psie przedszkole dla szczeniaka

Psie przedszkole dla szczeniaka – na co zwrócić uwagę i czy warto?

Na co powinniśmy zwrócić uwagę jak wybieramy psie przedszkole dla szczeniaka? I czy w ogóle warto brać w tym udział? Na pewno każdy opiekun szczeniaka chce dla niego jak najlepiej. Większość słyszała również o psim przedszkolu. Może jednak nie jesteście pewni co to w ogóle jest lub zastanawiacie się czy warto. W dzisiejszym artykule postaram się rozwiać te wątpliwości, ale również powiedzieć na co zwrócić uwagę jak myślimy o psim przedszkolu.

Pamiętajcie, że najważniejsze jest to, żebyście Wy i Wasze szczeniaki czuli się w podczas zajęć komfortowo. Warto o tym pamiętać, bo często opiekunowie ulegają presji osoby prowadzącej zajęcia. Jeśli jakieś techniki lub rozwiązania są dla Was nieprzyjemne to należy zwrócić na to uwagę i zrezygnować z przedszkola. To ważne, ponieważ mimo coraz większej świadomości na temat etycznego wychowania psów nadal można znaleźć miejsca stosujące rozwiązania awersyjne, czyli po prostu kary.

Powstało wiele treści edukacyjnych na ten temat, ale dla celu wstępu warto wiedzieć jedno: kary niszczą relację i zaufanie, a naprawdę nie o to chodzi w życiu z własnym psem. Dlatego naprawdę bardzo zachęcam do metod pozytywnych, które opierają się na zaufaniu, motywowaniu i przede wszystkim, sprawianiu, żeby nasze życie było po prostu szczęśliwe.

psie przedszkole dla młodego psa

Psie przedszkole – na co zwrócić uwagę?

Jeśli dopiero zastanawiamy się nad wzięciem udziału w zajęciach psiego przedszkola i robimy “research” to polecam zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • Edukacja opiekuna
  • Część szkoleniowa
  • Socjalizacja i habituacja

Tak naprawdę te trzy sekcje to przepis na udane psie przedszkole dla naszego szczeniaka. Wybierając zajęcia powinniśmy się kierować sferą dydaktyczną, czyli tym, czego nauczy się nasz psiak, ale również naszym przeczuciem co do samego prowadzącego. O tym będzie później. Pamiętajmy, że dobre zajęcia to przede wszystkim takie, które sprawiają nam frajdę.

Edukacja opiekuna

Wielu opiekunów myśli, że psie przedszkole to głównie zajęcia dla szczeniaka. Trzeba jednak wiedzieć, że cechą dobrego szkolenia jest właśnie część poświęcona edukacji opiekunów. Nie da się ukryć, że szkolenie psów to w dużej mierze szkolenie opiekunów jak mają postępować ze swoimi psami w prawidłowy sposób. Właśnie na tym polega edukacja opiekuna.

szczeniak i psie przedszkole

Szczegóły są mocno zależne od samego prowadzącego zajęcia. Dobrze byłoby wytłumaczyć następujące elementy:

  • rozwój szczeniaka (okresy socjalizacji, wymiana zębów, okres dojrzewania)
  • najczęstsze problemy, z którymi można się spotkać (lęk separacyjny, załatwianie się w domu)
  • budowanie relacji i zaufania ze swoim szczeniakiem
  • najważniejsze zasady wychowania psa (brak kar, odpowiednie podejście)

W skrócie chodzi nie tylko o to, aby zajęcia uczyły czegoś naszego psa, ale również nas. Moim zdaniem decydując się na psie przedszkole powinniśmy otrzymać kompleksową usługę, w ramach której dowiadujemy się jak prawidłowo postępować z psem i osiągnąć pełen potencjał wspólnego życia. Co z tego, że nasz psiak będzie potrafił zrobić ładne “siad”, jeśli w okresie dojrzewania opiekunów przytłoczy etap buntu, a to spowoduje frustrację i problemy w relacji z psem.

Zachęcam z tego powodu do aktywnego brania udziału w zajęciach. Obserwujmy, pytajmy, a w razie wątpliwości, pytajmy znowu. Naprawdę nie ma głupich pytań. Wielu opiekunów zna jakieś psie mity albo coś przeczytało w internecie i nie wie jak to interpretować. Czasami znajdziemy jakieś dziwne rady na psich social mediach. W razie wątpliwości po prostu pytajmy. Lepiej zapytać i chwilę poczuć się niezręcznie z powodu swojej niewiedzy (chociaż tak naprawdę po to korzystamy z usług specjalisty, żeby nas edukował, więc nie ma potrzeby się wstydzić!) niż nie zapytać, a potem żałować.

