Seth Casteel wywiad

Seth Casteel – wywiad z fotografem i prowadzącym programu Finding Fido

Seth Casteel to osoba, której twórczość warto śledzić. Jest znanym fotografem, który przede wszystkim pokazał się jako kreatywny twórca ”podwodnych psów”. Opublikowana przez niego książka ze zdjęciami psiaków ”Underwater Dogs” została bestsellerem New York Times oraz najlepiej sprzedającą się książką fotograficzną 2012 roku.

Seth Casteel wywiad

Seth Casteel od 2007 roku jest również czynnym wolontariuszem i działaczem na rzecz zwierząt. Naturalnie przede wszystkim skupia się na wykonywaniu atrakcyjnych zdjęć bezdomnych psów, dzięki czemu mają one większą szansę na znalezienie domu. Od marca na kanale Polsat Viasat Nature emitowany będzie program TV ”Finding Fido” z Sethem Casteelem jako prowadzącym. Program będzie skupiał się na pomocy w znalezieniu domu dla bezdomnych psiaków, czyli super :)

Osobiście z twórczością Setha byłem obeznany. Zdjęcia ”Underwater Dogs” są po prostu niesamowite. Jako bardzo początkujący fotograf nie ukrywam, że zazdroszczę sprzętu, kreatywności i przede wszystkim umiejętności. Osobiście uwielbiam zdjęcia zwierząt, a kreatywne podejście do tematu zawsze wzbudza u mnie pozytywne emocje. Moim drugim ulubionym fotografem jest więc oczywiście Andrius Burba, który zasłynął swoją sesją ”Under-Horse”, czyli zdjęciami wykonanymi koniom od dołu.

underdog

Uwaga – to nie jest koń :D

Nie ukrywam więc, że byłem bardzo miło zaskoczony, kiedy otrzymaliśmy propozycję wywiadu ”na wyłączność w Polsce’‘ z Sethem Casteelem. Byłem ogromnie ciekawy pewnych elementów jego pracy i generalnie odnośnie samego programu TV Finding Fido.

Mam nadzieję, że ktoś wśród Was również jest fanem twórczości Setha i zainteresuje się wywiadem!

Seth Casteel – wywiad

Pyt: Od 2007 roku fotografujesz bezdomne psy, dzięki czemu pomagasz im znaleźć dom. Jak bardzo, Twoim zdaniem, wysokiej jakości zdjęcia pomagają w tym i dlaczego pierwsze wrażenie jest takie ważne?

Odp: Jedno zdjęcie może ocalić życie bezdomnego psa lub kota. Coraz więcej rodzin rozpoczyna poszukiwania nowego członka rodziny poprzez internet, co powoduje, że pierwsze wrażenie często jest najważniejsze. Jeżeli zdjęcie nie pokazuje w odpowiedni sposób zwierzaka, nie zwrócimy na nie uwagi. Jednak jeżeli fotografia dobrze odzwierciedli osobowość psa, to może on bardzo szybko znaleźć idealny dom. Przykładowo, niedawno mój brat i jego żona zdecydowali się na adopcję psa i rozpoczęli cały proces od poszukiwań online na stronach internetowych schronisk dla zwierząt oraz fundacji. Od razu zakochali się w jednym małym psiaku o imieniu Luna, a to wszystko dzięki kilku zdjęciom, które idealnie pokazywały jej naturę – uśmiechniętą i pełną nadziei. Już po kilku dniach tuliła się do poduszek w ich domu.

Seth Casteel wywiad

Pyt: Znalazłeś swoją niszę fotografując psy pod wodą i chyba każdy może sobie wyobrazić, że takie zdjęcia to nie jest najłatwiejsze zadanie (szczególnie, że nie każdy pies jest urodzonym modelem). W jaki sposób pracujesz z takimi psami, aby otrzymać najlepsze wyniki?

Odp: Cóż mogę powiedzieć? Mam świetną pracę. Pozwolę sobie najpierw powiedzieć, że chociaż wszystkie psy instynktownie potrafią pływać, niektóre są lepsze od innych. Jedne uwielbiają tę aktywność, a inne wolą pozostać na lądzie. Uwielbiam fotografować psy robiące to, co lubią, więc jeśli jakiś pies nie jest zainteresowany pływaniem ze mną, to nie ma problemu. Zamiast tego zrobimy zwykłą sesję zdjęciową. Podwodna sesja zdjęciowa sama w sobie jest całkiem prosta. Spotykam psa i przez kilka minut bawimy się na lądzie w aportowanie. Następnie robimy to samo w basenie. Zaprojektowałem kilka niesamowitych zabaw wodnych, za którymi psy szaleją. Podczas takich zabaw robię setki zdjęć psów, które pływają, nurkują i rozchlapują wodę. Pozostaje mi mieć nadzieję, że przynajmniej jedno lub dwa zdjęcia będą udane!

Pyt: Czy masz jakieś rady dla początkujących fotografów, którzy również marzą o podobnych sesjach zdjęciowych?

Odp: Najważniejszą rzeczą jest to, żeby pies był podekscytowany udziałem w sesji. Jeśli nie chce się bawić w wodzie, to spróbuj sesji na lądzie. Sam proces powstawania zdjęć jest dla psa bardzo wyczerpujący, więc postaraj się, aby czas sesji był jak najkrótszy. Ja zazwyczaj pracuję z psem 20-25 minut z przerwami co kilka minut. Fotograf również potrzebuje chwili na złapanie oddechu! Jest jeszcze coś, co zawsze robię. Uczę każdego psa, z którym pracuję, jak komfortowo wejść do basenu i bezpiecznie z niego wyjść. Jeśli pies to zrozumie, to od razu będzie czuł się pewniej i będzie mógł skupić się na zabawach.

Seth Casteel wywiad

Pyt: Finding Fido to Twój nowy projekt, który skupia się na pomocy bezdomnym psom w odnalezieniu swojego domu. Jakie jest Twoje zdanie na temat relacji psów i ludzi? Jak ważny jest pies w naszym życiu?

Odp: Dla mnie jedno jest jasne – psy wybierają nas tak samo, jak my wybieramy psy. To z powodu ludzi psy istnieją i wydaje mi się, że czasami o tym zapominamy. Psy nie pojawiły się w magiczny sposób na naszej planecie lądując w statku kosmicznym. Przez tysiące lat rozwijały się i dopasowywały, by stać się najlepszym przyjacielem człowieka. Dla ludzi najmocniejszą więzią jest ta z drugim człowiekiem. Tuż po niej jest więź z psem. Nasze dwa gatunki kroczą tą samą drogą, pomagając sobie nawzajem. Wierzę, że psy są największym darem dla naszego gatunku i nigdy nie powinniśmy o tym zapominać. Wierzę również, że naszym zadaniem jest zapewnić im taką samą ilość szczęścia i szacunku, jaką one zapewniają nam. Nie każdy ma na tyle szczęścia w życiu, by móc je dzielić ze swoim psem. Natomiast ci, którzy je mają, na pewno potwierdzą, że psy czynią nas lepszymi, bardziej otwartymi, z empatią w stosunku do innych ludzi.

Pyt: Szukając idealnego psa dla siebie, na co powinniśmy zwrócić uwagę? Czy chodzi tylko o dopasowanie pod względem poziomu energii czy o coś więcej?

Odp: Każdy człowiek jest wyjątkowy. Z psami jest tak samo. Sekretem jest dopasowanie siebie pod względem stylu życia oraz charakteru, co spowoduje, że wspólna egzystencja będzie korzystna zarówno dla człowieka, jak i psa. Należy zadać sobie kilka prostych pytań: jaki jest Twój plan dnia? jak dużo masz wolnego czasu? jaki jest Twój tryb życia oraz zainteresowania? I przede wszystkim – dlaczego chcesz adoptować psa akurat teraz? Jest niezliczona ilość cech psa, które można brać pod uwagę: wiek, rasa, wielkość, historia, temperament lub poziom energii – to tylko kilka z nich. Pamiętaj również, żeby poznać i spędzić trochę czasu z różnymi psami, co pozwoli Ci zrozumieć, jakich cech szukasz u swojego idealnego przyjaciela.

Seth Casteel wywiad

Podsumowanie

Mam nadzieję, że te kilka odpowiedzi kogoś zainteresuje, a może nawet da kilka wskazówek na temat fotografii lub poszukiwania idealnego psa. Wiadomo, że wywiad z osobą, która znajduje się setki kilometrów od ”pytającego” nie jest najłatwiejszą sprawą i nie ma za bardzo możliwości ciągnięcia pewnych tematów dalej. Z tego powodu na pewno odpowiedzi nie są najbardziej wyczerpujące, ale na pewno jakiś tam wgląd w podejście Setha pokazują.

Osobiście jestem zaskoczony, że proces sesji zdjęciowej podwodnych psów jest taki prosty. Szczerze mówiąc byłem przekonany, że tam więcej zaawansowanych procesów zachodzi. Jak widać wcale nie sprzęt jest najważniejszy. Najważniejsze jest dobre podejście do psa, ciekawy pomysł i próbowanie do skutku. Nawet najlepsi fotografowie robią mnóstwo zdjęć, spośród których wybierają te idealne. To nie jest tak jak wiele osób myśli, że sprzęt ”sam” robi zdjęcia i przy odpowiednim budżecie wystarczy pstryknąć i każda fotka wychodzi piękna jak marzenie.

Seth Casteel wywiad

Tylko praca, doświadczenie i ogromna ilość czasu. Mam nadzieję, że będzie to motywacja dla początkujących fotografów spośród Was. Dla mnie na pewno, bo bardzo rzadko zwalam winę na sprzęt i mam myśli w stylu ”jakbym tylko miał wypasiony obiektyw to na pewno zdjęcia byłyby lepsze” :)

A może ktoś z Was ma swoich ulubionych fotografów? Czyje prace cenicie najbardziej?

  Tagi: , , , ,
Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy