Kolczatka dla owczarka niemieckiego

Kolczatka dla owczarka niemieckiego – dlaczego to zły pomysł?

Kolczatka dla owczarka niemieckiego – dlaczego to zły pomysł? Kolczatka to narzędzie, które jest często stosowane u wielu ras psów, przede wszystkich tych większych. Jednak u owczarków niemieckich jest szczególnie popularna. Jest to związane z tym, że rasa ta jest często szkolona. Opiekunowie łatwo mogą trafić na szkolenie PT (Pies Towarzyszący) lub inne szkolenia awersyjne, gdzie w większości przypadków trener będzie rekomendował właśnie to urządzenie.

W związku z tym, że owczarek niemiecki jest wyjątkowo często narażony na trening kolczatkowy to pomyślałem, że dobrym pomysłem będzie stworzenie artykułu poświęconego tej rasie. Niedawno pojawił się ogólny artykuł o kolczatkach i polecam go przeczytać. Tutaj jednak skupię się wyłącznie na temacie kolczatka dla owczarka niemieckiego.

owczarek niemiecki kolczatka

Kolczatka dla owczarka niemieckiego – dlaczego tak popularna?

Dlaczego kolczatka dla owczarka niemieckiego jest szczególnie popularna? Moim zdaniem ma na to wpływ wiele czynników. Przede wszystkim rasa ta uchodzi za bardzo mądrą i podatną na szkolenie. Wielu opiekunów kojarzy owczarka niemieckiego z psem pracującym w służbie policyjnej i wojskowej, co tym bardziej wzmacnia wizerunek tych psów jako posłusznych i wykonujących polecenia człowieka.

Jednocześnie skojarzenie ze służbami mundurowymi w pewien sposób powoduje, że owczarki niemieckie w naszych oczach są silne, poważne i właśnie takie ”wojskowe” w sensie, że twarde i wytrzymałe psychicznie. Niestety sprawia to, że nieświadomie opiekunowie traktują swoje psy trochę ostrzej, a przy tym są bardziej wymagający.

W końcu od małego pekińczyka nie trzeba wymagać, można trochę przymknąć oko na jego wybryki. Jednak owczarki niemieckie często nie mają takiej taryfy ulgowej i wymagamy od nich więcej. Naturalnie dochodzi do tego fakt, że owczarek niemiecki to pies duży i silny, więc opiekunowie też chcą mieć psa posłusznego, z którym mogą spokojnie wyjść na spacer po mieście.

Wszystko powyższe nie jest złe samo w sobie. Nie ma nic niepoprawnego w szkoleniu psa i oczekiwaniu, że będzie dobrze się zachowywał w przestrzeni publicznej. Owczarki niemieckie to rasa, która została stworzona do współpracy z człowiekiem, są bardzo mądre i mają ogromny potencjał, jeśli chodzi o szkolenie. Wspólny trening i aktywności umysłowe to świetna sprawa dla owczarka.

owczarek niemiecki szkolenie kolczatka

Szkolenie kolczatkowe owczarka niemieckiego

Jednak sposób postrzegania owczarka sprawia, że trening kolczatkowy jest u tej rasy szczególnie popularny. Wielu opiekunów chcąc wykorzystać potencjał swojego psa szuka szkolenia dla owczarka niemieckiego. W związku z tym bardzo łatwo jest im trafić na szkolenie Pies Towarzyszący (tzw. PT), które jest dość specyficznym typem szkolenia.

Oczywiście są różni szkoleniowcy i trenerzy, ale szkolenie PT (i inne podobne typy szkoleń) ma formę trochę wojskowej musztry. Opiekun rusza z psem i od razu wymaga od niego realizacji zadań. Nie za bardzo jest tu miejsce na motywowanie psa lub wyrabianie zrozumienia poleceń, dlatego kolczatki są bardzo częstym widokiem na takim szkoleniu.

W związku z tym opiekunowie owczarków szukając szkolenia mają przede wszystkim dużą szansę na znalezienie szkolenia, które właśnie wykorzystuje kolczatki w trakcie zajęć. Kolejny czynnik związany z wysoką popularnością kolczatek u owczarka niemieckiego jest właśnie to postrzeganie tej rasy jako silnej, wytrzymałej i takiej trochę militarnej.

Opiekunowie psów o delikatniejszym wizerunku często zwracają uwagę na to, aby pies był zadowolony i szukają szkoleń opartych na zaufaniu. Jednak opiekunowie owczarków niemieckich zdarzają się właśnie przeceniać wytrzymałość swojego psa. Owczarki niemieckie są mocno nastawione na pracę z człowiekiem i mają ogromną motywację do wykonywania poleceń swojego opiekuna, więc rzadziej się skarżą i potrafią pracować mimo dyskomfortu. W związku z tym opiekunowie często nie myślą nawet, że kolczatka może być czymś złym. W końcu pies ładnie na niej pracuje, więc nie powinno być problemu.

owczarek niemiecki nie stosuj kolczatki

Owczarek niemiecki i kolczatka – dlatego to zły pomysł?

Owczarki niemieckie są trochę taką ofiarą swojego silnego wizerunku. Opiekun powinien jednak pamiętać, że to pies z uczuciami i emocjami, nawet jeśli stara się ich nie okazywać. Jak najbardziej owczarek niemiecki to pies, który idealnie nadaje się do szkolenia i pracy z człowiekiem. Z tego powodu doskonałym pomysłem jest realizowanie swojego psa w ten sposób.

Szkolenie posłuszeństwa, nosework, tropienie użytkowe i wiele więcej – owczarki niemieckie nadają się do naprawdę ogromnej ilości aktywności. Jednak stosowanie kolczatki to bardzo zły pomysł, który nie tylko nie pomaga, a wręcz przeszkadza w szkoleniu.

Owczarek niemiecki to rasa bardzo mądra i mocno nastawiona na pracę z człowiekiem. Świetne efekty można uzyskać przy naprawdę niewielkim wysiłku i odrobinie nagród oraz motywacji. Stosowanie kar w formie szarpania na kolczatce spowoduje wyłącznie powolne wygaszanie chęci psa do pracy z człowiekiem.

Podczas szkolenia tego nie widać, ponieważ owczarek niemiecki ma wrodzoną motywację do pracy, a samo szkolenie to raptem kilka zajęć. W związku z tym często pierwsze stosowanie kolczatki nie powoduje u psa negatywnych skutków. Dodatkowo owczarki łatwo się adaptują, więc są w stanie przyzwyczaić się do bólu i zgodzić się na cierpienie dla zadowolenia swojego opiekuna.

kolczatka to zły pomysł owczarek niemiecki

Ogromnym przekleństwem kolczatki u owczarka niemieckiego jest właśnie powolny spadek zaufania do opiekuna i zmniejszona chęć do pracy. O ile w przypadku wielu innych ras efekty są bardzo szybkie – pies po prostu odmawia pracy i szybko zaczyna odreagowywać, tak u wielu owczarków niemieckich proces jest wolniejszy. Pies chce pracować z człowiekiem, więc przez pewien czas potrafi godzić się na ból.

Owczarek niemiecki i jego granice

Jednak nawet owczarek niemiecki ma granice swojej cierpliwości i w końcu zaczyna znajdować ujście dla swojego stresu w inny sposób. Może to być atakowanie innych psów, wyrywanie się na spacerze, problemy z odpoczynkiem, ogólna nerwowość, wyładowywanie się na przedmiotach (niszczenie), gonienie za małą zwierzyną, a nawet zachowania agresywne wobec ludzi.

Niestety wielu opiekunów nie łączy tego z kolczatką, ponieważ pies ładnie na niej pracował przez dłuższy czas. Ostatecznie sprawa jest zwalana na psa, który wydaje nam się niegrzeczny. Jednak zachowanie to jest efektem długotrwałego stresu związanego z bólem kolczatki oraz konfliktem wewnętrznym. Pies ma wrodzoną chęć do pracy z człowiekiem, ale jednocześnie nie chce pracować z powodu kolczatki. Powoduje to, że pies nie może realizować swoich potrzeb, ponieważ ich realizacja związana jest z bólem.

Stosowanie kolczatki to również brak zaufania do opiekuna, który zaczyna kojarzyć się ze źródłem bólu. Brak zaufania związany jest również z brakiem prawidłowej komunikacji. Trening kolczatkowy tylko przymusza psa do robienia konkretnych zadań, ale nie daje psu informacji czego od niego oczekujemy. W związku z tym pies nie rozumie poleceń, poddaje się tylko naciskowi kolczatki.

kolczatka dla owczarków niemieckich

W efekcie nie mamy psa wyszkolonego, a tylko biernie poddającego się naszym korektom. Ostatecznie dochodzi do czegoś, co nazywane jest ”wyuczoną bezradnością”, czyli zachowaniem, które cechuje się braku poczucia sprawczości. Pies z wyuczoną bezradnością nie robi nic, ponieważ nauczył się, że nic nie przynosi efekty – w związku z tym po prostu poddaje się naszemu naciskowi.

Kolczatka dla owczarka niemieckiego to same kłopoty

Naprawdę warto zmienić swoje podejście do tej rasy i również swoje myślenie. Owczarek niemiecki to pies jak każdy inny – pomimo swoich predyspozycji i nastawieniu do człowieka nadal ma swoją wrażliwość. Czuje ból jak każdy i tak samo może cierpieć, nawet jeśli często mniej to okazuje.

Wręcz uważam, że w związku z tą wytrzymałością trzeba na owczarka uważać jeszcze bardziej i jeszcze mocniej starać się odczytywać komunikację tej rasy. Bardzo łatwo pomylić brak skarżenia się owczarka z brakiem dyskomfortu. Dlatego to opiekun powinien bardziej uważać na psa, ponieważ owczarek niemiecki może okazać swoje problemy jak już są naprawdę poważne.

Nie powinniśmy wykorzystywać siły owczarka, aby mocniej dociskać psa, a wręcz przeciwnie. Warto w pracy z owczarkiem być delikatnym i prawidłowo wykorzystywać potencjał swojego psa. Jeżeli mamy psa tak mocno nastawionego na pracę to doskonałym wyborem będą metody oparte na motywacji i nagradzaniu. Wyeliminuje to problemy związane z zastosowaniem metod awersyjnych (kolczatek i kar). Spowoduje również, że nasz pies będzie jeszcze bardziej chętny do pracy.

Kolczatka dla owczarka niemieckiego

Bardzo dużo owczarków wyrabia w sobie problemy z agresją i reaktywnością. Często jest to właśnie wynikiem stosowania metod opartych na karach i bólu. Złe zachowanie psa jest po prostu wynikiem nadmiaru stresu, który często nakładał się przez wiele lat. Z tego powodu naprawdę odradzam stosowanie kolczatki u owczarka niemieckiego.

Owczarki niemieckie to piękne i inteligentne psy. Nie zasługują na stosowanie kolczatek, więc naprawdę warto zrobić wszystko, aby to narzędzie było rzadziej stosowane nie tylko u owczarków, ale również innych psów.

Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy