść do każdego psiaka – dobrze go sprawdzić i szybko zareagować. Dlatego ważne są dwa rozwiązania tego kłopotu:

  • regularne stosowanie preparatów przeciw kleszczom i pchłom – w wielu warunkach najlepszym rozwiązaniem jest comiesięczne nakraplanie
  • pomoc wolontariuszy i ich świadome podejście do problemu – wnikliwa obserwacja podopiecznych, sprawdzanie w poszukiwaniu kleszczy

Oczywiście poza tym ogromną pomocą jest również akcja Frontmani dla schronisk, ponieważ w ramach tego wydarzenia schroniska otrzymają preparaty lecznicze na cały sezon, dzięki czemu zwierzęta będą chronione przed kleszczami pchłami. Potrzebna jest tylko nasza pomoc, aby wszystkich podopiecznych zakropić :)

Jeszcze raz podkreślę – kwestia ochrony i zakrapiania zwierząt może nie wydawać się istotna dla nas i naszych domowych pupili. Przecież wszyscy regularnie stosujemy jakąś ochronę, a po każdym spacerze sprawdzamy psiaka, prawda? Jednak w schroniskach jest to bardzo duży problem – zwierząt jest bardzo dużo, finanse nie zawsze pozwalają na zapewnienie wszystkim ochrony, a już na pewno trudno znaleźć czas, aby każdego podopiecznego sprawdzić w poszukiwaniu kleszczy i zakropić odpowiednim preparatem.

Tutaj można ściągnąć poradnik Frontmana, który przyda się każdemu, kto myśli o zostaniu wolontariuszem – nie tylko w ramach tej akcji.

Jestem pewien, że zwierzęta w schroniskach zasługuję na taką samą opiekę jak nasze domowe i dlatego istotna jest pomoc wolontariuszy, którzy mogą taką opiekę zapewnić. Ponownie zachęcam do skorzystania ze strony frontmanidlaschronisk.pl – jeśli ktoś ma czas i chęci to zapraszam. 21 kwietnia będziemy w Korabiewicach i każda pomoc się na pewno przyda. Jeżeli ktoś chciałby pomóc, a nie może to zawsze można zakupić krople Frontline – część dochodów zostanie przekazana schroniskom w celu zapewnienia ich podopiecznym niezbędnej ochrony. Sezon kleszczowy już się zaczął, więc i tak większość z nas kupi jakiś produkt. Jeżeli można jednocześnie pomóc to warto pomyśleć nad produktami Frontline.

Spotu promujący akcję, w którym wystąpili Marcin Dorociński i wolontariusze ze Schroniska w Korabiewicach poniżej :)
#FrontmaniDlaSchronisk #Frontmani #Pomagamy #ZooKochani

Polecamy