Część szkoleniowa

Jak sprawdzamy psie przedszkole to najczęściej właśnie na tym elemencie skupiamy się najmocniej. W końcu chcemy, żeby nasz wymarzony szczeniak wyrósł na jeszcze wspanialszego, dorosłego psa. I to jest jak najbardziej fajnie, że mamy jakieś oczekiwania i wyobrażenia wobec naszego psa. Być może planujemy uprawiać psie sporty albo po prostu chcemy, aby szczeniak opanował podstawowe polecenia.

szkolenie szczeniaka przedszkole

Z mojej perspektywy dobre psie przedszkole dla szczeniaka to nie tylko podejście funkcjonalne, które ma nauczyć psa przyjmowania konkretnej pozycji. Najlepsze zajęcia charakteryzują się moim zdaniem tym, że uczymy szczeniaka przede wszystkim opanowania emocji. Młode psy często mają z tym problem, że mają dużo energii i mało cierpliwości. W związku z tym bardzo pomocna jest właśnie nauka spokojniejszego zachowania.

Naturalnie polecenia też są świetne i warto się ich uczyć. Taką podstawą jest:

  • siad (zwykły, przedłużony i na odległość)
  • leżeć (zwykłe, przedłużone i na odległość)
  • zostaw (nauka odpuszczania jedzenia)
  • do mnie (nauka przywołania)
  • noga (pies siada przy naszej nodze) i chodzenie przy nodze

I wiele innych. Dużo zależy od postępów szczeniaka, chęci do nauki i ilości zajęć psiego przedszkola. Najpierw skupiamy się na najważniejszych elementach, a potem w miarę możliwości dodajmy dodatkowe, równie przydatne polecenia lub aktywności.

Socjalizacja i habituacja w psim przedszkolu

Generalnie mówi się o socjalizacji szczeniaka, chociaż prawidłowe terminy to socjalizacja i habituacja. Socjalizacja tak naprawdę odnosi się do kontaktów z innymi (socjalizacja wewnątrzgatunkowa ze swoim gatunkiem, międzygatunkowa z innymi gatunkami np: człowiekiem). Habituacja to proces zapoznawania się i przyzwyczajania do nowych dźwięków, powierzchni i przedmiotów.

Szczeniak w tzw. okresie socjalizacyjnym jest bardzo podatny na proces socjalizacji oraz habituacji, dlatego jeśli zastanawiamy się nad psim przedszkolem to na pewno ważnym elementem zajęć będą właśnie te procesy. Przede wszystkim chodzi tu o to, aby nasz szczeniak wyrósł na pewnego siebie i odważnego psa, który nie będzie bał się zwyczajnych elementów otoczenia. Procesy te realizujemy na różne sposoby: odwiedzając nowe miejsca, pokazując szczeniakowi nowe przedmioty, wystawiając na nowe dźwięki i tak dalej.

Na zajęciach można również skupić się na przyzwyczajaniu do zabiegów pielęgnacyjnych lub tolerowana weterynarza. To wszystko ważne elementy psiego przedszkola dla szczeniaka.

socjalizacja szczeniaka psie przedszkole

Wybieramy psie przedszkole – grupowe czy indywidualne we własnym domu?

Sprawdzając psie przedszkole dla szczeniaka często natrafimy na dwie różne opcje. Niektóre firmy proponują realizację zajęć indywidualnie w naszym domu, a inne zachęcają do przyjazdu z psem na zajęcia grupowe. Wybór formy zajęć ma duże znaczenie i tak naprawdę od tego będą zależały efekty całego szkolenia.

Zajęcia indywidualne dają nam najwięcej możliwości. Osoba prowadząca przedszkole przyjeżdża do nas (najczęściej do domu lub pobliskiego parku), gdzie nasz szczeniak czuje się dobrze i swobodnie. To mimo wszystko ważna sprawa, ponieważ stan psychiczny szczeniaka i jego pewność siebie to duże wskaźniki powodzenia zajęć. Jeśli przyjedziemy z młodym psem do obcego miejsca, gdzie dodatkowo są inne psy to nastawiamy się na porażkę, ponieważ często są to warunki zbyt stresujące, żeby pies mógł skupić się na ćwiczeniach. Zaczynamy więc zajęcia od razu na wysokich, często negatywnych emocjach.

Oczywiście nie musi tak być, bo wszystko zależy od naszego psa i warunków oraz miejsca przeprowadzenia zajęć grupowych. Te są często różne i zależne od samej “placówki”. Niektóre szkoły mają własne sale szkoleniowe, gdzie warunki są bardziej kontrolowane. Niektóre natomiast realizują zajęcia w pobliskim parku albo nawet na własnym ogrodzie. Dużo zależy również od doboru grupy i tutaj też jest wiele różnic. Znajdziemy psie przedszkola, gdzie w grupie znajdują się wszystkie szczeniaki w danym wieku bez względu na wielkość lub rasę. Są jednak szkółki, gdzie ten dobór jest bardziej wyselekcjonowany pod kątem umiejętności, możliwości oraz wielkości psiaków.

Dodatkowo indywidualne zajęcia pozwalają nam na dobranie odpowiedniego, dopasowanego do szczeniaka toku nauczania. Możemy skupić się dłużej na tym, z czym piesek ma problem, możemy zwiększyć tempo lub zwolnić. Robić więcej lub mniej przerw. Na spotkaniach grupowych niestety często nasz pies musi dostosować się do całej grupy, a zdarza się, że poziom psów jest tam różny. Jest to zrozumiałe, bo każdy jest inny i ma swoje własne mocne i słabe strony.

szczeniak w psim przedszkolu

No i ostatecznie na zajęciach indywidualnych mamy prowadzącego cały czas dla siebie. Możemy zadawać dużo pytań, a prowadzący nie musi manewrować między kilkunastoma kursantami.

Oczywiście są też zwolennicy grupowych zajęć. Na pewno są one tańsze, ponieważ prowadzący nie musi poświęcić całego czasu na jednego psa. Jeśli grupa psów na zajęciach jest odpowiednio dobrana pod względem gabarytów i umiejętności to może wyjść z tego coś fajnego. Niestety często jest chaos, gdzie szczeniaki po prostu bawią się ze sobą i się rozpraszają, więc uczą się głównie właśnie ignorowania swojego opiekuna. Tutaj bardzo dużo zależy od osoby prowadzącej i jej umiejętności w prawidłowej organizacji zajęć.

Psie przedszkole dla szczeniaka – jak wybrać prowadzącego?

Wybór prowadzącego zajęcia jest również bardzo ważny, ponieważ warunkuje często nasze podejście do psiego przedszkola dla szczeniaka. Przede wszystkim osoba, która będzie szkolić naszego szczeniaka powinna robić na nas dobre, miłe wrażenie. Jak wspomniałem na wstępie najważniejsze jest to, żebyśmy czuli się dobrze na zajęciach. Nie ma sensu realizować psiego przedszkola, jeśli będzie to dla nas stres i nieprzyjemne doświadczenie.

Negatywne emocje szybko przerzucimy na szczeniaka, który również nie będzie chciał brać w tym udziału. Ważne jest również bycie świadomym chociaż podstaw etyki w wychowaniu psów. Jeśli prowadzący pokazuje nam techniki lub metody, które nie są dla nas komfortowe to nie powinniśmy kontynuować zajęć. Bicie, krzyczenie, wieszanie na obroży, rekomendowanie kolczatek lub obroży elektrycznej, niestety ale nadal się to zdarza.

I niestety często “specjaliści” potrafią tak argumentować te metody, że nieświadomy opiekun daje się na nie namówić.

socjalizacja szczeniaka behawiorysta

Takie metody nie tylko nie będą działać w dłuższej perspektywie, ale mogą całkowicie przekreślić nasze szanse na zbudowanie fajnej relacji ze swoim psem. Nie ma chyba nic smutniejszego niż kolejne 14 lat wspólnego życia z psem, który zwyczajnie nas nie lubi.

Jaki więc powinien być prowadzący zajęcia psiego przedszkola? Przede wszystkim powinien być behawiorystą (zwany też zoopsychologiem) lub trenerem szkolenia psów. Idealnie jakby był i tym i tym, ponieważ do wychowania szczeniaka ważna jest wiedza z zakresu psychologii psów oraz szkolenia.  Poza tym musimy nawiązać ze specjalistą specyficzną wieź i po prostu go lubić. Dzięki temu będziemy chętni do realizowania zajęć i nie będziemy obawiać się zadawać pytań, a na pewno będziemy mieli ich wiele.

Psie przedszkole dla szczeniaka – czy warto?

Sprawdzamy psie przedszkole dla naszego szczeniaka i zastanawiamy się nad podjęciem decyzji? Niby wszystko wygląda fajnie, ale nie wiemy czy warto? Oczywiście nie będę obiektywny, ale moim zdaniem bardzo warto. Uważam, że nie ma lepszej inwestycji niż właśnie w te pierwsze miesiące szczeniaka. Pomyślmy o tym w taki sposób, że przed nami kilkanaście lat wspólnego życia. I od tych pierwszych miesięcy często zależy czy nasza przyszłość będzie spokojna i szczęśliwa, czy będzie problematyczna i pełna frustracji.

Oczywiście psie przedszkole dla szczeniaka to nie jest gwarancja sukcesu. Dużo zależy od tego jak sami podejdziemy do zajęć. Jasne, że można “odbimbać” i fajrant. Można jednak świadomie zastosować wiedzę wyniesioną ze szkolenia, regularnie ćwiczyć ze swoim pieskiem i starać się jak najbardziej zaangażować w jego wychowanie. Zajęcia mają dać nam podstawy, a reszta zależy od nas.

Mam nadzieję, że ten artykuł okaże się interesujący, a może nawet zainspirował do zdecydowania się na zajęcia psiego przedszkola. Psich opiekunów z okolic Rybnika zapraszam tutaj: Psie przedszkole Rybnik. Pozostałym mogę życzyć samych sukcesów w wychowaniu swojego małego szczeniaczka!

psie przedszkole dla szczeniaka

Zachęcam również do przeczytania artykułu o budowaniu relacji ze swoim psem. Naprawdę uważam, że to właśnie budowanie relacji i zaufania ze szczeniakiem lub dorosłym psiakiem jest kluczowa dla szczęśliwego życia.

Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy