klatka kennelowa

Klatka kennelowa – więzienie czy bezpieczna przestrzeń?

Klatka kennelowa dla psa to narzędzie, które spotyka się z mieszanymi odczuciami. Niektórzy gorąco polecają i nie widzą bez tego życia z pupilem. Inni jednak oburzają się i stwierdzają, że taka klatka to więzienie, którym męczymy psa.

Sam dostaję często bardzo wiele próśb o poradę w przypadku problemów z psem. Co jakiś czas zdarza się, że proponuję poczytać o klatce kennelowej, bo to może pomóc. Zazwyczaj w odpowiedzi dostaję coś w stylu „poczytam, ale raczej nie chcę tego stosować, bo wydaje mi się, że to krzywdzenie psa”.

Moim zdaniem klatka kennelowa może być świetnym narzędziem i bezpieczną przestrzenią dla psa. Czy może być więzieniem? Oczywiście, ale tylko wtedy, jeśli sami do tego doprowadzimy. Dzisiaj będziemy rozmawiać właśnie o klatce. Jej roli, znaczeniu i zastosowaniu w naszym życiu. Zapraszam do czytania!

Klatka kennelowa dla psa – po co?

My z klatki nigdy nie korzystaliśmy. Nie dlatego, że nie podoba nam się koncepcja, ale po prostu nie widzieliśmy zastosowania jej u nas. Jednak wraz ze zwiększeniem się ilości psiaków w życiu coraz częściej zastanawialiśmy się nad własną klateczką.

Znalezienie idealnego modelu nie było proste. Nasza klatka musi być duża, najlepiej na minimum 2 psiaki. Musi też być ładna, bo nikt chyba nie chce szpecącego dom elementu w swojej przestrzeni. Na szczęście skontaktowała się z nami firma A&T Dogs, która zaproponowała nam testowanie mebloklatki. Możecie więc spodziewać się recenzji oraz informacji jak kennel sprawdził się u nas.

klatka kennelowa dla psa

Klatka kennelowa wcale nie musi wyglądać nudno! :)

Po co nam jednak klatka kennelowa? Przede wszystkim przy 3 psach warto zapewnić im przestrzeń, gdzie będą mogły spokojnie odpocząć. Często bywa tak, że Levi chce trochę się zdrzemnąć, a Lempo akurat ma inne plany na ich wspólny wieczór. Klatka pozwoli komfortowo odizolować psiaki od siebie, jeśli potrzebują chwili w samotności.

Kolejna sprawa to kwestia wszelkich gryzaków. Nasze psy uwielbiają wszystko – tchawice, rogi wołowe, kopyta i generalnie inne „śmierdziuchy”. Niestety każdy ma inne tempo. Legion radzi sobie bardzo sprawnie, ale Levi już woli powolne delektowanie się przysmakiem.

Czasami jest więc sytuacja, że jeden pies już skończy i podchodzi do drugiego, żeby zobaczyć „co tam sąsiad je”. Levi tego nie lubi, bo do jedzenia chce spokoju. Klatka kennelowa również się doskonale sprawdzi u nas w tej sytuacji. Każdy psiak będzie mógł jeść spokojne.

Klatka kennelowa – inne zastosowania

Oczywiście klatka kennelowa sprawdzi się również w innych sytuacjach. Przede wszystkim głównym zastosowaniem klatki jest umożliwienie psu spokojnego odpoczynku. Ma to być jego prywatna przestrzeń, w której może czuć się bezpiecznie.

Legowisko jest bardzo otwarte, a wiele psiaków woli odpoczynek we własnej norce. Klatka kennelowa zapewnia właśnie takie miejsce. Klatka ma umożliwiać relaks, odpoczynek i niezakłócony sen. Bez innych zwierząt lub osób, które będą przeszkadzać.

Klatka kennelowa przydaje się również w przypadku psów lękliwych, które boją się na przykład hałasów. Dobrze wprowadzona klatka pozwoli łatwiej przetrwać sylwestra lub grzmoty podczas burzy.

klatka dla psa

Klatki kennelowe sprawdzą się również dla większej ilości psiaków – liczymy, że tak będzie u nas :)

Tak naprawdę klatka ma sporo zastosowań, a jej wykorzystanie zależy tylko od nas. Świetnie sprawdzi się w przypadku szczeniaka, aby mógł tam odpocząć, jeśli nie mamy możliwości obserwowania go. Nie zrobi sobie krzywdy i nie zniszczy mieszkania. Klatka przyda się również podczas odwiedzin gości, szczególnie jeśli nasz psiak ma negatywny stosunek do obcych osób. Jeżeli odpowiednio wprowadzimy klatkę to będzie ona ulubionym miejscem psa. Spokojnym azylem i bezpiecznym schronieniem.

Klatka kennelowa – czy to więzienie?

Chyba największym problemem klatki kennelowej jest jej nazwa. „Klatka” od razu kojarzy się z czymś negatywnym i ograniczającym. Więzienie, cierpienie, brak komfortu i tak dalej.

Z mojej perspektywy warto o tym pomyśleć raczej jako o wewnętrznej budzie dla psa. W końcu buda to taki domek dla psiaka, prawda? Kennel jest właśnie takim prywatnym apartamentem psa w naszym domu. Miejscem, które jest tylko jego. Czy nasz pokój jest więzieniem? Raczej nie. Tak samo klatka nie jest więzieniem dla psa, a jego osobistą przestrzenią.

Oczywiście wszystko może być więzieniem, jeśli tak to zorganizujemy. Jeżeli zamykalibyśmy kogoś w jego pokoju na klucz i nie wypuszczali całymi dniami to ten pokój stanie się więzieniem. Więzienie tak naprawdę jest w naszej głowie, że tak filozoficznie się wyrażę. Więzienie robimy sobie sami.

pies klatka kennelowa

Naszą klatką pochwalimy się już niedługo – w tym wpisie możecie podziwiać realizacje ze sklepu A&T Dogs :)

Jeżeli szczeniak będzie nas wkurzał i zamiast zająć się jego wychowaniem to zaczniemy go zamykać na cały dzień w klatce to jak najbardziej będzie to więzienie. Nie można tak robić. Zresztą rekomenduje się, aby psiak w kennelu spędzał maksymalnie 3-4 godziny w jednej sesji. To jest kwestia dość kontrowersyjna i bardzo indywidualna. W wielu miejscach można znaleźć informacje, że ktoś zostawia psa w klatce na 10-12 godzin, kiedy sam jest w pracy. Moim zdaniem nie powinno się tak robić, ponieważ spędzanie większości dnia w małej przestrzeni zdrowe dla psychiki nie jest. Dla zdrowia zresztą też nie.

Natomiast jeżeli klatka kennelowa będzie przez nas stosowana z rozwagą to nie ma absolutnie żadnego problemu. Przyzwyczajony pies będzie chętnie spędzał w niej czas. Nie musimy również zawsze jej zamykać. Moim zdaniem zamykanie to ostateczność, jeśli naprawdę uznamy, że będzie to w danym momencie dla psa lepsze.

Przykładowo jak odwiedza nas nielubiana ciotka, co to zawsze ciągnie psa za uszy, a wiemy, że on tego nienawidzi. Zamykamy psiaka, zasłaniamy, żeby mógł spokojnie zasnąć i mamy spokój. Pies zadowolony, ciotka cała. Zresztą nawet jak nie mamy klatki, a mamy ciotkę, co to ciągnie psa za uszy to też ją pociągnijmy – może się nauczy :)

My planujemy mieć klatkę cały czas otwartą, żeby psiaki mogły spokojnie sobie odpoczywać. Zamykana będzie tylko na moment jedzenia gryzaków – tak dla pewności, że sąsiad nie przyjdzie prosić o podzielenie się.

stalowa klatka

Poza drewnianymi klatkami znajdziecie również takie stalowe :)

Klatka kennelowa dla psa – warto?

Klatka kennelowa to bardzo fajne narzędzie, które ma sporo zastosowań i przydaje się w wielu sytuacjach. Jednak czy na pewno warto to się dopiero dowiemy. Niedługo zaczynamy testy naszej pięknej mebloklatki i okaże się, czy to naprawdę takie fantastyczne rozwiązanie.

Moim zdaniem w wielu przypadkach może pomóc, ale też nie uważam, żeby to był „must have” dla każdego. Każdy psiak jest inny i ma swoje upodobania. Z tego powodu szukaliśmy klatki dla samoyedów, bo naszym zdaniem najlepiej sprawdzi się w ich przypadku.

Legion nie lubi być ograniczana w jakikolwiek sposób i koniecznie musi wszystkich obserwować. Pamiętajmy, że rozwiązanie dobieramy do psa i najważniejszy jest jego komfort :)

Polecamy