Mój pies się starzeje

Mój pies się starzeje! Co robić i jak sobie poradzić?

Mój pies się starzeje! Ta myśl przychodzi nagle i żaden opiekun nie jest na nią gotowy. Przyczyny są różne. Zauważymy, że nasz psiak ma mniej energii albo przy przeglądaniu zdjęć zdamy sobie sprawę ”to już tyle lat razem”. Często ta myśl przychodzi, ponieważ zauważyliśmy u swojego przyjaciela pierwsze siwe włosy na pyszczku.

Wiek tak naprawdę jest kwestią drugorzędną w tym przypadku. Każdego opiekuna czeka ten moment. Pies może mieć 6,7,8 a nawet 9 lat zanim zauważymy pierwsze oznaki starości. Bez względu na to, kiedy pierwszy raz zorientowaliśmy się, że nasz psiak się starzeje – zawsze towarzyszy temu wydarzeniu pewne uczucie niepokoju. W końcu psisko przestało być słodkim szczeniaczkiem. Minął również okres beztroskiej dorosłości. Nadszedł ostatni etap psiego życia.

W dzisiejszym wpisie będą właśnie takie generalne przemyślenia o psiej starości i co możemy z nią zrobić. Tak naprawdę zrobić można całkiem sporo. Czasu się nie oszuka, jednak można podjąć działania, które sprawią, że nasz pies jak najdłużej będzie cieszył się zdrowiem fizycznym oraz co często jest ważniejsze – zdrowiem psychiczny.

starzejący się pies

Jednak najważniejsze jest jedno: psia starość to nie wyrok ani powód do smutku. Nasze życie z psim seniorem nadal może być pełne radości. Wystarczy wprowadzić pewne zmiany do życia, może trochę wcześniej się zatroszczyć o zdrowie psiaka i na pewno będzie dobrze. Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże opiekunom przygotować się do tego momentu albo wspomóc tych, którzy właśnie się z psią starością borykają.

Psia starość – co to znaczy?

Psia starość to kwestia bardzo indywidualna i każdy psiak oraz opiekun przechodzą ją inaczej. Niektóre psy trzymają się naprawdę dobrze praktycznie do samego końca. Energia je rozpiera, chętnie się bawią i nie mają większych problemów zdrowotnych. Takiej starości wszystkim psiakom serdecznie życzymy.

Jednak po wielu widać pewne sygnały już nawet kilka lat wcześniej. Spada poziom energii, więc psiak ma mniej ochoty na zabawę. Może to być również związane z rozwojem różnych chorób i generalną degradacją sprawności fizycznej. Łapkom coraz trudniej utrzymać ciężar ciała, a stawy nie są już takie silne. Psiak może zaczynać kuleć i nie ma ochoty na dłuższe spacery.

Ostatecznie ”starość” to tylko termin, którym sami definiujemy pewien stan naszego psa. Każdego dotknie to w inny sposób i w innym wieku, ale w końcu niestety starość spotka Twojego psa. To trudna sprawa, ale warto o tym mówić. Nasza Legion od lat miała jednego siwego wąsa. Była to jej taka specyficzna cecha, bo miała go już jako młody psiak. Jednak z czasem pojawiały się kolejne siwe włosy na pyszczku, a nagle i bez konkretnej przyczyny stało się – zauważyliśmy, że nasz pies jest już stary.

pies senior

Nie znaczy to, że mamy psa żałować, ponieważ starość to po prostu kolejny etap. Jak najbardziej zauważenie psiej starości po raz pierwszy może być dla wielu opiekunów szokiem. Będzie smutek, przygnębienie i melancholia. Mogą pojawić się również głębsze refleksje na temat życia samego w sobie.

Warto jednak zdać sobie sprawę z jednej, bardzo istotnej rzeczy. Nie mamy wpływu na postęp wieku naszego psa. Mamy natomiast ogromny wpływ na jakość psiej starości. To właśnie od nas w dużej mierze zależy jak ta starość będzie wyglądała.

Mój pies się starzeje – im wcześniej zareagujemy tym lepiej

Starość naszego psa będzie w dużej mierze zależała od całego psiego życia. Wielu opiekunów myśli, że ”jeszcze jest czas”, ale prawda jest taka, że im wcześniej będziemy myśleli o psiej starości tym lepiej. Przykładowo ogromny wpływ na ogólne zdrowie naszego psa będzie miała dieta. Niestety nie da się w kilka ostatnich lat naprawić dekady błędów. Dieta powinna być prawidłowa, czyli zaspokajać potrzeby psa i być jak najmniej przetworzona, z dużą zawartością zdrowego białka. To takie zupełne podstawy.

Bardzo ważna jest prawidłowa waga psa, o czym niestety również łatwo zapomnieć. Nadmiarowe kilogramy obciążają psi organizm, a przede wszystkim stawy. Wieloletnie życie z nadwagą często prowadzi do problemów zdrowotnych właśnie w trakcie starości. Zużyte stawy z wiekiem robią się jeszcze bardziej słabe, co zmniejsza mobilność psiaka.

pies staruszek

Podobnie jest ze zdrowiem umysłowym – badania na ludziach wskazują, że osoby ćwiczące umysł przez całe życie mają mniejsze ryzyko wystąpienia demencji w okresie starości. Nie ma powodu, aby u psów było inaczej. Dlatego bardzo ważne jest, aby wprowadzić w psi harmonogram zabawy węchowe i umysłowe.

Generalnie zasada jest taka ”jakie życie taka starość”. Jeżeli nasz psiak jest powolny, apatyczny i większość dnia spędza na kanapie to trudno oczekiwać, że na starość będzie mega ruchliwy i aktywny. Warto o tym pamiętać już w czasie młodości naszego psa, aby potem nie żałować pewnych wyborów. Z drugiej strony też nie ma sensu zbędnie panikować i już od szczeniaka ”cisnąć” psa nadmiarem aktywności. Zachowajmy zdrowy umiar.

Podsumowując całą myśl: idealnie jest zadbać o psią starość zanim w ogóle ją zauważymy. Wtedy i my i nasz psiak będziemy najlepiej przygotowani na ten etap. Jednak życie nie jest idealne, więc trzeba sobie radzić na bieżąco.

Mój pies robi się stary – zrób przegląd zdrowia!

Siedzimy sobie wieczorem na kanapie i czytamy książkę. Obok nas leży pies, którego od czasu do czasu głaskamy. W pewnym momencie z czułością patrzymy na przyjaciela i nagle zauważamy siwy włos w okolicach mordki. Śmiejemy się ”starzejesz się piesku”, ale potem zaczynamy o tym myśleć. Psiak ma już 8 lat, swoje już przeżył. Coraz chętniej przesiaduje na kanapie, a na spacerach nie jest już w sumie tak żwawy jak dawniej. Ogarnia nas powoli przerażenie ”ile lat nam jeszcze razem zostało? 2,3?”. Przestaje być zabawnie.

pies się starzeje

Pierwszym i najważniejszym co możemy w tej sytuacji zrobić to udać się do weterynarza. Psa badać powinniśmy regularnie przez całe życie, ale jeżeli różnie z tym u nas bywało w ostatnich latach to na pewno w tym momencie należy zrobić ”przegląd psiaka”. Szczegóły najlepiej skonsultować z weterynarzem. Na pewno warto zrobić generalny przegląd zdrowia: sprawdzić zęby, stawy, podstawowe badania neurologiczne. Koniecznie zróbmy rozszerzone badania krwi. To wszystko powinno uświadomić nam obecny stan zdrowia psa.

Na podstawie tego stanu zdrowia razem z weterynarzem należy ustalić kolejne badania. Przykładowo jeżeli zauważone zostaną jakieś bóle lub problemy ze stawami to być może konieczne będzie wykonanie prześwietlenia. Wraz z wiekiem mogą pojawiać się zmiany zwyrodnieniowe.

Generalnie im wcześniej zauważymy potencjalne problemy tym łatwiej będzie nam pomóc psu i ulżyć na starość. Często wystarczy podawanie suplementów, które pozwolą psu zachować lepszą sprawność i nadal cieszyć się życiem mimo wieku.

Pies się starzeje – zadbaj o zdrowy umysł

Ogromnym problemem psiej starości są różne kłopoty związane ze sprawnością umysłową. Psia demencja to nic przyjemnego – dla psiaka i dla opiekuna. W ostatnich latach pies może coraz częściej bywać zdezorientowany,  nie rozpoznawać ludzi lub zacząć być lękliwy. Lękliwość często wiąże się właśnie z tym, że pies nie pamięta swojego otoczenia, więc może być przestraszony swoją dezorientacją. To brzmi tragicznie i oczywiście w ekstremalnych przypadkach tak jest, ale warto pamiętać, że nie każdego psa spotkają tego typu problemy. Nawet jeśli to mają one różny poziom intensywności, więc nie bójmy się na zapas.

zdrowie starego psa

Sprawność umysłowa psa w okresie starości zależy od kilku czynników. Pierwszym jest genetyka, na którą niestety nie mamy wpływu. Kolejny to czynniki środowiskowe jak czystość powietrza lub stres. Tutaj też często mamy ograniczone możliwości. Trzecim jest ćwiczenie umysłu. Pies regularnie używający umysłu ma większą szansę na zachowanie sprawności intelektualnej do późnego wieku. Podobnie jest u ludzi. Umysł to ”mięsień”, który można trenować jak każdy inny. Jeżeli będziemy ćwiczyć ciało to bardzo prawdopodobne, że zachowamy dużą mobilność do późnej starości. Jeżeli będziemy ćwiczyć umysł to na pewno będziemy sprawniejsi umysłowo niż osoby, które takich ćwiczeń nigdy nie realizowały.

U psa możemy zadbać o sprawność umysłową bardzo prosto. Najlepszym rozwiązaniem są zabawy i aktywności węchowe. Węch u psów jest ogromnie ważny i bezpośrednio powiązany ze sprawnością umysłową. Pies właśnie poprzez węch odbiera, analizuje i rozpoznaje świat. Nawet psy niewidome mogą stosunkowo normalnie funkcjonować tylko przy pomocy nosa. Z tego powodu to właśnie ćwiczenia węchowe będą miały największy wpływ na sprawność umysłową naszego psa na starość.

Na tym polu mamy sporo możliwości. Możemy na przykład chodzić z psem na zajęcia mantrailingu (tropienie użytkowe), w trakcie których Twój przyjaciel nauczy się szukać ”zaginionych” ludzi wyłącznie przy użyciu swojego nosa. Świetnym rozwiązaniem jest również nosework, czyli dyscyplina polegająca na lokalizowaniu próbek zapachowych.

Naturalnie bardzo gorąco zachęcamy do spróbowania maty węchowej. To super prosta w realizacji i mega angażująca psa aktywność, którą bez problemu można realizować w domu. W strukturze maty ukrywamy przysmaki, a zadaniem psiaka jest wyszukanie jedzenia przy pomocy zmysłu węchu. Najlepsze w matach węchowych jest to, że spokojnie mogą ćwiczyć nawet psie staruszki. Zabawa nie wymaga sprawności fizycznej, a bawią się w ten sposób także psy niewidome.

sprawny umysł starszego psa

Aktywności węchowe to rewelacja, jeżeli chodzi o pobudzenie psiego umysłu. Na pewno taka aktywność pomoże w utrzymaniu sprawności intelektualnej do późnego wieku.

Poza pracą węchową warto również próbować innych rzeczy. Nauka sztuczek, zabawki edukacyjne, a nawet poznawanie nowych miejsc i ludzi – to wszystko świetnie działa na umysł. Każdy nowy element w życiu psa wymaga analizy i poznania, a to wspomaga powstawanie nowych połączeń neuronów w mózgu.

Psi staruszek – wrzuć na luz

Starość może być przerażająca, ponieważ często zauważenie pierwszych siwych włosów u psa powoduje kontemplację nad nieuchronnością śmierci. Ciężka sprawa, bardzo trudny temat. Każdy musi to przetrawić we własnym tempie, a niektórych na szczęście takie skomplikowane rzeczy w ogóle się nie trzymają.

Tak czy inaczej wielu opiekunów stara się szybko nadrobić psie zaległości i spróbuje wszystkiego, byleby czas rozciągnąć. Przede wszystkim spokojnie – pierwsze siwe wąsy nie znaczą, że psiak zaraz umrze. Czekają Was jeszcze lata wspólnego życia, więc nie śpieszmy się tak wyprawiać psa na tamten świat.

psi senior a zdrowie

Nie da się również pewnych rzeczy nadrobić. Jeżeli zauważymy jakieś niepokojące symptomy (zwyrodnienia, początki demencji) to musimy się z tym pogodzić. Jak najbardziej próbujmy pomóc. Aktywności węchowe i umysłowe mogą spowolnić postęp demencji, a zastosowanie leczenia stawów przywrócić psu mobilność.

Z drugiej strony też starajmy się, aby swojego ”staruszka” nie przeforsować. Naturalnie warto proponować przyjacielowi dodatkowy, spokojny spacer jeżeli macie na to ochotę. Jednak jeżeli psiak już preferuje odpoczynek to nagle nie zabierajmy go na kilkugodzinną wyprawę w góry.

Ogólnie chodzi o to, aby po zauważeniu tych pierwszych oznak starości nie przekombinować. Nawet jeżeli wpadniemy na pomysł, żeby spróbować psiaka jeszcze rozruszać to róbmy to powoli, a nie nagle i na siłę. Jeżeli kondycja jest ”już nie ta” to na spokojnie zwiększajmy długość spacerów. Dodajmy w trakcie dnia jakąś nową aktywność, nauczmy psiaka nowej sztuczki.

A im późniejszy wiek tym mocniej zastanówmy się nad łatwiejszymi alternatywami. Szczególnie jeżeli rzeczywiście pojawiają się oznaki zmęczenia organizmu. Nawet najbardziej wysportowany pies może z wiekiem borykać się z degeneracją stawów. Jeżeli wcześniej biegaliście to może teraz lepsze będą zwykłe spacery.

Trzeba to przemyśleć i zdecydować tak, aby nie zrobić źle w żadną stronę. Jeżeli pies czuje się dobrze i nie ma przeciwskazań zdrowotnych to nie traktujmy go jak ”umierającego staruszka” i trzymajmy się normalnego, wspólnego życia. Jednak jeżeli są pewne sygnały, że wiek robi swoje to lepiej się uspokoić.

Nie bój się psiej starości

Co można powiedzieć jeszcze? Psia starość to na pewno nie jest nic przyjemnego. Bardziej w sensie psychologicznym niż rzeczywistym. Ludzie nie lubią myśleć o śmierci w ogóle, a co dopiero o tej psiej. A nie da się ukryć, że te siwe włosy i generalnie zauważenie psiej starości to pierwszy sygnał.

życie ze starym psem

Nieszczęściem człowieka jest to, że psy niestety żyją od nas krócej. Jednak można na to spojrzeć również z innej strony – kto by się zaopiekował naszymi psami, jeżeli to my byśmy odchodzili przed nimi? Lepiej patrzeć na pozytywne strony i cieszyć się z czasu, który razem mamy.

Pod względem fizycznym psia starość również nie musi być straszna. Być może trzeba będzie częściej odwiedzać weterynarza, podawać leki lub suplementy i ograniczyć spacery. Z drugiej strony będzie można razem więcej odpoczywać. Leżeć razem na kanapie, oglądać tv albo realizować inne, spokojniejsze zabawy.

Życzymy wszystkim opiekunom i ich staruszkom wszystkiego dobrego!

Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy