Pies nie chce wykonywać poleceń

Pies nie chce wykonywać poleceń, buntuje się i próbuje odstraszyć

Pies nie chce wykonywać poleceń? Buntuje się i próbuje odstraszyć opiekuna? Wiele osób ma podobny problem, a dzisiaj postaramy się doradzić, co z nim zrobić. Ten wpis rozpoczyna nowy cykl artykułów ”Pytania czytelników”. Bardzo często dostajemy od Was różne pytania na maila, facebooka, a często nawet dzwonicie z Waszymi problemami. Robimy co możemy, żeby pomóc i coś poradzić. Postanowiliśmy, że warto nasze porady opublikować dla wszystkich czytelników, ponieważ wtedy więcej osób może znaleźć możliwe rozwiązania swoich problemów.

Dzisiaj zajmiemy się bardzo powszechnym problemem, czyli psim buntem i odmową wykonywania poleceń. Pytanie czytelnika brzmi następująco:

”Posiadam psa rasy owczarek niemiecki. Jest psem łagodnym, jednak przy wykonywaniu poleceń próbuje wymusić żeby ich nie wykonać. Po powtórnym wypowiedzeniu komendy pokazuje zęby i próbuje mnie odstraszyć. Ja jestem nieugięta. Kilka razy zdarzyło się że mnie uszczypnęła mnie. Nie wiem Co zrobić. Ma 11 miesięcy wystarczający ruch, od miesiąca mam te problemy. Proszę o radę. Z góry dziękuję. Jak mam reagować na jej szczypanie.”

owczarek niemiecki się buntuje

Pies się buntuje i nie chce wykonywać poleceń?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na trzy elementy:

  • pies to owczarek niemiecki, a ta rasa jest dość specyficzna pod tym względem. Wiele owczarków się ”kłóci” lub buntuje. Owczarki niemieckie często wiedzą wszystko lepiej, łatwo się denerwują i mają skłonności do nadpobudliwości.
  • pies jest młody, ma dopiero 11 miesięcy. Jest więc jeszcze w tak zwanym okresie ”dorastania”, często określanym również ”okresem buntowniczym”. Pies dorasta, ma dużo energii, jest również wyrzut hormonów. Wiele psów w tym okresie ”zapomina” wcześniejsze szkolenia lub treningi. Dochodzą również elementy związane z dojrzewaniem (cieczki u suczek) oraz emocje z tym związane.
  • pies buntuje się fizycznie (szczypie) co na pewno powoduje, że problem jest już w zaawansowanym stadium. Generalnie psy buntują się etapowo. Najpierw ignorują polecenia, potem mogą odchodzić lub unikać kontaktu, albo komunikować wokalnie swoje niezadowolenie (szczekanie). Ostateczne jest właśnie warczenie lub szczypanie, co jest już sygnałem ostrzegawczym.

Ekstremalna reakcja ze strony psa, a w szczególności szczypanie może wydawać się niebezpieczne, ale naprawdę warto unikać skojarzeń z agresją. To, że pies nas uszczypnie nie oznacza od razu przekreślenie psa i naszej relacji. Owczarki niemieckie miewają tendencję do takiego zachowania niestety, w szczególności w okresie dojrzewania. Każdy pies ”wkręca” sobie trochę inaczej, ale trzeba wiedzieć, że są takie przypadki.

Przykładowo nasza Legion w okresie buntowniczym ”wkręciła” sobie nienawiść do przechodzenia na pasach. Jak próbowaliśmy przechodzić przez ulicę to zaczynała łapać za spodnie i ciągnąć za nogawki, byleby nie przechodzić. Szczypanie w tyłek też się zdarzało :) Jednak po zakończeniu pewnego etapu po prostu samo minęło.

Tutaj warto właśnie wspomnieć, że wiele dziwnych zachowań psa mija po zakończeniu okresu dojrzewania. Pies stabilizuje się psychicznie i emocjonalnie. Rolą opiekuna w trakcie tego okresu jest przede wszystkim zrobić tak, aby pewnych zachowań nie utrwalić.

owczarek nie chce wykonywać poleceń

Nasza rada

Wracając jednak do konkretnego pytania – co można w tym przypadku zrobić? Przede wszystkim naszym zdaniem najlepiej będzie ”zresetować” trochę relację poprzez zaprzestanie wydawania psu poleceń. Nie ma sensu realizować szkolenia, jeżeli wyniki są negatywne dla obu stron. To tylko będzie pogłębiało problemy. Czasami pies też potrzebuje przestrzeni dla siebie i swoich emocji, nie powinniśmy dawać psu pola do ”wyładowywania” się na nas.

Na pewno nie powinniśmy myśleć o takim rozwiązaniu jak o ”daniu psu wygrać”, bo to nie o to chodzi. Naszym celem jest grzeczny pies, który wykonuje dane polecenia oraz pozytywna, przyjacielska relacja z tym psem. Jeżeli w danym momencie widzimy, że szkolenie nie przynosi efektów to lepiej zrobić chwilę przerwy. Negatywne doświadczenia ze szkolenia są o wiele gorsze niż brak szkolenia.

W sytuacji, gdzie pies bardzo denerwuje się na polecenia i nie chce ćwiczyć to po prostu zróbmy tydzień lub dwa tygodnie przerwy. Po tym czasie spróbujmy znowu i zobaczmy czy jest zmiana. Warto też pamiętać, że owczarki niemieckie często mają problem z nadpobudliwością – bardzo łatwo się nakręcają i trudno im się uspokoić. W związku z tym idealnym rozwiązaniem w okresie dojrzewania jest ograniczenie aktywności nakręcających (szarpanie, bieganie, gonitwy i inne szaleństwa), a skupienie się na aktywnościach umysłowych i węchowych. Jeżeli mamy podobny problem do opisanego w tym artykule i musimy zrobić przerwę od szkolenia to jako alternatywę spróbujmy mat węchowych i zabawek edukacyjnych.

Pomoże to naszemu owczarkowi niemieckiemu w nauczeniu się skupienia i cierpliwości. Pomoże się zmęczyć i zużyć nadmiar energii, ale nie będzie powodowało pobudzenia. Dodatkowo praca węchowa i umysłowa wycisza, co też nam pomoże. Możemy spróbować zrobić sesję z matą węchową, a po niej standardowe polecenia. Pies będzie spokojniejszy, więc będzie też mniejsza szansa, że nadmiar emocji spowoduje bunt przed treningiem.

Mamy nadzieję, że komuś te informacje pomogą :) Trzymajcie się i powodzenia!

Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy