Jak dbać o zdrowie psa? Wielu opiekunów się nad tym zastanawia. Naturalne jest, że zależy nam, aby nasz pies był zdrowy. Nie zawsze jednak wiemy co konkretnie robić. Pies sam nam nie powie, że się źle czuje, więc to właśnie od człowieka w dużym stopniu zależy zdrowie jego psa.
Oczywiście żadne triki i rady nie mają szans ze zwyczajną złośliwością losu. Wiele chorób nie ma jeszcze wyjaśnionych przyczyn, a specjaliści cały czas szukają powodów i dostępnych rozwiązań. Wiele problemów jest genetycznych lub wrodzonych. Ogólnie nie mamy kontroli nad wszystkim. Możemy jednak postępować w taki sposób, który jak najbardziej minimalizuje problemy zdrowotne i daje największe szanse na komfortowe życie.
W tym artykule przedstawimy podstawowe porady na temat tego, jak dbać o zdrowie psa. Co robić i czego unikać, aby nasz pies był zdrowy. Na tyle na ile to możliwe.
Dieta psa i jej wpływ na zdrowie
Dieta naszego psa jest całkowicie zależna od nas – od opiekuna. To my dobieramy posiłki, kupujemy przysmaki lub gryzaki. Warto wiedzieć, że to właśnie od diety w dużej mierze zależne jest zdrowie psa w dłuższym zakresie czasu. Nieprawidłowe jedzenie lub pokarm złej jakości może powodować wiele chorób w przyszłości.
Dużym problemem jest to, że opiekun może karmić czymś psa przez lata i nie zauważy problemu. Pies będzie czuł się dobrze i nie będzie narzekał. Problemy mogą pojawić się dopiero na starość.
Specjaliści twierdzą, że nawet 9 na 10 psów umiera z powodu chorób nowotworowych. Jednocześnie uważają również, że poza aspektami środowiskowymi (zła jakość powietrza, stres itd.) to właśnie nieodpowiednia dieta jest najprawdopodobniej odpowiedzialna za tak wysoki wskaźnik tego typu chorób u psów.
Zdania na temat psiej diety bywają podzielone i można znaleźć zwolenników różnych modeli żywieniowych. Jednak specjaliści oraz najnowsze trendy dietetyczne sugerują, że duża ilość zbóż, konserwanty i chemiczne dodatki mogą mieć negatywny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie psa.
Na rynku można znaleźć wiele gotowych, komercyjnych karm. Dodatkowo do naszej dyspozycji są również diety typu BARF. Oczywiście każdy musi znaleźć rozwiązanie, które będzie mu odpowiadało. Niemniej trzeba mieć świadomość tego, że odpowiednia dieta ma ogromny wpływ na zdrowie psa. Z tego powodu trzeba podejść do tej kwestii poważnie i starać się zapewnić swojemu przyjacielowi jak najlepsze pożywienie. Im mniej przetworzone i bardziej naturalne, tym lepsze.
Badania profilaktyczne pozwolą szybciej wyłapać potencjalne problemy
Wielu opiekunów odwiedza weterynarza tylko z konkretnego powodu – na szczepienie, odrobaczenie albo jak psu już coś dolega. Warto wiedzieć, że odpowiednia opieka medyczna i regularne badania profilaktyczne to doskonałe narzędzia, które pozwolą nam lepiej zadbać o psa.
Wszyscy chyba znamy powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. To prawda również w przypadku psów. Jednak pies nie powie nam, że coś jest nie tak. Badania profilaktyczne pozwolą wyłapać niewielkie zmiany w zdrowiu psa, a dzięki temu możemy zareagować zanim potencjalne choroby się rozwiną.
Nawet jeśli nie uda się zapobiec chorobie to na pewno uda się szybciej rozpocząć leczenie lub zahamować rozwój problemu. Wszystko to prowadzi do polepszenia zdrowia psa oraz zmniejszenie ewentualnego dyskomfortu.
Częstotliwość badań powinna być zależna od obecnego stanu zdrowia naszego psa. Jeśli już wiemy, że naszemu psu coś dolega to te badania powinny być przeprowadzane częściej, aby móc ocenić rozwój danego problemu. W przypadku psów zdrowych możemy zacząć od podstawowych badań dwa razy w roku, które warto uzupełnić jednymi bardziej rozszerzonymi badaniami. Najlepiej skonsultować szczegóły ze swoim weterynarzem.
Obserwacja psa to kluczowa sprawa
Obserwacja psa to bardzo ważna sprawa, chociaż wielu jej nie docenia. Jeżeli nie przyglądamy się uważnie swojemu psu to skąd mamy wiedzieć, kiedy coś się zmieni? Wiele chorób i problemów ma specyficzne objawy, które początkowo mogą być bardzo subtelne. Dobra znajomość swojego psa pozwoli nam je zauważyć.
Przykładowo wiele problemów objawia się apatią. Jednak to bardzo ogólne wyrażenie, a każdy pies jest inny i ma własny poziom energii. Niektóre psiaki z natury są bardzo żywe i dynamiczne, a inne spokojniejsze. Dla osoby postronnej taki spokojny pies może być właśnie apatyczny. Dlatego obserwacje opiekuna i jego znajomość własnego psa często są kluczowe do rozpoznania objawów.
Czasami jednak weterynarz zadaje podstawowe pytania ”czy pies jest apatyczny?” albo ”czy zauważono zmiany w zachowaniu?”, a opiekun nie potrafi odpowiedzieć. Uważny właściciel, który regularnie obserwuje swojego psa, od razu zauważy nawet subtelne zmiany.
Wiele objawów jest naprawdę delikatnych. Pies może nagle preferować zimniejsze pomieszczenia, delikatnie zaczyna opadać ucho albo siadając opiera swój ciężar na inną stronę niż zazwyczaj. Nagła zmiana stanu sierści na bardziej matową również może być oznaką problemów zdrowotnych.
Oczywiście nie chodzi o to, aby cały czas poświęcić na patrzenie na swojego psa. Chodzi raczej o aktywną obserwację i ogólną znajomość swojego psa. Bez tego trudno będzie nam zauważyć niepokojące objawy.
Aktywność fizyczna i umysłowa
Każdy psiarz dobrze wie, że ”spacer musi być!”. Oczywiście to prawda, ale warto też zwrócić uwagę ogólnie na koncepcję ruchu z psem. Aktywność fizyczna jest dla psa bardzo ważna, ponieważ pozwala utrzymać ciało w zdrowiu. Silne mięśnie i wysoka wydolność organizmu to podstawa zdrowia, szczególnie dla zwierząt. Sport to zdrowie po prostu, więc warto zapewniać psu odpowiednią ilość aktywności fizycznej.
Jak dbać o zdrowie psa? Na pewno unikać otyłości. Otłuszczone organy obciążają organizm, a to może powodować wiele problemów zdrowotnych w przyszłości. Bieganie, aportowanie, frisbee, pływanie – to wszystko doskonałe sposoby na ciekawą aktywność fizyczną dla psa.
Innym typem aktywności jest aktywność umysłowa. Jest bardzo ważna dla psa, ponieważ ma spory wpływ na zdrowie. Specjaliści zgadzają się, że regularna aktywność umysłowa zmniejsza ryzyko problemów z pamięcią na starość. U wielu psiaków wraz z wiekiem zaczynają pojawiać się kłopoty związane ze starością. Demencja, problemy z pamięcią lub rozpoznawaniem miejsc i ludzi. Sprawny umysł pomaga uniknąć tych problemów lub znacząco je zmniejszyć. Warto więc realizować aktywności umysłowe jak najwcześniej, ponieważ pomoże to psu w przyszłości.
Co można zrobić, aby dać psu wytężyć umysł i utrzymać go w zdrowiu? Maty węchowe, zabawki edukacyjne oraz wszelkie inne zabawy, które wymagają od psa skupienia, koncentracji i rozwiązywania problemów.
Jak dbać o zdrowie psa?
Podsumowując jest kilka podstawowych, bardzo prostych zasad, których warto się trzymać. Jak wspomniano na początku – nigdy nie mamy gwarancji, że nasz pies będzie zawsze zdrowy. Choroby się zdarzają mniejsze i większe, niestety trzeba zawsze mieć to na uwadze. Jednak wprowadzając pewne nawyki i zmiany do naszego życia z psem zwiększamy szanse naszego przyjaciela na zdrowie.
Zdrowa dieta jest najważniejsza, ponieważ ma wpływ na cały organizm. Szkodliwe dodatki, konserwanty i chemia w pożywieniu, szczególnie dodawane przez wiele lat, to prosty sposób na problemy zdrowotne. My, jako ludzie, dobrze wiemy, że sztuczne jedzenie nie jest zdrowe, dlatego przykładowo nie żywimy się cały czas czipsami. Z tego powodu również u psa powinniśmy się upewnić, że jedzenie jest jak najbardziej naturalne.
Regularne badania profilaktyczne i obserwowanie psa pomogą nam rozpoznawać szybciej choroby. Dzięki temu łatwiej będzie je leczyć, nie dopuścimy również w wielu przypadkach do ich rozwoju. Wielu chorób w ogóle możemy dzięki temu uniknąć. Czasami wystarczą drobne zmiany w diecie lub podawanie leków, aby zapobiec psiemu cierpieniu.
Aktywność fizyczna i umysłowa mają natomiast za zadanie uczynić naszego psa silniejszym i odporniejszym na problemy w przyszłości. Zdrowy umysł zapobiega demencji na starość, a zdrowe ciało generalnie wzmacnia psa. Dodatkowo pies wysportowany nie jest nadmiernie otłuszczony, więc organizm nie jest obciążany i zbytnio eksploatowany.
Życzymy wszystkim jak najwięcej zdrowia!